Re akulli nė Mars

Shko poshtė

Re akulli nė Mars

Mesazh  xxxadixxx prej 12.09.12 15:45Nė Mars bie dėborė. Ose mė saktė bie anhidrid karbonik, ose i njohur ndryshe si “akulli i thatė” qė nė Tokė formohet kur temperaturat zbresin 125 gradė celcius nėn zero.

Sonda amerikane, Mars Reconnaissance Orbiter, prej kohėsh nė orbitėn e “Planetit tė Kuq” me mision vėzhgimin e tij, kapi imazhet mė tė qarta nga Poli i Jugut tė Marsit ku u vu re edhe ajo qė shkencėtarėt e quajtėn njė fenomen i rrallė nė sistemin tonė diellor.

“Mund tė konfirmojmė se retė e kapura nga Reconnaissance janė tė pėrbėra nga dioksidi i karbonit dhe janė nė njė lartėsi tė vogėl, aq sa pėr tė formuar atė qė ne e quajmė rėnia e akullit tė thatė”, thotė Paul Hayne, anėtar i grupit tė shkencėtarėve qė po studiojnė fenomenin.

Prezanca e reve nė Polin e Jugut tė Marsit ishte vėnė re prej kohėsh, por analizimi i pėrbėrjes sė kėtyre reve ndodhi vetėm tani. Tė dhėnat e fundit tė marra nga sonda amerikane i pėrkasin dimrit marsian tė 2006-2007. Pikėrisht nė kėtė stinė, fenomeni ėshtė mė i dukshėm.
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi