Ėndrrat janė imazhet e ndjenjave

Shko poshtė

Ėndrrat janė imazhet e ndjenjave

Mesazh  Jon prej 15.07.08 0:26

Ėndrrat janė imazhet e ndjenjave

Tė gjithė ne ėndėrrojmė, por pak i mbajnė mend detajet e tyre dhe edhe mė pak i kuptojnė ato. Margaret Phillips Johnson, e cila jep leksione pėr analizėn e ėndrrave nė Institutin C.G. Jung nė Los Angeles thotė se "njė ėndėrr mund tė mendohet si njė letėr qė e pandėrgjegjshmja i dėrgon tė ndėrgjegjshmes".

Kjo letėr, gjithsesi, ėshtė shkruar me hieroglife.

E duke e ndėrlikuar ēėshtjen edhe mė tej, mund tė themi se ka aq gjuhė tė shkruara nė hieroglife sa ē'ka edhe ėndėrrimtarė. Ndaj, njė imazh i marrė nga njė ėndėrr mund tė nėnkuptojė diēka pėr njė person dhe diēka tjetėr pėr njė person tjetėr.

Ndjenjat qė ne pėrjetojmė nė ėndrrat tona janė ajo ēfarė ėshtė kuptimplotė nė lidhje me ato. Imazhet dhe ngjarjet qė paraqiten nė ėndrrat tona janė shprehja e kėtyre ndjenjave.

Zakonisht ne nuk e kemi nė kontroll botėn e pavetėdijshme, e cila shpėrthen edhe nėpėr botes sė ėndrrave. Ndoshta dikush tjetėr po e drejton jetėn tonė.

Ndoshta ėshtė njė aspekt i personalitetit tonė, zemėrimi apo kapadaillėku, ai qė po bėn zgjedhjet mė kritike qė ndikojnė nė sigurinė apo lumturinė tonė. Kjo ėndėrr jo vetėm qė na ofron njė vizion tė qartė se dikush apo diēka tjetėr po kontrollon situatėn aktuale, por ne kuptojmė edhe vetveten, inteligjencėn, kujdesin dhe ndjeshmėrinė lidhur me qenien tonė.

Friedrich Nietzsche thekson se ne tė gjithė jemi artistė nė ėndrrat tona. Mendjet tona ėndėrrimtare janė tė afta tė rikrijojnė skena familjare dhe persona tė afėrt me qartėsi tė madhe dhe me njė vėmendje tė pabesueshme deri nė detaje.

Ne mund tė krijojmė gjithashtu nė ėndrrat mė origjinale edhe vende tė jashtėzakonshme, ngjarje apo situata pa sforcon mė tė vogėl tė kujtesės. Nuk ka gjė mė tė jashtėzakonshme se tė qenit i njė shkrimtari nė mendjen e njė ėndėrruesi.

Fjalėt, tingujt dhe imazhet vijnė nga e pavetėdijshmja jonė, duke riprodhuar realitetin nė mėnyrė kaq tė besueshme saqė rrallė e dimė se po ėndėrrojmė nė momentin e pėrjetimit tė ėndrrės, emocionalisht dhe intelektualisht nė realitetin imagjinar tė ėndrrave.

Por, arti i tė ėndėrruarit ėshtė mė shumė se thjesht oikturimi i imazheve perfektė. Ka njė zgjuarsi tė thellė misterioze dhe tė padukshme pas skenės sė ėndrrave tona, gjė qė na nxjerr nga kaosi dhe dhimbja, nga veset e kėqija dhe sjellja e parregullt, duke u pėrpjekur tė na informojė pėr atė qė nė tė vėrtetė jemi dhe ēfarė duhet tė bėjmė jetėn reale pėr tė qenė tė shėndetshėm, tė lumtur tė lirė dhe tė sigurt.

Ashtu si arti i madh, ėshtė pėrmbajtja morale dhe intelektuale e ėndrrave tona ajo qė na bėn tė vetėdijshėm pėr t'i shqyrtuar ato me vėmendjen, pa marrė parasysh aftėsinė e thjeshtė pėr tė krijuar njė botė tėrėsisht imagjinare.

Tė pėrdorim ėndrrat pėr tė njohur vetveten

Njė ndėr gjėrat mė tė thjeshta dhe mė tė rėndėsishme qė mėsojmė nga ėndrrat tona ėshtė se"cilėt jemi"cilėt jemi nė tė vėrtetė?. Nė qendėr tė pjesės mė tė madhe tė kėtyre ėndrrave, ajo qė sheh, vlerėson dhe kryen aktivitete tė ndryshme ėshtė vetvetja.

Aspektet e tjera tė personalitetit shfaqen si karaktere tė tjera nė ėndėrr, herė si njerėz qė i njohim, herė si tė huaj, herė si kafshė, forcat tė natyrės apo pėrbindėsha.

Racionaliteti dhe egoizmi i pjesės mė tė madhe tė njerėzve krijon idenė e rremė se identiteti i tyre ėshtė monolitik: se ata e dinė se kush janė; se e dinė se ēfarė pėlqejnė dhe ēfarė jo dhe se e dinė se si duhet tė ndjehen pėr kėtė apo atė gjė.

Asgjė nuk mund tė kalojė pėrtej kėsaj tė vėrtete. Nė mėnyrė tė vazhdueshme ne tė gjithė pėrjetojmė konflikte tė brendshme se si duhet tė veprojmė dhe tė flasim, nėse duhet tė kontrollojmė veten apo duhet tė jetojmė jetėn duke u nisur nga impulset, nėse jemi vėrtet tė dashuruar apo ajo qė po jetojmė ėshtė e pavėrtetė.

Freudi e analizoi psikikėn e tij dhe arriti nė pėrfundimin se ka njė ego, njė idin dhe njė superego. Jungu shihte thellė brenda vetes pėr tė zbuluar anėn e tij tė errėt dhe e quajti kėtė "hije tė vetvetes".

Eric Berne (The games people play) thoshte se nė tė gjithė kemi tre modele tė mendimit dhe sjelljes konfliktuale, "Prindi, Fėmija dhe i Rrituri". Dhe gruaja ime, Carol, zbuloi se secili prej personazheve tė "Ishujve Gilligan" pėrfaqėson njė aspekt tė ndryshėm tė personalitetit tė saj dhe se secili prej tyre ka perspektivėn e tij, prioritetet dhe mėnyrėn e vet tė tė vepruarit.

Pa dyshim konflikti i brendshėm ėshtė njė ndėr sfidat mė tė dhimbshme dhe mė tė vėshtira tė jetės. Si njė avokat me ēmim tė lartė intelekti ynė racional do tė mbrojė njė tjetėr aspekt tė ēdo ēėshtjeje.

Mė e mira qė miqtė dje kėshilltarėt mund tė bėjnė ėshtė tė tė tregojnė se si duhet tė menaxhohet njė konflikt dhe si duhet tė vendosėsh se cila ėshtė mė e mira pėr ty. Gjej veten nė ėndrrat e tua dhe lėre veten tė tė ēojė nė drejtimin e duhur.

Njerėzit shpesh pėrqendrohen nė ngjarjet dhe personazhet e ėndrrave, por ata duhet tė nisnin tė kujtojnė veten, tė kujtojnė si veprojnė dhe si ndjehen nė ėndrra. Nėse ju pėlqen mėnyra se si paraqiten nė ėndrra, silluni kėshtu edhe nė jetėn e pėrditshme.

Nėse nuk ju pėlqen kjo mėnyrė, pėrdoreni kėtė ndjesi si njė mėnyrė pėr tė ndryshuar sjelljen nė jetėn e pėrditshme. Kjo do tė ndryshojė edhe mėnyrėn e tė sjellurit nė ėndrra.

Vetja juaj do tė hyjė nė veprim me ndjenjat e vėrteta dhe ndjenjat e vėrteta do t'ju ēojnė drejt marrėdhėnieve mė tė mira, aktiviteteve tė kėnaqshme, vetėkuptimit dhe vetėrespektimit.

Nga Don Nosh Gjolaj
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ėndrrat janė imazhet e ndjenjave

Mesazh  Jetmira prej 12.07.13 11:45

Dikush ka thėnė se jeta ėshtė njė ėndėrr dhe mė
e keqja fillon kur fillon tė zgjohesh. Zgjimi ėshtė vdekja e shpejtė
pasi ēdo gjė ėshtė iluzion.
Unė nuk e besoj kėtė.Mendoj se ne futim nė jetėn tonė ėndrra pa fund, pasione e iluzione. Ka raste kur eci nė
rrugė symbyllur duke i besuar instinkteve tė mia e pasioneve qė mė
shtyjnė nė rrugėn e jetės duke me dhuruar buzėqeshje e njė zjarr tė
brendshėm. Por unė jetoj vėrtet, ndiej .. nuk jam vetėm njė spektator
pasiv nė kėtė skenė botėrore.
Shekspiri e ka quajtur teatėr : njė iluzion pamor, mashtrim duke u shtirur si personazhe qė ndoshta nuk
ekzistojnė fare po ne mendojmė se ekzistojnė. Ai ka jetuar shekuj mė
parė kur pas maskave tė femrave nė teatėr fshiheshin meshkuj qė nuk
dinin asgjė pėr botėn e femrės. Ajo botė e errėt e fshehur pas mureve e
fustaneve tė gjatė e korseve mbytėse, botė e femrave kukulla qė linin
nė duart e meshkujve gjithēka:jetėn e tė ardhmen e tyre.
Po shpirti nuk blehet apo komandohet si njė makinė. Ka disa nyje qė prodhojnė
shpresa e iluzione tė cilat askush nuk mund ti drejtojė. Natėn kur
mbyllim sytė ne ėndėrrojmė pa i menduar ėndrrat, thjesht duam tėqetėsohemi , tė shplodhim trupin e mesa duket vetėm mes ėndrrash mund
ta arrijmė paqen.
Njė buzėqeshje krijohet nė buzėt e njoma tė
trėndafilta tė njė foshnje kur lundron mes ėndrrash. Tė duket sikur
bota ėshtė mė e bukur, sikur sheh dritė kudo e yjet shkėlqejnė mė tepėr
atė natė, vetėm prej njė buzėqeshje tė pafajshme.
Kur mendon pėr dashurinė tėnde, atė qė do mė tepėr nė kėtė botė, atė qė tė bėn tė qash
e tė qeshėsh pėrsėri mes lotėsh, atėherė mendja jonė kalon si nė njė
paradė tė vėrtetat dhe iluzionet qė i ke hedhur si njė mantel kėsaj
dashurie. Asgjė nuk ėshtė perfekte nė kėtė botė asnjė person po
fantazia e ky shpirt i pabesueshėm qė njeriu e ruan nga dallgėt e jetės
si thesarin mė tė shtrenjtė, tė bėn ta besosh se idealja ekziston.
Realja me tė vėrtetat e hidhura lihet mėnjanė njė ēast dhe e vė kokėn
nė jastėkun e ndjenjave ..fillojnė tė krijohen imazhe tė thuren ėndrra
tė kėndshme e ti mbulohesh nga njė gaz i brendshėm qė vetėm ti e sheh e
ndjen. Edhe ajri bėhet plot aroma dhe sytė mbulohen nga njė mjegull
lulesh e ngjyrash gati tė tejdukshme, ylbere tė pafundta e dritė
ėngjėjsh.
Iluzionet tė pushtojnė zemrėn dhe aty ke gjithēka tėnevojitet. Vjen dikush qė tė prek shpatullėn e tė pyet pėr diēka e
zgjohesh. Sheh se je ulur diku e ndien ndoshta ftohtė. Jeta ėshtė kjo,
zgjohesh nė njė moment. Mendja fillon tė punojė pėrsėri me llogjikėn
dhe zbarkon nė realitet duke mbartur pak nga ai gaz i brendshėm
lumturie. Flet e sytė tė shkėlqejnė, optimizmi tė jep njė dritė tė
purpurtė nė fytyrė. Sa e lehtė ėshtė tė ndihesh mė mirė , mjafton njė
dorė e vogėl iluzioni.
Pėrfundimisht jeta tė duket jo aq e keqe.
“Unė qenkam I lumtur e nuk e dija?”-pyet iluzioni yt, ai zėri i dytė qė
ēdokush e ka brenda vetes.
Ne jemi ujė, ajėr dhe ėndrra. Formula
sekrete e krijimit tė njeriut. Sa i thinjur dhe i hidhur ėshtė ai
shpirt i zbrazur nga ėndrrat.
Fantazia vdes kur njeriu e dėbon vet dhe atė njėēik qė i mbetet brenda e vret me trishtim realiteti.
Por jo gjithmonė vret realiteti. Ai tė dhuron shpresa. Hirushja e
Borėbardha na kanė ndjekur nė fėmini me atė moralin e fitores sė tė
mirės mbi tė keqen dhe ne ndjekim kėtė fill duke menduar: “Po, dashuria
fiton mbi urrejtjen, e mira mbi tė keqen, pse jo?”
Jeta ėshtė kaq e bukur sepse ka larmi. Ka hidhėrim po ka dhe gėzim, ka tė qara po ka
edhe tė qeshura, ka hije po edhe dritė, ka pleqėri e vdekja po ka dhefėmijėri e jetė.
Jeta njė zhurmė midis heshtjes ka thėnė Isabel Allende.
PO
njė zhurmė plot tė papritura, iluzione nėn diell e pluhur yjesh. Nėse
guxon jeto shijo pluhurin e yjeve, kupat e ėndrrave piji deri nė fund e
lėsho njė pasthirrmė kėnaqėsie, trego ēfarė ndien e ndaje lumturinė.
Lumturia ėshtė njė krijim i bukur i njeriut. Ka shume zhurmė brenda, shumė
energji shumė fjalė tinguj shumė botė. Pihet nė doza tė vogla e ndarė
mes njerėzish se e tėra njėherėsh tė vret. Shpirti i njeriut ėshtė aq i
pafund po zemra ėshtė kaq e dobėt , kjo shoqeri ndan ēdo gjė: dashuri e
shpresė.
Njė pikėz tė qeshure bėn dy buzė tė tjera tė hapen, njė ėndėrr e treguar me pasion frymėzon ėndrra tė tjera.
Pak zhurmė krijon zhurmėn tjetėr nė kėtė jetė.
Sa i bukur zinxhiri i jetės, shkon pafundėsisht e rikthehet pėrsėri te ne.
Jeta e njeriut: ujė, ajėr e ėndrra tė veshur
a nė iluzione e ndjenja… Sa pak kemi nevojė pėr tė qenė tė lumtur!
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi