Fiset e humbura tė Izraelit

Shko poshtė

Fiset e humbura tė Izraelit

Mesazh  M986 prej 02.09.12 23:36

Linja e Gjakut Luciferian

Komploti i serive tė Luftėrave Botėrore nė shekullin e njėzet, duke kulminuar nė njė tė tretė kundėr Botės Myslimane, u krijua nė shekullin e tetėmbėdhjetė, nga gjenerali amerikan i Luftės Civile, Albert Pike, dhe mė pas Mjeshtėr i Madh i Ritit Skocez tė Masonerisė, njė zėvendėsues primar i Illuminatit. Sidoqoftė, gjatė fazave pėrfundimtare tė komplotit janė rezervuar kryesisht pėr kohėn tonė, konspiracioni ėshtė i lidhur me njė seri tė diturive okulte qė shkojnė pas sė paku deri nė shekullin e gjashtė p.e.s. Kjo dije fillon me njė herezi, e njohur si Kabala, qė i vishet Judaizmit, por ėshtė njė pakt qė kėrkon dominim botėror, dhe ērrėnjosjen e fesė nė favor tė adhurimit tė Luciferit.

Qėllimi i hartuar nga kėto Kabalistė ka qenė qė nga instalimi i “Mesisė” sė tyre si lider botėror, i cili, sipas interpretimit tė tyre tė Biblės, ėshtė linjė e Mbretit David (Profetit Davud). Qė atėherė, pėr tė ruajtur kėtė prejardhje tė supozuar, deri nė ardhjen e liderit tė tyre tė shumė pritur, kėta Luciferianė me kujdes janė martuar me njėri tjetrin, dhe kanė pėrfshirė mes tyre shumė figura udhėheqėse tė historisė. Ata fillojnė me njė familje Mbretėrore Persiane, qė janė ndėr-martuar me ato tė Aleksandėrit tė Madh. Duke kombinuar me atė tė Herodit tė Madh, kėto familje janė pėrgjegjėse pėr krijimin dhe pėrhapjen e shkollės kryesore tė mistershme tė Perandorisė Romake, Misteret e Mitras, qė arritėn pėrfundimisht zgjidhjen e lėvizjes sė Krishterė, kėshtu duke prodhuar Krishterimin Katolik.

Megjithatė, njė sekret, apo version gnostik tė Krishterimit, njashtu buron nga Mitraizmi, qė ka mbijetuar qė tė kompletohet me Katolicizmin, nė njė formė tė disa shoqėrive sekrete, si Tempullarėt, Rosi Kryqtarėt dhe Frimasonėt, duke praktikuar arte okulte, apo qė njihen si “magji”. Kjo traditė, ėshtė pėrjetėsuar nga dega mė e popullarizuar e Linjės sė gjakut Luciferian, nga dinastia e Merovingjėve. Simbolizuar nga Grali i Shenjtė, Merovingjėt, pasi qė ndėr-martoheshin me familjen e njė Eksilarku Ēifut, apo paditėsi nė Fronin Ēifut, qė kulminoi me tė gjitha familjet udhėheqėse nė Kryqėzata.

Gjatė kėsaj periudhe kjo degė Evropiane e kombinuar nga Evropa Lindore dhe Armenia. Kėto aristokrat Lindor buronin nga Hazarėt enigmatik, qė kishin populluar Rusinė jugore dhe pellgun e lumit Don, dhe qė njė shekullin e tetė tė erės sonė, ishin konvertuar nė Judaizėm. Legjenda pohon, megjithatė, se Hazarėt ishin mbetjet e Fiseve t Humbura. Armenia, menjėherė pranė Kaukazit, ishte njė tjetėr vendndodhje e kėtyre Fiseve tė Humbura. Ishte ndėr-martesa dhe pėrjetėsimi i kėtyre linjave tė gjakut aristokratike qė u janė referuar nė simbolet heraldikė tė zambakut, Trandofilit, shqipes dy krenare, dhe kockave tė kryqėzuara dhe kafkave.

Njashtu gjatė Kryqėzatave, ky rrjet ėshtė lidhur me njė qendėr tė rėndėsishme okulte e fshehur brenda botės Islame, nė Kajro Egjipt, qė ndoqi versionin heretik tė Islamit tė njohur si Ismailizėm. Sipas Legjendės Masonike, njė numėr i kėtyre “ Vėllazėrive Lindore” ėshtė shpėtuar dhe ėshtė sjellė nė Skoci, ku ata dhanė bazat e Ritit Skocez tė Masonerisė, qė u shfaq nė shekullin e tetėmbėdhjetė. Sidoqoftė, nė tė njėjtėn kohė, kjo legjendė njashtu ka dhėnė bazat e themelimit tė Masonerisė nė Egjipt, ku atėherė u bė qendra e dytė e aktivitetit Illuminati. Ishin kėta rrjete tė fshehta tė mashtruesve sipas tė cilave Fuqitė Perėndimore krijuan terrorizmin islamik, tė pėrdorur pėr nxitjen e pėrplasjes sė civilizimeve, pėrmes fabrikimit tė kėrcėnimit terrorist.
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Engjėjt e Rėnė

Mesazh  M986 prej 05.09.12 21:05

Illuminati pretendon se ėshtė pasardhės i Engjėjve tė Rėnė, tė cilėt ua mėsuan atyre “Urtėsinė e Lashtė”, njashtu e njohur edhe si Kabala, tė cilėn e kanė ruajtur me shekuj. Kėta Engjėj tė Rėnė janė pėrmendur nė Bibėl, Librin e Zanafillės, si Gjigandė, apo “Bij tė Perėndisė”, dhe pretendohet se janė ardhur nė tokė dhe janė ndėr-martuar me qenie njerėzore. Interpretimet e krishtera luftojnė me pasazhin, duke zgjedhur qė tė pėrkthejnė termin si “burra trima”. Sidoqoftė, tekstet apokrife ēifute sqarojnė se ata ishin djajtė dhe ushtria e tij, qė ishin dėbuar nga Parajsa, dhe morėn pėr gra nga femrat e pasardhėsve tė Kainit. Ata prodhuan njė racė tė njohur si Ankaim-ėt.

Sipas Illuminati-t, janė ata qė fillimisht i mėsuan njerėzimit artet okulte, duke pėrfshirė astrologjinė, magjinė dhe alkiminė. Kjo periudhė e historisė besohet nga okultistėt qė tė akordoj me kontinentin e humbur tė Atlantidės. Raca e prodhuar nga pėrzierja e Engjėjve tė rėnė dhe njerėzve besohet tė jenė Arianėt. Me sa duket, korrupsioni i tyre shkaktoi korrupsion tė madh nė tokė, nė aq masė saqė, nė pajtim me veprimet Apokrife, Zoti vendosi qė ti shkatėrroj ata pėrmes Pėrmbytjes. Kėtu ėshtė me rėndėsi tė kuptohet llogaria Biblike, nga e cila kėto legjenda janė interpretuar. Sipas Biblės, ligėsitė shpejt u kthyen nė tokė, sidoqoftė, kur Kami biri i Noes bėri mėkat. Kami u vendos nė jugperėndim tė Afrikės dhe pjesė tė Lindjes sė Mesme, dhe ishte stėrgjyshi i kombeve atje. Nga biri i Kamit, Mirzami, dolėn Egjiptianėt, Nga Puti, Libianėt, dhe nga Kushi, erdhėn Kushitėt, qė themeluan Etiopinė. Kushi njashtu ishte babai i Nimrodit, themeluesit legjendar tė qytetit tė Babilonisė, qė ishte pėrgjegjės pėr nxitjen e ndėrtimit tė Kullės sė Babelit.

Me sa duket, Shemi, vėllai i Kamit, dhe xhaxhai i Kushut, u tmerruan nga ligėsitė e nipit tė tyre, dhe vranė Nimrodin. Para vdekjes sė tij, Nimrodi ishte martuar dhe e kishte lėnė shtatzėnė nėnėn e tij, qė quhej Samiramis. Pasi qė Nimrodi u vra, Samiramis krijoi adhurimin e saj dhe tė birit tė saj ndėr njerėzit e Babilonisė, qė erdhėn pėr tė konsideruar Nimrodin si zot-diell, dhe ajo ishte hyjneshė, apo Mbretėreshė e Qiellit.

Nimrodi, ose Bel-i, pasi qė mė vonė ėshtė adhuruar nga Babilonasit, ai njashtu ėshtė identifikuar me konstelacionin e Orionit, bariun e yjeve, prandaj u janė referuar mistikisht nė Babil si “gjahtari i fuqishėm para Zotit”. Semiramis, mė vonė nderohet si Ishtar, qė ėshtė identifikuar me planetin e Venerės, si dhe hyjneshės sė modeluar sipas saj.

Nimrodi ėshtė ballafaquar nė blasfeminė e tij nga Abrahami, themeluesi i kombit Ēifut, qė e la kombin e tij tė adhuruesve tė yjeve, nė Harran, qė tė gjej njė religjion tė ri. Nipi i Abrahamit Jakobi, mė vonė Izraeli, kishte dymbėdhjetė djem, nga ky pasuan Dymbėdhjetė Fiset e Izraelit. Dhe, pėrmes ndikimit tė Kabalės, kėto fise fituan simbolikė mistike, qė mė vonė do tė bėhej karakteristikė e shquar e lajmėtarėve evropian.

Ashtu si zodiaku astrologjik, kėto dymbėdhjetė fise ishin tė ndara nė katėr kampet e treve, nė pajtueshmėri me sezonin e Zodiakut, e ndarė nė mbėshtetje me Katėr Elementet. Kėshtu, Rubeni, qė ėshtė krahasuar me ujin e rrjedhshėm, me Siemonin dhe Gadin, janė Ujori. Judah, luani, me Issahar dhe Zebulonin, janė Luani. Benjamini, Manasehu dhe Efraimi, tė cilėt Jakobi i krahasoi me kaun, janė Demi. Naftali, Asher dhe Dani, mjeti i tė cilėve ėshtė akrepi, sinonim astrologjik pėr shqiponjėn, janė Akrepi.

Vėllezėrit tentuan qė ta vrasin vėllain e tyre Josefin, kėshtu duke e hedhur atė nė njė pus, por ai u shpėtua, dhe u bė guvernator i Egjiptit. Dhe, kur Izraelitėt u goditėn nga uria, ata u detyruan qė tė kėrkojnė ndihmė nga Jozefi nė Egjipt, qė mė nė fund shpalli veten para vėllezėrve tė tij tradhtar.

Pas 400 viteve nė Egjipt, rritja e numrit tė izraelitėve nė vend filloi ta shqetėsojnė Faraonin, qė i shtypi ata. Mojsiu u dėrgua nga Zoti ringjalli religjionin monoteist tė Abrahamit ndėr Izraelitėt, dhe i shpiu ata nė tokėn e premtuar e stėrgjyshit tė tyre, nė atė qė u bė e njohur si Besėlidhja. Sipas Biblės, Zoti ka zgjedhur popullin Hebre mbi tė gjithė popujt, qė ata tė ndjekin urdhėrimet e Tij, veēanėrisht tė bėjmė ndaj tjerėve ashtu siē tė tjerėt do tua kishin bėrė atyre, dhe tė qėndrojnė si shembull si tė drejtėt e njerėzimit.
Pas konfrontimit me Faraonin, Mojsiu me sukses fitoi leje qė tė dėrgoj popullin e tij jashtė vendit. Sidoqoftė, pas njė kohe tė shkurtėr qė izraelitėt kaluan Detin e Kuq, dhe pėrderisa Mojsiu ishte nė Malin Sinai duke marrė Dhjetė Urdhėrimet, ata blasfemuan kėshtu duke ndėrtuar njė statujė tė njė Viēi tė Artė nga thesaret e tyre tė shkrira. Dijetarėt njoftojnė se ky zot-lopė ishte huazuar nga Apis Demi i Egjiptianėve, qė ishte i barabartė me Osiris-in. Mė saktė, Osiris-i dhe Isis-i ishin versionet e ngjashme tė njė ēifti tė adhuruar nė Babiloni fillimisht si Nimrodi dhe Semiramis-i.

Mojsiu urdhėroi Shtatėdhjetė Pleqtė qė tė luftojnė idhujtarinė, dhe fisi vazhdoi rrugėn e tij pėr nė Tokėn e Premtuar, ku ata u urdhėruan qė tė pushtojnė vendasit. Palestina ishte banuar nga pasardhėsit e djalit tė katėrt tė Kamit, Kananit. Sipas Biblės, edhe pse ishte Kami qė kishte bėrė mėkat, ishte mbi Kananin qė ra mallkimi. Sipas interpretimit okult, sidoqoftė, Kananitėt paraqisnin tė mbijetuarit e Anakimit. Nė Ligjin e Pėrtrirė 9:1-2, shkruan: “Dėgjo, O Izrael! Ti po kapėrcen mbi Jordani sot qė tė shtini nė dorė popuj mė tė mėdha dhe mė tė fuqishėm se ju, qytete madhėshtore tė fortifikuara deri nė qiell, njė popull tė madh dhe tė gjatė, bijtė e Anakimit tė cilėt i njihni dhe i keni dėgjuar tė thonė, “Kush mund tė qėndroj para bijve tė Anak-ut?”

Izraelitėt pėrfundimisht patėn sukses nė marrjen tokės sė Palestinės, por shpejt ranė nėn adhurimin e zotave pagan. Sipas Biblės, Ēifutėve u ėshtė thėnė qė tė mos ndėr-martohen me Kananitėt, dhe qė tė mos adhurojnė idhujt. Edhe pėrpos kėtyre paralajmėrimeve, jo vetėm qė izraelitėt e hershėm u ndėr-martuan gjerėsisht me subjektet e tyre, por adoptuan mėnyrat e tyre pagane, duke adhuruar Baal-in dhe Astratin, Versionin Kananit tė Nimrodit dhe Semiramis-it.

Ndonėse i njohur me emra tė ndryshėm nga njerėz tė ndryshėm, ky zot-nė vdekje dhe hyjnesha ndanin karakteristika tė pėrbashkėta. Ata janė identifikuar vazhdimisht me Diellin, qė dimrit udhėtonte “nėn” tokė, pėr nė Nėntokė. Ata prandaj besoni se “vdesin”, dhe ringjallen nė pranverė, qė korrespondon me Pashkėt Krishtere. Ngase Baal-i dhe motra e tij Astrati, ishin binjak, si dhe tė martuar mes vete, ata identifikoheshin si njė zot i vetėm hermafrodit, tė simbolizuar nga Venera, emri origjinal latin i sė cilit ėshtė Lucifer.

Nė thelb, besimi i paganėve tė lashtė ishte dualist. Ata besonin se ka dy fuqi nė Qiell, njė Zot tė mirė dhe njė tė keq. Ngase ai besohej se udhėton atje nė dimėr, zoti-nė vdekje konsiderohej si zoti i Nėntokės, mbretėronte mbi shpirtrat e tė vdekurve, dhe prandaj identifikohej si i ligė. Kjo shpiu nė praktikėn e magjisė sė zezė. Pėr tė mbrojtur veten nga ai, apo tė thirret pushteti i tij pėr tė komanduar shpirtėrat kundėr armiqve, besohej detyrimisht kryerja e flijimeve tė tmerrshme. Mė i zakonshėm ishte flijimi i fėmijėve, rite qė kryheshin nė dehje, tė shoqėruara nga muzika e zėshme, pėr tė heshtur britmat e fėmijės nė vuajtje, dhe e shoqėruar nga orgji seksuale. Kėta ishin baza e riteve tė njohura si “Misteri”.
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Medasit

Mesazh  M986 prej 06.09.12 22:46

Sipas interpretimeve kabalistike, e tėrė linja e mbretėrve ēifut ishin pasardhės tė birit tė Jozefit, Judės, dhe Tamar-ės, tė resė sė tij, njė grua Kananease qė kishte maskuar veten si njė lavire nė mėnyrė qė ta josh atė. Biri i tyre Perez-i ishte paraardhėsi i Davidit. Solomoni, tė cilit shumė nga tradita kabalistike i ėshtė atribuuar, ishte biri i Davidit nga Bathsheba, njė grua nga Hiteu. Prandaj, sipas interpretimeve Kabalistike, ndonėse Mesia duhet tė jetė pasardhės i linjėr mbretėrore tė Davidit, duke qenė “biri i Davidit”, ai njashtu zbriti edhe nga prejardhja Satanike e Engjėjve tė Rėnė, pėrmes Kanaanėve.

Pra, pėrmes ndėrmartesave me Kanaanejėt, pohimet e mėvonshme Kabalistike e pasqyrojnė pasardhės nga Anakimi, dhe Engjėjt e Rėnė, apo Luciferi dhe ushtria e tij. Kėto Anakim, gjoja ishin banorėt origjinal tė Atlantidės, apo Arianė. Arianėt janė konsideruar nga Illuminati si thelbi origjinal i linjės sė gjakut, njė pėrzierje e njerėzve dhe qenieve “hyjnore”, pėrgjegjės pėr ruajtjen e diturisė okulte. Sipas historianėve modern, tė ndikuar nga legjenda Kabalistike, kėto Arianė, njashtu tė njohur si Indo-Evropianė, mbijetuan Pėrmbytjen, apo fundosjen e Atlantidės, dhe gjetėn strehim nė malet e Azisė. Nga aty ata u shfaqėn dhe pushtuan popujt e njohur, duke traditat e tyre dhe gjuhėn e tyre nga Azia Qendrore, Irani, apo Persia dhe nė Evropė.


Asirianėt duke marrė Izraelitėt

Solomoni ėshtė atribuuar, ishte biri i Davidit nga Bathsheba, njė grua nga Hiteu. Prandaj, sipas interpretimeve Kabalistike, ndonėse Mesia duhet tė jetė pasardhės i linjėr mbretėrore tė Davidit, duke qenė “biri i Davidit”, ai njashtu zbriti edhe nga prejardhja Satanike e Engjėjve tė Rėnė, pėrmes Kanaanėve.

Interesante, kėto popuj tė ndryshėm njashtu gjatė historisė janė identifikuar me tė ashtuquajturat Fise tė Humbura tė Izraelit. Njė degė e rėndėsishme e tyre janė Medasit e Iranit, ndėr tė cilėt Fiset e Humbura origjinale janė shpėrndarė, para se tė shpėrngulen nė Armeni dhe Rusinė Jugore.

Pas vdekjes sė Mbretit Solomon, mė 928 p.e.s. , Mbretėria e tij u nda nė Mbretėrinė e Izraelit nė veri dhe Mbretėrinė e Judesė. Mbretėria e Izraelit pėrfshinte shumicėn e tokės qendrore dhe veriore tė tokės sė Izraelit dhe ishte e banuar nga pasardhėsit e dhjetė nga dymbėdhjetė fiset qė pushtuan tokėn e Kananit nėn liderizmin e Xhoshuasė: Asher, Dan, Efraim, Gad, Isakar, Manaseh, Naftali, Beuben, Simeon dhe Zebulon. Mbretėria e Judesė e pėrqendruar nė Jerusalem dhe malėsitė e Judesė, dhe pėrbėhej nga mbetjet e dy fiseve tė Judės dhe Benxhaminit.

Njė fat i njėjtė si para 125 vjetėve do ta godas popullin e Judės, Mbretėria e Izraelit ishte pushtuar nga Asirianėt nė vitin 721 p.e.s., dhe nė pėrputhje me politikėn e pėrgjithshme tė Asirianėve, banorėt e saj ishin dėbuar nė rajone tjerė tė perandorisė sė tyre. Sipas mbretit tė Asirianėve Tiglath-Pileser, 13,750 tė izraelitėve mė tė urtė dhe mė tė shkathėt u morėn nė 733 p.e.s., pėrderisa 27,290 izraelit tjerė tė urtė, muzikantė dhe zejtarė u sollėn nė Babiloni nga Sargoni i II nė vitin 727 p.e.s.. Sipas 2 Mbretėrve 17:16-20, kjo katastrofė erdhi mbi popullin e Izraelit sepse:

Ata sfiduan tė gjitha urdhėrimet e Zotit dhe bėnė dy viēa nga metali. Ata ngritėn njė pol Asherah dhe adhuruan Baal-in dhe tė gjitha forcat e qiellit. Ata madje sakrifikuan bijtė dhe bijat e tyre nė zjarr. Ata konsultonin fallxhorėt dhe pėrdornin magjinė dhe shiten veten tė forcave tė liga, kėshtu duke ngritur hidhėrimin e Zotit. Dhe ngase Zoti ishte i hidhėruar, ai i largoi nga prania e tij. Vetėm fisit tė Judesė i mbeti toka. Por edhe populli i Judesė refuzoi tu bindet urdhėrimeve tė Zotit. Ata ecnin pėrmes tė njėjtės rrugė qė Izraeli kishte themeluar. Kėshtu qė Zoti refuzoi tė gjithė pasardhėsit e Izraelit. Ai i ndėshkoi ata duke ēuar kundėr tyre sulmues pėrderisa ata nuk u shkatėrruan.

Sipas Librit tė Mbretėrve, fiset e mėrguara janė transportuar nė rajonin e Medasve, tė njohur si Medea, ku ata u asimiluan ndėr popullatė. Medea korrespondon me Irakun verior tė sotėm, tė quajtur Kurdistan.

Sipas Heredotit, njė historiani grek i shekullit tė pestė p.e.s., “Kėto Medas janė quajtur nė lashtėsi si tė gjithė njerėzit Arian; por kur Medea, Kolkiani, u erdhi atyre nga Athina, ata ndėrruan emrin e tyre. Kjo ėshtė llogaria qė ata japin.” Kėsaj Medeasė Heredoti i referohet Kolkainit shtrigės Trake tė pėrrallės sė Xhajsonit dhe Egjeut tė mitit grek. Sipas legjendės, ajo mė vonė u martua me Egjeun e Athinės, sipas tė cilit ėshtė emėrtuar edhe Deti Egje. Medasit ishin pasardhės nga djali i tyre Medus nga Kolkisi.

Sipas pėrshkrimit tė Herodit, Kolkani, qė banonte nė njė vend qė gjendej pėrgjatė shpatit perėndimor tė Malit Kaukaz afėr Detit tė Zi, ishin tė zinj dhe ndoshta ēifut. Si ēifutėt e Palestinės, pėr tė cilėt ai iu referua si “Foenikas”, Herodi njashtu iu referua njerėzve tė Kolkisit, se kishin origjinėn nga njė “Koloni Egjiptiane”. Ai jo vetėm qė vuri nė dukje Kolkainėt “me ngjyrė tė zezė lėkure dhe leshatak” si evidencė, por edhe traditės orale, gjuhės, metodave tė endjes, dhe praktikės sė rrethprerjes. Pėrveē kėsaj, Shėn Xheromi, qė ka shkruar gjatė shekullit tė katėrt tė erės sonė, i quajti Kolkis “Etiopinė e Dytė.” Ngjashėm, 200 vjetė mė vonė, Sofroni, patriarku i Jerusalemit, pėrshkroi njė prezencė “Etiopiane” nė tė njėjtin rajon. Diordusi i Sicilisė, njė historian i shekullit tė parė p.e.s., nė Historinė Universale, deklaroi:

Ata thonė njashtu se kėto qė pėrcaktohen me Danausin (Dan-in, apo Fisin e Dan-it), si njeri i urtė nga Egjipti, vendosi qytetin mė tė vjetėr Grek, Argos, dhe se kombet e Kolkit nė Pontus dhe tė Ēifutėve, qė gjendet mes Arabisė dhe Sirisė, janė themeluar si koloni emigrantėsh nga vendi i tyre (d.m.th. Egjipti); dhe kjo ėshtė arsyeja se pėrse ėshtė njė institucion i themeluar qė mori mes kėtyre njerėzve qė tė kryejnė rrethprerjen e fėmijėve meshkuj... kjo traditė ėshtė sjellė nga Egjipti. Madje edhe athinasit, ata thonė, ata janė koloni nga Saisi nė Deltėn e Nilit tė Egjiptit.

Nga shekulli i gjashtė p.e.s., Medasit ishin nė gjendje qė tė themelojnė njė perandori qė shtrihej nga Azerbejxhani deri nė Azinė Qendrore dhe Afganistan. Medasit njashtu janė pėrzier me Iranian tjerė, veēanėrisht Persėt. Kėshtu shumė iranian modern janė pasardhės tė Medasve. Sidoqoftė, trashėgimia Medase sot ėshtė marrė veēanėrisht nga grupet nė pjesėt perėndimore tė Rrafshit Iranian, si Kurdu, Lurs, Isfahani dhe folėsit e gjuhės turke – qė flasin Azeri.
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Skitianėt

Mesazh  M986 prej 07.09.12 23:41

Ndonėse, dhjetė fiset e humbura, pėrveē Judės dhe Benxhaminit, janė konsideruara si “tė humbura” pasi qė, nė burimet e lashta Ēifute, ekzistenca e tyre ėshtė e mirėnjohur. Sipas Josefusit, “ ...Dhjetė Fiset qė janė pas Eufratit deri tani, dhe janė turmė tė madhe, numri i tė cilėve nuk mund tė vlerėsohet.” Ngjashėm, Apokrifa gjithashtu njihet sipas vendndodhjes sė tyre. Nė Librin e Katėrt tė Ezra-sė, Dhjetė Fiset e humbura thuhet se janė marrė nga Hosea, njė profet nė Izrael nė shekullin e tetė p.e.s., deri nė Eufrat, nė pasazhet e e ngushta tė lumit, nga ku ata shkuan nė udhėtim vjetor dhe nė njė vend tė quajtur “Arzareth”.Kjo i ka dėrguar ata nė vendin e Skitisė, tė cilin Jozefi dhe tė tjerėt e kanė identifikuar si vendin e pasardhėsve tė Gogut dhe Magogut, ndėr tė cilėt ata janė absorbuar. Sipas Herodit, Skitianėt u shfaqėn nga pas Eufrati ku njė popull qė fliste gjuhėn iraniane, qė kishte ardhur nga bregu verior i Detit tė Zi pushtuan Armeninė dhe Azinė e vogėl. Skitianėt fillimisht paraqiten nė rezidencat Asiriane si Ishkauzi, lidhur me termin modern “Ashkenazi”, nga Ashkenaz, qė ishte biri i vėllait tė Magogut Gomerit.

Fiset mė tė rėndėsishme Skitiane tė theksuara nė burimet greke jetonin nė pellgun e Lumit Don, nė veri tė Krimesė, nga ku ata pushtuan Armeninė dhe Kapadokinė, dhe u bėnė aleat me sunduesit e hershėm Medas. Nė kohėn e Herodit, Kapadokianėt okupuan gjithė rajonin nga Deti i Zi deri nė Malin Taurus, nė Turqinė lindore, nga ku lumi Eufrat zbret nė Siri.

Disa etimologji propozojnė se fjala Skitian, nga “Sakae”, rrjedh nga “Bijtė e Isaakut”. Isaku, biri i Abrahamit, kishte dy djem, babai i popullit tė Izraelit, dhe Esau, stėrgjyshi i Edomitėve. Sipas Biblės, Esau ėshtė mashtruar nga lindja, lidershipi i Izraelit, nga vėllau i tij Jakobi. Esau, kishte flokė tė kuqe, dhe quhej Edom, qė do tė thotė e kuqe. Sikurse skitianėt, qė sipas Herodit, “kishin sy tė kaltėr dhe flokė tė kuqe tė ēelė.” Legjenda vazhdon, se gjatė Mesjetės, Ēifutėt gjerman iu referuan Rusisė dhe Azisė qendrore si lokacion i Fiseve tė Humbura, tė njohur si Ēifutėt e Kuq, dhe i identifikuan me Gogun dhe Magogun. Pėrveē tė ashtuquajturve “Fise tė Humbura”, nė Historinė e Kombeve tė Harketarėve, nga historiani armenin i shekullit tė trembėdhjetė, Grigor Akner, ndėrlidhi legjendėn se Skitianėt ishin Edomitėt:

Esativėt, qė janė Skitian, e kanė origjinėn nga Esau, biri i Isakut. Ata janė tė zi, tė egėr dhe me pamje tė ēuditshme. Nga pasardhėsit e Boramik-ut dhe Lekzik-ut, qė pėrgatisnin vrima dhe kurthe dhe pėrgatisnin shumė krime. Dhe ėshtė thėnė se Edomitėt qė janė Frankėt njashtu janė pasardhės nga ai. Kėto tre popuj, pasardhės nga Hagari, Ketura dhe Esau, u pėrzien sė bashku dhe lindėn njė popull tjetėr, me pamje tė ēuditshme dhe tė ligj, tė quajtur Tatar (Mongol), qė do tė thotė tė mprehtė dhe tė lehtė.

Sė bashku me Edomitėt, populli Skitian njashtu ėshtė afėrsisht i ndėrlidhur me atė tė Fisit tė Simeonit. Me sa duket, ata ishin vetėm nėntė fise nė mbretėrinė veriore tė Izraelit, pasi qė Levitėt iu bashkėngjitėn Judesė. Simfoni njashtu ishte i vendosur nė pjesėt e fisit tė Judesė ndonėse njė pjesė e Simeonit kishte emigruar nė disa lokacione tė ndryshme jashtė Tokės sė shenjtė. 2Kron.4:43-44 pėrshkruan disa njerėz tė Simeonit qė kishin emigruar nga Judea nė Edom: “Dhe disa nga ata, madje edhe bijtė e Simeonit, 500 njerėz, shkuan nė malin Seir, duke i pasur kapiten Palatiah-un, dhe Neariah-un, si dhe Refaiah-un, Uziel-in dhe bijtė e Ishi-t. Dhe ata shkatėrruan mbetjet e popullit tė Amalekitėve qė ishin arratisur, dhe banuan aty deri nė ditėt e sotme.” Kėshtu mbretėria e Judesė, pas rėnies sė Samarisė dhe para robėrisė sė Babilonisė, i pėrbėrė nga katėr fise: Juda, Benjamini, Simeoni dhe Levi.
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fiset e humbura tė Izraelit

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi