Shqiponja dykrenare ilire

Shko poshtė

Shqiponja dykrenare ilire

Mesazh  xxxadixxx prej 01.09.12 20:48

Shqiponja dykrenare ilire e shek. VI para e. sonė

Po pėrmendim sė pari mburojėn me shqiponjė dykrenare e gdhendur nė njė urnė tė shek. VI ose V para e. se re, e zbuluar nė trevėn e fisit ilir tė japodėve[2]. Ky ėshtė monumenti mė i qartė me vlerė tė pazėvendėsueshme qė tregon dhe fakton, qė ilirėt e njihnin dhe e praktikonin shqiponjėn dykrenoare, objekt kultik i formėsuar qartėsisht grafikisht. Objekti ėshtė nė mburojėn e njėrit prej luftėtarėve ilir, i dėshmuar nė kėtė shek (shek. VI para e. re).
Duhet ta vėshtrojmė nė dy drejtime:
a). Simboli i Shqiponjės Dykrenare ėshtė i trashėguar nga popullsia e Perandorisė Hitite, qe e ka fundin nė shek. e XII para e. sonė. Nėqoftėse ėshtė kjo, atėherė na rezulton, qė tė paktėn ajo ėshtė ruajtur tek parailirėt e ilirėt pėr rreth 1000 vite, (nė mos mė shumė), pra ėshtė e ngjizur nė strukturėn shpirtėrore tė paraardhėsve tanė, qė nė Epokėn e Bronzit, kujtojmė se po flasim pėr simbolin kultik: shqiponje me dy kokė.
b). Nė qoftė se shqiponja dykrenare e shprehur qartė nė monumentin arkeologjik nė fjalė, ėshtė jo trashėgim i objekteve tė tilla, qė i njohim nga shek. XII, atėherė ėshtė njė konfigurim grafik i ngjizur nė tharmin e kultit tė shpendit-shqiponjė, qe e kemi tė dėshmuar tek etnia jonė, qė nė prehistori. Kėtu mund tė flasim pa e komentuar se ėshtė shqiponja dykrenare e dėshmuar tek paraardhėsit tanė tė paktėn nja 7 apo 8 shekuj para se ajo ngjizje kulturore me emrin "bizantine" tė lindėte po nga trualli ballkanik.

[2] A. Stipēeviē, Arte degli Iliri, Milano, 1963, f. 46. Stipēeviēi saktėson, se figurėn e ka botuar sė pari arkeologu jugosllav D. Sergejevski, dhe paraqet: Janė gdhendur dy luftėtarė ilirė nė njė urnė nga Ribiēi. Objekti ėshtė i shek. VI para e. re.
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi