Eckhart Tolle,mesues shpirteror

Shko poshtė

Eckhart Tolle,mesues shpirteror

Mesazh  Fjori prej 15.09.12 12:30

Eckhart ėshtė njė mėsues dhe autor shpirtėror i cili ka lindur nė Gjermani dhe ėshtė shkolluar nė Universitetet e Londrės dhe tė Kembrixhit. Nė moshėn 29 vjeēare njė transformim thellė i brendshėm e ndryshoi krejtėsisht rrjedhėn e jetės sė tij.Vitet nė vazhdim ai ia pėrkushtoi kuptimit, integrimit dhe thellimit tė kėtij transformimi, i cili shėnoi fillimin e njė udhėtimi intensiv tė brendshėm pėr tė. Mė vonė, ai filloi tė punojė nė Londėr me individė dhe grupe tė vogla si kėshillues dhe mėsues shpirtėror. Qė nga viti 1995 ai ka jetuar nė Vankuver, Kanada. Eckhart Tolle ėshtė autor i librit "Fuqia e sė tashmes" (pėrkthyer nė 33 gjuhė) dhe librit "Njė Tokė e re" tė cilat janė konsideruar gjerėsisht si dy nga librat shpirtėrorė mė me ndikim tė kohės sonė.

Mėsimet e thella dhe njėkohėsisht tė thjeshta tė tij kanė ndihmuar shumė njerėz nė tė gjithė botėn tė gjejnė paqen e brendshme dhe realizimin nė jetėn e tyre. Nė bazė tė mėsimeve tė tij qėndron transformimi i vetėdijes, njė zgjim shpirtėror qė ai e sheh si hapin e ardhshėm nė evolucionin e njeriut. Njė aspekt themelor i kėtij zgjimi konsiston nė trashendencėn ose tejkalimin e gjendjes sonė tė vetėdijes tė bazuar tek ego. Kjo ėshtė njė gjė e domosdoshme jo vetėm pėr lumturinė personale, por edhe pėr dhėnien fund tė dhunės nė planetin tonė

Eckhart jep mėsime dhe udhėton gjerėsisht nė tė gjithė botėn. Shumė nga bisedat e tij, janė publikuar nė CD dhe DVD. Shumica e mėsimeve janė dhėnė nė gjuhėn angleze. Eckhart ėshtė gjithashtu njė pionier nė pėrdorimin e teknologjisė pėr tė pėrhapur mėsimet e tij. Nėpėrmjet EckhartTolleTV.com, ai jep bisedat mujore, meditime live dhe i pėrgjigjet pyetjeve tė shikuesve. Pėrveē librave tė mėsipėrm Eckhart ka shkruar njė libėr tė dizajnuar pėr lexim meditativ dhe "Tė praktikosh fuqinė e sė tashmes".


"Unė nuk mund t'ju them ndonjė tė vėrtetė shpirtėrore qė thellė brenda jush,ju nuk e dini tashmė. E gjithė ajo qė unė mund tė bėj ėshtė t'ju kujtoj atė qė ju keni harruar."

"Tė gjitha gjėrat qė vėrtet kanė rėndėsi - bukuria, dashuria, kreativiteti, gėzimi, qetėsia e brendshme - vijnė jo nga mendja por nga pėrtej saj."

"Emocionet lindin nė pikėn e takimit tė mendjes me trupin.Janė reagimi i trupit tuaj ndaj mendjes ose njė reflektim i mendjes tuaj nė trup.Ju mund tė mos jeni akoma tė aftė tė sillni aktivitetin e pavetėdijshėm tė mendjes si mendim, por gjithmonė ai do tė pasqyrohet nė trup si njė emocion, dhe pėr kėtė ju mund tė bėheni tė vetėdijshėm".

"Tė mos jesh nė gjendje tė ndalosh tė menduarit ėshtė njė e tmerrshme, por ne nuk jemi nė gjendje ta kuptojmė kėtė, sepse pothuajse tė gjithė vuajnė nga kjo anomali deri nė atė pikė sa qė tani konsiderohet normale. Kjo zhurmė e pandėrprerė e mendjes ju pengon tė gjeni qetėsinė tuaj tė brendshme".
"Hiqni dorė nga pėrcaktimi i vetes tuaj pėr vete dhe pėr tė tjerėt.Edhe mos u shqetėsoni se si tė tjerėt ju pėrcaktojnė ju.Kur ata ju pėrcaktojnė ose ju gjykojnė ,ata thjesht janė duke kufizuar vetveten dhe ky ėshtė problemi ityre jo i juaji.Kur ju ndėrveproni me njerėzit,mos jini aty si njė rol,si njė funksion por si njė fushė prezente vetėdije.Ju mund tė humbni diēka qė ju keni por ju nuk mund tė humbni atė qė ju jeni."

"Edhe njė gur,ose mė mirė njė lule ose njė zog mund t'jua tregojė ju rrugėn e kthimit tek zoti,tek vetja juaj.Kur ju e keni atė nė dorė jini aty si prezencė pa e etiketuar atė me fjalė e mendime.Esenca e tij me qetėsi do t'ju komunikojė ju vetveten dhe do tė reflektojė si njė pasqyrė esencėn tuaj pėr ju."

"Tė jesh i ndriēuar do tė thotė tė ngrihesh mbi mendimet dhe jo tė biesh njė nivel mė poshtė tyre si p.sh kafshė ose bimė.Ju sėrish mund ta pėrdorni mendjen tuaj por por vetėm kur keni nevojė dhe nė mėnyrė shumė mė tė fokusuar dhe efektive se mė parė."

"Hapi mė i rėndėsishėm ėshtė tė mėsoni tė mos identifikoheni me mendjen tuaj.Ajo qė sot normalisht quhet tė biesh nė dashuri s'ėshtė gjė tjetėr veēse njė intensifikim i nevojave dhe dėshirave tė egos tuaj.Ju bėheni tė varur nga njė person tjetėr ose mė saktė nga ajo qė ju imagjinoni pėr atė person.Kjo nuk ka tė bėjė fare me dashurinė e vėrtetė e cila pėrmban asnjė lloj dėshire nė vetvete."

avatar
Fjori

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eckhart Tolle,mesues shpirteror

Mesazh  vetem eshte me mire prej 16.09.12 12:48

nje gote e embel e se verteses universale , vecse jo vetem duhet te pihet por duhet edhe te shijohet ,

me pak fjale dua te them qe keto mesime jane nje teori e mire por do ishte akoma me mire nese do ishte nje praktike e paster ne jeten e njeriut .
avatar
vetem eshte me mire

Di nje gje , qe s'di asgje.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eckhart Tolle,mesues shpirteror

Mesazh  Fjori prej 17.09.12 11:50

C'na pengon? Teoria eshte celesi,eshte ndihma me e madhe qe na jepet dhe per me teper falas.
Mendoj se e kemi vete ne dore;te vazhdojme me iluzionet,absurditetet qe na mbushin cdo dite jeten apo te hapim syte njehere e mire.Shembujt nuk mungojne.
avatar
Fjori

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eckhart Tolle,mesues shpirteror

Mesazh  Ekonomisti prej 17.09.12 12:55

Eckhar eshte vertet nje realist mbi te verteten , te libri fuqia e se tashme qe eshte i perkthyer ne shqip ai i shpjegon shum bukur menyren se si funksionon mendja dhe shum te tjera .

Teoria eshte vertet celes , por ne nuk na duhet te qendrojme tek dera akoma , ne duhet te vazhdojme te hyme brenda , teoria nuk te fut brenda , ajo ngelet hart, ajo thjesht te tregon rrugen , ti mund te marresh google maps dhe te shikosh parisin , por kjo nuk do te thot se ti je ne Paris , ajo thjesht te tregon gjthcka , sigurisht qe eshte hapi pare , por te qendrosh tek hapi i pare kjo eshte shume femijrore , madje edhe femija nuk eshte kaq femijrore , ai loz me kukulla deri ne nje fare moshe , pastaj i hedh ato duke kerkuar realitete me te larta .

Kurse ne femijet e rritur , e bejme hapin e pare dhe per hapat e tjer vazhdojme te iluzionojme , iliuzjone nga me te ndryshmet por nje gje eshte e sigurt kur vjen momenti i takimit te iluzjonit me realitetin ai qe eshte humbes eshte pothuaj se gjithmon iluzjoni thot oshua .

Kur thot se iluzjoni esht humbes ai do te thete se iluzjoni maksimumi qe mund te jete eshte te jete realitet , realitet nuk ka cte jete tjeter , ai nuk ka chumb , sepse ai nuk eshte i krijuar , ai ndodh vetevetiu , iluzjoni krijohet perball realitetit , njerzit jane ber aq te pavetdijshem sa dhe iluzjonet i krijojne ne menyre te pavetdijshme duke dhe reaguar ne menyre te pavetdijshme , besoj se ky eshte niveli me i ulet i njeriut, njeriu i pavetdijshem thot ou sa nxehet , moti keq , njeri i keq , njeri i shemtuar , ai iluzjonon pavetdijshem , promblemi nuk eshte me njeriun e shemtuar , me kohen e nxehet , ti je humbes , sepse ti enderron se njeriu do jete ndryshe , koha do jete ndryshe , ajo nuk ka chumb, ti humb sepse enderron ndaj realitetit, po ne enderron aq pavetdijshem sa qe nuk mund ta dallojme fare qe enderrojme .

Neve keto endra na jane bere i vetmi realitet egzistencial .

Neve na nevoitet nje kuptueshmeri pak me e thell njerzore dhe shum qetsi dhe dashuri mund te lulzoj.
avatar
Ekonomisti

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eckhart Tolle,mesues shpirteror

Mesazh  vetem eshte me mire prej 17.09.12 22:02

brezi yne eshte ritur nga prinder te repte , nga mesues te repte , nga shoqeri dhe edukate e repte , e varfer , genjeshtare ,dhe nenshtruese ku mbizoteronte frika dhe frika na mberthyer deri aty sa nuk njohim te tjera realitete , dhe e gjithe kjo eshte shoqeruar me padituri mbi dobite dhe fuqite e dijes , mendjes dhe shpirtit .

me pak fjale jemi aq larg se vertetes saqe duhet kohe , vullnet dhe seriozitet te hidhemi nga teoria ne praktike .

duhet shume mund .

avatar
vetem eshte me mire

Di nje gje , qe s'di asgje.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eckhart Tolle,mesues shpirteror

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi