Meditimi pėrmirėson shėndetin

Shko poshtė

Meditimi pėrmirėson shėndetin

Mesazh  Luli prej 08.09.12 9:14

Meditimi pėrmirėson shėndetinHulumtimet tė cilat kanė vėzhguar efektet e meditimit kryesisht janė tė pakta, por megjithatė kanė zbuluar njė varg tė pėrfitimeve.

Ekzistojnė disa dėshmi qė meditimi forcon reagimin imunologjik te njerėzit, tė cilėt marrin vaksina ose kanė kancer, qė mbron njerėzit nga recidivi te depresioni i madh, qetėson sėmundjet eshtėrore dhe madje ngadalėson pėrparimin e HIV-it.

Pėr meditim madje supozohet qė mund tė ngadalėsoj ė procesin e plakjes.

Sikurse edhe te ndėrveprimi social, meditimi me siguri funksionon nė masė tė madhe ashtu qė ndikon nė rrugėt me tė cilat bartet reagimi nė stres.

Njė nga bashkautorėt e hulumtimit, Elissa Epel, nga Universiteti i Kalifornisė, beson se si meditimi mund tė rrisė ‘rrugėt e ripėrtėritjes dhe tė pėrmirėsimit tė shėndetit’, ndoshta pse inicion lirimin e hormonit tė rritjes dhe hormoneve seksuale.

Nėse nuk keni kohė pėr kurs tremujor tė meditimit, mos u shqetėsoni, hulumtimet tregojnė se si meditimi mund tė nxisė ndryshime strukturore nė tru pas vetėm 11 orė stėrvitje.

Epel prandaj sugjeron pėrfshirjen e ‘mini meditimeve’ tė shkurtra gjatė ditės, siē ėshtė ndarja e disa minutave kohė nė tavolinėn tuaj tė punės pėr t’u pėrqendruar nė frymėmarrje.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi