Qeveritė botėrore po pėrgatiten pėr jashtėtokėsorėt!

Shko poshtė

Qeveritė botėrore po pėrgatiten pėr jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Luli prej 09.09.12 21:15

Qeveritė botėrore po pėrgatiten pėr tė mirėpritur jashtėtokėsorėt!Qeveritė botėrore kanė filluar tė pėrgatiten me njė mėnyrė tė sinkronizuar pėr takimin pėrfundimtar me jetėn jashtėtokėsore, ose me Jashtėtokėsorėt, thuhet nga njė grup shkencėtarėsh britanik.

Nė botimin e fundit tė revistės shkencore “Philosophical Transactions Α” tė Royal Society, instituti britanik dhe njė grup shkencėtarėsh, nėnvizojnė pėr herė tė parė nė historinė e njerėzimit hapur se nuk jemi tė vetėm nė Univers!

“Nėse kjo do tė thotė se nuk jemi vetėm… atėherė kjo ndikon nė atė se si njerėzimi e koncepton vetveten dhe duhet tė jemi pėrgatitur pėr pasojat”, thonė studiuesit Martin Dominik dhe John C. Zarnecki nė hrye tė raportit tė tyre.

Mungesa e koordinimit, mund tė shmanget me krijimin e njė platforme mė tė gjerė nė nivel global duke u rregulluar dhe ligjėruar nga politika ndėrkombėtare.

Tė dy shkencėtarėt, pėr kėtė qėllim thonė se Kombet e Bashkuara kanė krijuar tashmė njė mekanizėm institucional qė nga viti 1959: komisionin Extra Space qė lidhet me “Hyper-Tokė ēėshtje” dhe hetojnė struktura dhe vendstrehime tė cilat janė krijuar pėr nė rastin kur Toka do tė ndodhjet nė rrezik.

Nėse ekzistojnė jashtėtokėsor inteligjent, do tė jenė si ne sigurisht qė duhet ė dinė tė gjithė historinė tonė tė “lavdishme”.

Simon Conway Morris, njė specialist i fushės sė zhvillimit tė pėrparuar tė paleobiologjisė nė Universitetin e Kembrixh, thotė se duhet tė pėrgatitemi pėr mė tė keqen!

Sipas ekspertit, ėshtė e mundur qė zhvillohen planet e Darvinit pėr botė tė “ēuditshme” dhe veē kėsaj, jeta jashtėtokėsore mund tė ketė ngjashmėri tė shumta me jetėn nė Tokė.

Shkencėtari, veē tė tjerash na thotė se ekzistojnė dy mundėsi tė kundėrta, qė tė dyja duhet tė na bėjnė tė frikėsohemi sė tepėrmi: tė gjejmė “jashtėtokėsor”, tė cilėt ngjajmė me ne, ose tė jenė tė ndryshėm nga ne ashtu siē dhe i kemi fantazuar.

Duhet theksuar, se nė botimin e fundit tė revistės “Philosophical Transactions Α” tė Royal Society, shkencėtarėt nėnvizojnė se sipas dokumentacionit qė ata disponojnė dhe nė bazė tė diskutimeve qė ata kryejnė nė seminare tė ndryshme shkencore, rezulton se tė gjitha qeveritė nė mbarė botėn, po pėrgatiten nė “heshtje” pėr tė mikėpritur me ēfarėdo lloj mėnyre jashtėtokėsoret.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi