A egziston ZOTI ?!

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Tikon prej 18.01.13 12:01

Shikoni kete pikture,ja pse bindem qe zoti eshte nje krijese njerzore.Ne menyre skematike tregohet se si kane shtrire kthetrat mbi shfrytezimin e njerzimit Bankat,Korporat shumekombeshe ku futen se bashku me pasurite e religjioneve,si dhe Politikanet,qe ndryshe quhen dhe kamarieret e bankierve.99 % e njerzve te planetit zoterojne kapitale globale vetem 1%.

C'eshte kjo padrejtesi,kur zoti i beri te gjithe njerzit te barabarte nga llumi dhe argjila...?

Pse zoti nuk degjon dhe shikon vuajtjet e miliarda njerzve,pse zoti hesht dhe nuk vendos barazi,te pakten per ata qe falen nga 5 here ne dite,por i lejon sheiket qe te blejne asete marramendese ne te githe boten dhe nje musliman i varfer por i devotshem vetsakrifikohet ne emer te tij,pa mbushur barkun me buke?Tikon

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  number3 prej 18.01.13 13:50

gerta gerta shkruajti:Mjere ai qe beson ne fe!
Mjere ai qe ska guxim te hapi mendjen!
Mjer!!

mjer per ata qe nuk besojn sepse do digjen ne flaket e ferrit qe esht nxetsia me madhe se cdo lloj flake qe digjet me squfur ........... njerez largohuni nga marrinat dhe eja besoni ...........persa i perket njerzve qe vuan nuk esht faji ZOTIT por faji jon sepse jemi egoista dhe nuk u japim nje gur me ca koken aq te pashpirt jemi bere

number3

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  shqiptari etnik prej 18.01.13 17:59

number3 shkruajti:
gerta gerta shkruajti:Mjere ai qe beson ne fe!
Mjere ai qe ska guxim te hapi mendjen!
Mjer!!

mjer per ata qe nuk besojn sepse do digjen ne flaket e ferrit qe esht nxetsia me madhe se cdo lloj flake qe digjet me squfur ........... njerez largohuni nga marrinat dhe eja besoni ...........persa i perket njerzve qe vuan nuk esht faji ZOTIT por faji jon sepse jemi egoista dhe nuk u japim nje gur me ca koken aq te pashpirt jemi bere

Mos valle ndoonje nga te afermit tend eshte rikthyer dhe te ka treguar per tmerret e ferrit...?C'jane keto marrezira qe tregohen nga shqiptare te pergjumur e te trullosur nga droga te fese.O NUMBER 3 c'faj kane miliarda njerez qe vuajne nga varferia.Dhe ne se ka nje fajtor atehere eshte ai zoti juaj qe i krijoi dhe i leshoi si bageti ne livadh per te pare tragjedine e jetes se tyre.

shqiptari etnik

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Gerta Gerta prej 18.01.13 18:07

number three
O njeri i thjeshte
Jeto per vete jo per dogmat fetare
Ji i ndershem,i drejte,jomekatar per vete jo se ke frik nga ferri.
Pse ekziston ferri?
Zoti eshte hakmarres?
pffff
Do t'ju jepja vetem nje keshille i nderuar njeri i thjeshte
Te pakten 1 here ne jete pyet veten
"pse besoj ne fe?"
Ndoshta eshte me mire te besosh ne zot dhe jo ne fe.
Nuk dua te me kthesh nje pergjigje kundershtuese.
Thjesht lexoje kete shkrim dhe reflekto

Gerta Gerta

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  ani 999 prej 18.01.13 20:22

un besoj ne Zot por jo ne fe ,ne kuptimin qe Ai na ka krijuar ne ,natyren,gjithesine por nuk jam dakort me personat qe i vene emer.Te jesh njeri i mire sdo te thote detyrimisht te jesh musliman apo dhe e kunderta nuk eshte e vertete.
Mjafton te mos besh keq dhe kur te kesh mundesi te ndihmosh te tjeret,pavarsisht ne lutesh a jo.

ani 999

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  number3 prej 19.01.13 8:00

ZOTI nuk esht fajtor por njeriu esht fajtor se esht perbindesh sepse nuk e ndihmon ate qe ka nevoj dhe ZOTI ja ka ruajtur vendin fukaras dhe persa i perket ZOTI asnjeher nuk hakmerret AI do qe te gjith te besojn dhe te shpetohen madje BIRIN E TIJ TE VETEMLINDUR E dergoj qe te kryqzohet dhe ta marr KRISHTI denimin qe nuk e meriton ne vend te njeriut por njeriu si perbindesh do te dal i ngjashem me ZOTIN kjo esht idjotsira me e madhe e njeriut.....ZOTI e ka then nje fjal
o gerta bashk me ate shqiptarin ju besoni ca ben shkenca e degjeneruar dhe gjerat e flliqura toksore qe i perkasin djallit te mallkuar..lum kush e beson ZOTIN ppa e pare se i madh esht shperblimi i tij

number3

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  shqiptari etnik prej 19.01.13 9:35

number3 shkruajti:ZOTI nuk esht fajtor por njeriu esht fajtor se esht perbindesh sepse nuk e ndihmon ate qe ka nevoj dhe ZOTI ja ka ruajtur vendin fukaras dhe persa i perket ZOTI asnjeher nuk hakmerret AI do qe te gjith te besojn dhe te shpetohen madje BIRIN E TIJ TE VETEMLINDUR E dergoj qe te kryqzohet dhe ta marr KRISHTI denimin qe nuk e meriton ne vend te njeriut por njeriu si perbindesh do te dal i ngjashem me ZOTIN kjo esht idjotsira me e madhe e njeriut.....ZOTI e ka then nje fjal
o gerta bashk me ate shqiptarin ju besoni ca ben shkenca e degjeneruar dhe gjerat e flliqura toksore qe i perkasin djallit te mallkuar..lum kush e beson ZOTIN ppa e pare se i madh esht shperblimi i tij

number3....Te thuash qe njeriu eshte fajtor se eshte perbindesh,ketu jam me ty.Eshte fakti qe njeriu ende trashegon gene te parardhesve tane te hershem dhe ne fise e popullata te caktuara,keto gene te egersise cfaqen hapur e me force.Po ta konkretizoi me nje shembull nga popujt ballkanike.E kemi mesuar edhe nga historia se fiset sllavo-serbe kane qene e jane fise vrasese,po kete fakt e perforcon dhe e verteton edhe antropologjia ku ne shume vendbanime te hershme te ketyre fiseve jane gjetur varre masive me skelete njerzish me gjymtime ne koke,krahe,shtylle kurrizore.Pra keta serbo-sllave te hershem vazhdojne te mbartin elementet e egersise se tyre edhe ne ditet e sotme,ku jo shume kohe pare jeni te njohur per genocidin ne Bosnje -Hercegovine,ne Kosove ,ne Kroaci.Po keshtu historia eshte e njohur me plot shembuj te kesaj natyre.

Jo vetem kaq,por nje pjese te ketyre qe ti i quan perbindesha,jane bere te tille nga lufta per mbi jetese,dhe nje pjese tjeter nga pangopesia per pasuri.Dhe midis te pangopurve per pasuri futen drejtuesit e religjoneve.A ka nje hierark te lart e te zakonshem te fese qe te jete i varfer..? Dhe ne se ky fakt do konceptohej,dhe do reflektohej nga masat njerzore,te jesh i bindur se askush nuk do ekzistonte nga keta fetare te paskrupullt.Por ti i beson tek priftit e Jezusi,tjetri tek hoxha e Muhamedi,atehere fillojme luften nderfetare,dhe se kemi mendjen tek pasuria e tyre,por tek islami dhe krishterimi,se kush nga keto fe eshte me e sakte.Ja pra pse devize e hershme e fese ka qene e eshte PERCA-SUNDO..

Po kete devize kane edhe politikanet me partite e tyre politike,shihni sa e percare eshte bere sot Shqiperia,ne saj te bindjeve politike.Jemi gati ta quajme armik shqiptarin qe ka bindje te kunderta nga tonat.

Edhe dicka NUMBER3..Kur thua qe mos besoni ca thot e ben shkenca e degjeneruar duke i vene shenja barazimi shkenc-djall,i krijon vehtes nje stature jo te konsoliduara te personalitetin tend.

shqiptari etnik

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  ANtraX prej 19.01.13 12:18

Po Egziston per faktin qe n`ket tem pikerisht per ate po Diskutojm pra per Zot.

ANtraX

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  number3 prej 19.01.13 14:18

mos u ngaterro shqiptar etnik ka krishter te rrem ose deshmitar te rrem dhe krishter te ver8 ose deshmitar te ver8 ti ......me ne fund e pranove qe fajin e jo ZOTI

number3

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  shqiptari etnik prej 19.01.13 14:27

number3 shkruajti:mos u ngaterro shqiptar etnik ka krishter te rrem ose deshmitar te rrem dhe krishter te ver8 ose deshmitar te ver8 ti ......me ne fund e pranove qe fajin e jo ZOTI

ma shpiego pak me qarte kete qe ke thene te te jap pergjigjen
avatar
shqiptari etnik

Nuk ka Zeus, as nuk ka zot,
Ferr, Lugat t'imagjinuar,
Po ka popull tė paditur
Popull q'ende s'ėshtė zgjuar.

Lasgush Poradeci

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  number3 prej 19.01.13 14:47

nje krishter i ver8 esht ushtar i KRISHTIT e perhap fene ne menyre paqe dhe jo me vrasje....respekton biblen don te tjeret porsi vetveten esht i qete dhe i ndjeshem lutet dhe i pervujtur dh
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  shqiptari etnik prej 19.01.13 15:48

number3 shkruajti:nje krishter i ver8 esht ushtar i KRISHTIT e perhap fene ne menyre paqe dhe jo me vrasje....respekton biblen don te tjeret porsi vetveten esht i qete dhe i ndjeshem lutet dhe i pervujtur dh

Nga se ndryshon nje krishter i vertete nga nje jo tille..?Ai qe eshte besimtare,i tille ngelet,pamvarsisht dijeve dhe aftesive qe ka ne perhapjen dhe propogandimin e saj.Jo te gjithe besimtaret kane per mision te reklamojne fete e tyre,mjafton te jene besnike te tyre.
avatar
shqiptari etnik

Nuk ka Zeus, as nuk ka zot,
Ferr, Lugat t'imagjinuar,
Po ka popull tė paditur
Popull q'ende s'ėshtė zgjuar.

Lasgush Poradeci

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  number3 prej 19.01.13 15:53

o shoko mos shih kishen katolike qe ka vra ata shkenctaret qe djalli e beri per me kriju percarje
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  bardhi14 prej 19.01.13 18:49

zoti ehste ne shum kuptime per mendimin tim eshte nje qenie e mbinatyrshme qe na udheheq dhe ne qeniet humane e njohim ate si zot
avatar
bardhi14

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  number3 prej 19.01.13 19:00

bardhi14 shkruajti:zoti ehste ne shum kuptime per mendimin tim eshte nje qenie e mbinatyrshme qe na udheheq dhe ne qeniet humane e njohim ate si zot

ne sa kuptime e ke ti bardhi??
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  bardhi14 prej 19.01.13 19:27

qe njerzimi esht keqkuptu me dekada te tera sps ato shikonin dicka te mbinatyrshme dhe thonin qe eshte zoti
nej shembull number 3
nje fis indianesh ne amerike -----ulet nje avjon luftarak me helika dhe i japin ushqime
ato nk kishin pare nje gje te tille me pare avjoni tek po bente ne patrullim ajror shikon qe ky fisi kishte ndertuar nje avjon prej kashqe me shpresen qe ky do kthej nje dite dhe per ta ky ishte zoti
gjithsesi ky eshe nje mendim
avatar
bardhi14

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  number3 prej 19.01.13 21:31

hahaha kjo e fort por keto jan pagane
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prsh

Mesazh  kitara-61 prej 20.01.13 11:55

ty a egziston?... si ty qe ke vdekur edhe pse egziston si material(dmth ty je edhe pse nuk je),,edhe Zoti eshte edhe pse ty nuk e ngjen pranin e Tij cdo kund edhe pse ty e ve ne dyshim me PSE-ejat tua...
avatar
kitara-61

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  number3 prej 20.01.13 14:39

kitara ke te drejt qe egziston ZOTI se ska kush me kriju ket bote si per ateistet e ka krijua materia budalliqet e shkenctareve
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  shqiptari etnik prej 20.01.13 15:12

number3 shkruajti:kitara ke te drejt qe egziston ZOTI se ska kush me kriju ket bote si per ateistet e ka krijua materia budalliqet e shkenctareve

Ndjehem keq si per tu number3 dhe per shume shoke e shoqe te tjere te ketij forumi,kur shoh se niveli dhe numri i argumentave per te vertetuar te kunderten, jane zero.

Por jo vetem kaq,ndjehem keq se shume ketu ende nuk njohin rregullat e drejtshkrimit te gjuhes tone,nuk flas per gabimet ortografike,ato na ndodhin te gjitheve nga shpejtesia,por nga menyra se si formulohet nje flali,menyra se si tregohet argumenti.

Cdo fjali e cila eshte ne kundershtim me idete tuaja shoqerohet me fjale te pa hijeshme,te cilat e bejne ambjentin e diskutimeve ne forum shume te veshtire.

Ndoshta mund ta kem gabim,por ky eshte kendveshtrimi im per temat qe diskutojne problemet e religjionit
avatar
shqiptari etnik

Nuk ka Zeus, as nuk ka zot,
Ferr, Lugat t'imagjinuar,
Po ka popull tė paditur
Popull q'ende s'ėshtė zgjuar.

Lasgush Poradeci

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi