10 efektet pozitive qė sjell e qeshura

Shko poshtė

10 efektet pozitive qė sjell e qeshura

Mesazh  xxxadixxx prej 12.09.12 15:51

1- E qeshura ėshtė ngjitėse
Kur dikush qesh ndryshon humorin e tė tjerėve dhe i bėn gjėrat mė tė bukura. Njė njeri i qeshur mbart gėzim mbi vete. Pėr kėtė ėshtė e kėshillueshme qė nė ditėt kur jeni paksa tė mėrzitur tė mos shoqėroheni me njerėz pesimistė tė cilėt mund t’iu mėrzisin mė tepėr.

2- E qeshura na bėn tė dukemi njerėz tė suksesshėm
Njerėzit e qeshur duken mė tė sigurt, dhe mbėshteten mė shumė nga tė tjerėt. Provoni tė qeshni gjatė njė mbledhje apo gjatė njė takimi dhe njerėzit do tė sillen me ju nė mėnyrė komplet ndryshe. Do tė dukeni mė tė ėmbėl dhe tė afrueshėm.

3- E qeshura na bėn tė dukemi tėrheqės
Tė gjithė ne tėrhiqemi nga njerėzit e qeshur. Duam ta njohim njė njeri tė qeshur dhe tė kuptojmė pėrse ndihet kaq mirė. Pse tė mos jemi dhe ne si ata, mbase kjo gjendje do tė na bėjė tė ndihemi mė tė qetė dhe ta kalojmė ēdo situatė pa u tensionuar.

4- E qeshura ndryshon humorin tonė
Kur tė jeni tė mėrzitur provoni tė qeshni. Ka shumė mundėsi qė humori juaj do tė ndryshojė pėr mė mirė. Tė qeshėsh mund tė bėjė qė trupi juaj ta ndihmojė mendjen tė ndihet mė mirė. Vetėm kėshtu nuk do tė lejoni qė stresi tė bėhet pjesė e ditės tuaj.

5- E qeshura tėrheq lėkurėn e fytyrės dhe na bėn tė dukemi mė tė rinj
Muskujt qė pėrdorim pėr tė qeshur ngrenė lėkurėn e fytyrės duke na bėrė tė dukemi mė tė rinj. Njerėzit qė janė tė mėrzitur pėr njė kohė tė gjatė rrudhen mė shpejt nė fytyrė. Provoni tė qeshni dhe rrudhat do tė jenė shumė larg jush.

6- E qeshura eliminon stresin
Njė njeri i stresuar apo i lodhur dallohet nga fytyra. Kur jeni tė stresuar provoni tė qeshni dhe stresi do tė zhduket. Mundohuni ta mbani sa mė larg stresin duke bėrė tė qeshurėn pjesė tė pandarė tė jetės suaj.

7- E qeshura bėn qė trupi tė ēlirojė endorfinat
Ilaē natyral kundėr dhimbjes dhe humorit tė keq. E qeshura ėshtė njė drogė natyrale, sigurisht qė ka vetėm efekte pozitive nė shėndetin tuaj.

8- E qeshura forcon sistemin imunitar
Duke qeshur ndihmojmė sistemin imunitar tė funksionojė mė mirė. Rezultatet duken nė njė shėndet mendor e fizik tė kėnaqshėm.

9- E qeshura ul tensionin e gjakut
Gjatė qeshjes kemi njė reduktim tė matshėm tė presionit tė gjakut. Nė qoftė se keni nė shtėpi njė matės tensioni bėni kėtė eksperiment: matni tensionin, pastaj uluni dhe qeshni pėr njė minute duke lexuar ndonjė gjė pėr tė qeshur. Mė pas matni pėrsėri tensionin dhe do tė habiteni. Rezultatet do tė jenė tė pėlqyeshme dhe nuk do tė nguroni ta provoni sėrish.

10- E qeshura na bėn tė ndihemi pozitive
Provoni kėtė test: qeshni dhe gjatė qeshjes mendoni ndonjė gjė negative pa pushuar sė qeshuri. Ėshtė shumė e vėshtirė! Kur qeshim trupi ynė i transmeton mendjes mesazhin se “jeta ėshtė e bukur”. Largoni depresionin, stresin dhe trishtimin me njė buzėqeshje. Bėjeni mesazhin “jeta ėshtė e bukur” moto tė ditės suaj. Vetėm do kėshtu nuk do tė keni probleme shėndetėsore, pagjumėsi, stres, dhimbje koke, etj.
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi