Misteret e thellėsisė sė oqeanit

Shko poshtė

Misteret e thellėsisė sė oqeanit

Mesazh  Odin prej 24.09.12 11:30

Misteret e thellėsisė sė oqeanitMe pak se 5 pėr qind e thellėsisė sė oqeaneve nė botė ėshtė zbuluar deri mė tani, qė do tė thotė se edhe 95 pėr qind e tokės nėnujore ėshtė mister pėr njeriun.

Megjithatė njė person, gjithė jetėn e tij ia ka kushtuar zbulimeve tė mistereve tė cilat qėndrojnė nė thellėsinė e bregut japonez. Fotografi Joxhi Okata ka fituar lejen pėr zhytje qė nė moshėn e tij 21 vjeēare dhe 50 vitet e fundit ai i ka kaluar duke hulumtuar dhe filmuar ēdo gjė qė ka parė nėn ujė.Kohė mė parė ai ėshtė zhytur nė afėrsi tė Amama Oshima, nė jug tė Japonisė, ku ka zbuluar diēka tė pa parė deri mė tani. Nė thellėsi prej 25 metrave ai ka zbuluar forma gjeometrike tė rėrės tė cilat janė tė pa zakonta.Siē e shikoni edhe nė fotografi, ky peshk ėshtė arsyeja e krijimit tė kėtij peizazhi tė mrekullueshėm. Gjegjėsisht ky peshk i gjinisė mashkullore krijon kėtė bukuri pėr tė pėrvetėsuar gjininė femėrore tė kėtij lloji. Kurse nėse vije deri tek ēiftėzimi, vezėt i vendosin nė kėto rrathė.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi