Tingujt e zogjve’ qė rrethojnė Tokėn

Shko poshtė

Tingujt e zogjve’ qė rrethojnė Tokėn

Mesazh  Odin prej 22.09.12 16:10

Tingujt e zogjve’ qė rrethojnė TokėnNuk janė zogj qė kėndojnė cdo mėngjes nėpėr pemė, as balena qė lėshojnė tingujt dhjetra metra nė thellėsitė e oqeaneve. Bėhet fjalė pėr tinguj tė pakapshėm nga veshi njerėzor.

Sonda RBSP e NASA-s e hedhur nė hapėsirė pėr tė studiuar fushėn elektro-magnetike tė Tokės, regjistroi tingujt e asaj qė shkencėtarėt e quajnė prej kohėsh “kori”. Nė fakt bėhet fjalė pėr tingujt e lėshuar nga lėvizjet me shpejtėsi marramendėse tė mikrotrupave qė rrethojnė planetin tonė.

Tingujt kanė ngjashmėri me “kėngėt e zogjve” dhe ėshtė hera e parė qė regjistrohen nė njė format tė tillė.

Sonda RBSP (Radiation Belt Storm Probes) u hodh nė hapėsirė mė 30 gusht me synimin pėr tė studiuar fushat radioaktive qė rrethojnė planetin tonė.

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi