A egziston ZOTI ?!

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

A egziston ZOTI ?!

Mesazh  laureta prej 14.09.12 16:17

Gjatė njė ore mėsimi, profesori pyet nxėnėsit: - A ishte Zoti ai qė krijoi gjithēka qė ekziston?

Njė nxėnės pėrgjigjet me guxim: - Po, ai e krijoi!

- Vėrtet mendoni qė Zoti krijoi gjithēka qė ekziston? - pyeti pėrsėri profesori.

- Po. - pėrgjigjet nxėnėsi.

- Nė qoftė se Zoti ka krijuar gjithēka qė ekziston, atėherė Ai ka krijuar edhe tė keqen meqenėse edhe ajo ekziston. Atėherė, i bie qė Zoti ėshtė i keq! - tha profesori, krenar qė kishte provuar edhe njė herė se besimi ishte vetėm njė mit.

Atėherė nxėnėsi thotė: - Mund t'ju bėj njė pyetje?

- Sigurisht! - pėrgjigjet profesori.

Nxėnėsi u ngrit nė kėmbė dhe e pyeti: - A ekziston i ftohti?

- Ēfarė pyetje ėshtė kjo? Sigurisht qė ekziston! Apo nuk e ke ndjerė ndonjėherė tė ftohtin? - ia ktheu profesori i habitur.

- Realisht, profesor, tė ftohtit nuk ekziston! Sipas ligjeve tė fizikės, ajo qė ne quajmė tė ftohtė, nė tė vėrtetė ėshtė mungesa e ngrohtėsisė. Ēdo trup mund tė studiohet nėse zotėron ose rrezaton energji. Zero absolute ėshtė mungesa totale e ngrohtėsisė, por tė ftohtit nuk ekziston. Ne pėrdorim kėtė term pėr tė pėrshkruar si ndihemi kur nuk ka ngrohtėsi. Mė thoni, a ekziston errėsira? - vazhdoi nxėnėsi.

- Ekziston djalosh! - pėrgjigjet profesori.

- As errėsira nuk ekziston! Nė tė vėrtetė ajo ėshtė mungesa e dritės. Dritėn mund ta studiojmė, errėsirėn jo. Nėpėrmjet eksperimenteve fizike mund tė shpėrbėjmė dritėn e bardhė nė disa ngjyra tė ndryshme qė e pėrbėjnė atė nė varėsi tė ndryshimit tė gjatėsisė sė valėve tė dritės, ndėrsa errėsirėn jo! Si mund ta pėrcaktojmė shkallėn e errėsirės nė njė vend? Duke u bazuar te drita qė ndodhet nė atė vend. Errėsira ėshtė vetėm njė term i pėrdorur nga njeriu pėr tė pėrshkruar gjendjen kur nuk ka dritė.
Dhe pėr ta mbyllur i riu e pyet profesorin pėr herė tė fundit: - Profesor, a ekziston e keqja?

Dhe profesori pėrgjigjet: - Siē tė thashė nė fillim, nė botė jemi dėshmitarė tė krimeve, dhunės, shkatėrrimit. Kėto janė e keqja!

Studenti pergjigjet: - E keqja nuk ekziston, profesor! E keqja ėshtė mungesa e sė mirės. Si nė rastet e mėparshme, e keqja ėshtė njė term qė njeriu e pėrdor pėr tė pershkruar mungesėn e Zotit. Zoti nuk e krijoi tė keqen! E keqja vjen si rezultat i mungesės sė Zotit nė zemrat e njerėzve, njėsoj si nuk ekziston tė ftohtit, apo errėsira kur nuk ka dritė!


Zoti ėshtė njė realitet i paprekshėm, por jeton nė zemren tonė!
avatar
laureta

Asgje nuk eshte me madheshtore se mendja asgje nuk eshte me e pasur se mendja por asgje nuk eshte me idiote se mendja ajo mund te ndertoje madheshtoren por ajo mund te shkatrroje vet veten!!?

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Frymarrja prej 14.09.12 22:52

Ket Bised e bėri njeriu i shekullit n`studime, i cili quhet Albert Ajnshtajn..? pse se ke cekur n`fund..!
avatar
Frymarrja

Zoti yn ėsht Allahu, Dhe se Muhameti ėsht i derguari i tij..

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Laureta

Mesazh  laureta prej 15.09.12 17:25

Falemnderit per korrigjimin patjeter qe i madhi Albert Ainshtajn ...:D
avatar
laureta

Asgje nuk eshte me madheshtore se mendja asgje nuk eshte me e pasur se mendja por asgje nuk eshte me idiote se mendja ajo mund te ndertoje madheshtoren por ajo mund te shkatrroje vet veten!!?

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Gabriel prej 15.09.12 19:11

Sa veta jane vra per kete pyetje . . . . .
avatar
Gabriel

https://www.fiverr.com/bldesign

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  gjilanasi prej 15.09.12 19:59

Bohan shkruajti:Sa veta jane vra per kete pyetje . . . . .

Por edhe sa jane vrare ne emer te tij duke mos e njohur...
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Laureta

Mesazh  laureta prej 15.09.12 22:11

Po e vertet pas qe ne at kohe ishte nje metode e prer qe nxenesit nuk duhet te bejne pyetje dhe per kete ai ndihej shume i burgosur nje dit te gjith kerkojme lirin e fjales mir qe ai e beri...!
avatar
laureta

Asgje nuk eshte me madheshtore se mendja asgje nuk eshte me e pasur se mendja por asgje nuk eshte me idiote se mendja ajo mund te ndertoje madheshtoren por ajo mund te shkatrroje vet veten!!?

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Djep prej 27.10.12 20:55

Varet se c'kupton me termin "Zot."

Nqs. nėnkupton forcen mbinjerzore, qė i jep jetė njeriut, kafshės, bimės... qė mban nė ekuilbėr ekosistemet nė botė, qė bėn tė rrutullohen planetet, sistemet e galaktikat, ateherė unė besoj ne Zot.

Nqs. nėnkupton Zotin qė krijoi Adamin, dhe Evėn nga brinja e tij, Zotin qė urdhėroi Noan tė ndėrtonte Arkėn, Zotin qė udhėhoqi Moisiun dhe popullin ēifut nė tokėn epremtuar, Zotin qė ka gati pėr ne o ferrin o parajsėn kur tė vdesim, atėherė unė mendoj qė Zoti ėshtė njė pallavėr. (pėr mė tepėr aspak kreative), e krijuar nga agjentėt e njė elite botėrore pėr manipulimin e masave dhe mbajtjen e tyre nėn thundrėn e kontrollit tė mendjes.

Ky ėshtė vetėm mendimi im presonal.
avatar
Djep

Te mendosh se ne te gjithe universin jeta inteligjente ekziston vetem ne Toke, eshte si te mendosh se ne nje are te mbjelle me grure do te mbije vetem nje kallize.

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  ijj prej 27.10.12 21:10

JO!
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

64


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Muneer prej 27.10.12 21:31

Duhet ende kohe dhe studime per te kuptuar perberjen e universit si dhe per ti dhene pergjigje kesaj pyetje!
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Frymarrja prej 28.10.12 0:07

Si nuk keni frik Allahun.. Baben qka e ki tii Majmun a njeri.. kush ta ka kriju ata '. Galaktikat, kafshet, Natyren. e triliarda krijesa tjera kush i ka kriju ato..
avatar
Frymarrja

Zoti yn ėsht Allahu, Dhe se Muhameti ėsht i derguari i tij..

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Luli prej 28.10.12 0:14

Djep shkruajti:Varet se c'kupton me termin "Zot."

Nqs. nėnkupton forcen mbinjerzore, qė i jep jetė njeriut, kafshės, bimės... qė mban nė ekuilbėr ekosistemet nė botė, qė bėn tė rrutullohen planetet, sistemet e galaktikat, ateherė unė besoj ne Zot.

Nqs. nėnkupton Zotin qė krijoi Adamin, dhe Evėn nga brinja e tij, Zotin qė urdhėroi Noan tė ndėrtonte Arkėn, Zotin qė udhėhoqi Moisiun dhe popullin ēifut nė tokėn epremtuar, Zotin qė ka gati pėr ne o ferrin o parajsėn kur tė vdesim, atėherė unė mendoj qė Zoti ėshtė njė pallavėr. (pėr mė tepėr aspak kreative), e krijuar nga agjentėt e njė elite botėrore pėr manipulimin e masave dhe mbajtjen e tyre nėn thundrėn e kontrollit tė mendjes.

Ky ėshtė vetėm mendimi im presonal.

Pak a shume kam mendim te njejte sikur edhe juve...ekziston dicka qe mban ne harmoni universin, nje energji por nje Zot qe perzihet ne pune te njerzeve, qe disa popuj i do ma shume te tjeret i urren, kerkon sakrifica, lutje dhe krijon frike te njerzimi as une nuk e besoj.
Mjerisht aq shume ju eshte shperlare truri njerezve saqe sot nuk arrijne te logjikojne vet me trurin e tyre por mendojne me citate te bibles dhe kuranit.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Muneer prej 28.10.12 11:35

Do i lutesha moderatoreve qe keto 'Fanatiket fetare' ti largonin fare nga forumi , pasi mesa po shohim nuk do te ndryshojne kurre!
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ncncncncnc....................

Mesazh  zanna_roka@hotmail.com prej 29.10.12 23:23

nese zoti e ka kriju njeriun,kafshet,bimet ai e ka kriju edhe adamin e even+zoti kerkuj nuk ja bon pa drrejt..........ata qe e ka gabim i denon ata qe e ka mir i shperblen..........pse qysh ish kon bota nese kriminelat,mafia...etj mu kon baraz me ata qe jon tndershem....qe kurr nuk e kan vra kerkon...........kjo ish kon katastrrofa ma e madhe+parajsa edhe ferri jon tndane per 2 grupe tnjerzve ferri osht per njerz tkqi,..... parajsa osht per njerz t'mir
avatar
zanna_roka@hotmail.com

BlaCk anGeL..................
Jeta ėshtė si njė ėndėrr,qė kur zgjohesh kupton se ke vdekur.............

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Berti69 prej 30.10.12 0:15

Pėr tė kuptuar se si funksionon Njėsia, se si ne ecim, ne duhet tė dimė disa gjėra:

- Para jetės materiale ekziston njė vetėdije ... qė ka ekzistuar gjithmonė.
Kjo ėshtė Universi: Universi ėshtė vetėdija.
Ne jemi vetėdija.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Fjori prej 30.10.12 13:21

berti69 shkruajti:
Ne jemi vetėdija.


Ne jemi vetedija por nuk e kuptojme dot sepse ata qe kane krijuar te famshmet shkrimet e shenjta kete qellim kishin; qe ne te rrinim urte e te punonim; te shkonim ne lufte e te vriteshim per ta dhe kurre te mos kuptonim esencen tone te vertete.

Dhe tani qe ne saje te proceseve qe ndodhin ne univers ne dobi te ngritjes se vetedijes;njerezve te jashtezakonshem qe kane kontribuar per te na hapur syte;prape ka njerez qe ne vend te mundohen te ndergjegjesohen per ate qe jane, akoma vazhdojne me kotesira fetare.

Jane ne gjendje edhe te vrasin ne emer te kujt? Zotit joooo, vetem djalli eshte ne gjendje te denoje ashtu si thuhet ne to (shkrimet e ashtuquajtura te shenjta).

Pra njerez,ne vend te prekeni dhe hidheroheni kot per gjera qe jua kane ngulitur me pahir,do ishte me mire nje here te merrni parasysh se jeni shume me lart nga ku ju kane detyruar te rrini;tani eshte krijuar mundesia, shfrytezojeni nje here te vetme qe te mos ndiheni perjetesisht te shfrytezuar.

Lloj lloj projektesh kane shekuj qe zhvillohen pikerisht per te vetretuar "profecite" qe vete i kane shkruajtur.Thjesht nevojitet nje zgjedhje: te rrish ne kete densitet i nenshtruar, apo te hapesh mendjen e zemren per t'u vetedijesuar.
Por me friken ne palce per disa eshte e veshtire.

Uroj me shpirt qe kjo frike te venitet nje here e mire dhe te mirat vijne vete.

avatar
Fjori

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Anon prej 30.10.12 15:50

Gjithcka rjedh nga mendimi ajo ka fuqi , vetedija arrihet vetem ateher kur je KETU dhe vetem KETU duke mos levizur per asnje moment ne te kaluaren apo te ardhmen.

Shum njerez jane paranjojak sepse mendojn per dicka te panevojshme ka njerez qe jane zhdukur aty ku askush nuk eshte te bej gabime ata jane sunduesit , te ndriturit me nje fjale ata qe gjithmon kane qene KETU.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A egziston Zoti ?

Mesazh  elektronika prej 30.10.12 21:12

Pergjigja eshte relative. Ne rradhe te pare duhet te sqarojme se cfare kuptojme me fjalen Zot.

Ne perceptimin njerezor (edhe sipas librave fetare) dalin dy zoter. Nje Zot ( nje energji pozitive, nje inteligjence superiore ) qe ka krijuar sistemin dhe sistemet brenda sistemit ( universin), si dhe perendite qe na krijuan ne sipas shembelltyres se tyre. Keshtu ne i lutemi njehere njeres dhe njehere tjetres, pa e percaktuer dhe pa e kuptuar se kujt i drejtohemi me kete lutje.

Te gjithe librat fetare thone qe ka nje Zot por te gjitha kane menyra te ndryshme per ta perceptuar dhe nderuar. Disa , pa vetedije per veprimin e kryer, e perceptojne si nje qenie gjakatare qe kerkon gjak dhe per kete i bejne kurban kafshe (ndonjehere dhe njerez sidomos femra dhe femije).

Mos valle behet fjale per qenie me trup e gjak qe kane nevoje per te ngrene, dhe ky zakon, (rit) ka mbetur qe nga lashtesia kur perendite jetonin me njerezit?

Ne qofte se eshte keshtu atehere ne kemi gabuar ne perceptimin e Zotit, e kemi ngateruar me perendite (alienet) qe jane me trup fizik.

Disa shkruajne per vetedijen, PO, vetedija jone, vetedija e te gjitha qenieve inteligjente perbejne vetedijen e universit, vetedijen dhe inteligjencen universale qe kontrollon gjithcka. Zoti nuk meret me mendimet dhe veprimet individuale te njerezve.

Inteligjenca superiore ka egzistuar, egziston dhe do te egzistoje gjithmone, per aq kohe sa do te egzistoje Universi dhe vetedija universale.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........63


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Djep prej 17.01.13 0:18

Me pelqejne shume disa pergjigje te djemve apo vajzave (si Fjori dhe elektronika) qe mendojne dhe arsyetojne ne menyre kritike.
Te vjn mire te shohesh qe dhe mendjet shqiptare po zgjohen, dhe brezat e rinj pak-nga-pak po krijojne imunitet nga efekti mijeravjecar te amnezise fetare.
Kjo do te jete nje fitore e madhe per njerezimin, pasi feja nder shekuj s'ka qene vecse prangosja me e pameshireshme e shpirtrave njerezore, dhe aspak shpetimi i tyre.
avatar
Djep

Te mendosh se ne te gjithe universin jeta inteligjente ekziston vetem ne Toke, eshte si te mendosh se ne nje are te mbjelle me grure do te mbije vetem nje kallize.

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Berti69 prej 17.01.13 0:59

Njeriu e kerkon Zotin ēdo here jashte njeriut, ky eshte gabimi fillestar, Njeriu dhe Zoti jane identik.
Ai qe vret nje njeri e vret edhe Zotin.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  syri i art prej 17.01.13 11:26

kjo pytje i shqeteson te gjith a egziston Zoti,kush deshiron pergjigjje duhet te hulumtoj vet,e te mos pres prej kuj tjeter ,sepse askush nuk mund te pergjigjet per qenjen tende perveq teje. Sokratin kur ekan pyetur a ka zot ka then edhe po edhe jo dmth esht gjithqka e hapur ,sepse e ardhmja nuk dihet...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  shqiptari etnik prej 17.01.13 12:48

Dhe une e pranoi qe zoti ekziston,AI eshte atje lart ne qiell,na sheh,na mbron kur vrasim njeri tjetrin,na vezhgon kur vjedhim,mashtrojme e behemi miliardere si kleriket e religjioneve dhe politikianet demagog,na ''shton inteligjencen'' qe te behemi me te urte dhe te besojme ne superioritetin e tij,behet pik e vrer kur rreth 5.5 miliard njerez ne planetin toke,mezi mbushin barkun me buke,pikellohet kur sheh qe rreth 800 milion femije nga 1-5 vjec jane te privuar nga elementet fillestar te ushqimit si uje e buke.

AI po 'tretet' per ne krijesat e tij,ka disa vjet qe gjumi nuk po e ze kur na sheh se sa shume jemi bere ketu ne toke mbi 7 miliard dhe si po e shkaterrojme ambjentin duke shfrytezuar si kanibale resurset ambjentale qe AI na ka dhuruar.I gjori zot,nuk di se nga t'ia filloi per te rregulluar gjendjen e krijesave te tij,situata i ka ikur nga duart.

O ZOT,behu pak me i shkathet,ver nje rregull si atehere kur na krijove dhe mos na provoko me .... molle,se tashti jo vetem qe mollen e hame,por presim edhe pemen e molles.

O ZOT,nje lutje kemi ne krijesat tende te perulura,kujdesu dhe na ruaj si syte e ballit bankieret milardere te botes, si Roshtildet e kompani,poltikanet e medhej si Obamen,por edhe keta poltikanet shqiptare si Saliun ketu ne Shqiperi dhe Hashimin ne Kosove.ZOT mos ler pas dore ata qe per ty kane ngritur katedrale e xhami,pra prifterinj e hoxhallare,se larg qofte na gjen ndonje fatkeqsi keta,mjere ne nga ti kthejme syte pastaj.

Jeni ju O ZOT, dhe jane keta te fuqishmit ketu ne toke,qe na motivoni te rrojme,pamvarsisht se rrojme e gjykojme si kafshet,se kaq tru na ke lene ti,por ne fund te fundit,c'duam me shume ne, 'aq meritojme'.
avatar
shqiptari etnik

Nuk ka Zeus, as nuk ka zot,
Ferr, Lugat t'imagjinuar,
Po ka popull tė paditur
Popull q'ende s'ėshtė zgjuar.

Lasgush Poradeci

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  number3 prej 17.01.13 14:12

nese nuk egziston mi jepni argumentat o te pamend
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  shqiptari etnik prej 17.01.13 15:00

number3 shkruajti:nese nuk egziston mi jepni argumentat o te pamend

O ti inteligjenca boterore,me jep argumenta qe ekziston...
avatar
shqiptari etnik

Nuk ka Zeus, as nuk ka zot,
Ferr, Lugat t'imagjinuar,
Po ka popull tė paditur
Popull q'ende s'ėshtė zgjuar.

Lasgush Poradeci

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Ndriēon Hoxha prej 17.01.13 15:16

Zoti ,zoti , Buda ,Jezusi etj. Ka shume emra me te cilinet ne mund te therrasim kriuesin tone, por a egziston Zoti? Edhe per kete ka nje pergjigje .
Shkenctaret thon se universi eshte krijuar nga disa atome te qliruara nga big bengu .Por ne e dime se atomet nuk kan vedije dhe e paskan krijuar universin .Pra a ka mundesi qe nje grup metalesh te mblidhen dhe te krijojn nje ajroplan ?
avatar
Ndriēon Hoxha

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  number3 prej 17.01.13 17:13

shqiptari etnik shkruajti:
number3 shkruajti:nese nuk egziston mi jepni argumentat o te pamend

O ti inteligjenca boterore,me jep argumenta qe ekziston...

me thuaj ti pse behen aq shum mrekulli ne kish te lacit??
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Luce prej 17.01.13 17:47

personalisht skam qene ndonjehere te ajo kishe,po nqs jane te verteta ato qe thuhen
smendoj te jete dore e zotit po e djallit.
pasi gjynahu me i madh eshte ti besh shoke zotit.
nqs njerezit besojne atje sbesojne ne zote.
avatar
Luce

Jeta eshte si nje enderr qe kur zgjohesh kupton se ke vdekur.

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Marlend prej 17.01.13 18:04

Ustjanalani shkruajti:personalisht skam qene ndonjehere te ajo kishe,po nqs jane te verteta ato qe thuhen
smendoj te jete dore e zotit po e djallit.
pasi gjynahu me i madh eshte ti besh shoke zotit.
nqs njerezit besojne atje sbesojne ne zote.
Po si moj qenka dora e djallit ??? Po Shen Ndou njeri i Zotit ishte dhe jo i djallit...po Jezusi kur bente mrekulli nuk ishte i Zotit? Epo juve vetem Tikoni jua ējerr maskat bashke me Kill Me...O njeri duhet te shkosh vete atje dhe do e ndjesh vete ndjesine qe te jep ai vend...dhe mos broēkollit kot ketu..edhe ti si pllumbi si kau peles..pike e zeze me keta islamik te trashe..qe veē dreqi i ndihmon e i drejton
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Luce prej 17.01.13 18:55

E PARE E PUNES MOS OFENDO.
UNE BESOJ VETEM NE NJE ZOTE E JO KETA SHENJTORET E KOTE.
DUKET NGA GJERAT QE POSTOJNJE E NGA FJALET QE FLASIN SE KE NDIHMONE "DREQI"
avatar
Luce

Jeta eshte si nje enderr qe kur zgjohesh kupton se ke vdekur.

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  linaiku prej 17.01.13 18:57

respektoni fjalen zot,respektoni cdo gje te krijuar nga zoti se dhe ne krijesa e tij jemi.ne njerzit jemi qe cdo gje esht e mir apo e keqe.
avatar
linaiku

lina

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  number3 prej 17.01.13 19:38

linaiku shkruajti:respektoni fjalen zot,respektoni cdo gje te krijuar nga zoti se dhe ne krijesa e tij jemi.ne njerzit jemi qe cdo gje esht e mir apo e keqe.


LUM AI NJERI QE BESON PA E PARE ZOTIN
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Gerta Gerta prej 17.01.13 20:34

Mjere ai qe beson ne fe!
Mjere ai qe ska guxim te hapi mendjen!
Mjer!!

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  ANtraX prej 17.01.13 21:46

Po si nuk egziston duhet me qen shum Naiv te mohosh , dhe Argument me i fort se ta besojn me Miliarda njerz pa e par kurr me sy nuk besoj qe ka.....

Ti per mua nuk egziston pra sepse un ty s`po te shoh...

Ti per mua s`ke mend sepse un nuk po ti shoh...
avatar
ANtraX

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Silbi prej 17.01.13 22:08

E vetmja gje qe me con ne dyshime mbi egzistencen e Zotit eshte ideja qe te gjitha fete mund te kene qene nje mjet goxha i efektshem per te manipuluar dhe kontrolluar masat e medha te njerzve pa nevojen e forces dhe ushtrise ne nje kohe kur injorance sundonte mbare njerzimin dhe ne vazhdim deri me sot. Cdo gje tjeter qe shikoi Universi planetet galaktikat yjesit dhe persosmerit e tjera te pafundme personalisht me deshmojne per egzistencen e nje fuqie mbi njerezore e te paimagjinueshme sic eshte Zoti qe ka krijuar gjithcka. Dua te them edhe nje karrige apo tavolin qe ne krahasim me cpermenda me siper eshte modeste ne menyre qesharake , nuk mund te krijohet vet por eshte krijuar nga dora e njeriut.PO GJITHESIA ME CDO GJE QE PERMBAN SI MUND TE JETE KRIJUAR VET RASTESISHT AKSIDENTALISHT ???
avatar
Silbi

LUFTA ME E MADHE ESHTE AJO ME VETVETEN.

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Marlend prej 17.01.13 22:17

Ustjanalani shkruajti:E PARE E PUNES MOS OFENDO.
UNE BESOJ VETEM NE NJE ZOTE E JO KETA SHENJTORET E KOTE.
DUKET NGA GJERAT QE POSTOJNJE E NGA FJALET QE FLASIN SE KE NDIHMONE "DREQI"
Epo mire si te duash se ndoshta te ofendova....TE FALA NGA SHTEPIA E FAREFISI_e kupton vete ti....
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  tonito prej 17.01.13 23:01

laureta shkruajti:Gjatė njė ore mėsimi, profesori pyet nxėnėsit: - A ishte Zoti ai qė krijoi gjithēka qė ekziston?

Njė nxėnės pėrgjigjet me guxim: - Po, ai e krijoi!

- Vėrtet mendoni qė Zoti krijoi gjithēka qė ekziston? - pyeti pėrsėri profesori.

- Po. - pėrgjigjet nxėnėsi.

- Nė qoftė se Zoti ka krijuar gjithēka qė ekziston, atėherė Ai ka krijuar edhe tė keqen meqenėse edhe ajo ekziston. Atėherė, i bie qė Zoti ėshtė i keq! - tha profesori, krenar qė kishte provuar edhe njė herė se besimi ishte vetėm njė mit.

Atėherė nxėnėsi thotė: - Mund t'ju bėj njė pyetje?

- Sigurisht! - pėrgjigjet profesori.

Nxėnėsi u ngrit nė kėmbė dhe e pyeti: - A ekziston i ftohti?

- Ēfarė pyetje ėshtė kjo? Sigurisht qė ekziston! Apo nuk e ke ndjerė ndonjėherė tė ftohtin? - ia ktheu profesori i habitur.

- Realisht, profesor, tė ftohtit nuk ekziston! Sipas ligjeve tė fizikės, ajo qė ne quajmė tė ftohtė, nė tė vėrtetė ėshtė mungesa e ngrohtėsisė. Ēdo trup mund tė studiohet nėse zotėron ose rrezaton energji. Zero absolute ėshtė mungesa totale e ngrohtėsisė, por tė ftohtit nuk ekziston. Ne pėrdorim kėtė term pėr tė pėrshkruar si ndihemi kur nuk ka ngrohtėsi. Mė thoni, a ekziston errėsira? - vazhdoi nxėnėsi.

- Ekziston djalosh! - pėrgjigjet profesori.

- As errėsira nuk ekziston! Nė tė vėrtetė ajo ėshtė mungesa e dritės. Dritėn mund ta studiojmė, errėsirėn jo. Nėpėrmjet eksperimenteve fizike mund tė shpėrbėjmė dritėn e bardhė nė disa ngjyra tė ndryshme qė e pėrbėjnė atė nė varėsi tė ndryshimit tė gjatėsisė sė valėve tė dritės, ndėrsa errėsirėn jo! Si mund ta pėrcaktojmė shkallėn e errėsirės nė njė vend? Duke u bazuar te drita qė ndodhet nė atė vend. Errėsira ėshtė vetėm njė term i pėrdorur nga njeriu pėr tė pėrshkruar gjendjen kur nuk ka dritė.
Dhe pėr ta mbyllur i riu e pyet profesorin pėr herė tė fundit: - Profesor, a ekziston e keqja?

Dhe profesori pėrgjigjet: - Siē tė thashė nė fillim, nė botė jemi dėshmitarė tė krimeve, dhunės, shkatėrrimit. Kėto janė e keqja!

Studenti pergjigjet: - E keqja nuk ekziston, profesor! E keqja ėshtė mungesa e sė mirės. Si nė rastet e mėparshme, e keqja ėshtė njė term qė njeriu e pėrdor pėr tė pershkruar mungesėn e Zotit. Zoti nuk e krijoi tė keqen! E keqja vjen si rezultat i mungesės sė Zotit nė zemrat e njerėzve, njėsoj si nuk ekziston tė ftohtit, apo errėsira kur nuk ka dritė!


Zoti ėshtė njė realitet i paprekshėm, por jeton nė zemren tonė!

Te pergezoj per kete teme kaq te bukur dhe fjale shum me vend sepse ZOTI sigurisht qe egziston nuk ka asnje dyshim rreth kesaj , ai eshte nje dhe nuk ka tjeter pos tij ai krijoi cdo gje dhe kthimi eshte vetem te ai ...
avatar
tonito

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Tikon prej 18.01.13 8:57


Sikur tė ekzistonte me tė vėrtė.

Do ta pranoja qė ekziston por
Nuk do ta falenderoja
Nuk do ta dashuroja
Nuk do ta adhuroja apo nėnshtrohesha kurrė!!!.


avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Tikon prej 18.01.13 9:03


Kerkuan gjthandej,por nuk qe e mundur ta gjejne


avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Tikon prej 18.01.13 9:08


-Nėse ju shikoni bukurinė e jetės atėherė gjėrat e shėmtuara do tė fillojnė tė zhduken
-Nėse ju shikoni jetėn me gėzim atėherė trishtimi fillon tė zhduket
-Ju s'mund tė keni parajsėn dhe ferrin njėkohėsisht mund tė keni vetėm njė dhe ajo ės
htė zgjedhja juaj
-Ju do tė gjeni kuptimin e jetės,vetėm nėse ju e krijoni atė
-Ai nuk gjendet i fshehur pas disa shkurreve qė ju te shkoni tė kėrkoni dhe ta gjeni as edhe i fshehur nėn ndonjė gur
-Kuptimi i jetės ėshtė njė poezi pėr tu shkruar,ėshtė njė kėngė pėr tu kėnduardhe njė vallėzim pėr tu kėrcyer


osho


avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Tikon prej 18.01.13 9:14


avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Tikon prej 18.01.13 9:42Ku ėshtė zoti?!

avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Tikon prej 18.01.13 9:46


avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Tikon prej 18.01.13 12:01

Shikoni kete pikture,ja pse bindem qe zoti eshte nje krijese njerzore.Ne menyre skematike tregohet se si kane shtrire kthetrat mbi shfrytezimin e njerzimit Bankat,Korporat shumekombeshe ku futen se bashku me pasurite e religjioneve,si dhe Politikanet,qe ndryshe quhen dhe kamarieret e bankierve.99 % e njerzve te planetit zoterojne kapitale globale vetem 1%.

C'eshte kjo padrejtesi,kur zoti i beri te gjithe njerzit te barabarte nga llumi dhe argjila...?

Pse zoti nuk degjon dhe shikon vuajtjet e miliarda njerzve,pse zoti hesht dhe nuk vendos barazi,te pakten per ata qe falen nga 5 here ne dite,por i lejon sheiket qe te blejne asete marramendese ne te githe boten dhe nje musliman i varfer por i devotshem vetsakrifikohet ne emer te tij,pa mbushur barkun me buke?


avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  number3 prej 18.01.13 13:50

gerta gerta shkruajti:Mjere ai qe beson ne fe!
Mjere ai qe ska guxim te hapi mendjen!
Mjer!!

mjer per ata qe nuk besojn sepse do digjen ne flaket e ferrit qe esht nxetsia me madhe se cdo lloj flake qe digjet me squfur ........... njerez largohuni nga marrinat dhe eja besoni ...........persa i perket njerzve qe vuan nuk esht faji ZOTIT por faji jon sepse jemi egoista dhe nuk u japim nje gur me ca koken aq te pashpirt jemi bere
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  shqiptari etnik prej 18.01.13 17:59

number3 shkruajti:
gerta gerta shkruajti:Mjere ai qe beson ne fe!
Mjere ai qe ska guxim te hapi mendjen!
Mjer!!

mjer per ata qe nuk besojn sepse do digjen ne flaket e ferrit qe esht nxetsia me madhe se cdo lloj flake qe digjet me squfur ........... njerez largohuni nga marrinat dhe eja besoni ...........persa i perket njerzve qe vuan nuk esht faji ZOTIT por faji jon sepse jemi egoista dhe nuk u japim nje gur me ca koken aq te pashpirt jemi bere

Mos valle ndoonje nga te afermit tend eshte rikthyer dhe te ka treguar per tmerret e ferrit...?C'jane keto marrezira qe tregohen nga shqiptare te pergjumur e te trullosur nga droga te fese.O NUMBER 3 c'faj kane miliarda njerez qe vuajne nga varferia.Dhe ne se ka nje fajtor atehere eshte ai zoti juaj qe i krijoi dhe i leshoi si bageti ne livadh per te pare tragjedine e jetes se tyre.
avatar
shqiptari etnik

Nuk ka Zeus, as nuk ka zot,
Ferr, Lugat t'imagjinuar,
Po ka popull tė paditur
Popull q'ende s'ėshtė zgjuar.

Lasgush Poradeci

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Gerta Gerta prej 18.01.13 18:07

number three
O njeri i thjeshte
Jeto per vete jo per dogmat fetare
Ji i ndershem,i drejte,jomekatar per vete jo se ke frik nga ferri.
Pse ekziston ferri?
Zoti eshte hakmarres?
pffff
Do t'ju jepja vetem nje keshille i nderuar njeri i thjeshte
Te pakten 1 here ne jete pyet veten
"pse besoj ne fe?"
Ndoshta eshte me mire te besosh ne zot dhe jo ne fe.
Nuk dua te me kthesh nje pergjigje kundershtuese.
Thjesht lexoje kete shkrim dhe reflekto

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  ani 999 prej 18.01.13 20:22

un besoj ne Zot por jo ne fe ,ne kuptimin qe Ai na ka krijuar ne ,natyren,gjithesine por nuk jam dakort me personat qe i vene emer.Te jesh njeri i mire sdo te thote detyrimisht te jesh musliman apo dhe e kunderta nuk eshte e vertete.
Mjafton te mos besh keq dhe kur te kesh mundesi te ndihmosh te tjeret,pavarsisht ne lutesh a jo.
avatar
ani 999

kush do gjen mundesine
kush sdo gjen justifikimin

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  number3 prej 19.01.13 8:00

ZOTI nuk esht fajtor por njeriu esht fajtor se esht perbindesh sepse nuk e ndihmon ate qe ka nevoj dhe ZOTI ja ka ruajtur vendin fukaras dhe persa i perket ZOTI asnjeher nuk hakmerret AI do qe te gjith te besojn dhe te shpetohen madje BIRIN E TIJ TE VETEMLINDUR E dergoj qe te kryqzohet dhe ta marr KRISHTI denimin qe nuk e meriton ne vend te njeriut por njeriu si perbindesh do te dal i ngjashem me ZOTIN kjo esht idjotsira me e madhe e njeriut.....ZOTI e ka then nje fjal
o gerta bashk me ate shqiptarin ju besoni ca ben shkenca e degjeneruar dhe gjerat e flliqura toksore qe i perkasin djallit te mallkuar..lum kush e beson ZOTIN ppa e pare se i madh esht shperblimi i tij
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  shqiptari etnik prej 19.01.13 9:35

number3 shkruajti:ZOTI nuk esht fajtor por njeriu esht fajtor se esht perbindesh sepse nuk e ndihmon ate qe ka nevoj dhe ZOTI ja ka ruajtur vendin fukaras dhe persa i perket ZOTI asnjeher nuk hakmerret AI do qe te gjith te besojn dhe te shpetohen madje BIRIN E TIJ TE VETEMLINDUR E dergoj qe te kryqzohet dhe ta marr KRISHTI denimin qe nuk e meriton ne vend te njeriut por njeriu si perbindesh do te dal i ngjashem me ZOTIN kjo esht idjotsira me e madhe e njeriut.....ZOTI e ka then nje fjal
o gerta bashk me ate shqiptarin ju besoni ca ben shkenca e degjeneruar dhe gjerat e flliqura toksore qe i perkasin djallit te mallkuar..lum kush e beson ZOTIN ppa e pare se i madh esht shperblimi i tij

number3....Te thuash qe njeriu eshte fajtor se eshte perbindesh,ketu jam me ty.Eshte fakti qe njeriu ende trashegon gene te parardhesve tane te hershem dhe ne fise e popullata te caktuara,keto gene te egersise cfaqen hapur e me force.Po ta konkretizoi me nje shembull nga popujt ballkanike.E kemi mesuar edhe nga historia se fiset sllavo-serbe kane qene e jane fise vrasese,po kete fakt e perforcon dhe e verteton edhe antropologjia ku ne shume vendbanime te hershme te ketyre fiseve jane gjetur varre masive me skelete njerzish me gjymtime ne koke,krahe,shtylle kurrizore.Pra keta serbo-sllave te hershem vazhdojne te mbartin elementet e egersise se tyre edhe ne ditet e sotme,ku jo shume kohe pare jeni te njohur per genocidin ne Bosnje -Hercegovine,ne Kosove ,ne Kroaci.Po keshtu historia eshte e njohur me plot shembuj te kesaj natyre.

Jo vetem kaq,por nje pjese te ketyre qe ti i quan perbindesha,jane bere te tille nga lufta per mbi jetese,dhe nje pjese tjeter nga pangopesia per pasuri.Dhe midis te pangopurve per pasuri futen drejtuesit e religjoneve.A ka nje hierark te lart e te zakonshem te fese qe te jete i varfer..? Dhe ne se ky fakt do konceptohej,dhe do reflektohej nga masat njerzore,te jesh i bindur se askush nuk do ekzistonte nga keta fetare te paskrupullt.Por ti i beson tek priftit e Jezusi,tjetri tek hoxha e Muhamedi,atehere fillojme luften nderfetare,dhe se kemi mendjen tek pasuria e tyre,por tek islami dhe krishterimi,se kush nga keto fe eshte me e sakte.Ja pra pse devize e hershme e fese ka qene e eshte PERCA-SUNDO..

Po kete devize kane edhe politikanet me partite e tyre politike,shihni sa e percare eshte bere sot Shqiperia,ne saj te bindjeve politike.Jemi gati ta quajme armik shqiptarin qe ka bindje te kunderta nga tonat.

Edhe dicka NUMBER3..Kur thua qe mos besoni ca thot e ben shkenca e degjeneruar duke i vene shenja barazimi shkenc-djall,i krijon vehtes nje stature jo te konsoliduara te personalitetin tend.
avatar
shqiptari etnik

Nuk ka Zeus, as nuk ka zot,
Ferr, Lugat t'imagjinuar,
Po ka popull tė paditur
Popull q'ende s'ėshtė zgjuar.

Lasgush Poradeci

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  ANtraX prej 19.01.13 12:18

Po Egziston per faktin qe n`ket tem pikerisht per ate po Diskutojm pra per Zot.
avatar
ANtraX

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  number3 prej 19.01.13 14:18

mos u ngaterro shqiptar etnik ka krishter te rrem ose deshmitar te rrem dhe krishter te ver8 ose deshmitar te ver8 ti ......me ne fund e pranove qe fajin e jo ZOTI
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A egziston ZOTI ?!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi