Numrat dhe kuptimi i tyre pėr masonėt

Shko poshtė

Numrat dhe kuptimi i tyre pėr masonėt

Mesazh  Luli prej 02.09.12 22:49

Numrat dhe kuptimi i tyre pėr masonėtPėr masonėt dhe shoqėritė sekrete, numrat kanė njė vlerė tė jashtėzakonshme kur bėhet fjalė pėr bindjet e tyre nė numra.

Andaj nė kėtė nėnkapitull do tė ceken vetėm kuptimi i numrit 13 dhe 33 pėr masonėt dhe shoqėritė okultiste, pasi ka edhe shumė numra tjerė tė cilat nė Kaballa u jepet rėndėsi e veēantė (pasi cekėm se edhe masoneria ėshtė sistem i bazuar nė mėsimet e Kaballės), por do tė pėrqendrohemi vetėm nė kėto dy numra tė cilėt janė mė tė pėrdorshėm.


Numri 13


Numri 13 ėshtė njė nga numrat e rėndėsishėm pėr masonėt, sepse edhe Riti York pėrbėhet prej 13 shkallėve; gjithashtu, nė legjendėn masone, tregohet se Solomoni e ndėrtoi Tempullin e tij pėr 13 vjet.157 Kurse ky Tempull ka njė rėndėsi tė veēantė nė doktrinėn masone.

Ky numėr edhe nė periudhat antike njihej si numėr i cili sjell fat tė keq. Shumė ngjarje historike biblike ndėrlidhen me kėtė numėr. Nė darkėn e fundit tė Jezusit morėn pjesė nė sofėr 13 veta. Nė kapitullin 13 nė Bibėl, flitet pėr Antikrishtin dhe Kafshėn.

Po ashtu nė Kaballa flitet pėr 13 shpirtra tė kėqij.158 Dita e 13 e Adar-it (Muaji i 12-tė i kalendarit Hebre), ėshtė ditė agjėrimi te jehudėt; kjo ėshtė dita e rrethimit tė Izraelit, okupimi i tij, shkatėrrimi i tempullit dhe vrasja e liderit tė tyre hebre, Gedaljasė.

Po ashtu, me datė 13 Tetor 1307, filloj zhdukja e Tempullarėve, po ashtu, tek Iluminati ka njė rėndėsi tė veēantė, e cila kontrollohet nga 13 familjet mė tė fuqishme dhe mė me ndikim nė botė, tė cilėt janė: Rotshild, Bruce, Kenedy, De`Mediē, Hanover, Habsburg, Krup, Plantageneti, Rokfeler, Romanov, Senkler, Varburg dhe Vinsdor.

Revolucioni francez u krye 13 vjet pas nėnshkrimit tė Deklaratės sė Pavarėsisė nė Sh.B.A. qė tė dyja kėto akte tė masonėve,161 po ashtu flamuri amerikan pėrmban 13 shirita tė bardhė dhe tė kuq.

Numri 13 ėshtė shumė i cekur nė monedhėn njė dollarėsh tė Sh.B.A.-sė, ku aty vėrejmė: Nė anėn e pasme tė dollarit ka 13 yje mbi kokėn e shqiponjės, tė cilėt janė tė venduar nė formė qė formon vulėn e Solomonit. Shqiponja mban 13 shigjeta nė njėrėn kthetėr dhe njė degė dafine me 13 kokrra dhe 13 gjethe, secili nga krahėt e shqiponjės ka nga 13 pendė.

Mbėshtetur nė gjoksin e shqiponjės ka njė mburojė me 13 shirita dhe mban nė sqep, hedhur prapa nė kurriz, njė fjongo me fjalėt latine E Pluribus unum (shumė, bashkuar nė njė) e cila pėrbėhet prej 13 shkronjave.

Kurse nė anėn e majtė, ėshtė njė piramidė me 13 shkallė; sipėr gjendet motoja Annuit Coeptis (Zoti ka bekuandėrmarrjen tonė) e prej 13 shkronjash; thuhet edhe se kėto numra pėrfaqėsojnė 13 kolonitė origjinale tė republikės sė Sh.B.A.-sė. Numri 13 ėshtė i rėndėsishėm, pasi ėshtė numri kyē i Satanės.

Avni Rustemi e vrau Esat Pashėn mė 13-06-1920; Bexhet Pacolli ėshtė caktuar dhe bėrė marrėveshja qė tė jetė president i Kosovės mė 13.02.2011; Papa Jovan Pavle II iu bė atentat me datė 13-05-1981, qėndroi nė post 33 ditė, Nė nėntor tė vitit 2009 nė U.S.A. njė ushtar palestinez vrau 13 kolegė tė tij; Michael Jackson, kėngėtari i famshėm i cili vdiq mė 25-06-2009, ku mė pas u akuzua doktori i tij privat pėr vrasjen e tij.

Pra, data e vrasjes tregon pėr njė numėr tė fshehur mason, 25.6. nėse i mbledhim 2+5+6= 13. Po ashtu kėngėtari Tupac Amaru Shakur u vra mė 13-09-1996; po ashtu nė New York, mė 12-3-2011, nė njė ndeshje tė autobusit, kanė vdekur 13 veta, kurse nė autobus ka pasur 32 persona.

Mė datė 13-09-1993 Yitzhak Rabin kishte nėnshkruar marrėveshjen paqėsore tė Oslos, ku pėr kėtė shkak u vra; po ashtu incidenti i princeshės Diana u bė mė 31-8-1997, 31 prapa nėse e kthejmė 13, si dhe nė tunelin ku ka bėrė ndeshjen i ka mėshuar shtyllės sė 13; Kur u nėnshkrua deklarata e pavarėsisė sė U.S.A. Unioni qė atėherė u formua pėrbėhej nga 13 guvernatorė; po ashtu HOAX i parė qė ateroi nė Hėnė mė 1969 ishte Apollo 13.

Numri 33

Po ashtu, edhe ky numėr ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr shoqėrinė e masonerisė, ku njihen 33 shkallėt e masonerisė sė Ritit Skocez. Si dhe Kėshilli suprem i masonėve skotlandez pėrbėhet prej 33 anėtarėve.
Numri 33 u vendua nė sistemin mason qė nga viti 1786, ku numri 33 u vendua si njė lidhje me 33 vitet e Jezusit.

Shtylla kurrizore e njeriut ka 33 vertebra; po ashtu edhe Pitagora i jepte njė kuptim tė veēantė kėtij numri; Tempulli qė ndėrtoj Solomoni qėndroj pėr 33 vjet si dhe Davidi sundoi nė Jerusalem pėr 33 vjet.165 Adolf Hitleri, kryetari i Gjermanisė, erdhi nė post tė kryetarit nė vitin 1933; pra, 33.

Si dhe logoja e Kombeve tė Bashkuara, pėrbėhet prej njė rrethi me 33 sektorė dhe dy degė me nga 13 gjethe;
nė monedhėn njė dollarėsh, shkruan: “THE UNITED STATES OF AMERICA, ONE DOLLAR” pėrbėhet nga 33 shkronja; si dhe nė vitin 1733 u themelua masoneria nė Sh.B.A.; po ashtu nė Ēile nė njė tunel u robėruan nga rrėshqitja e tokės, 33 minator, tė cilėt u nxorėn mė 13-10-2010; kjo ngjarje u shėnua si ngjarje historike nė shumė shtete. John Kenedy u vra mė 22-11-1963, 22+11=33; u vra nė Dallas, afėr pllazhės Dealaey, ku gjendej tempulli i parė masonerik.

Kėto ishin disa interpretime tė kėtyre dy numrave, pasi ka edhe shumė tė tjera, sepse kėto shoqėri janė tė pasionuar pas numerologjisė, sistem i njohur i Kaballės. Por ne do tė mjaftohemi me kaq nė kėtė temė, pasi kėto numra mund t`i hasim nė ēdo situatė nė shoqėritė perėndimore.

NUMRI 666

Numri 666 te shumė popuj konsiderohet si numėr i mallkuar dhe simbolizon tė keqen, numri i djallit, numri i Antikrishtit, e keqja, etj.

Shumica e njerėzve mendojnė se kėtė numėr e kanė shpikur satanistėt (adhuruesit e Shejtanit) por nė fakt ky numėr paraqitet sė pari herė nė Bibėl, apo konkretisht nė “Zbulesa”; kaptina 13, verseti 18: “Kėtu ėshtė urtia. Ai qė ka mend, le tė bėjė llogari numrin e bishės, sepse ėshtė numėr njeriu; dhe numri i tij ėshtė 666”; ky numėr simbolizon ardhjen e njė pushteti nė tė cilėn do tė sundoj e keqja, sundimi i Iblisit, apo ardhjen e mesihut Dexhall, sepse numri 666 ėshtė simbol i rreptėsisė, dhe kjo etapė do tė zgjasė deri nė ardhjen e sėrishme tė Isait a.s.

Nė fakt kėtė numėr e kanė huazuar satanistėt nga Bibla dhe e kanė interpretuar si numėr i cili simbolizon fuqinė e tyre. Numri 666 mund tė haset edhe nė simbolikėn e vėllazėrive tė ndryshme masonerike, tė cilėn ata e kanė shprehur si identitet edhe nė nivele publike me karakter shtetėror.

Ta zėmė, konstruksioni artistik i piramidės sė madhe e ndėrtuar nga qelqi dhe profilet e hekurit nė hyrje tė muzeut tė LUVRIT nė Paris, pėrbėhet nga 666 dritaret qelqore dhe e njėjta ėshtė ndėrtuar me urdhėr tė vetė presidentit francez Zhak Shirak.

Po ashtu shumė iu dha publicitet nė media datės 06.06.2006, me simbolikėn e numrit 666, edhe pėrpos publicistikės sė madhe, nuk u tregua i saktė, por, ende mbetet e paqartė se, pse mediat e posaēėrisht ato me renome tė madhe botėrore kėsaj besėtytnie, i dhanė njė rėndėsi tė madhe? Mos ky fakt e dėshmon edhe mė bindshėm realitetin kaherė tė njohur se mediat e mėdha botėrore vėrtet janė tė kontrolluara nga masoneria elite globale?!

Po ashtu Sabatai Sevi njė Kabbalist (Misticizmi Hebrej) thoshte se viti nė tė cilin do tė zbres Mesia do tė jetė mė 1666. Kurse njė gabim i cili bėhet nga shumė mysliman, tė cilėt kur pyeten pėr numrin e ajeteve nė Kuran thuan se Kurani ka 6.666 ajete, ku nė fakt nė Kuran ka 6236 ajete.

Pra, ky numėr edhe sot ėshtė shumė i pėrhapur dhe shumė i pėrdorur nga shoqėritė okulte, si satanistėt, masonėt dhe illuminati. Nė vazhdim do tė sjellim disa fotografi ku paraqitet ky numėr. Kuptohet i vėnė aty me qėllim tė caktuar.


Shaban Tairi
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi