A ju pėlqen Vetmia?

Shko poshtė

A ju pėlqen Vetmia?

Mesazh  vetem eshte me mire prej 05.09.12 20:35

E shoh si nje ide te mire te shkembejme mendime dhe opinione mbi temen qe hapa , duke u bazuar ne pervojen tone , dhe fakti qe jemi te panjohur per njeri tjetrin na ndihmon per te diskutuar qarte dhe hapur ;
jam i bindur qe do mund te mesojme shume prej njeri tjetrit , edhe pse mendoj se ky forum nuk ka anetare te kalitur ne pjekuri dhe te sprovuar nga jeta , e them kete sepse tema qe hapa kerkon me se shumti njerez te thjeshte dhe modest , te vjeter ne pjekuri dhe te rinj ne vullnet ;

gjithsesi ;

duke e pare nga kendveshtrimi im , vetmia nuk eshte aspak e demshme per njeriun ;

qe nga femijeria e shihja te nevojshme te kisha nje kohe timen ku humbisja ne nje mendje te paster nga mendimet , ndjenjat dhe dhibmja ;

teksa ritesha pashe te njerezit te nguteshin , te zhgenjeheshin , te dorezoheshin dhe perseri te fillonin te njejten cikel mendimesh , ndjenjash dhimbjesh , te njejten ego, te njejten sjellje , te njejten [action -reaction]ndaj njeri tjetrit;

mu desh shume kohe te njihja veten dhe njerezit dhe pendohem se sa shume gjera te cmuara kam humbur midis tyre edhe [kohen -vitet] qe kalova me ata .


ende pa u njohur me mesazhet fetare , ne moshe te vogel u njoha me medheshtine e nateres dhe librave , librat per mua jane bote sekrete te cilat mirepresin cdo njeri , kurse natyra eshte grimce hyjnore e leshuar nga tingulli i nje ndergjegje universale ;


me pas u njoha me mesazhet fetare , ku midis te tjerave lezova Shkrimet e shenjta [Bibla dhe Kurani ] , fatkqesisht nuk u njoha me fete e tjera budizmi , hinduizmi e tjera , te cilat mendoj qe jane  mendime te pastra per ndergje te ndotura njerezish .

mund te them pa frike qe cdo fe e kesaj bote eshte nje britme ngushelluese e njerezve per te kuptuar ,pa kuptuar , per te pranuar pa pranuar dhe per tu njohur pa u njohur mbi arsyen , mbi [pse-ne ] e perhershme qe eshte e vetme gje dime me te vertete ;

gjithsesi une u bera dikur nje i krishtere i mire , une u bera ortodoks , me pas u bera u katolik , me pas protestant , me pas baptist [kishes baptiste] , thjesht u bera te shoqeruar me obligimet dhe detyrat qe caktonte cdo fe dhe cdo kishe ;

me pas u bera nje musliman i devotshem , lezova kuranin , shkoja ne xhami , kryeja ritet dhe detyrat e nje muslimani ;


por cuditerisht , nje dite u gjenda i pafe , as i krishtere e as musliman .

nuk e kishte fajin feja , [besimi] apo Zoti [zoti] , por e kishin njerezit , po po njerezit edhe UNE  , [UNI ] im u skandalizua , u percmua , u zhgenjye prej njerezve qe pretendonin se ishin te krishtere apo muslimane .

feja eshte si nje gur i cmuar dhe shihja njerezit ta keqinterpretonin , ta keqperdornin dhe ta prishnin .
kursesi nuk mund ti lejoja vetes te isha bashkepunetor me ata , duke e prishur kete [britme ngushelluese ] kaq te cmuar dhe thjesht u largova , duke mare me vete vetem pjesen me te mire , ate te te njohurit me Zotin , nese vertet u njoha me Zotin .

me pas u rembeva pas kotesise , u bera materialist , duke shijuar kenaqesite e syve dhe te trupit , ne nete mondane duke u perpjekur te humbas ne nje ndergje te fjetur dhe mendje te coroditur me gjithfare kotesira , dhe sa per zemren [shpirtin ] as qe behej fjale ta gjeja kurkund .

u bera i panjohur me veten , por gjithsesi e shihja te nevojshme ta kaloja cdo gje qe mund te kaloje nje njeri , thjesht per te pare cdo rezultat .

rezultati ishte si puna e puna e nastradinit i cili kur zbriste nga nje malore qante , por kur ngjitej ai qeshte , po ashtu edhe une ;

gjate asaj kohe qe u bera i panjohur me veten ne jete mondane , UNI im qante ne heshtje  , por kur kisha aritur ne fund dhe kur mu desh te ngjitesha , pra te lija ate jete pas meje ,une filloja te qeshja , dhe ishte nje qeshje e cila me beri te gjej vullnet dhe deshire te jetoj , por te jetoj i vetem me njerez perreth por i vetemJezus Krishti gjithmone terhiqej ne vetmi dhe lutej ;

Muhamedi [profeti i fese islame ] jetoi per vite te tera ne nje shpelle ne vetmi duke u lutur dhe perkushtuar Zotit.

Buda kishte gjithmone kohen e tij me te mire duke medituar ne vetmi.

Nene Tereza vleresonte heshtjen dhe lutej ne vetmi .

vete universi egziston ne heshtje .

te heshtesh eshte me mire sesa te debatosh

kur je vetem njihesh me vetveten.

kur je vetem mund te pastrosh mendjen tende nga mendimet .

kur je vetem , mund ti afrohesh Zotit .

fatkeqesisht jam i rrethuar nga njerez qe nuk e njohin vetmine , nuk heshtin kurre , njohin vetem egoizmin e tyre por nuk njohin UNIN e tyre te vertete qe kerkon vecse te jete i qete dhe rjedhimisht i lumtur , dhe ;

kursesi nuk dua te jem si ata , por kam gjetur nje vater te ngrohte per vete ne heshtje , edhe athere kur ndjenjat me shqyejne zemren une hesht , edhe atere kur mendoj se kerkoj shoqeri e shoh me pas qe eshte thjesht nje kurth per te dale nga vetvetja dhe preferoj ta coj vetveten duke shijuar kohen time ne natyre ,

te shohi syri madheshtine e Krijuesit eshte dicka clodhese per mua .

te lezoj nje liber eshte per mua si nje masazh i mire per mendje dhe shpirtin tim .

e mbush kohen time me gjithfare gjerash te dobishme dhe te bukura , pa qene e nevojshme te flas apo te jem ne shpqerine njerezve , por edhe kur jam me njerez i kursej fjalet e mia dhe kjo eshte nje sukses per mua ne meredheniet me njerezit perreth .

i jap vetes deshire te mendoj vetem gjera te bukura edhe atere kur erresira kumbon si daulle ne ndjenjat e mia .


gjithsesi , tani mendoj , se a do keni vertet durim te lezoni gjithe cfare kam shkruar ?

do e vleresoja vertet faktin nese do e lezonit dhe do hidhnit mendimin tuaj rreth gjithe cfare kam shkruar , pa iu trazuar vetmine dhe heshtjen tuaj , pasi qelimi i temes eshte thjesht te di nese ka te tjere si mua , qe mendojne si mua ne lidhje me temen .

nga pergjigjet tuaja mund te mesoj ne heshtje .
ju flm .
avatar
vetem eshte me mire

Di nje gje , qe s'di asgje.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ju pėlqen Vetmia?

Mesazh  gjinkallushe prej 05.09.12 21:48

"Shoqeria pasuria me e madhe e njeriut,vetmia varferia me e madhe e tij"
avatar
gjinkallushe

Jam teper xheloze

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ju pėlqen Vetmia?

Mesazh  Ariu prej 05.09.12 21:50

"Eshte vertetuar nga shkenca se vetmia eshte nena e depresionit,dhe depresioni eshte babi i vetevrasjes ose njerku i dhunes."
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ju pėlqen Vetmia?

Mesazh  gjinkallushe prej 05.09.12 21:59

Une jam e vetmuar ,por per dallim nga ti qe ndihesh mire me kete gjendje,une jo!
avatar
gjinkallushe

Jam teper xheloze

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ju pėlqen Vetmia?

Mesazh  ILIRA prej 06.09.12 10:02

pershendetje "vetem..."

edhe une mendoj keshtu si ti, me duket se me ke vjedhur mendimet... me te vertete nuk eshte keq .
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ju pėlqen Vetmia?

Mesazh  gjinkallushe prej 06.09.12 12:15

ILIRA shkruajti:pershendetje "vetem..."

edhe une mendoj keshtu si ti, me duket se me ke vjedhur mendimet... me te vertete nuk eshte keq .
Jo nuk pajtohem aspak me ju dyve,sepse nga pervoja ime vetmia eshte shkaktar i te gjitha te keqijave,une po e marr shembull vetem sepse vetmia me ka instaluar xhelozine,dhe nga xhelozia e tepruar e kam goditur ne fytyre te dashurin tim,pa asgje.Pra e tera kjo fale vetmise.
avatar
gjinkallushe

Jam teper xheloze

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ju pėlqen Vetmia?

Mesazh  ILIRA prej 06.09.12 12:33

hahahahahahahahaha gjinkallushe nuk behet fjale per vetmine e kushtezuar por per zgjedhjen tende...
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ju pėlqen Vetmia?

Mesazh  Fjori prej 06.09.12 13:09

Pergezime vetem,
je shprehur shume bukur,une nuk do ti lidhja kaq mire mendimet .Por mendoj vertet qe te kuptohet vetmia,krijimi i nje ishulli te vogel vetem per vete,do pervoje jetesore,sikur e ke thene.Nese nuk jane shume te ketij mendimi vjen ngaqe ndoshta anetaret jane shume te rinj dhe duhet te kalojne disa faza te jetes e te shohin se per shumicen e gjerave jane shqetesuar kot.Por gjithsesi duhet ti jetojne ,qe kur te terhiqen ne vetmi ta shijojne ate tempull hyjnor ku njihet uni,ta degjojne zemren dhe profitet do jene te medha si ;siguria ne vetvete,aspekti pozitiv i te parit te gjerave sidomos zgjidhja me me lehtesi e probleve....

Sa per ate qe thote ariu mendoj se depresioni nuk vjen nga vetmia,por nga zhgenjimet,nga vetvlersimi shume i ulet qe ka per veten,ndoshta karakteri i dobet etj.
avatar
Fjori

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ju pėlqen Vetmia?

Mesazh  Ekonomisti prej 06.09.12 13:36

eshte verte me vler kur ne si antar e marrim guximin te hapim vet nje teme , nuk thom se ne nuk duhet te sjellim materiale te gatshme por dhe te hapesh nje tem dhe te diskutojme me kuptueshmerin jon eshte nje rritie sadopak e vogel.
ketu mire eshte te qartesohet kuptimi i fjales vetmi dhe vetem . vetmi eshte mos harmoni eshte fatkeqsi , ti deshiron te jesh me njerez por ata te kan refuzuar dhe ndienja eshte vuajtie , ndersa te jesh vetem eshte e madhe , te jesh vetem verte kuptoj se je nje perandore , nje zote . te jesh vetem do te thote te mos kesh asnje mendim te jesh i kthiellet , te jesh i paster , ne mendojme se do shkojme ne shtepi te qetsohemi pak vetem , por ne nuk jemi aspak vetem , mendimet vazhdojne te na trazojne , ne largohemi akoma me larg , dertojme shtepi ne vende te larg njerzve , shkojme ne himalaje por ne fund te fundit as vetmia e himalajeve nuk na qetson , por me sa shoh promblemi qendron nga vet ne , nga ndergjegjia jone , ne pothuaj se jemi plotesisht te pavetdijshem ,ne lindim te vetdijshem por shoqeria jone demonike kontribon per te na i humbur vetdijen duke na kthyer ne makineri automatike , kjo nuk kerkon shum vetdije per ta kuptuar kete te verte ,nese jemi pak me te vetdijshem ne mund te shpetojme nga kjo grack, besoj se ky ka qen niveli mi i lart inteligjent i djallit nepermjet kesaj inteligjence djallzore ata kan zbatuar teknollogjin e kontrollit te mendies ata i kan kthyer njerzit ne qenie automatike , asnje shkoll , asnje fe nuk e ka ndihmuar njeriun sadopak te behet i vetdijshem , perkundrazi i ka mesuar aktivitetin shikoje me vemendie ket , shiko nje njeri me vemendie ai nuk do mundi te rrij pa kryer aktivitet as 5 sek. dhe kur thom aktivitet duhet kuptuar plotsishte fjala aktivitet (dhe nje mendim eshte aktivitet dhe nje te krruar koken eshte nje aktivitet etj) e gjith kjo do te thote se per ne verte eshte veshtire te jemi vetem , ajo qe ne pretendojme se jemi vetem , nuk eshte te jesh vetem , por eshte nje vetmi esht nje ligesi qe te sjell perreth rrethit .te jesh vetem do te thot te jesh ne qender te rrethit. te mos mundohesh te besh dicka , thjesht ti presesh gjerat te ndodhin .
me rrespekt iliri.
avatar
Ekonomisti

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ju pėlqen Vetmia?

Mesazh  Ariu prej 06.09.12 13:41

Vetmia sjell depresionin.
Pse?
Kush te shtyu ne vetmi.Mendimi se nuk pershtatesh me te tjeret,nuk i beson askujt,ta kene me hile,nuk me do njeri, etj..
Te gjitha keto formojne nje guaske te forte dhe te padepertueshme.
Kjo guaske ka vetem nje dere e cila mund te hapet vetem nga brenda.
Ti je brenda guaskes duke qortuar dhe duke share vten,per shkakun se nuk pershtatesh.
Por nje gje po ju them...
Hapeni deren perpara se t'ju mbaroje oksigjeni...
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ju pėlqen Vetmia?

Mesazh  vetem eshte me mire prej 06.09.12 16:04

ariu shkruajti:"Eshte vertetuar nga shkenca se vetmia eshte nena e depresionit,dhe depresioni eshte babi i vetevrasjes ose njerku i dhunes."

pershendetje ariu


te siguroj qe kam plot 2 vjet qe kam zgjedhur kete menyre jetese dhe te jesh i bindur qe , nese dikur kisha dyshime , tani nuk kam , nese dikur kisha zhgenjime nga njerezit dhe vetja , tani nuk kam , nese dikur kerkoja te me pranonin , te isha i vleresuar , te kisha nje auto respekt per veten nuk ia dola mbane , por tani ja kam dale mbane , nese dikur kerkoja te me donin , tani i dua une ata ,


gjate kesaj kohe mundohem te shoh ne qetesi dhe heshtje , me te miren tek njerezit dhe vetja ;

une nuk kam simptoma depresioni , as ankthe , as stres por dikur kisha dhe madje shume duke u shoqeruar edhe me nje semundje [sonambul] nga e cila po sherohem tashme .

vetmia eshte zgjedhja ime dhe nuk me ka shkaktuar negativitet deri tani .

avatar
vetem eshte me mire

Di nje gje , qe s'di asgje.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ju pėlqen Vetmia?

Mesazh  vetem eshte me mire prej 06.09.12 16:06

gjinkallushe shkruajti:"Shoqeria pasuria me e madhe e njeriut,vetmia varferia me e madhe e tij"


varet ,

nga shoqeria dhe nga kendveshtrimi i cdo kujt .

avatar
vetem eshte me mire

Di nje gje , qe s'di asgje.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ju pėlqen Vetmia?

Mesazh  vetem eshte me mire prej 06.09.12 16:14

ILIRA shkruajti:pershendetje "vetem..."

edhe une mendoj keshtu si ti, me duket se me ke vjedhur mendimet... me te vertete nuk eshte keq .


kur je vetem ke mundesine te zgjedhesh midis ;

buzeqeshjes ose shtrengimit te dhembeve
trishtimit dhe gezimit
arsyes dhe ndjenjes


kur je vetem mund ta izolosh cdo gje negative ne forma te ndrushme , ti nuk e lejon te pushtoje mendjen tende , zemren tende dhe trupin tend nje fjale e hidhur , nje kujtim vuajtjesh nje telash ne pune , shoqeri dhe familje .


ne vetmi ndjenjat perulen dhe zemra bindet para arsyes .

avatar
vetem eshte me mire

Di nje gje , qe s'di asgje.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ju pėlqen Vetmia?

Mesazh  vetem eshte me mire prej 06.09.12 16:25

gjinkallushe shkruajti:
ILIRA shkruajti:pershendetje "vetem..."

edhe une mendoj keshtu si ti, me duket se me ke vjedhur mendimet... me te vertete nuk eshte keq .
Jo nuk pajtohem aspak me ju dyve,sepse nga pervoja ime vetmia eshte shkaktar i te gjitha te keqijave,une po e marr shembull vetem sepse vetmia me ka instaluar xhelozine,dhe nga xhelozia e tepruar e kam goditur ne fytyre te dashurin tim,pa asgje.Pra e tera kjo fale vetmise.

gjinkallushe

nese ti ke nje te dashur atehere ti shpenzon kohe me ate , investon plane dhe thur endra per te tashmen dhe te ardhmen , dhe nese i ben te gjitha keto , qe jam i bindur qe i ben , atere ti nuk je vetem , dhe nuk duhet te ndihesh vetem , dhe nuk e kuptoj cfare lidhje ka xhelozia me vetmine ?

dashuria eshte si nje loje pushteti ose si hija e trupit ne mesdite ; kur ti iken ajo te ndjek , kur ti e ndjek ajo iken .

nese ti i jep shume partnerit ; kohe , ndjenja , komplimenta etjera ai do merzitet shpejt prej teje , por nese ti i jep po aq sa ai te jep ty atere mendoj se kjo eshte nje fillim i mbare per ju te dy .

eshte si telat e kitares ; nese ti i shtrengon me shume se duhet ato do keputen , por edhe nese i le te lira , te pa shtrenguara ato nuk mund te formojne tinguj , por nese i cakton as fort e as lire atere ato do jene te gatshme te japin tinguj paqesore per veshet e tu , ashtu dhe dashuria per shpirtin .

mos ri vetem , por shko te i dashuri yt , por lerini hapoesire njeri tjetrit .
avatar
vetem eshte me mire

Di nje gje , qe s'di asgje.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ju pėlqen Vetmia?

Mesazh  vetem eshte me mire prej 06.09.12 16:49

Fjori shkruajti:Pergezime vetem,
je shprehur shume bukur,une nuk do ti lidhja kaq mire mendimet .Por mendoj vertet qe te kuptohet vetmia,krijimi i nje ishulli te vogel vetem per vete,do pervoje jetesore,sikur e ke thene.Nese nuk jane shume te ketij mendimi vjen ngaqe ndoshta anetaret jane shume te rinj dhe duhet te kalojne disa faza te jetes e te shohin se per shumicen e gjerave jane shqetesuar kot.Por gjithsesi duhet ti jetojne ,qe kur te terhiqen ne vetmi ta shijojne ate tempull hyjnor ku njihet uni,ta degjojne zemren dhe profitet do jene te medha si ;siguria ne vetvete,aspekti pozitiv i te parit te gjerave sidomos zgjidhja me me lehtesi e probleve....

Sa per ate qe thote ariu mendoj se depresioni nuk vjen nga vetmia,por nga zhgenjimet,nga vetvlersimi shume i ulet qe ka per veten,ndoshta karakteri i dobet etj.

flm per miratimin tuaj , dhe gjithashtu vleresoj ate cfare ke shkruar ;

me lejo te shtoj dicka ;

te jesh vetem nuk do te thote te mos kesh shoke ,kolege pune , miq dhe shoke , familje dhe femije ;
te jesh vetem do tew thote ti kesh te gjitha keto por jo te kushtezohesh prej ketyre njerezve , jo te mbeshtetesh plotesisht te keta njerez , jo te kalosh , kohen , ndjenjat , mendimet , endrat , deshirat 100% te keta njerez dhe per keta njerez , duhet ti leme nje perqindje serioze Zotit krijuesit tone dhe vetes sone , duke u gjendur ne qetesi absolute per te kapur driten hyjnore , per te prare grimca te perjetesise te cilat teksa zbresin nga qielli fashiten si flake depertuese thelle ne shpirt .

jepi vetes tende nje kohe vetem per vete ;

kur pi kafen e mengjesit ne ballkon duke pare dhe menduar dicka te bukur ;

kur udheton me makine ose autobus ose tren per te medituar ;[eshte edhe romantike kjo gje ] ;

mos u terhiq pas tv ose internetit gjate mbremjes por dil nje xhiro vetem ose edhe i shoqeruar , ndoshta edhe ne heshtje , per te pare qiellin , detin , malet natyren e bukur .


pse te preferosh kafenene ku vecse zhurme , thashetheme dhe kotesira gjen , kur mund te shkosh per peshkim , mund te degjosh muzike relaksuese , mund te besh nje portret akoma edhe si nje amator , mund te mbjellesh nje kopesht , te krijosh dicka , te gjesh nje hobi , nje menyre qe te besh dicka qe te pelqen krej i vetem .


puna eshte dicka me vlere dhe te shperblen mire , nese vertet e pelqen ate pune qe ben , duke punuar ti gjen nje perqendrim total te mendjes dhe trupit tend dhe gjate punes ke mundesine te heshtesh dhe kur hesht qetesohesh .

libri [Sekreti ] me ka ndihmuar shume duke me ndihmuar te zgjedh vetmine per te ndryshuar menyren e meparshme te jeteses .
avatar
vetem eshte me mire

Di nje gje , qe s'di asgje.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ju pėlqen Vetmia?

Mesazh  gjinkallushe prej 06.09.12 16:53

vetem eshte me mire shkruajti:
mos ri vetem , por shko te i dashuri yt , por lerini hapoesire njeri tjetrit .
me sjam me te tash e urrej dhe e mallkoj
avatar
gjinkallushe

Jam teper xheloze

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ju pėlqen Vetmia?

Mesazh  vetem eshte me mire prej 06.09.12 17:13

ekonomisti shkruajti: eshte verte me vler kur ne si antar e marrim guximin te hapim vet nje teme , nuk thom se ne nuk duhet te sjellim materiale te gatshme por dhe te hapesh nje tem dhe te diskutojme me kuptueshmerin jon eshte nje rritie sadopak e vogel.
ketu mire eshte te qartesohet kuptimi i fjales vetmi dhe vetem . vetmi eshte mos harmoni eshte fatkeqsi , ti deshiron te jesh me njerez por ata te kan refuzuar dhe ndienja eshte vuajtie , ndersa te jesh vetem eshte e madhe , te jesh vetem verte kuptoj se je nje perandore , nje zote . te jesh vetem do te thote te mos kesh asnje mendim te jesh i kthiellet , te jesh i paster , ne mendojme se do shkojme ne shtepi te qetsohemi pak vetem , por ne nuk jemi aspak vetem , mendimet vazhdojne te na trazojne , ne largohemi akoma me larg , dertojme shtepi ne vende te larg njerzve , shkojme ne himalaje por ne fund te fundit as vetmia e himalajeve nuk na qetson , por me sa shoh promblemi qendron nga vet ne , nga ndergjegjia jone , ne pothuaj se jemi plotesisht te pavetdijshem ,ne lindim te vetdijshem por shoqeria jone demonike kontribon per te na i humbur vetdijen duke na kthyer ne makineri automatike , kjo nuk kerkon shum vetdije per ta kuptuar kete te verte ,nese jemi pak me te vetdijshem ne mund te shpetojme nga kjo grack, besoj se ky ka qen niveli mi i lart inteligjent i djallit nepermjet kesaj inteligjence djallzore ata kan zbatuar teknollogjin e kontrollit te mendies ata i kan kthyer njerzit ne qenie automatike , asnje shkoll , asnje fe nuk e ka ndihmuar njeriun sadopak te behet i vetdijshem , perkundrazi i ka mesuar aktivitetin shikoje me vemendie ket , shiko nje njeri me vemendie ai nuk do mundi te rrij pa kryer aktivitet as 5 sek. dhe kur thom aktivitet duhet kuptuar plotsishte fjala aktivitet (dhe nje mendim eshte aktivitet dhe nje te krruar koken eshte nje aktivitet etj) e gjith kjo do te thote se per ne verte eshte veshtire te jemi vetem , ajo qe ne pretendojme se jemi vetem , nuk eshte te jesh vetem , por eshte nje vetmi esht nje ligesi qe te sjell perreth rrethit .te jesh vetem do te thot te jesh ne qender te rrethit. te mos mundohesh te besh dicka , thjesht ti presesh gjerat te ndodhin .
me rrespekt iliri.


mu desh ta lezoja 3 here postimin tend , pasi duhej te kapja thelbin e asaj qe do te thuash dhe jam plotesisht dakord me ty .

se pari dua te te theksoj qe nuk kam folur per vetmi te kushtezuar por te zgjedhur si menyren me te mire per te kapur ate pak drite qe na ka ngelur si krijesa te nje krijuesi te vetedijshem dhe gjithedijshem .

ne kursesi nuk mund te arijme ate cfare ishim dikur [ krijesa te vetedijshem nga nje trashegimi hyjnore dhe sudues mbi toke , ku edhe engjejt na peruleshin ] , por gjithsesi ne mund te perpiqemi .

ne mund te perpiqemi duke filluar te mbledhim copat tona dhe duke perqafuar vetmine nuk do mund te ndihemi kurre vetem .

per te kapur dhe ulur mbi fronin e Unit tone nuk eshte e lehte , por edhe perpjekjet nuk shkojne dem dhe nuk sjellin negativitet ne jeten tone .

vetmia e pare nga kendveshtrimi im dhe ashtu sic une e praktikoj nuk sjell ligezi , as depresion , as deshtime , as pendime , as te qenurit i pavlere , i padobishem , i padashuruar nga te tjeret , por perkundrazi eshte pushtim i vetevetes sime , nje pastrim i shtepise sime shpirterore dhe mendore , nje seleksionim , nje rregull dhe keshtu mund te gjej nje barazi , nje prepacion i asaj qe duhet te jap dhe asaj qe duhet te mar prej Zotit , prej vetes sime , dhe prej njerezve perreth .
avatar
vetem eshte me mire

Di nje gje , qe s'di asgje.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ju pėlqen Vetmia?

Mesazh  Berti69 prej 06.09.12 23:43

Ēdo qenie njerėzore ka pėrjetuar mė shumė se njė herė nė jetėn e tij, pavarėsisht rrethanave tė jashtme se ai ėshtė i vetėm nė botė.
Edhe pse ai ėshtė i rrethuar, edhe nė qoftė se jetojnė nė njė familje, edhe pse suksesi i tij profesional ėshtė i mirė.
Kjo ndjenjė prekėse, ēfarėdo qė tė ndodhė, gjithmonė vetėm me veten tuaj nuk ka tė bėjė me njė problem psikologjik: kjo ėshtė njė ndjenjė metafizike.
Dhe do tė ishte njė turp nėse duam tė shėrojmė ose tė heqim qafe kėtė ndjenjė, sepse kjo ndjenjė pėrfaqėson ndėrgjegjen e njeriut: njė vetėdije qė ngrihet mbi kushtet dhe nevojat themelore tė mbijetesės dhe e ka parasysh vdekjen, fatin, kuptimin e jetės.
Tė heqėsh vetminė ėshtė ekuivalente me atė qė njeriun ta vendosesh nė nivelin e organizmit biologjik, pra ta ndalosh qė ai tė mendojė.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ju pėlqen Vetmia?

Mesazh  Fjori prej 08.09.12 14:19

berti69 shkruajti:
Tė heqėsh vetminė ėshtė ekuivalente me atė qė njeriun ta vendosesh nė nivelin e organizmit biologjik, pra ta ndalosh qė ai tė mendojė.
Nuk jam dakort me ju,vetmia ndodh pikerisht kur mendja pushon,atehere kur nuk je me as ti por nje unitet me vete egsistencen,eshte nje ndjenje e mrekullueshme qe nuk mund te krahasohet me asnje tjeter.Une e kam jetuar edhe pse per pak caste.Mire do te ishte sikur mendja t'i sherbente njeriut,pra ta komandonte njeriu ate dhe jo e kunderta.Pertej trupit fizik,biologjik,pertej egos,
ideve,mendimeve,ndjenjave,emocioneve,ndoshta edhe dicka tjeter,struket vete qenia jone.Pikerisht ajo duhet kerkuar ne qetesi dhe meditim.

mendimeve,ndjenjave,emocioneve,
avatar
Fjori

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ju pėlqen Vetmia?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi