Zbrazėtise nuk i duhet Zoti / Mbeshtetja!

Shko poshtė

Zbrazėtise nuk i duhet Zoti / Mbeshtetja!

Mesazh  Anon prej 01.09.12 3:53

Pershendetje.
Kam hap kte teme me qellim qe te ndajme disa mendime me rastin e zbrazetise.
Po filloj nga pervoja ime , udhetimi astral !
Ajo behet nga intervali kohore i mendimit psh mendja si esenca nuk ekziston kjo eshte e thene ne teori ka vetem "top magjik - TRURI".
Duhet shum kohe per ta kapur intervalin kohore te trurit kur eshte plotesisht pa mendime po jap nje shembull.
Te themi qe qielli eshte "truri jone" , mendimet jane rrete qe mbulojne kupen e qiellit jane aq te dendura saqe nuk arijne te shohesh asgje!
Pas pak fillon e hapet kupa qiellore , nese rrete do jene nikoqir ato nuk do ishin ne levizje sipas ketij shembulli ( mendimet asnjeher nuk jane te tuat personalisht ato vijne nga jashte )
Le te themi qe emri yt eshte mendim sepse ti nuk je emri yt " ti je vetem shpirt " te themi qe cdo fjale eshte mendim shum ne regull.
Nese ne kombinojme dy goma , nje ulese do formojme karocen per levizje dhe nese ne zhdukemi plotesisht duke mos u bazuar ne MENDIME po e gjejme intervalin kohore ateher jemi vetem se ne meditimin dinamik,ateher ne lundrojme ne boten e hiēit e gjithkund ku do te shkoni keni per ta gjetur hyjnoren "te verteten".
Kjo behet kshu : Merrni frym kaotike nėpėrmes hundės, pa ndėrprerė koncentrohuni kur ta lėshoni frymėn. Vetė trupi ka me u kujdesur pėr marrjen e frymės. Bėne kėtė sa te mundeni me forcė dhe shpejt .-e pastaj edhe pak me fuqishėm, derisa tė bėhi tekstual frymėmarrje. Pėrdorni lėvizjet e juaja natyrore qė tė ndihmoni ta zhvilloni energjinė personale. Ndiene se si po ndizeni, dhe mos e lėshoni gjatė stadionit tė parė.

2:Me duar te ngritura mbi kokė, kėrceni poshtė e lart dhe thuani me zė mantren HU! HU! HU! Sa ma thellė qė mundeni. Sa her qė kėrceni mbi tokė, me tabanėt e kamve tuaja, lejoni qė ai zė thellė te bie nė qendrėn seksuale. Jepni krejt prej vetes, shterruni plotėsisht.

3:Stop! Ndali sikur tė jeni tė ngurosur, ne cilėn do pozitė qė gjendeni. Mos e ndreqni trupin as pozitėn nė ēfarėdo mėnyre. Kolli, lėvizja, apo pa marr parasysh diēka tjetėr e ndėrpret rrjedhėn energjetike dhe mundin e qoni kot. Bėhi dėshmitar pėr ēdo gjė qė po ju ndodh.

4:Festoni dhe gėzohuni me muzike dhe valle duke shprehur kėnaqėsinė pėr ēdo send. Barte fatin tuaj tėrė ditėn.

Pas gjithe kesaj procedure beni nje vend te rehatshem ku ska shum zhurme , shtrihuni ne toke lironi te gjithe muskujt tuaj , merrni fryme thelle gradualisht e dalngadal filloni qe ta haroni veten , filloni qe ta leshoni te gjith trupin tuaj te dilni nga ajo e thjesht te zhdukeni te mos keni destinacion thjesht te lundroni , te mos mendoni ne asnje moment po vetem te shihni e te jeni plotesisht te zgjuar "te vetedijshem" se cfar po ndodh , mos kundershtoni thjesht lundroni.
Perderisa zhdukeni jeni te zbrazet nuk guxoni ne asnje moment te mendoni se jeni aty ku eshte trupi juaj , ju thjesht duhet ta harroni ate.

Kjo ndihmon ne pastrimin e unit tuaj dhe libidos , ndihmon ne kthejlltesine tuaj cdo dite do jeni me te vetedijshem duke larguar mendimet e ne fund do te shihni se ato jane materie qe kane force ndikuese , e nga mendimet formohet edhe magjia e bardhe / zeze prandaj ju keshilloj qe te jeni sa me te kujdesshem cfar mendoni , po e perseris edhe njeher ta gjeni intervalin kohore te jo-mendjes do ju ndihmonte te kontrollonit cdo emocion qe keni.

FALEMNDERIT !
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

te gjitha keto ndodhin me vullnetin

Mesazh  Asgardian prej 01.09.12 9:45

me thuaj ti se si ndodhin keto gjer pa lejen e krijuesit (ZOTIT).???
ku ai na furnizon me shpirt e shpirti na mundeson qe te marrim fryme ,
e kur marrim fryme kryejm lloj-lloj procese katabolike, kur kryejm shum procese orabiologjike qe gjendet ne trupin ton ec me shpejtesi dhe ne fillojm qe te plakemi kur plakemi behemi gati per vdekje dhe gjthashtu vdesim pas nje kohe
dhe zoti na mer shpirtin....pra ktu as qe behet fjale per rastesinė shoku..
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbrazėtise nuk i duhet Zoti / Mbeshtetja!

Mesazh  Berti69 prej 01.09.12 13:52

Benxhamin te lumte per kete shkrim te mrekullueshem qe keni sjelle. Per shumicen eshte i pakapshem dhe mosperputhje me ideologjite fetare qe kane por per disa shume i pranueshem sepse kete mund ta provoje secili qe do.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbrazėtise nuk i duhet Zoti / Mbeshtetja!

Mesazh  Anon prej 01.09.12 16:06

artisti shkruajti:me thuaj ti se si ndodhin keto gjer pa lejen e krijuesit (ZOTIT).???
ku ai na furnizon me shpirt e shpirti na mundeson qe te marrim fryme ,
e kur marrim fryme kryejm lloj-lloj procese katabolike, kur kryejm shum procese orabiologjike qe gjendet ne trupin ton ec me shpejtesi dhe ne fillojm qe te plakemi kur plakemi behemi gati per vdekje dhe gjthashtu vdesim pas nje kohe
dhe zoti na mer shpirtin....pra ktu as qe behet fjale per rastesinė shoku..

I nderuar , nuk e kam fjalen per fizionomine e njeriut , plakjen e vdekjen - vecse ky proces qe po e them un eshte VDEKJA ME VETEDESHIRE. Falemnderit


Edituar pėr herė tė fundit nga Benxhamin. nė 01.09.12 16:31, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbrazėtise nuk i duhet Zoti / Mbeshtetja!

Mesazh  gjinkallushe prej 01.09.12 16:13

Kete benxhamin kurre asnjehere se kuptoj se cfare shkruan,offff
avatar
gjinkallushe

Jam teper xheloze

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbrazėtise nuk i duhet Zoti / Mbeshtetja!

Mesazh  Anon prej 01.09.12 16:26

gjinkallushe shkruajti:Kete benxhamin kurre asnjehere se kuptoj se cfare shkruan,offff

Ke te drejte !
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbrazėtise nuk i duhet Zoti / Mbeshtetja!

Mesazh  Asgardian prej 01.09.12 18:20

Benxhamin. shkruajti:
gjinkallushe shkruajti:Kete benxhamin kurre asnjehere se kuptoj se cfare shkruan,offff

Ke te drejte !

ti benxhamin nuk e di a e ke kuptuar ti temen qe ke postuar.??
ka mundesi qe ke postu diqka pa dit qka po poston

ti ne realitet ne tregon shembuj qe shpirti jon dhe UNI jon mund te udhetojn dhe te veprojn ne hapsira boshe gje qe i bie se eshte restesia.
na tregon per forcat e nenvetdijshme te qenjes tonė gje qe pas kesaj transmetohet rastesia

edhe une thash qe te gjitha keto procese qe i more shembull nuk ndodhin rastesisht ,!!
vet titulli yt tregon te njejten gje...dhe mendimi yt largon ZOTin nga kjo gje
qe duhet te jet shum gabim...

''Po te mos ekzistonte Njė zot sdo te kishte asgje''
Platoni
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbrazėtise nuk i duhet Zoti / Mbeshtetja!

Mesazh  Anon prej 01.09.12 20:36

I nderuar qenke shum fetare ! Nuk eshte duke mohuar "Zotin" askush titulli tregon vete "Zbrazetise nuk i duhet (nuk eshte e nevojshme) per Zotin" nuk thash qe nuk ekziston por " NUK KA NEVOJE ".
Nese nuk je aq i gatshem per ta kuptuar nuk ka nevoje te nxitohesh un e di mire cfar kam shkruar !
Mendimet e njeriut skane lidhje me Zotin , ai nuk ua imponon ate personave ne fjale krejt cfar deshiron te mendosh ti mbetesh vetem ti pjese e jotja! Me kupton miku im? e kupton esencen...
Mendimet jane individuale e ato kane interval KOHORE , ne nuk mund te mendojme dy gjera per njeher eshte e pamundur.
Zbrazetia eshte respekti per veten tende,ndalesa e cdo aktiviteti mendore "NEGATIV" e ktu ska nevoje te jete Zoti.

Nese nuk je i gatshem ta kuptosh temen askush nuk ta imponon!
Un vetem jap mendimin tim nga pervoja ime personale dhe i mirepres mendimet e te tjereve qe sado pak e kuptojne thelbin. Falemnderit

Benxhamin says:"Zbrazetesi nuk i duhet (NUK ESHTE E NEVOJSHME) per Zotin !
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbrazėtise nuk i duhet Zoti / Mbeshtetja!

Mesazh  krushku prej 08.11.12 9:52

Kjo qė ka thėnė Benxhamin quhet meditimi dinamikė qė e ka prktikuar OSHO dhe
kjo trgonė pikėrishtė ekzistencėn e ZOTIT,por ėshtė e vėshtirė pėr t'a kuptuar.
Nuk ekzistojnė Profetėt , por njerėz me dije Profetike
avatar
krushku

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbrazėtise nuk i duhet Zoti / Mbeshtetja!

Mesazh  Tikon prej 08.11.12 12:50

Ti futesh njerzit ne qorrsokake pa fund e krye eshte akti me i lehte.Por kur ne keto qorrsokake futen njerzit me nivele dijesh te ulta,atehere problemi behet ende me i veshtire dhe shume i rrezikshem.Kete po shoh edhe ketu,si tek kjo teme ashtu dhe ne te tjera.
Lum ai zot qe ju ''ka krijuar'' mbasi tashti ai apo merr rezultatet e punes se tij krijuese...
avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbrazėtise nuk i duhet Zoti / Mbeshtetja!

Mesazh  Anon prej 09.11.12 3:13

krushku shkruajti:Kjo qė ka thėnė Benxhamin quhet meditimi dinamikė qė e ka prktikuar OSHO dhe
kjo trgonė pikėrishtė ekzistencėn e ZOTIT,por ėshtė e vėshtirė pėr t'a kuptuar.
Nuk ekzistojnė Profetėt , por njerėz me dije Profetike

Rall kush e kupton per cfare behet fjale , falemnderit per perkrahjen.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbrazėtise nuk i duhet Zoti / Mbeshtetja!

Mesazh  Fjori prej 09.11.12 12:12

Kjo qe pershkruan Benxhiamin eshte nje nga shume lloje te meditimit,e cila sherben per te arritur jo mendjen;pra qetesine absolute ku mendimet qe ne menyre te panderprere na shoqerojne ketu zhduken dhe kjo eshte shume e rendesishme pasi njeriu kupton shume gjera.Por kjo menyre si dhe te tjerat duhet te vijne natyrshem pas nje njohje te mire te kesaj fushe dhe jo te behen ashtu pa kuptuar pse dhe cfare do arrish,pasi mund te hasen probleme.

Sa per ata qe nuk kuptojne se per cfare flitet,nuk cuditem,ata ne njefare menyre jane te programuar dhe cdo gje e shohin ne menyren e vet,nuk arrijne te besojne se keto gjera egzistojne dhe jane e vetjma e vertete;keto nuk jane filozofira qe dikush te thote bej si them une;keto jane rruga per te e verteta dhe cilido mund ti provoje,por jo qorrazi.

Kushti kryesor eshte te jesh i vetdijshem dhe perfundimi eshte vetedije totale.Pra kuptimi eshte behu vete Jesu apo Bude apo Muhamed dhe jo i krishtere,budist etj,sepse te gjitha mundesite jane.Dhe ata jane thjesht njerez qe kane arritur te verteten dhe ne fakt kane dashur tia tregojne njerezimit,por institucionet fetare i kane shtremberuar ne interesin e vet,dhe ja perfundimi;njerezit nuk jane te lire (shpirterisht).Si mund te injorohet nje numer teper i madh dukurish paranormale qe shoqerojne kete ngrijte te vetedijes vetem e vetem per te mos dale nga kornizat e besimeve fetare?

Dhe ne fakt, nuk mendoj vetem une keshtu,kjo mase njerezish do jete lende e pare per produktin e gatshem te rendit te ri sepse nuk eshte mendje hapur apo sycele dhe do bjere nga shiu ne bresher.
avatar
Fjori

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbrazėtise nuk i duhet Zoti / Mbeshtetja!

Mesazh  Tikon prej 11.11.12 14:58

Benxhamin. shkruajti:
krushku shkruajti:Kjo qė ka thėnė Benxhamin quhet meditimi dinamikė qė e ka prktikuar OSHO dhe
kjo trgonė pikėrishtė ekzistencėn e ZOTIT,por ėshtė e vėshtirė pėr t'a kuptuar.
Nuk ekzistojnė Profetėt , por njerėz me dije Profetike

Rall kush e kupton per cfare behet fjale , falemnderit per perkrahjen.

Benxhamin...Mos kujto se ti ke marre vesh per ate qe ke kopjuar diku dhe e ke hedhur ne kete forum.Ti ngelesh me idiot se te gjithe te tjeret,qe sipas teje nuk kane kuptuar ato qe ti ke postuar...me copy paste.O mjeran populli thote;ne se i gjykon njerzit,nuk te ngelet kohe te besh miqesi me ta...
avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbrazėtise nuk i duhet Zoti / Mbeshtetja!

Mesazh  Anon prej 06.01.13 13:27

Tikon shkruajti:Benxhamin...Mos kujto se ti ke marre vesh per ate qe ke kopjuar diku dhe e ke hedhur ne kete forum.Ti ngelesh me idiot se te gjithe te tjeret,qe sipas teje nuk kane kuptuar ato qe ti ke postuar...me copy paste.O mjeran populli thote;ne se i gjykon njerzit,nuk te ngelet kohe te besh miqesi me ta...

I nderum po mos ta kisha lexuar dhe ta praktikoja nuk do e shpallja ketu fare,askush ska lindur i ditur dhe te gjith jane idiotista sipas menyres se saj po varet se kush cfar pranon dhe cfar jo! pikpamja jote per mua nuk me ben pershtypje sepse un smund ti pershtatem egos tuaj por thjesht po ndajm pervojat nga ajo qe kam mesuar asgje spo vjen vetvetiu dhe nga dija PROFETIKE !!! sepse nuk jemi .
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbrazėtise nuk i duhet Zoti / Mbeshtetja!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi