Zbulohet njė bibėl 1500-vjeēare nė gjuhėn aramaike

Shko poshtė

Zbulohet njė bibėl 1500-vjeēare nė gjuhėn aramaike

Mesazh  M986 prej 04.09.12 8:29Turqi: Ministri i Kulturės dhe Turizmit tė Turqisė, Ertogroul Gkounai, konfirmoi dhe zyrtarisht zbulimin e njė bible mbi 1500-vjeēare.

Kjo bibėl ėshtė shkruar nė gjuhėn e Isait (krishtit), pra nė gjuhėn aramaike.

Libri/bibla ka kopertin lėkure, ai ra nė duart e policisė pas njė sulmi tė kėsaj tė fundit e cila ishte vėnė nė gjurmėt dhe po ndiqte njė rrjet kontrabandistėsh tė cilėt kooperonin nė jug tė vendit.
Bibla 1500-vjeēare ndodhet nė gjendje shumė te mirė.

Specialistėt konsiderojnė se kjo bibėl pėrbėn njė perlė tė vėrtet shumė tė ēmuar, ku vlera e saj fillestare nė valutė ēmohet tė paktėn 17 milionė euro, ndėrsa pėrsa i pėrket vlerės shpirtėrore tė saj ajo konsiderohet me vlera kolosale. Bibla ndodhet nė gjendje tė mirė pėr shkak se ėshtė ruajtur me kujdes si dhe falė pėrbėrjes sė saj nga njė pėrpunim i veēantė lėkure.

Por siē edhe dihej, tashmė kanė filluar konceptimet dhe okazionet e para rreth kėsaj bible qė pėr shumė historian dhe teolog, pėrbėn vėrtet njė perlė tė ‘pastėr’ mbi tė vėrtetėn e historisė sė fesė dhe origjinėn e saj.

Tė shumtė janė ata tė cilėt thonė se kjo Bibėl, mund tė jetė njė kopje e “Ungjilli i Shėn Varnava”.
Madje mediat turke iu referuan asaj me kryeartikuj dhe me titullin: “Ungjilli i Shėn Varnava ngjallė interesin e Vatikanit”.

Nėse kjo vėrtetohet, atėherė ndodhemi pėrballė njė zbulimi tronditės, pasi “Ungjilli i Shėn Varnava”, qė konsiderohet se ėshtė shkruar nga nxėnėsi i Krishtit, i cili pėrkatėsisht i pėrket ciklit tė ngushtė tė 70 apostujve, pėrshkruan jetėn e Jezu Krishtit dhe thuhet (nga fetė pėrkatėse bashkėkohore) se dorėshkrimet e tij gjenden vetėm nė dy kopje dhe nė dy gjuhė tė ndryshme nė Italisht dhe Spanjisht, tė cilat datojnė tė mė vonshme nė shekullin e 16-tė.

Mbetet tė theksohet se njė pjesė e konsiderueshme e historianėve akademik tė fesė katolike dhe asaj myslimane, e konsiderojnė kėtė bibėl si njė pseudografi, pasi pohimet/tregimet e saj bien nė kundėrshtim me referimet/tregimet qė pėrshkruajnė Etėrit kishtar tė Dhiatės sė Re.
Me e rendesishmja ne kete kopje te bibles eshte fakti se ne te ka lajm prej Isait per profetesine e Muhamedit alejhi selam ku nder te tjera thuhet: Isai u pyet nga dikush se cili do te jete pasardhesi i tij (profeti pas tij)? Ai u pergjigj: Muhamed eshte emri i tij i bekuar, ai eshte nga pasardhesit e Ismailit babait te arabeve.
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbulohet njė bibėl 1500-vjeēare nė gjuhėn aramaike

Mesazh  Fakiri prej 04.09.12 10:25

M986 shkruajti: Me e rendesishmja ne kete kopje te bibles eshte fakti se ne te ka lajm prej Isait per profetesine e Muhamedit alejhi selam ku nder te tjera thuhet: Isai u pyet nga dikush se cili do te jete pasardhesi i tij (profeti pas tij)? Ai u pergjigj: Muhamed eshte emri i tij i bekuar, ai eshte nga pasardhesit e Ismailit babait te arabeve.

Unė nuk e kam lexuar kėtė Bibėl personalisht dhe nuk mund tė themė se ėshtė dhėnė njė pėrgjigje e tillė nga ana e Hz.Isaut a.s.(Jezusit)Por duke qenė besimtarė i thjeshtė dhe duke besuar nė tė gjithė profetėt dhe duke e ditur lutjen e Hz.Ibrahimit a.s.(Abrahamit) dhe pranimin e kėsaj lutjeje nga ana e Zoti tė Madhėrishėm qė profetėt tė jeni nga pasardhėsit e tij,e konstatoj se ky nuk mund tė jetė pėrgjigjja e dhenė nga Hz.Isa a.s.Dhe njė duhet ta kuptojmė besimtarėt e fejės Islame se profeti Muhammed s.a.v.s. nuk ka qenė arab,pra, nuk kishte origjinė arabe por ėshtė pasardhės direkt i Hz.Ibrahimit a.s. (Abrahamit) qė do tė thotė ishte Beni Israel....
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbulohet njė bibėl 1500-vjeēare nė gjuhėn aramaike

Mesazh  M986 prej 04.09.12 20:07

fakiri shkruajti:
M986 shkruajti: Me e rendesishmja ne kete kopje te bibles eshte fakti se ne te ka lajm prej Isait per profetesine e Muhamedit alejhi selam ku nder te tjera thuhet: Isai u pyet nga dikush se cili do te jete pasardhesi i tij (profeti pas tij)? Ai u pergjigj: Muhamed eshte emri i tij i bekuar, ai eshte nga pasardhesit e Ismailit babait te arabeve.

Unė nuk e kam lexuar kėtė Bibėl personalisht dhe nuk mund tė themė se ėshtė dhėnė njė pėrgjigje e tillė nga ana e Hz.Isaut a.s.(Jezusit)Por duke qenė besimtarė i thjeshtė dhe duke besuar nė tė gjithė profetėt dhe duke e ditur lutjen e Hz.Ibrahimit a.s.(Abrahamit) dhe pranimin e kėsaj lutjeje nga ana e Zoti tė Madhėrishėm qė profetėt tė jeni nga pasardhėsit e tij,e konstatoj se ky nuk mund tė jetė pėrgjigjja e dhenė nga Hz.Isa a.s.Dhe njė duhet ta kuptojmė besimtarėt e fejės Islame se profeti Muhammed s.a.v.s. nuk ka qenė arab,pra, nuk kishte origjinė arabe por ėshtė pasardhės direkt i Hz.Ibrahimit a.s. (Abrahamit) qė do tė thotė ishte Beni Israel....

Tė them tė drejtėn pėr herė tė parė dėgjoj se Profeti Muhamed qenka Benu Israil (nga Bijtė e Izraelit). Me sa di unė, ishin pikėrisht Rabinėt e Jethrimit (Medines) ata qė mė sė shumti kundėrshtonin profetsinė (pejgamberllėkun) e Muhamedit s.a.v.s. ngase ata prisnin qė ai tė jetė nga radhėt e tyre, ndėrsa nuk doli ashtu siē prisnin ata, por nga radha e arabėve. Nėse ai ka qenė Benu Israil, pėrse atėherė rabinėt e kundėrshtonin aq shumė atė?
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbulohet njė bibėl 1500-vjeēare nė gjuhėn aramaike

Mesazh  Fakiri prej 04.09.12 20:25

Rabinėt nuk e kundėrshtuan vetėm profetin Muhammed sav por edhe tė gjithė profetėt para tij.Madej edhe 600 vjet mė parė e kundėrshtuan edhe Jezusi (Isan a.s) por ky nuk ėshtė dėshmi qė profetet nuk janė pasardhės sė Abrahamit (Ibrahimit a.s) i nderuar M986
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbulohet njė bibėl 1500-vjeēare nė gjuhėn aramaike

Mesazh  gjinkallushe prej 04.09.12 20:38

Fakiri pse izraelet jane shume te keqij edhe si zhduk zoti?
avatar
gjinkallushe

Jam teper xheloze

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbulohet njė bibėl 1500-vjeēare nė gjuhėn aramaike

Mesazh  Fakiri prej 04.09.12 20:42

gjinkallushe shkruajti:Fakiri pse izraelet jane shume te keqij edhe si zhduk zoti?

"gjinkallushe" mos i ngatėroni kėta Kahzarė sionist me Beni Izraelin......
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbulohet njė bibėl 1500-vjeēare nė gjuhėn aramaike

Mesazh  gjinkallushe prej 04.09.12 20:45

Po une se dij te bej dallimin ndermjet tyre,don te thush se sjan te gjithe te njejte a?
avatar
gjinkallushe

Jam teper xheloze

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbulohet njė bibėl 1500-vjeēare nė gjuhėn aramaike

Mesazh  Fakiri prej 04.09.12 21:03

Kėta qė quhen sot Bijtė e Izrailit nuk janė asnjė prej tyre gjenetikisht nga Bijtė e Izraelit janė popull krejtėsisht tjetėr qė pėr qėllimi politike e pranuan fejėn e Izraelitėve duke pėrfituar dhe manipuluar me te.Nė Kur'ani Bijtė e Izraelit janė tė lavdėruar dhe po tė mos ishte profeti Muhammed sav nga ky lozė nuk do ishte pranuar profecia e tij sepse tė gjithė profetėt pas Abrahamit (Ibrahimit a.s.) janė tė kėsaj vije gjentike....Por edhe diē mė quditin mua besmitarėt musliman qė duan doemos ta arabizojnė profetin sikur se e kanė arabizuar fejėn Islame duke berė fejė saudike.Kam njė pyetje nė qoftėse profeti i Muhammed nuk ėshtė arab nuk do ta besonit ju apo do tė zbehet profecia e tij,dhe e tė qenit arab qenka diēka superior si racė?!!!!!!
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbulohet njė bibėl 1500-vjeēare nė gjuhėn aramaike

Mesazh  M986 prej 05.09.12 0:11

fakiri shkruajti:Kėta qė quhen sot Bijtė e Izrailit nuk janė asnjė prej tyre gjenetikisht nga Bijtė e Izraelit janė popull krejtėsisht tjetėr qė pėr qėllimi politike e pranuan fejėn e Izraelitėve duke pėrfituar dhe manipuluar me te.Nė Kur'ani Bijtė e Izraelit janė tė lavdėruar dhe po tė mos ishte profeti Muhammed sav nga ky lozė nuk do ishte pranuar profecia e tij sepse tė gjithė profetėt pas Abrahamit (Ibrahimit a.s.) janė tė kėsaj vije gjentike....Por edhe diē mė quditin mua besmitarėt musliman qė duan doemos ta arabizojnė profetin sikur se e kanė arabizuar fejėn Islame duke berė fejė saudike.Kam njė pyetje nė qoftėse profeti i Muhammed nuk ėshtė arab nuk do ta besonit ju apo do tė zbehet profecia e tij,dhe e tė qenit arab qenka diēka superior si racė?!!!!!!

Jo i nderuar, nėse merret parasysh imazhi arab, madje ai saudit, ato sot kryekėput janė shtete sioniste, dhe Profeti nuk besohet sot nga tė gjithė muslimanėt pse ka qenė arab, por pse ka predikuar Fjalėn e All-llahut, sigurisht qė Zoti do ta ngrejė fjalėn e Tij, tė transmetuar nga goja e njė profeti, pa marrė parasysh se a ėshtė arab apo ēfarėdo kombi tjetėr.

E pėr sa i pėrket asaj se Benu Israilėt nuk janė kėta ēifutėt e sotėm atė e dijmė shumė mirė pėr mė shumė ja njė artikull tė mrekullueshėm ku sqarohen kėto mistere nga Versetet e Kuranit dhe Hadithet e Profetit:
http://www.explorerunivers.com/t4973-identifikimi-i-gogut-dhe-magogut?highlight=Identifikimi
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbulohet njė bibėl 1500-vjeēare nė gjuhėn aramaike

Mesazh  Fakiri prej 05.09.12 21:20

M986 ėshtė mėse e vėrtetė qė nuk ėshtė arab,por ėshtė e vėrtetė qė gjenetika e tij aspak nuk na pengon,dhe mė vjen shumė mirė qė e paskeni kuptuar imazhin e arabė sidomos tė kėtyre saudike qė dembabadem kanė qėnė armiqėt numėr 1 tė profetit Muhammed sav....

me respekt fakiri
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbulohet njė bibėl 1500-vjeēare nė gjuhėn aramaike

Mesazh  nojre prej 06.09.12 15:19

profeti Muhamed mund te mos kete qene Arab, por Izraelit .... etj por ajo qe mendoj une eshte se veshja, rrobat , menyrat e cdo veshje dhe format, per mua jane arabe.
kjo eshte dhe arsyeja e eshte krijuar kjo ide, sa per rrace inferiore, as qe e mendoj fare se jemi Shqiptare, Arbereshe, Ilire, Pellazge. inferior besoj se ndihet nje arab qe ska historine tone.
avatar
nojre

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbulohet njė bibėl 1500-vjeēare nė gjuhėn aramaike

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi