Liqeni misterioz

Shko poshtė

Liqeni misterioz

Mesazh  Luli prej 31.08.12 20:44

Misteri, liqeni ėshtė zhdukur dhe rishfaqur 11 herėLiqeni Cachet, nė rajonin e Patagonisė nė Kili, ėshtė zhdukur 11 herė nė 4 vjet. Dhe ėshtė rishfaqur sėrish.

Njė dukuri aspak e zakontė kjo dhe e pėrfshirė nė njė mister, qė ka ēuditur edhe vetė shkencėtarėt qė po pėrpiqen tė shpjegojnė pse ajo ndodh.

Nė fakt, pasojat e saj mund tė jenė jashtėzakonisht tė dėmshme pėr njerėzit qė jetojnė nė njė gjendje tė vazhdueshme vigjilente, tė gatshėm tė evakuojnė zonėn, sa herė vėnė re se liqeni po rishfaqet.

Sipas shkencėtarėve, ndoshta kjo dukuri ka lidhje me rritjen e temperaturave globale, pasi sipas tyre, akullnaja qė e ushqen liqenin, shkrihet dhe derdh njė sasi tė madhe nė rrugėt qė e ushqejnė atė.

Akullnaja nė fjalė, e cila gjendet 2.000 kilometra nė jug tė Santiagos, nė fakt, pėrbėn njė lloj dige natyrale, e cila infiltron ujin e lėshuar prej saj nė liqen.

Ndėrsa zhdukja e liqenit, sipas shkencėtarėve mund tė shpjegohet me rrėshqitjet e tokės, ortekėt ose proceset gjeologjike tė tilla si tėrmetet apo shpėrthimet vullkanike, qė shkaktojnė shembjen e kėsaj dige natyrale.

Sipas tyre, dukuri tė kėtij lloji janė, pėr fat tė keq, nė rritje dhe kurrė nuk duhet tė injorohen.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi