Ylli me i madh i njohur deri tani'!

Shko poshtė

Ylli me i madh i njohur deri tani'!

Mesazh  Gabriel prej 09.09.12 21:03

Fillimisht disa statistika!

Toka e ka diametrin 12,756km. Te gjithe e dime sa i madh eshte ky numer.

Jupiteri e ka diametrin 142,984km.

Dielli e ka diametrin 1,392,500km.

Tani nese dikush do ju thoshte qe ekziston nje Yll me diameter 905,125,000km, Betlegeuse, do ju dukej nje numer shume i madh. Por sidoqofte nuk do kishim nje ide vizive se sa i madh do ishte ai, dhe nuk krahasohet aspak me me te madhin qe njihet!

Prandaj per te krijuar nje ide te vogel do ju tregoj krahasimin qe i eshte bere Diellit me yllin me te madh te njohur per momentin VY Canis Majoris

Ne "kete fotografi" Dielli eshte 100 milion milje larg siperfaqes se VY Canis Majoris.

Toka ndodhet rreth 93 milion milje larg Diellit. Ne kete distance, VY Canis Majoris do zinte te gjithe hapesiren qiellore ne te gjitha drejtimet. Kaq i madhe eshte!


Ajo qe eshte akoma me interesante eshte se ky yll ndodhet ne galaksine tone. Ekzistojne me miliona galaksi, ndaj probabiliteti eshte qe VY Canis Majoris nuk i afrohet fare yllit me te madh qe mund te kete ekzistuar.
avatar
Gabriel

https://www.fiverr.com/bldesign

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ylli me i madh i njohur deri tani'!

Mesazh  gjinkallushe prej 09.09.12 21:54

Plus ky yll gjindet vetem ne galaktiken tone.Ne univers egzistojne 300 miliarde galaktika,secili me nga 250 miliarde yje.Ka yll qe eshte miliona here me i madh se sa ky ylli ne fjale.
Kurse krahasimi ndermjet tokes dhe diellit eshte ky:
Tash krahasimi ndermjet tokes dhe yllit me te madh as qe behet fjale.
avatar
gjinkallushe

Jam teper xheloze

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ylli me i madh i njohur deri tani'!

Mesazh  IndigoStar prej 16.10.17 13:51

Ore dielli yne eshte sa hena dhe jane brenda ne toke .... ne jemi ne nje mbeshtjellje Xhami prandaj Moti eshte si ti teket sepse kontrollohet ... ne nuk e shohim dot Qiellin se ne qiell ka dhe Diej dhe Hena te tjera ....kjo toke eshte e Rrafshet ... IT IS FLAT Earth .. WAKE UP !! Nasa genjen eshte kompania qe eshte krijuar per te thene perralla duke zhvat fondet ... ASNJE NJERI NUK KA VAJTUR NE HENE ... sepse HENA eshte ARTIFICIALE !!! gjithcka eshte bere ne HOLLYWOOD !! WAKE UP !!
avatar
IndigoStar

So mote it be !
786 369⚕️⚜️️‍🔺🕉️الله
Knowing is Good, but knowing Everything is Better
Making Good Man Better
Family comes first

61


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ylli me i madh i njohur deri tani'!

Mesazh  misterable prej 16.10.17 16:37

IndigoStar shkruajti:Ore dielli yne eshte sa hena dhe jane brenda ne toke .... ne jemi ne nje mbeshtjellje Xhami prandaj Moti eshte si ti teket sepse kontrollohet ... ne nuk e shohim dot Qiellin se ne qiell ka dhe Diej dhe Hena te tjera ....kjo toke eshte e Rrafshet ... IT IS FLAT Earth .. WAKE UP !! Nasa genjen eshte kompania qe eshte krijuar per te thene perralla duke zhvat fondet ... ASNJE NJERI NUK KA VAJTUR NE HENE ... sepse HENA eshte ARTIFICIALE !!! gjithcka eshte bere ne HOLLYWOOD !! WAKE UP !!

pajtohem me ty Indigo.. pasi qe ka shume e shume prova si psh poli jugor te cilin ende nuk e ka pershkruar askush, paramendo ASKUSH nuk ka qene tej per tej polit jugor. Harta e vertete e Tokes eshte amblema e UN. Mirepo prap se prap ka pyetje te hapura si psh ku shkon Hena apo Dielli ne perendim te poshte ? kesaj pyetje nuk kam mundur ti japi pergjegje , keshtu qe ti mundesh te na ndritesh me kete.
avatar
misterable

life is a Matrix

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ylli me i madh i njohur deri tani'!

Mesazh  M.racer prej 17.10.17 11:05

Ndersa une i bej pyetje ktij indigos si ka mundsi pastaj qe kur djelli iken ktej del ne krahun tjeter? E cuditshme ee
avatar
M.racer

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ylli me i madh i njohur deri tani'!

Mesazh  Pansophia prej 17.10.17 13:20

Urrejtja qe ndjeni ndaj NASA-s ju ka cuar drejt idese iluzive se TOka eshte e sheshte. POr nuk eshte NASA ajo qe ka zbuluar se Toka nuk eshte e sheshte. Nuk e di sa vjec jeni dhe ne e keni mbaruar shkollen, por nuk zoteroni elementaren e fizikes dhe matematikes. Ju doni te besoni se TOka eshte e sheshte vetem per te kundershtuar NASA-n,por realisht juve as nuk ju behet vone nese eshte apo jo e sheshte, per aq kohe sa lind Dielli ne mengjes dhe keni buke te hani.

Pansophia

159


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pro et Contra

Mesazh  misterable prej 17.10.17 14:07

une personalisht nuk mendoj as i sheshte e as sfere, perderisa ka shume fakte qe anojne nga dyja anet.

matematikisht rezulton qe Toka dhe Hena jane sfere sipas ligjeve te fizikes. dhe cdo gje shkon ashtu siq e parashohin ligjet..mirepo njerezimi ka filluar te zgjohet per shume gjera , qe ne jetojme ne nje matrix ... si psh


pse nuk eshte exploruar asnje here poli jugor,
pse ylli polar qendron direkt mbi polin verior dhe e gjithe qielli rrotullohet rreth kesaj pike
pse henen mund ta shohesh edhe me nje aparat profesional me zoom,
pse nese anija ne deti humb mbas horizontit mirepo nese mer nje objektiv te mire mund prap ta shohesh
pse nuk ka asnje dhe vetem ASNJE foto origjinale te Tokes dhe te Henes se bashku te bera nga ndonje satelit
pse udhetimi ne hene po rezulton qe ka qene nje genjeshter e kulluar qe se fundmi edhe Nasa po e pranon ne menyre indirekte
pse udhetimet me aeroplan nuk behen sipas segmentit te globit qe ne njohim por behen ne menyre misterioze ne disa degezime qe nuk japin sqarim, qe ne fakt perputhen me token e rrafshet

ka shume e shume pyejte tjera et pasqaruara , por siq e ceka nese Nasa apo ndonje shtet tjeter me teknologji te zhvilluar paskan shku aq lart ta explorojne universin pse nuk e kane exploru asnje here piken e pare qe ceka polin jugor, dhe eshte shume e sigurt qe asnje here asnje njeri apo aeroplan nuk e ka pershkruar tej per tej polin jugor, qe per teorite e Flat Earth eshte fundi i botes sone - Firmanenti


avatar
misterable

life is a Matrix

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ylli me i madh i njohur deri tani'!

Mesazh  Vizitor prej 17.10.17 19:48

Problemi nuk qendron tek teknologjija sepse edhe sikur njeriu te te krijoi teknologji te mirefillta per te vizituare pjeset e tjera te galaksis nuk ka per gjetur asgje pervez boshllekut sepse problemi qendron brenda jush, nuk duhet te perparoi teknologjija por ju vet atehere do kuptoni cfare forme ka toka. Me thjesht shpjegim nuk mundet nje video ne youtube ( qe ka cilesi 4k) te shihet ne nje apart qe suporton vetem cilesin hd .

Sent from Topic'it App
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ylli me i madh i njohur deri tani'!

Mesazh  misterable prej 17.10.17 20:09

crystal92 shkruajti:Problemi nuk qendron tek teknologjija sepse edhe sikur njeriu te te krijoi teknologji te mirefillta per te vizituare pjeset e tjera te galaksis nuk ka per gjetur asgje pervez boshllekut sepse problemi qendron brenda jush, nuk duhet te perparoi teknologjija por ju vet atehere do kuptoni cfare forme ka toka. Me thjesht shpjegim nuk mundet nje video ne youtube ( qe ka cilesi 4k)  te shihet ne nje apart qe suporton vetem cilesin hd .

Sent from Topic'it App

shume abstrakte kjo pergjegja jote, a mundesh te jesh me shume specifike ?
avatar
misterable

life is a Matrix

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ylli me i madh i njohur deri tani'!

Mesazh  Vizitor prej 17.10.17 20:46

Syt jan programuare te shohin ne cilesin e 720p ( shembull perseri) ndersa galaksia esh ne cilesin 4k kshu kudo qofsh ti me ate teknologjin tende per anije cozmike per te udhetuare ti perseri nuk do shohesh asgje sepse syt e tu jan te limituare. Te rekomandoi kte filmin Interstellar. Aty do gjesh disa info.

Sent from Topic'it App
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ylli me i madh i njohur deri tani'!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi