Historia e disqeve fluturuese. UFO

Shko poshtė

Historia e disqeve fluturuese. UFO

Mesazh  Asgardian prej 04.09.12 19:18

Provat dhe gjurmėt qė kanė lėnė UFO-t, nė kohėrat e sotme.
Valėt e shfaqjes sė tyre dhe vendet “e preferuara” nga vizitorėt e panjohur. Rastet e fundit nė Amerikė e Evropė..
Fakte shkencore dhe fetare..
Citate nga shkencetar boteror per UFO-t. ,


Qė nė vitin 1450 para erės sonė, kur njeriu i lashtė shėnoi nė njė copė druri vizatimet e “rrathėve tė zjarrit” tė zbritura nga qielli, ato kanė mbetur pa emėr. Prandaj quhen “Unidentified Flying Object”, (Objekte fluturuese tė paidentifikuara) shkurt UFO. Edhe pse janė bėrė me mijėra dokumentarė pėr to, madje edhe filma artistikė me protagonistė aktoren Kim Bassinger, ato kanė mbetur pa formė. Sipas shkencėtarėve, tė gjitha pėrgjasimet si qenie jeshile, me sy tė mėdhenj dhe me kokė vezake, janė spekulime. Disqet fluturuese kanė futur nė punė investiguesit mė tė mirė, por pjesa mė e madhe e rasteve tė shfaqura kanė mbetur mister. Tė paktėn, hetimet rreth tyre kanė shėrbyer pėr pėrmirėsimin e fluturimeve me avionė. Ndėrkohė, raporte tė pazakonta datojnė qė nė kohėt antike. Krahas veglave tė punės, apo figurave qė tregonin pėr jetėn e tyre, njerėzit e lashtė kanė vizatuar apo kanė gdhendur nėpėr shpella, edhe objekte tė ēuditshme qė i kanė vizituar. Ndėrsa agjencia e parė pėr hetimin e tyre ėshtė krijuar nė 1948. Nė vitin 1954 rregullorja e “Air Force” i konsideronte shfaqje tė tilla si “kėrcėnim i mundshėm i Sigurisė sė Shteteve tė Bashkuara”. Cilat janė vendet ku UfO-t janė shfaqur mė shumė, periudhat kur “vizitorėt” e panjohur kanė zbritur nė Tokė, pamjet vizive tė regjistruara dhe rastet qė nga lashtėsia e deri nė ditėt e sotme. Nė numrin e sotėm tė suplementit “Weekend” do tė lexoni fakte interesante pėr misterin mė tė madh tė tė gjitha kohėrave. Nė kėtė suplement gjithashtu do tė testoni njohuritė tuaja nė fjalėkryqet speciale.

Njė objekt fluturues i paidentifikuar ose ndryshe, “UFO” quhet ēdo objekt i dukshėm, i cili nuk mund tė identifikohet nga vėzhguesi dhe qė mbetet i paidentifikuar pas hetimeve. Nė kulturėn popullore, termi “UFO” shpesh pėrdoret pėr t’iu referuar ēdo anijeje hapėsinore hipotetike apo tė paprovuar aliene. Termi “pjatės fluturuese” pėrdoret

po kaq shpesh. por raporte “UFO”-sh janė bėrė edhe mė tė zakonshme kur janė publikuar fillimisht nė Shtetet e Bashkuara, nė vitin 1947. Me dhjetėra mijėra raportimesh “UFO”-sh janė bėrė qė nga ajo ditė nė tė gjithė botėn. Megjithatė edhe mė shumė pamje mbeten tė paraportuara, pėr shkak tė frikės ndaj shoqėrisė dhe pėr stigmėn shoqėrore qė rrethon subjektin e “UFO”-ve, dhe pėr shkak se shumė vende nuk kanė autoritetin zyrtar tė sanksionuar pėr tė marrė dhe pėr tė vlerėsuar raportet e “UFO”-ve. Sapo njė “UFO” identifikohet si njė objekt i njohur (pėr shembull njė mjet ajror apo njė balonė), atėherė nuk klasifikohet mė si njė “UFO” dhe riklasifikohet pėrsėri si njė objekt i paidentifikuar.

Fakte shkencore.

Para se termat “pjata fluturuese” dhe “UFO” tė shpikeshin, ka pasur njė numėr tė madh raportimesh pėr fenomene tė ēuditshme dhe tė paidentifikuara. Kėto raportime datojnė qė nga mesi i shekullit tė 19-tė dhe deri nė fillim tė shekullit tė 20-tė. Ato pėrfshijnė:
* Nė qershor tė vitit 1868, hetuesit e kėtij fenomeni pėrkufizojnė pamjen e parė moderne tė dokumentuar dhe ajo ka ndodhur nė qytetin Copiago, Kil.
* Nė 25 janar tė vitit 1878, “Denison Daily News” shkroi se njė fermer nga vendi, John Martin, kishte raportuar se kishte parė njė objekt fluturues tė madh, tė errėt dhe rrethor, qė i ngjante njė tullumbaceje fluturuese “me njė shpejtėsi tė mahnitshme”. Ai e krahasoi masėn e saj kur i qėndroi mbi kokė me atė tė “njė pjate filxhani tė madhe”.
* Raportime tė “anijeve kozmike tė mistershme” janė shfaqur nė vitet 1887 dhe vitet 1896-‘97, dhe njė tjetėr valė ngjarjesh tė tilla kanė ndodhur nė vitet 1909-‘12 nė New England, Evropė dhe nė Zelandėn e Re.
* Nė 28 shkurt tė vitit 1904, tre anėtarė ekuipazhi tė “USS Supply”, 300 milje nė perėndim tė San Franciskos, tė raportuar nga lejtnant Frank Schofield, qė mė vonė ėshtė bėrė kryekomandanti i Flotės sė Betejės sė Paqėsorit. Schofield shkroi pėr tre objekte tė kuq tė shndritshėm dhe rrethorė tė cilėt fluturonin nė njė formacion skalioni qė ėshtė afruar pranė reve, mė vonė ka ndėrruar kurs dhe ėshtė “ngjitur” mbi re, duke u ngritur menjėherė larg tokės pas 2 ose 3 minutash. Mė i madhi kishte njė pamje tė dukshme, sa pėr gjashtė diej.
* Njė fenomen i pazakontė ka ndodhur mė 17 nėntor tė vitit 1882, i cili ėshtė vėzhguar nga astronomi Edward Walter Maunder, nga “Greenwich Royal Observatory” dhe nga disa astronomė tė tjerė evropianė. Raporte tė ndryshme pėr ngjarje tė UFO-ve janė shkruar nė revistėn “Nature” dhe nė gazeta tė tjera shkencore. Maunder tek “The Observatory” raportoi njė “vizitor tė ēuditshėm qiellor”, i cili kishte formėn e diskut, formė siluri, formėn e aksit apo ndoshta si njė aerostat zepelini. (Kėshtu pėrshkruhej nė vitin 1916). Ishte mė e shndritshme se shfaqjet e dukshme mėngjesore, cepat i kishte tė pėrcaktuar mirė dhe ishte i zbehtė nė qendėr, nė ngjyrė tė bardhė nė tė gjelbėr, rreth 30 gradė i gjatė dhe 3 gratė i gjerė. Ai lėvizte me vendosmėri nė qiellin e veriut, nė mė pak se 2 minuta nga lindja drejt perėndimit. Maunder tha se ishte shumė i ndryshėm nė karakteristika nga njė top meteori apo ēdo auroral tjetėr qė kishte parė. Megjithatė, Maunder (dhe disa astronomė tė tjerė) mendonin se me siguri kishte lidhje me stuhinė magnetike tė njollave diellore qė kanė ndodhur nė tė njėjtėn kohė. Maunder i quajti ato “rrezja mėngjesore”.
* Incidenti i quajtur “Fatima” apo “Mrekullia e diellit”, ka pasur dėshmitarė me dhjetėra mijėra njerėz nė Fatima, Portugali, mė 13 tetor tė vitit 1917.
* Mė 5 gusht tė vitit 1926, ndėrsa udhėtonte nė malet Humboldt tė krahinės Kokonor tė Tibetit, Nicholas Roerich raportoi se anėtarėt e ekspeditės sė tij kanė parė lart nė qiell njė shqiponjė, tė cilėn po e vėzhgonin, “diēka tė madhe dhe tė shndritshme qė pasqyronte diellin, si njė vezė gjigante qė lėvizte me njė shpejtėsi tė madhe” (nga ditari i udhėtimeve nė Altai-Himalaja, i publikuar nė vitin 1929). Edhe pse Roerich nuk e thotė se ēfarė mendonte se do tė kishte qenė objekti, nė pasazhet mė poshtė diskutohen dėshmimet teozofike tė civilizimeve tė lashta dhe teknologjinė e tyre.

Fakte Fetare

Shume njerez, edhe shume musliman jane nen keto lloj propagandash dhe nuk kuptojn se ē'fare ka mbas tyre.
Kam pyetur Islmail Bardhoshin dhe me ka thene se nuk egzistojn, argument per kete eshte se nuk jane permendur krijesa te tjera perveē melaikeve dhe ndonje krijese te veēant ne kur'an dhe sunet ndryshe do te ishin permendur.
Kjo ishte pergjigja e pare, me vone personalisht jam interesuar shume ne kete ēeshtje dhe vura re disa fenomene shume te ēuditshme duke i bere ketyre fenomeneve pyetje shume te thjeshta..
"UFO-t" ulen vetem ne amerik!!
"UFO-t" edhe pse me nje teknollogji shuuuume shuuuuume shuuuuuuuume te avancuar arrijn te kapen nga njerezit ("tokesoret") dhe lejojn qe te behen eksperimente me ta, tu hapet barku, tu shikohen "zorret" apo ku ta di une..
Eshte njelloj sikur njeri nga ne te marri nje nga tanqet e fundit, te kete paimet me te fundit teknologjike dhe te shkoj e te ballafaqohet me fise primitive qe ndodhen ne afrike qe jane akoma ne epoken e zbulimit te zjarrit dhe ata arrijn te te kapin ty dhe te te hane, te vrasin, te shikojn barkun, te te eksplorojn..
Pra eshte i njejti shembull me ufot qe vijn ne toke edhe lejojn qe te kthehen ne kavie, pra eshte komplet pa asnjelloj kuptimi.
Argumenti i dyte,
Nese dikush ben nje udhetim "nga mijera vjete drite larg" ky sigurisht qe e ka nje qellim te caktuar, ose udheton per biznes, ose per ushqim, ose per nje jetese me te mire, ose per te marre ate qe nuk e disponon ne fjale te shkurtra.
Po keto UFO-t o vellezer si shpjegohet qe vijn deri ne tok, dhe nuk pushtojn, nuk marrin risurset e tokes,??
Me vone kuptova realitetin e te gjith ketij montimi (specialistet kameraman mund te konfirmojn qe videot jane montazhe) .
"UFO-t" dilnin vetem atehere kur ne amerik kishte ndonje skandal presidencial, skndal ekonomik, skandal shoqeror, etj.
Dhe kjo me te vetmin qellim qe te zhvendosej vemendja e popullit nga diēka qe nuk u interesonte politikaneve.
Kjo persa i perket ufove,
Persa i perket "shpirtrave" nese eshte fjala per XHIN , per to eshte nje sure ne kur'an dhe ato jane te pranuara nga te gjith ata qe jane musliman, por ato nuk mund te shihen , ose kur shihen shihen me forma kafshesh, ose diēka tjeter por nga kur'ani dime qe jane te padukshme sepse Zoti thote ne kur'an
"E ato u shohin juve, e ju nuk i shihni ato" Nė lidhje me UFO-t (krijesa jashtėtokėsore) dhe qėndrimin e muslimanit rreth tyre, a t’i besojė apo jo, themi se nė Kuran nuk ka diēka tė specifikuar se ka jetesė (sikurse ka nė Tokė) edhe nė ndonjė planet tjetėr.
Nga ajo qė dihet dhe qė pėrmendet nė burimet islame kuptojmė se krijesat tė Allahut janė tė shumta dhe njeriu nuk i njeh tė gjitha.
. Krijesat pėr tė cilat flet zoti i Lartėsuar nė Kuran janė tre llojesh: njerėzit, xhinėt dhe melaiket.
Dy llojet e para (njerėzit dhe xhinėt) banojnė nė Tokė, ndėrsa melaiket banojnė nė qiell dhe janė nė shėrbim tė Allahut gjithmonė. Pėr kėto lloj krijesash na ka folur zoti i Lartėsuar nė Kuran dhe i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, nė hadithe dhe na janė sqaruar specifikat dhe veēoritė e secilit lloj.

Duke pasur parasysh kėtė qė thamė, mund tė konstatojmė se nė Kuran nuk vėrtetohet qartė se ekziston jetė nė ndonjė planet tjetėr sikurse nė Tokė, por gjithashtu njė gjė e tillė edhe nuk mohohet.
Disa nga njerėzit tė cilėt i janė qasur kėsaj ēėshtjeje kanė tentuar tė vėrtetojnė ekzistimin e jetės edhe nė planetė tė tjerė nė gjithėsi me ajetin:

kemi nje ajet ne kuran qe na ven ne dyshim:
“Nga argumentet e Tij ėshtė krijimi i qiejve dhe i tokės dhe shpėrndarja e gjallesave nė tė dyjat dhe Ai me fuqinė e Tij mund t’i bashkojė kurdo qė tė dėshirojė.” (Shura, 29)

“Edhe kuajt (i krijoi), edhe mushkat edhe gomarėt, pėr t’ju hipur atyre dhe si stoli, e Ai krijon ēka ju nuk dini” (Nahl, 8 )

Sido qė tė jetė, e qėlluar pėr muslimanin ėshtė qė tė mos vėrtetojė njė gjė tė tillė pasi nuk kemi ndonjė argument tė fortė dhe tė qartė qė tė mbėshtetemi nė tė, por gjithashtu e qėlluar ėshtė qė edhe tė mos e mohojė ekzistimin e jetės nė planetėt e tjerė.
Al-llahu e di mė sė miri!

Fragmente nga shkencetaret rreth UFO-ve

Nė lidhje me UFO,kane folur e vazhdojne te flasin personalitete tė shquara tė shkencės, psikologjisė, politikes dhe botes ushtarake. Nga Ajnshtajni te Jung, Lenini, Rubbia, Gorbaēovi, Reagan dhe tė tjerėt kaq shumė te famshem jane shprehur se ēfarė mendonin ata, ose tashti,te ''medhejte e planetit'', si mendojnė pėr ekzistencėn e fenomeneve tė caktuara dhe, mbi tė gjitha,pranimin e mundėsise pėr ekzistencen e jetės sė avancuar jashtė Tokės sonė.

"Disqet Fluturuese? Njerėzit kanė parė pa dyshim diēka. "
(Albert Einstein)

"Problemi mė i rėndėsishėm me tė cilat pėrballemi nė Kombet e Bashkuara, pas luftės nė Vietnam, ėshtė fenomeni UFO." Deklaratat e bėra nė "New York Post",me 27/06/1967. Por U Thant me 23/01/1970, nė pyetje nga gazetarėt nė lidhje me UFO-t pas mbėrritjes sė tij nė Otava, Kanada, ka thėnė:"Ka disa gjėra pėr tė cilat unė kam qenė i ndaluar tė flas."
(U Thant, Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara)

"Dhe 'mendimin tim se disqet fluturuese janė reale, subjekte ndoshta me origjinė tė panjohur nga hapėsira tė dukshme,dhe te konstatuar pėr njė kohė tė gjatė nga banorėt e Tokės, por tė cilat nuk kanė asnjė lidhje me botėn tonė ". Intervistė nė ''Europian'', 10 gusht 1958.
(Carl Gustav Jung)

"Nėse ne mund tė arrijme te krijojmė komunikim ndėrplanetar, tė gjitha konceptet filozofike, morale dhe ēėshtjet sociale do tė rishikohen. Kjo do tė kėrkonte ti jepej fund sundimit tė dhunės, si mjet dhe metodė e progresit ... (1920) ". (Vladimir Ilyich Lenin Ulyanov, gjatė njė interviste "me shkrimtarin britanik Herbert Wells George)"Sigurisht qė UFO-t janė te vertete e me origjinė ndėrplanetar. Akumulimi i dėshmive pėr ekzistencėn e UFO-t janė tė shumta dhe unė e pranoj realitetin e ekzistencės sė tyre. " "Unė jam i bindur se kėto objekte ekzistojnė dhe tė cilat nuk janė prodhuar nga kombet e tokės." "Unė nuk shoh asnjė alternativė tjetėr, por tė pranojnė faktin se ata janė me origjinė jashtėtokėsore."
(Sir Hugh Dowding, Marshall Shef Aviacioni, komandanti i Forcave Ajrore Mbretėrore gjatė Deklarates se Luftės sė Dytė Botėrore, nė 1954)


"Unė jam i bindur kohė mė parė se disqet fluturuese janė me origjinė tė vėrtetė dhe ndėrplanetare. Me fjalė tė tjera, ne jemi duke u shikuar nga qenie nga njė tjetėr planet. " (, Drejtor pėr shtyp i NASA,s, dhe zėdhėnėsi i saj,ekspert nė Forcėn Ajrore Shtetet e Bashkuara, kur ėshtė fjala pėr UFO-t)

"Kėto objekte fluturuese janė vėnė re vazhdimisht nga shkencėtarėt e Observatorit Qendrore Aerological tė Moskės, dhe nuk jane objekte sinjifikative e te fshehta amerikane, indian dhe japoneze te ketyre njėzet viteve te fundit,pra nuk na mbetet asnjė dyshim pėr ekzistencėn e tyre si nje realitet."
(Prof. Felix Zigel, astronom Sovjetik, Shkolla Aviacionit, Moskė)

"Ka tonelata materiale zyrtare nė lidhje me UFO-t,te mbajtura sekret nga Arkivat Kombėtare. Dhe eshte krejtesisht e mundshme qė qytetėrimet tė tjera, janė duke u pėrpjekur pėr tė marrė kontakt me botėn tonė. Unė pashė njė UFO ne tetor 1969. "
(Jimmy Earl Carter, Presidenti i Shteteve tė Bashkuara)

"Ne jemi te okupuar probleme tė mėdha ketu,dhe ndoshta ne nuk mund tė merremi edhe me UFO-t. Por ky ėshtė njė kapitull qė ju nuk duhet tė bjerė mbi tė gjithe. "
(Carlo Rubbia,cmimi Nobel )


Presidenti Regan nė vitin 1981, kėmbėnguli: "Ne mund tė shohim pushtimin nga hapėsira." Nė dhjetor 1985, nė takimin e tij tė parė me Gorbaēovin. Reagan ka thene: "Toka mund tė jetė subjekt i njė sulmi nga hapėsira." Mė vonė, mė 21/09/87, duke folur nė emėr tė Shteteve tė Bashkuara, Ronald Reagan vė nė pah pėrsėri ēėshtjen. Mė 06/05/88, tre muaj para se tė leshonte presidencė, Reagan insistoi nė rrezikun e njė invazioni nga jashtėtokėsoret.
(Ronald Reagan, Presidenti i Shteteve tė Bashkuara)

Nė njė takim nė Moskė nė vitin 1987, nė praninė e shkencėtarėve dhe shkrimtarėve, Gorbaēovi la tė kuptohet se ēfarė Reagan, tha nė vitin 1985,mbi EstraTerrencialet dhe aktivitetet nė planetin tone, duke komentuar ai thote: "Unė nuk do tė hyjė nė meritat e njė rast si ky, pavarėsisht nga ajo qė unė mendoj, se do tė ishte e parakohshme tė shqetėsohemi pėr tė tilla ndėrhyrje ''.
Ky koncept u konfirmua edhe 23 qershor 2006 nė Venecia, nė Forumin me temė "Mediat dhe pushteti nė mesin e qytetarėve." (Mikhail Gorbachev, presidenti i fundit i Bashkimit Sovjetik)

"UFO-t duke fluturuar mbi gjysmė shekulli nė liri tė plotė nė qiellin e planetit tonė,atehere duhet te themi se, armėt sekrete tė qeverisė sė SHBA-sė tė zhvilluara pėr t'u pėrballur me sulme tė mundshme nga hapėsira,njė ditė mund tė shpėrthejne nė njė luftė intergalactice dhe arsyeja e vėrtetė pse NASA ishte urdhėruar pėr tė ndėrtuar njė bazė nė Hėnė deri nė vitin 2020,ėshtė vullneti i Shtėpisė sė Bardhė pėr tė monitoruar nga afėr mjetet jashtėtokėsore qe vijne dhe shkojn nga toka. " Fjalimi publik nė Toronto 25 shtator 2005.
(Paul Hellyer ish Ministėr i Mbrojtjes dhe ish-zėvendės kryeministri i Kanadasė)

"Ju e dini se ne do tė duhet tė merremi me njė sulm nga banorėt e planete tė tjera? Tė gjitha vendet e botės duhet tė bashkohen dhe tė formojnė njė front tė pėrbashkėt. " Fjalim lamtumire nė Akademinė Ushtarake tė kadetėve nė West Point 12 Maj 1962
(D. MacArthur, gjeneral i forcave ushtarake amerikane)

"Unė besoj se qeniet jashtėtokėsore tė cilėt janė duke survejuar tokėn pėr mijėra vjet dhe e kane vizituar atė ,ne sot i quajme ata objekte fluturuese."
(Profesor Hermann Oberth, njė pionier i astronautikė)

''Besoni qka te doni por kjo nuk do te thot te besoni gjithqka.''
''Sokrates''
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e disqeve fluturuese. UFO

Mesazh  djussi prej 05.09.12 16:55

pershnetje,une me sa e di ne Kuran shkrun se jan 7 pare qiell e 7 pare tok.kjo len te kuptohet qe edhe ne planete tjeraa ka jett ose me mire me thon krijesa qee ne i thmi ufo.shnett
avatar
djussi

Mos pyet se cfare beri atdheu per ty, por cfare bere ti per atdheun tend.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi