Dashuria, Liria, Vetmija

Shko poshtė

Dashuria, Liria, Vetmija

Mesazh  Ekonomisti prej 15.09.12 21:09

Eshte dicka e bukur te jeshe vetem , por po aq e bukur eshte te jesh I dashuruar , te jeshe me njerez. Dhe keto gjera jane plotesues te ndersiellt, nuk jane te kunderta. Kur ti kenaqej nga te tjeret kenaqu dhe kenaqu ne masen me te plot, nuk eshte e nevojshme te shqetesohesh ne vetemi. Por kur te tjeret te merzitin leviz ne vetmi dhe kenaqu prej saje ne mas me te plote .

mos u mundo te zgjedhesh – nese ti zgjedh , athere do te ndodhesh ne fatkeqsi. Cdo zgjedhie krijon tek ty ndarie, nje lloj shperberje. Pse te zgjedhesh . pse te zgjedhesh nje kur ke mundesi ta kesh si njeren ashtu dhe tjetren.

E gjith teoria ime perbehet prej dy fjalesh “meditim “ dhe “dashuri”. Medito qe ti te mund te ndiesh heshtien e pafundeme , dhe duaj qe jeta jote te mund te behet kenge, kercim ,fest. Ty do te duhet te levizesh mes te dyjave dhe nese ti do te mund te levizesh me lehtesi, nese ti do tem und te levizesh pa asnje lloj perpiekieje , ather ti ke mesuar gjen me te madhe ne jete .

Prej shekujsh ky ka qene nje nder promblemeve me te medha : meditimi dhe dashuria , vetmia dhe marrdheniet , seksi dhe heshtia. Nryshojne vetem emertimet ; promblemi mbetet nje ender shekujsh njeriu ka vuajtur, sepse promblemi qe shtruar gabimisht – njerzit zgjidhnin.

Ata qe zgjrdhin mardheniet quhen tokesore, kurse ata qe zgjedhin vetmin quhen murgjer , njerez jot e kesaj bote . por si ata ashtu edhe te tjeret vuajn sepse mbeten gjysma , mirpo te jesh gjysem eshte e dhimbshme , te jeshe I plote do te thote te jeshe I shendetshem , I lumtur te mbetesh I tere do te thote te jeshe I perkryer .te mbetesh gjysem eshte e dhimbshme sepse gjysma tjeter do vazhdoje te protestoje , gjysma e dyte do vazhdoje te pregatitet qe te marr hak. Gjysma e dyte kurr nuk mund te shkatrohet sepse ajo eshte gjysma jote e dyte ! kjo eshte pjes thelbesore e jotia , ajo nuk eshte dicka e rastesishme ku ti mund ta flakesh.

Kjo eshte nje soj sikur mali te vendos rreth meje nuk duhet te ket asnje lugine . por pa lugina nuk mund te kete as male . nese lugina vendos te jete pa male , ather nuk do te kete asnje lugine . ose ti mund te jesh stimulant – mali mund te shtiret se nuk ka asnje lloj lugene . mirpo lugina egziston – ti mund ta fshehish luginen , mund ta hedhesh ate thell ne subkoshience, por ajo mbetet ajo vazhdon , eshte egzistenciale dhe nuk ka menire per ta shkatrruar ate . faktikishte mali lugina jane nje e tere , ashtu si dashuria dhe meditimi, ashtu si marrdheni dhe vetmija. Mali I vetmis ngrihet ne luginat e mardhenive .

Faktikisht ti mund te kenaqesh me vetmin vetem nese ti kenaqesh nga marrdheniet. Pikerisht marrheniet krijojne nevojen per vetmi; ky eshte ritem . kur ti leviz thell ne marrdheni me dike , tek ti lind nevoja e thell te jeshe vetem . ti fillon ta ndiesh veten te lodhur , te ezuruar te rraskapitur – I lodhur ne menyr te gezuar , I lodhur I lumtur, por cdo emocjon te lodh .eshte teper e bukur te komunikosh , por tani ti ke deshire te levizesh ne vetmi , qe ta mbledhesh serish veten bashk , qe ti te behesh serisht I tejmbushur, qe tit e rrenjosesh perseri ne thelbin tend.

Ne dashuri ti leviz drejt thelbit te tjetrit, e humb lidhien me veten tende . ty zhytesh dehesh .tani ti do te duhet ta gjesh veten serisht . por kur ti je vetem ti krijon perseri nevoj per dashuri. Pas pak ti do te jesh aq I mbushur , saqe ty te lind deshira te ndahesh, ti do te jeshe aq e tejmbushur sa qe ti do te doje te jete dikush , tek I cili do tem und te rrjedhe , dikush me te cilin tem und ta ndaje veten.

Dashuria lind nga vetmija . vetmija te bent y te tejmbushur , dashuria I pranon dhuratatb e tua.dashuria te boshatis ty qe tit e mund te ndahesh perseri. Sa her kur ty te boshatis dashuria , ather eshte vetmia qe do te te jap ty ushqim , te te integroj ty. Dhe kjo eshte ritmike . ti quash di gjera te ndara eshte nje nder marrzit me te rrezikshme, prej te cilave ka vuajtur njerzimi.

Disa njerez behen toksore ata lodhen, jane te ezuruar, te zbrazet.ata nuk kane asnje hapsyr te tyre .ata nuk e dine se cilet jane ata vet. Nuk jane ndeshur asnje her me veten .ata jetojne me te tjeret, jetojne per hi rte te tjerve .ata jane pjes e turmes , nuk jane individualitet.dhe mbaje mend: jeta e tyre e dashuris nuk jus jell realizimin –ajo do te jete nje gjysem , mirpo asnje gjysem nuk mund te realizohet asnjehere.mund te realizohet vetem etera.

Por ka edhe murgjer te cilet kan zgjedhur gjysmen tjeter . ata jetojne ne manastire. Fjala murg do te thote ai qe jeton vetem , fjala murg rrjedh prej po asaj rrenje, ashtu si fjala monogamy , monotoni , manastir ,momopol.kjo do te thot I vetem I vetmuar.

Murg eshte ai qe ka zgjedhur te jete vetem – por pas nje kohe ai tejmbushet piqet dhe nuk di se si ta nxjerr ate qe ka .e ku ta derdh veten ? ai nuk mund tja lejoje vetes dashurin , nuk mund tja lejoj vetes asnje marrdhenie, ai nuk mund te shkoj dhe ti takoj me njerzit . tani e gjith energjia e tije fillon te tharrtohet. Cdo energji e cila ndalohet behet e hidhur .madie edhe nektari pot e qendroj behet helm – dhe e kunderta ; edhe helmi I cili rrjedh te behet nektare.

Te rjedhesh do te thote te dishe se cfare eshte nektari, kukurse stanjacjoni do te thote se cfar eshte helmi. Helm dhe nektari keto nuk jane dy gjera por dy gjendie te se njejtes energji, duke qene e rrjedheshme ajo eshte nektare , ne gjendie stanjacioni ajo eshte helm . energjia behet e hidhur , e shemtuar behet helm. Ne vend se te te jap ty tersin dhe shendetin , ajo te bent y te smure. Te gjith murgjit jane te smure , te gjith murgjit jane te destinuar per patologjine.

Njerzit toksore jane te zbrazet ata jane te merzitur , jane te ezuruar ata me zi levizin per me tutie, ne emer te detyres, ne emer te lavdis se families , ne emer te kombit – te gjith jane lop te shenjta – qe levizin ne nje far menyre drejt vdekies , thjesht ne pritie se kur do vije vdekja dhe tju sjell shpetimin.ata do te njohin qetsin vetem ne varr . ata nuk do te njohin asnje far qetsie ne jet – mirpo jeta qe nuk njeh asnj far qetsie , ne te vertet nuk eshte fare jet. Ajo eshte si muzika , ne te cilen nuk ka fare heshtie-ajo eshte thjeshte zhurme , nje zhurme e peshtire , ajo te ben ty te smure.

Muzika e madhe – eshte sinteze mes tingullit dhe heshties. Dhe sa me shume te kete sinteze , aq me thelle shkon muzika . tingulli krijon heshtien , kurse heshtia krijon ndieshmerin ndaj muzikes ekeshtu me radhe. Tingulli krijon me shume dashuri ndaj muzikes , me shume afersi per tu ber I heshtur. Duke degjuar muzik madheshtore , ti do ta ndiesh veten gjithmon sikur lutesh , do te ndiesh dick ate ter. Dicka Brenda teje integrohet . ti behesh I perqendruar, I rrenjosur. Toka dhe qielli takohen , ato nuk jane me te ndara . trupi dhe shpirti takohen dhe shkrihen , ata I humbasin percaktimet e tyre.

Dhe ky eshte casti me I madhe , casti I bashkimit mistik.

Kjo eshte nje betej e lashte ,idjote ,krejt idjote, prandaj te lutem ruhuni,ruhuni:mos krijoni beteja mes seksit dhe heshties . nese ti krijon beteje seksi tend do te jete I shemtuar , I smure kurse heshtia jote do te jete apatike , e vdekur.le te takohen seksi dhe heshtia dhe le te shkrihen . faktikishte castet me te medha te heshties jane ata , pas te cilve vijon dashuria , dashuria e madhe : dashuria te con te meditimi . dhe pas majave te dashurise gjithmon vijojne castet e medha te heshties dhe te vetmis. Meditimi te con te dashuria : dashuria te con te meditimi. Ato jane partner.eshte e pamundur ti ndashe ata. Puna qendron aty se qe te krijosh sintesze – eshte e pamundur ti ndashe ata . puna eshte tek te kuptuarit, tek imazhi se ata jane te pandarshem . sinteza eshte bere tashme ,kjo keshtu eshte . ata jane nje e tere.!dy ane ten je monedhe.ti nuk eshte e nevojshme ti sintetizosh, ata nuk kane egzistuar asnje her ten dare . kurse njeriu perpiqet e perpiqet me te gjitha forcat , por gjithmon peson disfat.

Besimtaria nuk eshte bere ende noosfer e tokes ;besimtaria nuk eshte bere ende fuqi me e gjalle , dallge e furishme ne bote. Po cili eshte shkaku ne kete ndarie? Ti duhet te jeshe ase toksore , ose jo I kesaje bote , zgjith e merr! Dhe ne castin kur ti zgjeth , dicka humbet, cfardo qe te zgjedhesh ti do te jeshe humbes .

Un them mos zgjith. Un them perjetoje si njeren ashtu edhe tjetren ne gjith tersine etyre. Natyrishte q eta jetosh si njeren ashtu edhe tjetren kerkon art. Thjeshte te zgjedhesh nje dhe te lidhesh me te kete mund ta bej cdo idjot- faktikishte vetem idjotet e bejne kete. Disa idjot kan zgjedhur te jene toksore , kurse disa idjote te tjere te jene jot e kesaje toke. Njeriu I arsyes kerkon te jete si njeri ashtu edhe tjetri. Dhe pikerishte tek kjo qendron sannjasa. Ty mund te keshe edhe byrekun dh eta hashe ate .- kjo eshte arsyeja.

Te jeni vigjilente , te vetdijshem , te arsyshem . nxirreni ritmin dhe livizni me ritmin pa asnje lloj zgjedhjeje.qendroni vetdije qe nuk zgjedh. Nxirrni jashte ted y polaritetet. Ne siperfaqe ata do te duken te kundert , kontradiktore , por kjo nuk eshte keshjtu. Thell ne btrendesi ata plotesojne njeri –tjetrin. Po I njejti lavierres leviz majtas dhe djathtas, nese do ta fiksoni lavierrsin kjo do ta shkatrroj oren . por pikerishte kete kane bere njerzit deri tani.

Merreni jeten ne te gjitha dimesjonet e saje.

Un e kuptoj promblemin ; ceshtia eshte e thjeshte , njihet mire . promblemi konsiston ne ate se kur ti fillon te komunikosh , ti nuk e di se sit e jeshe I vetem – kjo thjeshte tregon te paarsyshmen. Kjo jo se marrdheniet jane te keqija, kjo thjeshte tregon tregon se ti je ende jo ne menyre te mjaftushme I arsyshme dhe prandaj lodhesh nga marrdheniet dhe nuk gjene asnje lloj hapsire te jeshe vetem , prandaje e ndien veten te ezauruar dhe te rraskapitur. Ather dikur ti do te nxierresh konkluzionin se marrdhenit jane te keqija.te pakuptimta .”un du ate behem murg do te shkoj ne shpella ne himalaje dhe do te jem vetem ”. ather ti do enderosh endra te medhaja qe te jeshe I vetem . sa gje e bukur do jete kjo- askush nuk futet te lirija jote , askush nuk perpiqet te te manipuloj ty; ty nuk do te duhet te mendosh aspak per tjetrin .

Zhan Pol Sartre thote “tjetri ai eshte ferri “. Kjo thjeshte tregon se ai nuk mund ta kuptoje natyren plotesuese te ndersiellt te dashuris dhe te meditimit. “tjetri – eshte ferri” , po tjetri behet ferre nese ti nuk do te dishe ndonjeher te jeshe vetem. Mes te gjitha marrdhenieve te mundeshme , tjetri behet ferr. Kjo eshte e rende , e lodhshme , raskapitse , ezauruse . tjetri e humbe gjith bukurin , sepse ai tjetri behet I shquar. Ti njihesh mire me te , tani nuk ka me asnje gje te habitshme.ti e njohe mire terriotorin. Ti udhetove neper ate territore aq gjate , saqe nuk ka me asnje te papritur. Ty thjeshte e gjitha kjo te ka ardhe ne maje te hundes. Por ty ama u ber I lidhur dhe tjetri u lidhe pas teje. Tjetri gjithashtu vuan , sepse ti ose ajo jeni ferri , krejt po ashtu si ajo apo ai jane ferr per ty.. ted y ju krijoni ferre per njeri tjetrin , dhe ted y mbertheheni pas njeri tjetrit., keni frik se mos e humbisni ,sepse dicka eshte me mire se asgje.

Te pakten ke se ku te kapesh, kurse njeriu mund te shpresoj se neser do behet me mire. Njeriu mund te shpresoj ended he do vazhdoj te shjpresoj. Njeriu vazhdon ne ankth dhe vazhdon te shpresoj.

Heret apo von njeriu fillon ta ndiej se eshte me mire te jete I vetem , por nese ti shkon drejt vetmis , per disa dit kjo do te jete ne menyre te pamatshme bukur, po aq bukur ashtu sikur te jeshe me tjetrin – per disa dite.krejt keshtu eshte edhe muaj I mjaltit ne marrdhenie, ka muaj mialti edhe ne meditim.per disa dit ti do ta ndiesh veten te lire , I lene te vetvetia, I lene nga ndonje kerkese, I lire prej pritjeve te dikujte.

Nese ti do qe te ngrihesh ne mengjes heret , ather mund te ngrihesh heret , nese nuk do qe te ngrihesh heret ather vazhdon te besh gjume.nese ti do te besh dicka , cdo gje eshte ne rregull; nese ti nuk do q eta besh ate , ateher nuk eshte askush te te detyroje ty. Per disa dite ti do ta ndyesh veten jashtzakonisht I lumtur – por vetem per disa dite ama.pas pak ti do te lodhesh prej kesaje. Ti do te tejbushesh dhe nuk do jete asnjeri q eta pranoje dashurin jote . ti do te piqesh dhe energjia duhet ndare. Ti behesh I rende nga trupi, I ngarkuar me rendesen e energjis tende. Ty do te linde deshira qe dikush ta pershendes energjin tende. Ta pranonte energjin tende. Ti do qe te clirohesh nga kjo barre. Tani vetmija do te duket jo si vetmi por si dicka qe ti e ndien veten te vetem . tani ndryshon gjithcka muaj I mjaltit mbaron . ty te lind deshira e madhe te gjeshe nje tjeter. Ne endrrat e tua fillon te shfaqet tjetri.

Shko dhe pyjet murgjit se cfar ju del ne enderr; ata shohin ne enderr vetem femra. Atyre ju del ne enderr dikush qe mund ti cliroje nga kjo barre . . pyet murgeshat ato shohin ne enderr vetem meshkuj. Dhe kjo mund te behet patologjike.

Mbase ti e njeh historin e krishterimit. Murgeshat dhe murgjit fillojne te shohin endrra edhe me sy hapur. Endrrat behen nje realitet aq I vertet sa qe nuk eshte e nevojshme te pritet renia e nates. Edhe diten murgeshat qendrojne dhe shohin se tek ato vjen djalli, kurse djalli perpiqet te bej dashuri me te .ti do te habitesh , ne shekujt e mesjetes murgeshat I kan djegur me se nje her , sepse ato e pranonin se ato kishen bere dashuri me djallin , ato e pranonin vet dhe per vec se kishin bere dashuri me djallin ato mbeteshin madje shtatzane me djallin – nje shtatzani genjeshter , vetem nje ajer I nxeht ne bark, mirpo barqet e tyre behen gjithnje e me te medhaja.dhe ata e pershkruanin djallin ne te tilla hollsira- ai ishte djalli I krijuar prej atyre vet.

Kurse djalli I ndiqte ato diten dhe naten… dhe e njejta gje ndodhte dhe me murgjit.
Zgjedhia e vetmis krijon nje njerzim shum te smure. Dhe njerzit te cilet jetojne ne bote nuk jane te lumtur- duket sikur nuk eshte I lumtur askushi. E gjith bota jeton ne vuajtje te perhershme., kurse ti mund te zgjedhesh , mund te kalosh nga nje vuajtje ne tjetren , mund te zgjedhesh vuajtien e kesaj bote , mund te zgjedhesh vuajtije jo nga kjo bote. Por kjo gjithsesi do te jete vuajtje. Per disa dite ti do ta ndiesh veten me lehet.

Un pos jell per ju nje mesazh te ri. Ky mesazh eshte te mos zgjidhni me – qendroni te pazgjidhur, vigjilent ne jet dhe qendroni te arsyshem , ne vend qe te ndryshoni rrethanat . ndryshojeni psikologjin tuaj. Behuni me te arsyshem. Qe te jeshe I bukur duhet me shum arsye! Dhe ather mund te ruash edhe vetmin edhe marrdheniet.

Ndihmoje gruan tend ease burrin tend ta kuptoje gjithashtu kete ritem. Njerzit duhen mesuar se nuk mund te dashurojne njezet e kater ore; duhen periudha pushimi. Dashuria eshte nje dukuri spontante ; kur ajo vjen ajo ndodh . kesaj nuk ke se cfar ti besh . nese ti ben dicka krijon dukur te rrejme , nje loje aktoreske.

Te dashuruarit e vertet , te dashuruarit e arsishem e lejojne njeri-tjetrin ta kuptojne kete fenomen.

Kur un du ate jem vetem , kjo nuk do te thote se un te refuzoj ty.faktikisht, pikerishte ne saj te dashuris tende per mua u be e mundur vetmija.

Nese gruaja jote ka deshir te mbetet e vetem gjat nates , per disa dite , ti nuk do te ndyesh fyerje. Ti nuk do ti thuash se ty te refuzuan,. Se dashurin tende nuk e pranuan. Ti do ta rrespektosh vendimin e saj qe te jete vetem per disa dite. Faktikisht ti do te jeshe I lumtur. Dashurija jote ishte aq e madhe , saqe ajo e ndien veten te zbrazet, tani ajo ka nevoj per pushim qe te behet perseri e plote . kjo eshte arsyeja.

Zakonishte ti mendon se ty te kan refuzuar . ti shkon te gruaja jote dhe nese ajo nuk do te qendroj me ty, ose nuk tregon ndaj teje dashuri te madhe , ti e ndien veten se te ka refuzuar. Egoja eshte plagosur.

Egoja nuk eshte gje e arsyshm-te gjitha keto jane idjotizma. Arsyeja nuk njeh asnje lloj egoje; arsyeja thjesht e sheh fenomenin , mundohet ta kuptoj se pse kjo grua nuk do te qendroj me ty . jo se pse ajo te refuzon ty-ti e di se ajo te ka dashur aq shum , ajo te do aq shum , por ne kete cast ajo do te qendroj vetem .dhe ne qofte se ti e do ate , ateher do ta lejosh ate te jete vetem ; ti nuk do ta mundosh ate , ti nuk do ta detyrosh ate te bej dashuri me ty. Dhe nese mashkulli do qe te jete vetem , gruaja nuk do te mendoj : “un nuk I interesoj me atije ndoshta tani ate e intereson ndonje femer tjeter” . gruaja e arsyshme e le burrin vetem , qe ai tem und ta mbledh perseri qenin e vet , qe ai te kete perseri energji, qe te ndahet.dhe ky rytem ngjane me diten dhe naten , me veren dhe dimrin , gjithcka ndryshon vazhdimishte.

Nese dy njerez e respektojne vertet njeri tjetrin – kurse dashuria eshte gjithnje e respektushme , ajo e rrespekton tjetrin. Kjo eshte nje gjendje mjaft lutes , gjendjeje peruljej-athere pak e nga pake ju do te filloni ta kuptoni njeri tjetrin gjithnje e me mire nga rrespekti ritmi juaj I afrohet me shume njeri tjetrit. Kur ti e ndien veten se te duan , edhe ajo e ndien veten se e duan – kjo vendoset. Kjo vendoset vetvetiu , ky eshte sinkronizim.

Nuk e k even re asnje here kete? Nese ty ndeshesh me dy te dashuruar vertet, ti do ta shohesh se ata kan shum gjera te ngjashme. Te dashuruarit e vertet behen si vllezer ose si motra.- ti do te habitesh se dhe vllezrit dhe motrat nuk jane kaq te ngjashem.dhe megjithate ata mbeten aq te ndryshem.kjo fillon te ndodh ne menyre te natyrshme .thjesht duke qendruar bashk, gradualisht ju sintonoheni me njeri tjetrin . te dashuruarve te vertet nuk ju duhet tit hone asgje njeri tjetrit-sepse tjetri e kupton menjeher ne menyre intuitive.

Nese gruaja eshte e trishtuar , ajo mund te mos e thote kote , por burri e kupton dhe e le ate vetem . nese mashkulli eshte I pikelluar , femra e kupton dhe e le ate vetem – gjene ndonje shkak per ta lene ate vetem . njerzit idjot bejne krejtesishte te kunderten . ata nuk e lene te qet kuur njeri tjetrin , duke e lodhur dhe e merzitiur njeri tjetrin , duke mos I lene tjetrit asnje far hapsire.

Dashuria jep liri dhe dashuria e ndihmon njeri tjetrin te jete me vetveten . dashuria eshte nje dukuri mjafte paradoksale. Ne nje kuptim ajo ju ben nje shpirt ne dy trupa ; ne kuptimin tjeter ajo I jep secilit prej jush individualitetin ,vecantesin . ajo ju ndihmon ta flakni unin , por gjithashtu ndihmon edhe ta arrish unin me te lart , ata e ekulibrojne njeri tjetrin . dhe mes tyre ty rritesh , ne mes tyre ti behesh I tere.

Marr nga libri : Dashuria, Liria , Vetmija .OSHO
avatar
Ekonomisti

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria, Liria, Vetmija

Mesazh  vetem eshte me mire prej 16.09.12 12:13

u mundova ta kuptoj kete shkrim dhe mendoj se e kapa mesazhin , mesazh i cili per mua nuk eshte aspak i pranueshem.


teoria qe thuhet ketu ne jeten praktike nuk sjell dobi ;

dashuri -vetmi
mbushje -tej mbushje =zbrazje -tej zbrazje

dashuria me pasojat e saj te mira e te keqija ,emocione , pathos , ndjenja; nuk thartohet
nuk kthehet ne helm sepse ajo dashuria , cdo lloj dashurie nuk eshte krijuar per tu rezervuar ne depo shpirterore , ajo rjedh vetvetiu ajo eshte nje drite qe na ben te pasqyrojme UNIN tone , eshte nje pasqyre ku shihemi dhe na shohin , eshte nje drite qe ka nevoje te jape dhe te marre ; vetem nje eshte dashuria e cila vetem jep , ajo eshte dashuria universale , dashuri e cila ne nuk mund ta njohim dot kurre nese nuk dalim pertej kohes , arsyes , pertej UNIT tone , pertej ndergjegjes dhe botes sone te cunguar ne egon tone .

nese duam te njohim dashurine universale duhet te zgjedhim vetmine , nje vetmi jo e keqkuptuar dhe e keqinterpretuar , nje vetmi e brendshme ku mund te perpunosh ndjenjat , emocionet te mira e te keqija , nje vetmi e cila ngrihet mbi forcen e arsyes , nje vetmi ku mund te seleksionosh ne dhomezat shpirterore te miren e te keqen dhe ku mund ta perpunosh duke e shnderuar ne energji .

teknologjia , mjekesia ka studiuar 1% te trupit , 0,50 % te trurit por nuk dime asgje per shpirtin , shpirti yne eshte i perjetshem , eshte i huaj eshte jashtetokesor , shpirti tejkalon kohen dhe hapesirat dhe dimesionet qe ne njohim .

kur ne e njohim kaq pak shpirtin si mund te pretendojme se e zoterojme ate ?
cdo gje eshte krijuar dhe funksionon sipas nje ligji te caktuar , ligjet e natyres , universit , trupit e tjera por a i njohim ne ligjet e shpirtit >? jo .

pikerisht per tu njohur me ligjet e shpirtit eshte e nevojshme vetmia , nje vetmi e perqendruar vetem ne brendesi te egzistences sone .

shpirti eshte i fundit qe shkeputet nga egzistenca jone tokesore , jashte arsyes , jashte ndjesive dhe jashte emocioneve pasi shpirti eshte energjia primare qe lidh dhe tregon egzistencen tone tokesore .

thuhet qe ne brendesine tone egzistojne dy ujqer [krahasim metaforik] ; nje ujk i mire dhe nje i keq ku jane perhere ne lufte me njeri tjeterin , kurse une ju them qe pse mos te gjejme ujkun tone permbi se mires dhe se keqes .

ne njohim dhe i praktikojme fuqite dhe dobite e trupit tone , njohim dhe praktikojme pak vertet shume pak nga fuqite e trurit tone vec 10% , por perfytyroni se cfare mund jene fuqite dhe dobite e shpirtit .

ne besojme te evolucioni i trupit dhe trurit madje edhe shpirtit , por kjo eshte e gabuar pasi nuk mund te quhet evolucion por zbulim i i ketyre tre faktoreve baze te egzistences sone , nje zbulim , pasi na jane fshehur , ose jane aty por ne nuk mund ti praktikojme pikerisht sepse jemi mesuar te jetojme vetem midis se mires dhe se keqes .

qofte e mira dhe e keqja gjate perplasjes me njera tjetren na bejne te jemi te lodhur , te hutuar , te frikesuar duke besuar te vuajtja , frika , sakrifica , vetmohimi dhe rjedhimisht humbasim te njohim identitetin tone qiellor .

nepermjet vetmise arihet rilindja shpirterore ajo rilindje qe Jesus Krishti perkshkruan fariseut Nikodem ne njerin nga ungjijte .

pikerisht kete gje mundohet te beje edhe Budizmi .

islami predikon nenshtrim te shpirtit nepermjet ligjit te shpirtit por pa e njohur vete ligjin e shpirtit dhe menyren se si arihet kjo .

Zoti krijuesi yne kerkon te na fitoje perseri duke predikuar nje menyre e cila triumfon e mira mbi te keqen dhe kjo menyre eshte sakrifica ; duke u sakrifikuar vete Zoti Jesus Ai percjell kete mesazh te njerezimi duke na dhene te kuptojme qe duke u sakrifikuar dhe duke besuar mund te shpetojme shpirtin tone kur shpirti do egzistoje pertej se mires dhe se keqes .

Zoti na tregon se ne kete forme jete shpirti nuk eshte i qete dhe asgje nuk mund ta qetesoje dhe kursesi nuk mund te kemi nje jete te plote ne kete forme jete dhe e besoj kete , por Zoti me falte dhe qofsha i gabuar , por une MENDOJ dhe UNE JAM i afte so cdo njeri tjeter te gjej ate menyre te fshehur e cila quhet mekati me i rende dhe mekatyi primar , mekat i cili na shpie ne deshiren per te qene zota perendi te egzistences sone ;

dhe kjo menyre eshte vetmia , vetmia shpirterore duke u bashkuar me universin , ku nuk egziston asgje pervec heshtjes dhe harmonise .

kur te arijme kete forme te larte egzistence do te jemi te paceuar nga e mira dhe e keqja , do mund te jetojme nje jete te plote , duke mos pasur plakje ,semundje , duke krijuar bote te tona reale dhe duke njohur perjetesine .

ne jemi thjesht kopje te krijuesit tone Zotit .

pra mendoj se vetmia eshte gjithcka , eshte dashuri , liri dhe vetmi .
avatar
vetem eshte me mire

Di nje gje , qe s'di asgje.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

VETMIJA

Mesazh  Ekonomisti prej 19.09.12 20:19


Te gjitha perpiekiet qe ti shmangesh ndiesis se ti je I vetem jane te destinuara te deshtojne , sepse ato shkojne kunder bazave te jetes . ajo qe duhet nuk eshte ndonje menyre per te haruar se ti je I vtmuar .. ajo qe duhet eshte qe ty ta krijosh vetmin tende . dhe kjo eshte nje pervoje aq e bukur – e ndien ate sepse ajo eshte liria tende prej tjetrit , nga turma . kjo eshte lirija jote nga frika per ten dyer veten te vetmuar.
Vetmia dhe natyra jote.
Gjeja e pare qe duhet kuptuar eshte – se do ti ose jo , ti , sidoqofte , je vetem , vetmi aeshte vete natyra jote , ti mund te besh perpiekie ta harrosh ate , ti mund te perpiqesh te mos jeshe vetem , duke gjetur shok , dashnore , duke u perzier bashk me turmen . thelle ne brendesi vetmise tende kjo nuk I perket ajo mbetet e paprekur.
Nje gje e habiteshme ndodh me cdo qenie njerzore : sapo ajo linde , vete situate e lindjes se tije fillon qe nga familia. Dhe nuk ka asnje rruge tjeter , sepse femija njerzore eshte me I dobet ne te gjth egzistencen .. kafsh te tjera lindin te perfunduara . qeni mund te mbetet qen gjat ter jetes, por ai nuk behet me I arsyshem , nuk behet me I vetdijshem , nuk behet me I shkolluar. Ne kete kuptim te gjitha kafshet ndodhen ne piken e lindjes ; asgje thelbesore tek ato nuk ndryshon . vdekia dhe lindia e tyre jane horizontale – ne nje vije.
Vetem per tek njeriu egziston mundesia per tee cur vertikalishte siper , jo thjeshte horizontalishte. Pjesa me emadhe e njerzimit sillet si kafshet e tjera.: jeta thjeshte plaket nuk rritet. Mplakia dhe rritia jane pervoja krejtesishte te ndryshme.
Njeriu linde ne familie , mes qenieve njerzore. Qe ne castin e pare ai nuk eshte vetem ; prandaj ai merr nje synim psikologjik te mbetet gjithnje me njerez. Ne vetmi ai ndien tmerr… ate e perfshine frika te panjohura. Ai nuk e di me saktesi se kujte duhet ti friksohet, por kur ai leviz jashte turmes , dikur Brenda tije ai nuk e ndien veten mire. Te jeshe me te tjeret duket e pershtatshme , e lehte komode . pikerishte per kete shkak ai nuk e nje bukurin e vetmise; ate e pengon kjo frik. Meqense ai linde ne grup , ai mbetet pjes e grupit dhe gjat kesaj ai rritet, fillon te krijoje grupe te tjere , lidhje te reja , te beje shok te rinje. Kolektivat tashme egzistues nuk e kenAqin ate : kombi , feja , partit politike. Dhe ai krijon asosacionet e veta , te reja . Rotari – klub, Klubi I luanve. Por te gjitha keto strategji I sherbejne vetem nje gjeje : te mos jeshe vetem asnjehere.
E gjith egzistenca eshte egzistence bashke me njerzit. Vetmia duket pothuaj se si vdekje. Kjo ne fakte eshte nje lloj vdekjeje; kjo eshte vdekje e individit, I cili ne fillim eshte krijuar tek turma . kjo eshte nje dhurat qe ti e ke marre prej te tjerve . ne castin kur ti del nga turma , ti del edhe nga personaliteti tend . Brenda turmes ti e di me saktesi cili je ti . ti e di se si te quajn ty, ti I di shkallet e tua shkencore, ti e di profesionin tende, ti I di te gjitha qe duhen per pasaporten , karten e identitetit. Por ne castin kur ti del nga turma , ku eshte personaliteti tende , cili je ti ? papritmas ti e kupton se ky nuk eshte emir tend – ky ka qene emer qe te eshte dhene ty. Ti nuk je I rraces tende. E clidhje ka rraca me vetdijen ? zemra jote eshte induiste dhe muslimane , qenja jote nuk eshte e kufizuar me asnje kufije kombetare, politik; vetdija jote – nuk eshte pjes e asnje organizate apo kishe . po cili je ti ,pra?
Papritmas individi fillon te zhduket . kjo eshte e tmerrshme ; vdekja e individit. Tani ti duhet ti zbulosh te gjitha nga e para, ty per her te pare do te duhet te besh pjetyen : cili je ti? Ty do te duhet te meditosh ndaj pjetyes : cili jam un? Dhe eshte e tmerrshme ajo se ti , ne pergjithsi mund te mos jeshe!.. ndoshtA ti nuk ke qene me shume se mendimi I turmes, ti ishe jo me shume se individi tend .
Askush nuk do te jete askushi . askush nuk do te mos jete askushi, kurse , faktikishte secili eshte askushi . ka nje histori shume te bukur..
Alias u ndodh ne vendin e cudirave . ajo takoj mbretin dhe mbreti e pjety:
- Alias a mos e takove gje valle lajmetarin qe ishte drejtuar per tek une?
- Skam deshur asnjeri ,tha vajza. Mbreti tha:
- Megjithse nuk takove asnjeri , ather pse askush nuk ka mbrritur ende tek un? Alias u vu ne nje fare veshtirsie, ajo u hutua. Alias tha:
- Ju nuk me kuptoni drejte. Askush eshte askush.
- Me sa duket , sepse eshte askush - tha mbreti, - mirpo ku eshte ai ? ai duhet te kishte mbrritur ketu deri ne kete kohe..
- Kjo do te thote se askush nuk eshte me I ngadalte se ty.
Dhe , ishte e natyrshme , alias u zemerua shume dhe harooi fare se po bizedonete me bretin . ajo , tha : askush nuk eshte me I shpejte se une.
Dhe ne kete menyre e gjithe biseda fillon me kete “askushin” ajo e kupton se ai thote :” askush nuk eshte me I ngadalte se ti”,”…kurse un eci shpejte. Un erdha ketu prej botes tjeter ne vendin e cudirave, ne boten e vogel, kurse ai me ofendon mua” eshte e natyrshme qe ajo proteston :” askush nuk eshte me I shpejte se une?.
Mbreti thote:
Nese kjo eshte e vertet , epo pse ather askush nuk erdhi deri tani ?
Dhe keshtu biseda vazhdon .
Secili eshte askushi.
Prandaj promblemi pare per ate qe kerkon eshte- te kuptoj me saktesi natyren e vetmis . ajo do te thote te jeshe askushi: ajo do te thote te flakesh identitetin qe te eshte dhene ty nga turma. Kur ty ndahesh dhe del nga turma , ti nuk mund te marresh me vete tek vetmia kete dhurate. Ne vetmine tende ty do te duhet te zbulosh nga e para serish , dhe askush nuk do te garantoje se ti do te gjeshe dike Brenda ose jo.
Ata qe e kane arritur vetmin , kan gjetur atje askende . un kam parasysh pernjemend, askushin – asnje emer , asnje forme , por pranin e paster , jeten e paster , te paforme te paemer. Kjo eshte me saktesi rilindja, dhe , padyshim ajo kerkon trimeri. Vetem njerez me guxim mund te pranonin me gezim qenien e tyre askush, asgje. Askushi I tyre eshte qenie e paster; ajo eshte njikohesishte vdekja dhe rilindja.
Pikerishte sote sekretari im me tregoj nje film multiplicative jo shume te gjate , port e bukur.: jezusi qendronte I varur tek kryqi dhe duke shikuar nga qielli, thote :“do te ishte me mire nese pervec zotit - baba te kasha edhe allahun xhaxha. Kjo do te ishte me mire , sepse te pakten nese zoti nuk me degjon , do te me ndihmonte xhaxhi.”:
Gjat jetes kur ai kishte vetem zotin , ai ishte shume I lumtur kur deklaronte :” un jame bire I vetem I zotit “ dhe ai asnjeher nuk fliste per familien e zotit, per vllain e tije , gruan , per djemt e tije dhe vajzat . cfar ben zoti nje perjetsi te tere? Ai nuk ka televizore qe te kaloje kohen kotsishte , ta shtyje kohen . ai nuk ka mundesi te shkoje ne kinema . cfar ben ter kohen ky I mjere? Njihet mire ai fakte se ne vendet e varfra thperthimi demografike vazhdon nga ai shkaku I thjeshte , sepse njeriu I varfer nuk ka ndonje zbavitje tjeter pa pagese . I vetmi argetim qe nuk kerkon para eshte te prodhosh femije. Megjith se ne llogari te fundit kjo I del shtrenjt, por ama , drejt e tani nuk do asnje bilet , nuk ka asnje problem , nuk duhet qendruar ne radhe .
Po cfar ka ber xhanem ,zoti nje perjetsi te ter ? ai krijoje vetem nje djale . dhe tani jezusi I ndodhur I gozhduar tek kryqi, e kupton se do te kishte qene me mire nese zoti do te kishte disa vllezer dhe motra, xhaxhallare.
Un mund te kerkoj ndihme te ndonje tjeter, nese ai vete nuk me degjon mua .
Ai lutet dhe zemerohet , ai thote : po pse me harrove mua ? pse hoqe dore prej meje? Por pergjigje nuk ka . ai prźt mbrekulline. E gjth turma e cila u mblodh per te pare mbrekulline, dalngadal filloi te shperdahej. Ben teper vap , kurse ata presim me kot. Asgje nuk ndodh; nese do te kish ndodhur dicka , ajo duhet te kishte ndodhur tashme.
Pas gjashte oresh mbeten vetem tre gra , te cilat besonin ende se do te ndodh mbrekulli. Njera prej tyre ishte nena e jezusit – eshte e natyrshme nenat vazhdojne te besojne se femijet e tyre jane gjenial. Cdo nene pa perjashtim, beson se ka lindur nje femije qe thjeshte eshte gjigant.
Gruaja tjeter e cila e ka dashur jezusin ishte prostitute, ate e quanin Maria Magdalena . kjo grua meqense ishte kurve e dashuronte jezusin .
Madje edhe xensit e tije , te ashtquajtur apostuj, te cilet u bene te dytet pas jezusit per nga rendesia ne historin e krishterimit , - te dymbedhjet ja mbathen nga frika se ata do I kapnin dhe do I njihnin … sepse ata gjithmon dhe kudo kan qene bashk me jezusin .
Kurr nuk mund ti besosh turmes ; ne qofte se ata do ti kishin kapur , ndoshta mund ti kishin kriqezuar, ose , te pakten do ti kishin rrahur , do ti kishin goditur deri ne vdekje me gure. Mbeten vetem tre gra . e treat ishte femra tjeter qe e dashuronte jezusin . ne castin e fundit mbeti vetem dashuria , ne pamjen e ketyre tre grave.
Kurse keta nxenes do te kishin qene me jezusin vetem per te arritur ne parajs . gjithnje eshte mire te keshe lidhje te mira , dhe nuk mund te gjeshe lidhje me te mira sesa me djalin e zotit …. Vazhdon
avatar
Ekonomisti

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria, Liria, Vetmija

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi