Simbolizmi i numrave ne enderra

Shko poshtė

Simbolizmi i numrave ne enderra

Mesazh  Jon prej 15.07.08 0:34

Simbolizmi i numrave ne enderra

Simbolizmi i numrave nė ėndėrr, qė ka angazhuar sė tepėrmi fantazinė filozofike tė shekujve tė hershėm, ka fituar njė interes tė ri prej kėrkimeve analitike tė Freudit dhe tė shkollės sė tij.

Nė materialin e ėndrrave, qė pėrmbajnė numra, ne nuk mund zbulojmė arsyetime tė vetėdijshme mbi lidhjet simbolike midis numrave, po rrėnjėt e pavetėdijshmen tė simbolizmit tė numrave.

Numri shtatė (7) thotė se ėshtė numėr i forcave misterioze dhe mistikės.

Nė tė kaluarėn ia kanė mveshė vetitė ezoterikė. Shtatėshet, thuhet, i tėrheq okultja dhe kėnaqen nė jetėn e begatė tė brendshme, janė imagjinatave dhe mendjemprehtė.

Edhe Faraoni i sheh 7 lopė tė majme dhe pastaj shtatė lopė tė ligshta.
Ashtu ēfarėdo objekti apo njeriu qė shfaqet bashkė me tė tjerėt, pėr njė numėr kompleks 7, manifeston kėnaqėsinė e plotė tė vetes, realizimin e arritur.

Ndėrtesa: nėse ėndėrroni sikur ecni brenda nė njė pallat (ndėrtesės), do tė thotė se perspektivat tuaja do tė pėrmirėsohen. Pėr njė vajzė mund tė parashikohet njė martesė.

Nė veēanti, nė se pallati ėshtė shumė i lartė, aspiratat janė tė paarritshme; nė se ėshtė lartėsia mesatare, duhet vetė, tė presėsh pėr pak kohė para se t’i ēosh nė pėrfundime tė gėzueshme projektet e tua, qė kėrkojnė mjaft orvatje dhe djersė, kurse njerėzit tjerė ta kanė zili.

Pėr kėtė arsye hyrja nė ndėrtesė e ka kuptimin e spiunllėqeve, ndėrsa dalja ėshtė shenjė shpėtimi.

Kurse lifti pėrkatėsisht ashensori, nėse po ngjiteni, shumė shpejt do tė fitoni vend tė mirė dhe pasuri.

Kurse spitali, paraqet dėshirėn pėr tė kėrkuar ndihmė dhe ngushėllim duke gjetur kėshtu alibi pėr pazotėsinė pėr tė zgjidhur ngjarjet negative tė jetės, si dhe uri dhe varfėri do tė kesh.

Po ashtu mund tė jetė parandjenjė pėr njė vdekje misterioze dhe pse pa agoni. Po qe se ndėrlidhim me numrin shtatė do tė ēlirohesh nga njė pozitė e vėshtirė.

Ndėrsa ju ndjeheni tejet e lumtur nė botėn tjetėr, nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveē dėshirės pėr t’u tjetėrsuar – ikje, nga telashet me tė cilat ballafaqohi, por me njė orvatje dhe kėmbėngulėsi do t’ia arrini t’i mposhtni jo vetėm frikėt por edhe problemet, por me menēuri qė i kishte edhe Faraoni me 7 lopėt e majme dhe 7 thata.

Njerėzit kėrkojnė magjinė nė jetėn e pėrditshme, nė universin fizik, kėrkojnė mrekullitė, engjėjt dhe fuqitė e mbinatyrshme.

Por, virtualisht, nuk ka prova tė kėsaj magjie, edhe pse s'mund tė themi me siguri se ajo nuk ekziston.

E pakuptueshme, por e vėrtetė dhe e prekshme ėshtė magjia e transformimit tė vetvetes nė planin psikologjik, ndryshimi i zakoneve dhe kushteve, tė mėsuarit e dashurisė, kuptimit tė qartė, jetesės nė gėzim dhe lumturi dhe madje edhe pėrjetimit tė bashkimit me pjesėn tjetėr tė universit.

Fuqitė qė mund tė na ndihmojnė vėrtet tė kuptojmė se kush jemi dhe ku duam tė shkojmė gjenden brenda nesh. Ata fshihen nė botėn magjike qė ne vizitojmė ēdo natė, botėn e jashtėzakonshme, tė paparashikueshme, misterioze dhe udhėrrėfyese tė ėndrrave.

Forcat e fuqishme misterioze biologjike tė organizmit tonė qė na ēojnė drejt rritjes, qė na shėrojnė plagėt, qė luftojnė sėmundjet tona gjithashtu nxisin motorin krijues tė ėndrrave tona.

Duke kuptuar qėllimin e thellė dhe madhėshtinė imagjinuese tė ėndrrave tona ne zbulojmė njė burim pothuaj tė pashtershėm me frymėzim krijues, me mprehtėsi psikologjike dhe udhėzues shpirtėror.

Kur mėsojmė tė kuptojmė dhe tė jetojmė me ėndrrat tona, ne zhvendosemi nga konfuzioni dhe iluzioni drejt fuqizimit dhe ndriēimit tė mendjes.

Nga Don Nosh Gjolaj
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi