Simbolika e gjarperit ne boten e endrrave

Shko poshtė

Simbolika e gjarperit ne boten e endrrave

Mesazh  Jon prej 15.07.08 0:12

Simbolika e gjarperit ne boten e endrrave

Ėndėrrat zakonisht kanė njė porosi, qė i dedikohet personit qė e sheh.

Po qe se njė ėndėrr pėrsėrit herė pas herėt nė njė interval tė shkurtė javor, personin qė e sheh i jep njė porosi se duhet urgjentisht ta zgjedh njė problem me tė cilin ėshtė i ngarkuar.

Pėr ta shpjeguar ėndrrat duhet tė kemi shumė parametra: individi pėrpara se e ėndėrron: a ka ndikuar ndonjė imazh i ditės, biseda me shokėt, shoqet ose ėshtė biseduar diēka mbi pėrmbajtjen qė e ka tė bėj me ėndrra, apo individi i ka shtypur disa ndjenja qė i dėshiron dhe tani i rikthehen nėpėrmes ėndrrės!

Madje koha: fjala vjen, si ėshtė nata: vranėt, shi, kthjellėt etj. Cikli i hėnės, pastaj dita: cila ditė e javės, e diel (ėndrra tregon vetėm pėr tė atė ditė deri mesnatė), hėne, marte mėrkurė etj.

Koha para mesnate pas mesnate, mėngjes. Data prej 1 (njė) deri 31 muajit pėrkatėsisht 30.

Kur i del gjumi atij qė ėndėrron, si e ka ndje vetėn, i gėzueshėm, i mėrzitur, i shqetėsuar. Madje nė ēka i bie nė mend po sa i del gjumi, se ēfarė i duket se do t’i tregojė ėndrra.

Sė fundit simbolet qė qėndrojnė nė rrafshin e pavetėdijes si janė tė urdhėruam.

Unė po ta sjelli njė shembull: tre veta udhėtojnė me njė makinė, iu kalon macja e zezė, njėri prej treve fillon tė qajė, dhe e pyesin pse, ai iu pėrgjigjet macja e zezė. Dhe vėrtetė do ti ndodhin diēka e keqe atij personit. Personi i dytė fillon tė kėndojė, sepse macja e zezė ishte shenjė gėzimit. Dhe tėrė dita i kalon mirė dhe ėshtė i gėzueshėm, kurse i treti nuk reagon. Sepse macja e zezė nuk e ndonjė domethėnie.

Ashtu edhe nė botėn e ėndrrave varet se ēfarė simboleve i kemi ngarkuar pavetėdijen, pėr shembull, qeni pėr dikėn ėshtė besnik, pėr tjetrin armik.

Kurse simbolika e gjarprit ka shumė domethėnie dhe ėshtė shumė shtresor.

ti shikojmė disa prej tyre:

Interpretime tė ndryshme:

1. Sipas Freudit simbolizon organin seksual tė mashkullit, qė futet nė brendėsi e njė shtroje ose pėrroske.

2. Ėshtė e konceptuar edhe si shprehje e frikės drejt dėshirave tė ndrydhura, komplekse dhe mendimeve tė kėqija.

3. Energjia shėruese, burimi i dijes dhe i urtisė si dhe dėshirat seksuale.
4. Ndrydhja e dėshirave seksuale.

5. Ripėrtėrija e brendshme shpirtėrore dhe personale.

6. Lakmia, zilia dhe xhelozia.

7. Gjarpri i madh – tė kanė mashtruar, humbje, sėmundje, padrejtėsia e madhe qė tė bėhet, armiqtė e rrezikshėm.

8. Gjarpri i vogėl – para jush qėndrojnė disa ngatėrresa tė vogla, mėrzitje, zemėrim. Mund tė ketė persona tė pabesė, qė rrethojnė personin dhe tė cilėve ndjehet i bezdisur.

9. Kafshimi i gjarprit ėshtė sinonim i tė nginjurit, shpifje, njė armik i fuqishėm do tė tė bėjė dėm. Ose do tė ndėrpritni miqėsinė e gjatė me njerėzit qė ju janė shpifė.

10. Po e sheh gjarprin tė rrotullohet kular pritet njė rrezik qė do tė vijė, ose humbje parash.

11. E shkelė gjarprin ke miq tė rremė.

12. Gjarpri me shumė koka – do tė ndodhesh pėrballė tundimeve tė kėqija, ose do tė jeni nė rrezik tė madh, ose tregon se ti bėn shumė punė tė papėlqyera.

13. Shumė gjarpėrinj - jeni tė rrethuar mė miqtė tinėzar dhe tė keqi, dobėsi, pa qetėsi kalimtare.

14. E vret gjarprin – e bėn tė pafuqishėm njė armik, madje u pret njė sukses i madh nė punė ose rivalėt e juaj.

15. Tė blesh gjarprin do tė pėsosh njė dėm tė madh.

16. Po ta shihesh gjarprin brenda nė shtėpinė tėnde, kjo ka kuptimi e njė armiku me qėllim tė lig.

17. Nė qoftė se gjarpri mbėshtillet rreth teje pa tė bėrė dėm, do tė shohėsh njė mik tė ngushtė, ndėrsa po ta shohesh atė nė rrugė, punėt e tua do tė kenė pėrfundim tė mirė.

18. Nė qoftė se njė grua sheh nė ėndėrr se lind gjarpėr, njė tė ligė tė madhe do t’i bėjė vetes dhe tė afėrmve tė saj.

Si shihet nuk ka fund simbolika e gjarprit qė ėshtė shumė dimensionale dhe shumė shtresore dhe ėshtė mjaft komplekse.

Nga Don Nosh Gjolaj
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbolika e gjarperit ne boten e endrrave

Mesazh  Ariu prej 02.06.12 20:35

Faleminderit per shqetesimin xxxadixxx.

Me shume se hater,se keta na hiqen te gjithe te rene nga qielli dhe te ngritur nga ferri.

Kush ben si magjistar e kush si demon.Te tjeret na hiqen si engjej,te derguarit e "zotrave ".
Kur vjen puna tek nje pyetje e thjeshte,askush nuk guxon te pergjigjet.
Pa na thoni ju "engjej e demon" pse ju ngeci imagjinata tani...?
Kjo enderr e ka shpjegimin e saj edhe une 50% e kam te zgjidhur.Puna eshte 50%-shi tjeter.
Gjithsesi te faleminderit edhe nje here.!.!.!.
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi