Cka duan Turqit me keto?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Cka duan Turqit me keto?

Mesazh  djussi prej 04.09.12 17:51

Ministri i Jashtėm i Turqisė, Ahmet Davutoglu ka deklaruar se Perandoria Osmane ka patur 28 kryeministra me origjinė shqiptare dhe dhjetėra tė tjerė ministra.
Davutoglu gjithashtu pranon se autori i himnit turk, Mehmet Akifi dhe autori i fjalorit tė parė turk, Sami Frashėri, janė me origjinė shqiptare.

Kėtė gjė ai e ka shprehur nė njė intervistė pėr revistėn “Shenja”, ku ministri Davutgolui i cilėson marrėdhėniet mes Turqisė dhe Shqipėrinė, “si mburrje”.

“Populli shqiptar ka dhėnė kontribute shumė tė rėndėsishme nė jetėn administrative, kulturore dhe sociale turko-osmane. Nė historinė tonė tė pėrbashkėt kanė lėnė gjurmė qeveritarė, ushtarakė, njerėz tė letrave, intelektualė dhe artistė shumė tė vyer me origjinė shqiptare. Nė Perandorinė Osmane ka pasur 28 sadrezamė (kryeministra) dhe 36 vezirė (ministra) me origjinė shqiptare. Mehmet Akifi, autori i himnit tonė kombėtar, si dhe Sami Frashėri, autori i fjalorit tė parė turk, qė nė tė njėjtėn kohė konsiderohet njė nga njerėzit mė tė shquar tė letrave nė Shqipėri, janė tė dy me origjinė shqiptare”, thotė Davutoglu, raporton Shekulli.

Kreu i diplomacisė turke thekson se midis Turqisė dhe Shqipėrisė ekziston njė miqėsi e fuqishme, rrėnjėt e tė cilės shtrihen nė thellėsitė e historisė tonė tė pėrbashkėt. Kjo lidhje, sipas tij, jep edhe pėrgjegjėsinė pėr ta zhvilluar nė ēdo fushė solidaritetin dhe bashkėpunimin midis Turqisė dhe Shqipėrisė. Ai ka sqaruar se prania gjithnjė e mė e madhe e Turqisė nė rajonin e Ballkanit nuk ka tė bėjė me ndonjė strategji tė veēantė, por ėshtė e lidhur me zhvillimin ekonomik tė kėtij vendi.
avatar
djussi

Mos pyet se cfare beri atdheu per ty, por cfare bere ti per atdheun tend.

38


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi