Nėntoka morbide nė Paris

Shko poshtė

Nėntoka morbide nė Paris

Mesazh  Zattoo prej 18.09.12 23:51

Nėntoka morbide nė ParisPran simboleve tė qytetit, si kulla e Eiffel-it, muzeu i Luvrit, katedralja Norte Dame, kohėn e fundit nė Paris po popullarizohen edhe varrezat nėntokėsore nė tė cilat gjenden gjashtė milionė eshtra.

Varrezat nėntokėsore tė quajtura “Catacombes” kanė qenė tė mbyllura nė vitin 1785 pėr shkak se mendohet se janė burim i sėmundjeve tė ndryshme.

Sot ky vend ėshtė shndėrruar nė njė atraksion turistik, ku nė hyrjen e varrezave shkruan se kėtu ėshtė “Mbretėria e vdekjes” dhe sugjerohet se ata persona tė cilėt kanė probleme me zemrėn tė mos futen nė kėtė varrezė gjigante nėntokėsore.

Pėr tė arritur deri tek varrezat , turistėt duhet tė zbresin rreth 130 shkallė dhe pesėmbėdhjetė minuta tė ecin nėpėrmjet tuneleve tė errėta dhe tė ngushta. Nė muret e varrezave janė tė shkruara porosi tė ndryshme tė autorėve tė famshėm nė mes tė cilave ėshtė edhe “Vdekja ėshtė realiteti i jetės”.

avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi