Zbulohen hieroglife egjiptianė nė Australi

Shko poshtė

Zbulohen hieroglife egjiptianė nė Australi

Mesazh  xxxadixxx prej 12.09.12 15:56

Zbulohen hieroglife egjiptianė nė New South Wales… tė Australisė.Kėto hieroglife “tregojnė” historinė e egjiptianėve tė parė, tė cilėt shkuan pėr tė studiuar kėtė kontinent, por u izoluan aty, nė Australinė e hershme.

Janė zbuluar mė shumė se 250 hieroglife tė tillė.Hieroglifi flet pėr historinė tragjike tė pėrjetuar nga hulumtuesit e stėrlashtė egjiptianė, tė cilėt u izoluan nė njė tokė ‘armiqėsore’ pėr ta dhe u befasuan nga humbja e parakohshme e mbretit tė tyre nė kėtė ekspeditė (nga pickimi i njė gjarpri).

Hieroglifet interpretojnė udhėtimin e mbretit tė ekspeditės sė egjiptianėve dhe fundin e tij tragjik: “Pėr dy stinė udhėtoi nė perėndim, me shumė vėshtirėsi por ia arriti qėllimit. Gjithmonė lutej, gjithmonė optimistė dhe gjithmonė nė betejė me insektet. Ai, shėrbėtori i Perėndisė, tha se perėndia i solli insektet… Shkoi nė male e shkretėtira me erėra dhe shi, pa asnjė liqen pranė…

U vra teksa po udhėhiqte Skifterin e Artė tė shkonte nė njė tokė tė panjohur, duke ēarė male, shkretėtira dhe ujėra pa fund… Ai qė vdiq, prehet kėtu. Urojmė tė ketė jetė tė pėrjetshme”.Hieroglifet qė u analizuan nė laboratorė bashkėkohorė, duke pėrdorur metodėn e karbonit radioaktiv, kanė njė moshė 5.000- vjeēare.

avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbulohen hieroglife egjiptianė nė Australi

Mesazh  Ruhan prej 14.09.12 4:22

Ky shkrim per herioglifet egjiptiane te zbuluara ne Australi eshte i vjeter. Gjetjet jane bere ne nje pjese shkembore te malit Parku Nacional, rreth 100 km ne veri te Sidnejt.

avatar
Ruhan

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi