Kryetari i gjykates refuzon te flas shqip

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Kryetari i gjykates refuzon te flas shqip

Mesazh  gjinkallushe prej 09.09.12 22:08

Enver Hasani flet gjuhen e armikut,ate serbeKryetari i Gjykata Kushtetuese tė Republikės sė Kosovės, Enver Hasani, nė dy-vjetorin e themelimit tė kėsaj gjykate, doli para medieve dhe u prononcua nė gjuhėn serbe, me arsyetimin se nuk ka pėrkthim tė mirėfilltė dhe kėshtu ka vazhduar deri nė fund tė fjalimit tė tij hyrės, ndėrsa vetėm pyetjeve tė gazetarėve iu ėshtė pėrgjigjur nė gjuhėn shqipe. Por pėr ta bėrė kėtė situatė edhe mė paradoksale, gjatė fjalimit tė Hasanit, pėrkthyesi nė tė njėtėn kohė ua pėrkthente gazetarėve nė shqip fjalimin e tij.

Kėshtu veproi Enver Hasani nė dy-vjetorin e themelimit tė Gjykatės Kushtetuese tė Kosovės, me ē’rast priti njė delegacion me pėrfaqėsues tė gjykatave kushtetuese nga Kroacia dhe Mali i Zi.

Lidhur me punėn e kėsaj gjykate pėr dy vjet mė radhė, kryetari i Gjykatės Kushtetuese tė Kosovės, Enver Hasani tha se vendimet qė i ka marrė deri me tani kjo gjykatė, kanė qenė tė drejta, tė cilat e kanė vėnė bazėn e sundimit tė ligjit, duke bėrė siē tha ai “ndarjen e rreptė tė pushteteve”.

“Unė besoj se me vendimet qė i ka marrė Gjykata Kushtetuese deri mė sot, i ka vu parametrat bazik pėr sundimin e ligjit nė vendin tonė, ndarjen e rreptė tė pushteteve, respektimin e tė drejtave tė njeriut, barazisė sė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės”, ka thėnė ai.

Mė tej Hasani ka shtuar se kjo Gjykatė deri mė tash e ka ruajtura pavarėsinė e saj, duke marrė vendime tė drejta dhe nė pėrputhje me Kushtetutėn, duke mos u ndikuar nga jashtė prej askujtė.

I pyetur nga Kosovapress se pse Gjykata Kushtetuese gjithmonė pret qė t’i dėrgohen kėrkesat kur shkelet Kushtetuta, e pse tė mos jetė kjo Gjykatė pararojė e Kushtetutės, Enver Hasani tha se Gjykata Kushtetuese nuk mund tė levizė pa pasur iniciativa nga dikush nga jashtė Gjykatės.

“Gjykata Kushtetuese nuk mund tė vihet vetė nė lėvizje. Nė ish-Jugosllavi ka ekzistu dhe disa vende e kanė, shumė tė rralla, pėrshembull Hungaria, por qė ajo tė ne nuk ėshtė e parapame me Kushtetutė dhe ne nuk mund tė vihemi nė lėvizje”, tha ai dhe shtoi se kėtė praktikė e kanė pjesa mė e madhe e vendeve tė rajonit, tė cilat synojnė futjen nė Bashkimin Evropian.

Gjykata Kushtetuese e Kosovės deri mė tash i ka trajtuar 342 kėrkesa, prej tė cilave 233 janė tė zgjidhura, kurse nė pritje tė zgjidhjes janė edhe 109 kėrkesa.

Kjo Gjykatė me vendimet e saj ka rrėzuar nga posti i presidentit tė Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiun, pas kėrkesės sė dy deputetėve tė pavarur tė Kuvendit tė Kosovės, Driton Tali dhe Naim Rrustemi, se Fatmir Sejdiu ka bėrė shkejte tė Kushtetutės, duke i mbajtur tė dyja postet, edhe si president edhe si kryetar i LDK-sė, dhe pas shqyrtimit nga Gjykata Kushtetuese, kjo e fundit kishte vendosur nė tė mirė tė kėrkesės sė deputetėve.

Po kėshtu kishte vepruar edhe me rastin e zgjedhjes sė Behxhet Pacollit president i Republikės sė Kosovės, ku vetėm 35 ditė pas zgjedhjes sė tij nė kėtė post, Gjykata Kushtetuese ia mohon Behgjet Pacollit postin e presidentit tė shtetit. Me aktgjykimin e shpallur nga kjo Gjykatė, vendimi i Kuvendit tė Kosovės i datės 22 shkurt 2011, me tė cilin Pacolli u zgjodh president i Republikės sė Kosovės, u gjykua si jokushtetues.

Ndėrsa nė njė vendim tjetėr, pas njė kėrese tė dėrguar nga Qeveria e Ksoovės pėr tė sqaruar imunitetin e deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės, kjo Gjykatė “zhveshi” nga imuniteti tė gjihtė tė zgjedhurit e popullit, duke mundėsuar arrestimin e tyre nė ēdo kohė, pėrveē kur ata gjenden nė seancė plenare. /kosovapress/
avatar
gjinkallushe

Jam teper xheloze

54


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kryetari i gjykates refuzon te flas shqip

Mesazh  gjinkallushe prej 09.09.12 22:11

http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,15,65424
avatar
gjinkallushe

Jam teper xheloze

54


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  kitara-61 prej 10.09.12 23:19

ske cka i ben gjinkallushe i eshte mesuar gjuha te ngratit e smund ta thyej i vjen ma lezet te flas serbisht ,,ndoshta trurin e ka te infektuar rende me srbilizmaa
avatar
kitara-61

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kryetari i gjykates refuzon te flas shqip

Mesazh  gjinkallushe prej 10.09.12 23:23

kitara-61@hotmail.com shkruajti:ske cka i ben gjinkallushe i eshte mesuar gjuha te ngratit e smund ta thyej i vjen ma lezet te flas serbisht ,,ndoshta trurin e ka te infektuar rende me srbilizmaa
Si ore ski cka i ben kjo po i bie qe serbet i kemi neper institucione!
avatar
gjinkallushe

Jam teper xheloze

54


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prsh

Mesazh  kitara-61 prej 11.09.12 21:10

po normal se i kemi....ti e din se pershembull ta zem se ka pas 100 agjenta serb...700 prej tyre kan vepru ne Kosov..........pastaj te tjerit ne shqiperi...greqi,,slloveni,,kroaci
avatar
kitara-61

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kryetari i gjykates refuzon te flas shqip

Mesazh  gjinkallushe prej 12.09.12 0:29

po dhe ku jane burrat e Kosoves me ja hiq flamen ktyne se na shkatrruan me zi se shkiet? Kam menduar qe Kosove ka burra,por gjerat po flasin ndryshe,asgje s'kushton nga nje plumb per secilin.Veqmas per personin ne fjale.
avatar
gjinkallushe

Jam teper xheloze

54


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prsh

Mesazh  kitara-61 prej 12.09.12 21:14

gjinkallushe..ende punet ne shiqperi nuk jane te rregulluara e ku mbet tek ne te tjeret...kur nuk ben Baba fmijet carten(morrin udhte ujqve)..edhe neve nuk na mbron shteti jon..se shqiperia ka qen shtet ...kosova eshte be tani edhe ate me shume mangesi,,,ne ne maqedoni e kemi edhe ma keq....une e mbaj mend njeher nje gazetar i CNN u rreziku ne afganistan u cue ne kemb gjith shteti i Anglis,,,kurse ne maqedoni e kosove perdit torturohena shqiperia rreagon ne menyre patetetike sikur te kishim qen te huaj per te
po kjo tregon se udheheqesit e shqiperis per cilet kan pune me cilat direktiva,,,,njeri per rusin ..tjetri per greqin..nje per serbinn,,, e kshtu me rradhe
avatar
kitara-61

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi