Teoria Konspirative

Shko poshtė

Teoria Konspirative

Mesazh  Admin prej 01.05.08 23:06

Teoria Konspirative

Kjo eshte nje teme e re qe lidhet me nje fenomen tipik te fundshekullit te kaluar dhe qe po merr permasa te medhaja ne shekullin e ri.

Shume prej nesh kane degjuar termin Teoria Konspirative qe eshte bere pjese e pandare e cdo gjeje ne levizjen New Age.

Degjojme per teori konsirative, per konsiraci dhe per konspiratore por pak nga ne e dine kuptimin apo se cfare perfaqeson.

Qellimi i kesaj teme eshte te informoje lexuesit ne vija te pergjithshme per menyren sesi teora konspirative analizon realitetin dhe faktet historike si dhe dobine apo demin qe sjell ne percuarjen e informacionit perpara masave te gjera.

Tema besoj se do jete e gjate por dhe me interes. Ka shume elementa te saj qe jane pjese e jetes sone te perditshme dhe pjese kryesore e informacionit qe ne marrim cdo dite nga mediat zyrtare.

Ketu e mbeshtet polemiken e saj dhe teoria konspirative duke u bere nje opononet i fuqishem i cdo informacioni qe na serviret dhe zbuluar fakte apo ndodhi qe ndryshojne nga ato qe disa here me qellim spekulativ jepen per degjuesit ne nje forme tjeter.

Arsyet mund te jene te shumta sic mund te jene edhe per anen tjeter, pra teorine konspirative por gjithe misioni i saj eshte qe te na beje te shohin dhe te perceptojme realitetin ku jetojme nen driten e fakteve te tjera dhe te shkeputemi nga mendimi shabllon duke patur pavaresine tone ne gjykimin ngjarjeve.

Ēfare eshte Teoria Konspirative?

Teoria Konspirative eshte nje grupim argumentash te cilat sugjerojne fakte, agjensi dhe motive pertej asaj qe konsiderohet si zakonisht nje ngjarje e thjeshte historike apo natyrore.

Ne kulturat popullore, Teoria Konspirative eshte shnderruar ne nje lidhje te fuqishme me personat eksentrik dhe arsyetime pertej normales, aq sa kur permend nje argument, Teoria Konspirative mund te konsiderohet si nje perpjekje per ta bere ate qesharake apo dhe minimizuar, duke e kthyer termin "kundershtim" ne nje aplikim.

Teria Konspirative ne kontrast me termin konspiraci si nje term legal eshte nje gjini me vete qe perfshin nje mori perzgjedhjesh (jo domosdoshmerisht te lidhura me njera tjetren), argum,entash per ekzistencen e konspiracive te ndryshme ku sejcila prej tyre mund te krijoje implikime shume serioze nese provohet qe eshte e vertete.

Disa prej teorive qe ngrihen padyshim jane fallco dhe te cojne tek pyetja intriguese qe Cfare mekanizmi ekziston ne kulturat popullore qe te coje ne sajimin e tyre dhe kembenguljen per vertetesine e tyre?

Ne perpjekje per ti dhene pergjigje nje pyetje te tille, Teoria Konspirative eshte shnderruar ne nje objekt shume interesant per sociologet, psikologet dhe eksperte te folklorit te pakten qe prej fillimit te viteve 60-te me kur vrasja e Presidentit John F. Kennedy provokoi nje nivel te paprecedente spekulimesh. Ky interesim akademik ka cuar ne identifikimin e nje sere faktoresh struktural te cilat mund te paraqiten si hipoteza per studimin e cdo lloj teorie konspirative.

Ja disa nga faktoret ku mbeshtetet nje Teori Konspirative

1- Fillon e bazuar ne evidenca rrethanore te kufizuara.

- I ben oponence raporteve te medias dhe imazhit te saj duke perdorur njohurine mbi disa fakte dhe evidenca kriminale

2- Adreson nje ngjarje apo proces qe ka patur nje impakt emocional apo historik.

- Ka tendencen te interpretoje nje fenomen qe paraqet shume interes per publikun si te thuash i nje karakteri sa emocional aq dhe universal dhe per shkak te kuptimit qe merr shkakton nje interes shume te madh ne nje audience te gjere.

3- Redukton fenomene komplekse sociale ne veprime te thjeshta kriminale.

- Procese institucionale, jo personale, qe jane kryer gabim apo me mendjelehtesi interpretohen si keqdashese, te bera me qellim dhe te hartuara nga individe te pamoralshem.

4- Personifikon fenomene komplekse sociale si konspiratore te fuqishem individual.

- Ka lidhje me piken e mesiperme por ne dallim nga ajo, dedukton dhe kundershton ekzistencen e konspiratoreve te fuqishem si individe me "pamundesi" qe nje sere ngjarjesh te shkaktohen nga nje person i vetem.

5- Shume talente supernjerezore dhe burime per konspiratoret.

- Kerkon qe teoricienet konspiratore te zoterojne disiplina unike, te mos dorezohen asnjehere, te zoterojne teknologji te panjohur, aftesi te pazakonta psikologjike dhe njohuri te padiskutueshme historike etj.

6-Hapi me i rendesishem ne argument mbeshtetet ne arsyetimin induktiv dhe jo ate deduktiv

7-I ben thirrje mendimit rracional.

- Mendimi rracional eshte nje zevendesues i persosur i metodave me robuste dhe te respektuara akademike qe jane te domosdoshme per te hetur fenomene sociologjike.

8- Paraqet nje praktike te forte te ndertuar mbi baza llogjike dhe metodologjike.

- Arsyetimet informale dhe formale llogjike vihen re me lehtesi gjate parashtrimit te argumentit.

9- Prodhohet apo eshte i rrethuar nga te jashtem te cilet paraqesin mungese burimi informacioni te mjaftueshem.

- Historia fillon nga nje kontakt i brendeshem me njohuri per ngjarjen dhe qe gezon popullaritet midis personave te cilet nuk kane njohurite e mjaftueshme teknologjike.

10- Nuk gezon kredibilitet te mirefillte midis komunitetit te eksperteve.

- Akademiket dhe profesionistet kajne tendence te injorojne historine duke e trajtuar ate si shume te pavend per ti kushtuar kohen e tyre ose shume te rrezikshme per reputacionin e tyre si akademik nese nuk provohet vertetesia

Origjina e Teorise Konspirative

Ne menyre te natyrshme humanet reagojne per ngjarje apo evente te caktuara te cilat kane patur nje impact emocional ndaj tyre, duke u perpjekur te gjejne nje kuptim per kete ngjarje nepermjet vlerave spirituale, morale apo politike dhe ndonjehere nepermjet termave shkencore.

Ngjarjet te cilat duken ti rezistojne nje interpretimi te tille sepse ne te vertete ato nuk personifikojne asgje, mund te provokojne nje hulumtim te koncentruar dhe intensiv per ti gjetur kuptimin derisa te arrihet ne nje pike te caktuar ku hulumtuesi gjen pergjigjen qe do dhe sadisfaksionin emocional.

Nje historian sociolog Holger Herwig duke studiuar shpejgimet gjermane per Luften e Pare Boterore arriti ne konkluzion se: "Ngjarjet me te rendesishme jane me te veshtirat per tu kuptuar sepse ato terheqin vemendjen me te madhe nga ata qe krijojne mite apo sharlatanet."

Nga shume vezhgues Teoria Konspirative konsiderohet si nje pershkrim neutral i nje deklarate konspirative. Termi me gjeresisht i pranuar eshte ai qe perqafohet me shume nga kulturat popullore dhe ato akademike.

Disa eksperte te Teorive Konspirative dhe te suportuesve te tyre polemizojne per legjitimitetin e termit duke e konsideruar kundershtimin qe i behet si nje politike manipuluese si psh ne rastin e Rusise e cila i trajtonte desidentet e saj politik si te semure mendore.

Pra termi Teori Konspirative ne vetvehte eshte objekt i nje lloj teorie konspirative e cila debaton perpara nje audience per nje ceshtje te caktuar duke i paraqitur faktet jo vetem ne nje kendveshtrim por edhe ne menyre me te gjere, shpesh e shoqeruar me ilustrime te cilat nxjerrin nje kuptim tjeter te fenomenit, shpesh te frikshem per degjuesit.

E Verteta e Teorise Konspirative

Aspekti me i kenaqshem per nje teori konspirative eshte arritjae paraqitjes se vertetesise per nje teori te caktuar duke bindur te dyja palet, ata qe besojne dhe skeptiket.

Disa nga akuzat qe ngre nje teori konspirative nganjehere lekunden ne besueshmerine e tyre per shkak te provave te pakta qe paraqesin poir shpesh ata arrijne te cajne perden e sekretit dhe te nxjerrin ne publik te verteta qe pak kush mendon se mund te ekzistonin.

Disa nga teoricienet konspirativ me te njohurit sot ne bote qe do citoj ne shkrimet qe do vijojne ne kete teme jane: Jordan Maxwell, David Icke, John Birch Society, Liberty Lobby, Lyndon LaRouche, Alex Jones, Ranni-Leena Lunkanen-Kilde, Juhan af Grann, Craig Hill, Stanley Hilton, Michael Ruppert, David Ray Griffin etj.

Ne kete teme do perqendrohem ne subjektet e meposhteme te para nen kendveshtrimin e Teorise Konspirative me provat qe ajo paraqet dhe fakte qe per publikun jane ende te panjohura:

Temat ku do perqendrohem

Aids dhe HIV, Alternativa 3, Vdekja e Hitlerit, Teoria e Kalendarit Antikristian, Atlantet, Lidhjet me Biblen, Keshilli i Marrdhenieve me Jashte, vezhgime te Elvis Presley, Skuadra Epsilon, Francis E.Dec, Fnord, Freemasonry, Ushtria Sekrete Gladio, Ndertesat Qeveritare, Revizionizmi i Holokaustit, Illuminati, Jezuitet, Kaloresit e Tempullit, Njerezit me Te Zeza, Majestic12, Mashtrimi me Henen, Misticizem, Rendi i Ri Boteror, Opus Dei, Pseudoshkenca, Protoshkenca, Grupi i Tavolines se Rrumbullaket, Superioret e Panjohur, Protokolli i Te Urteve te Zionit, Antiglobalizmi dhe Antisemitizmi etj.
Keto subjekte kane dhe nengrupet e tyre ku do vecoja:

Vrasjet

Mohandas Gandhi, Papa John Paul I, John Kennedy, Robert Kennedy, Abraham Lincoln, Lee Harvey Oswald, Salvador Allende, John Lenon, John Kennedy I Riu etj.

Vdekjet e Celebriteteve

Elvis Presley, Jim Morrison, Princesha Diana, Marilyn Monroe, Bob Marley, Kurt Cobaini, Tupac Shakur etj.

Darius


Edituar pėr herė tė fundit nga ExplorerX nė 19.05.08 18:44, edituar 1 herė gjithsej

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Teoria Konspirative

Mesazh  Admin prej 14.05.08 2:18

10 KONSPIRACIONET MĖ TĖ MĖDHA NĖ BOTĖ

Revista amerikane “Wired” publikon njė listė me enigmat e pazgjidhura qė mundojnė prej kohėsh mendjet e njerėzve

Paralelisht me versionet zyrtare qė publikohen nga mediat dhe autoritetet lidhur me ngjarje tė rėndėsishme nė historinė botėrore, zhvillohen edhe hamendėsime nga mė tė ēuditshmet e mė me fantazi. Janė tė shumtė ata autorė e studiues tė bindur qė njeriu nuk ka vėnė kėmbė nė Hėnė, por qė tė gjitha imazhet e astronautėve e tė kapsulės qė u ul nė satelit, janė regjistruar nė njė zonė tė shkretė (tė ngjashme me terrenin hėnor) diku nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Tė tjerė, si nė librin e famshėm “Kodi i Da Vinēit” mendojnė se njerėzimi komandohet nga sekte tė fshehta, tė cilat kanė nė dorė fatet e ekonomisė dhe politikės botėrore dhe se kėtė e bėjnė duke mbajtur nėn kontroll shtetet, krerėt e tė cilėve bėjnė pjesė nė shoqėri sekrete e tė gjithėpushtetshme. Tė tjerė shtyhen edhe mė tej me bindjen se bota ėshtė nėn kontrollin e plotė tė qenieve jashtėtokėsore.

Teoria se hebrenjtė, pėrmes kontrollit tė botės financiare dhe mediatike, kanė nė duart e tyre fatet e njerėzimit, nuk i pėrket vetėm epokės hitleriane, pėrkundrazi lulėzon edhe sot e kėsaj dite, po aq sa teoria qė Ledi Diana u vra nga agjentėt britanikė pėr shkak tė fėmijės sė paligjshėm qė do tė nxirrte nė dritė pas pak muajsh. Revista amerikane “Wired”, bibla e tė pasionuarve tė teknologjisė, u ka kėrkuar lexuesve tė votojnė se cila prej teorive tė komploteve ėshtė pėr ta mė e besueshme, dhe duke u bazuar te votat ka krijuar njė listė me dhjetė teoritė mė tė mėdha tė komploteve nė botė.

Ulja nė Hėnė, sajesė e NASA-s

Sipas njė prej versioneve tė konspiracionit qė qarkullojnė mė shumė nė SHBA, do tė ishte autori i njohur i romaneve tė fantashkencės, Artur Klark, ai qė shkroi skenarin e “filmit” qė iu servir njerėzve. Skeptikėt e uljes sė njeriut nė Hėnė vėrejnė shumė detaje qė nuk bindin nė arkivin e Apollo-s (si transkriptime tė zhdukura), apo veēori tė dyshimta nė fotot e misionit, siē janė hijet qė krijohen nė drejtime tė ndryshme (ndėrkohė qė duhet tė binin tė gjitha nė tė njėjtin drejtim). Njė e treta e tė intervistuarve nė vitin 1970, nėse e besonin apo jo tė gjithė kėtė histori, mendonin se diēka nuk shkonte dhe qė mund tė bėhej fjalė pėr njė vėnie nė skenė. Sot 94% e njerėzve pranojnė versionin zyrtar.

11 shtatori, i shkaktuar nga dora e qeverisė amerikane ose hebrenjtė

Ose hebrenjtė qė militojnė nė radhėt e qeverisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Siē tregon edhe njė dokumentar i realizuar sė fundmi, i cili kėrkon tė vėrtetojė se nuk qe njė avion ai qė goditi Pentagonin, por njė raketė e ushtrisė amerikane. Sipas autorėve tė tij, ėshtė e pamundur qė tė mos mbetet asnjė shenjė nga avioni pas pėrplasjes dhe shpėrthimit. Versioni qeveritar, sipas tė cilit mbetjet e avionit u shpėrbėnė pėr shkak tė shpėrthimit tė karburantit, thjesht nuk qėndron: ėshtė e pamundur qė karburanti tė shpėrbėjė njė model 757 pa lėnė qoftė edhe njė mbeturinė.

Vdekja e princeshės Diana, jo aksidentale, vrasje

Thashethemet nisėn menjėherė pas aksidentit fatal qė pėsoi Ledi Diana dhe i dashuri i saj nė vitin 1997. Teoritė qė mbretėrojnė janė dy: e para, vuri nė skenė aksidentin vdekjeprurės pėr tė dalė njėherė e mirė jashtė interesit tė njerėzve e sidomos tė mediave, ose mė i besueshmi, familja mbretėrore vendosi ta hiqte qafe (pėrmes shėrbimeve sekrete) pėr ta ndaluar tė martohej me tė dashurin mysliman (gjė e papranueshme pėr familjen mbretėrore britanike). Pėr tė mėsuar mė shumė detaje rreth skenarit tė dytė kushdo mund tė klikojė nė www.alfayed.com, siti nė internet i krijuar nga i ati i tė dashurit tė princeshės, Muhamed Al Fajed.

Hebrenjtė kanė tėrėsisht nė kontroll Hollivudin dhe Wall Street-in

Njė dorėshkrim rus i shek. XIX me titull “Protokollet e tė moēmėve tė Sionit”, kėrkon tė vėrtetojė njė komplot hebraik tė shkallės sė gjerė, pėr tė shtėnė nė dorė kontrollin e financave dhe mediave botėrore. Kjo do t’u jepte pushtet mbi gjithė botė. Shumė studime kanė vėrtetuar se kjo teori ėshtė njė sharlatanizėm, por gjendet ende nė shumė gjuhė e shumė ribotime.

Hollivudi dominohet nga shkencėtarėt

Lista e gjatė e yjeve tė Hollivudit qė kanė pėrqafuar dianetikėn (njė ide pseudoshkencore qė krijon lidhje mes shpirtit, trupit dhe mendjes) ushqen thashethemet se ėshtė “Kisha e Shkencologjisė” ajo qė mban nė kontroll tė plotė mbretėrinė e kinemasė – duke krijuar marrėveshje, sajuar martesa e duke mbajtur yjet nėn kontroll tė pandėrprerė. Sipas njė teorie mė tė vjetėr, kanė qenė hebrenjtė ata qė mbanin nėn kontroll Hollivudin, ndėrkohė qė tani shkencėtarėt kanė vendosur qė nė krye tė tij tė vendoset Tom Kruiz.

Pol Mekkartni ka vdekur

Ndoshta duket e pabesueshme, por nė vitin 1969 disa subjekte tė rėndėsishme mediatike bėnė me dije se bitėllsi simpatik kishte vdekur dhe qe zėvendėsuar nga dikush qė i ngjante shumė. Por edhe pėr mė skeptikėt, karriera e mėpasshme e MekArtnit e bėri teorinė mė pak tė besueshme.

Virusi i SIDA-s, i prodhuar nga njeriu

Janė disa shkencėtarė qė mendojnė se SIDA ėshtė pėrgatitur nė njė laborator. Arsyet mund tė kenė qenė kėrkimet pėr prodhimin e armėve biologjike, ose njė komplot gjenetik pėr tė zhdukur nga faqja e dheut homoseksualėt dhe/ose minoritetet. Kush mund ta ketė pėrgatitur? Shkencėtarė tė ushtrisė amerikane, shkencėtarė rusė, ose CIA-s. Shumica e shkencėtarėve mendojnė se ka prova tė mjaftueshme pėr tė vėrtetuar se SIDA ka kaluar nga majmunėt afrikanė te njerėzit.

Pula e pjekur e Kishės sterilizon njerėzit me ngjyrė

Sociologėt e konsiderojnė kėtė legjendė urbane qė qarkullon prej dhjetėra dekadash si eko kulturore e studimeve tė kryera mbi sifilizin, tė kryera mbi njerėzit me ngjyrė nė Tuskigi tė Alabamės.

Njerėzit-zvarranikė dominojnė botėn

Pasuesit e Deivid Iki, njeriut qė dikur punonte si reporter i BBC-sė, besojnė se njerėz tė pushtetshėm si Xhorxh Bush, apo familja mbretėrore britanike i pėrkasin njė race jashtėtokėsore njerėzish zvarranikė qė arrijnė tė ndryshojnė formėn. Deivid Iki kėmbėngul se Ledi Diana ia kishte rrėfyer kėtė tė fshehtė njė shoqeje tė ngushtė.

Tė Iluminuarit kanė nė dorė frenat e njerėzimit

Sipas kėsaj teorie, liderėt politikė dhe tė korporatave tė mėdha janė tė gjithė anėtarė tė njė shoqėrie sekrete tė lashtėsisė: tė Iluminuarit, masonėt... Fakti qė kėto shoqėri ekzistojnė vėrtet nuk i vjen aspak nė ndihmė teorisė (Xhorxh Uashingtoni ishte mason). Versionet mė moderne pėrfshijnė Komisionin Trilateral, Rregullin e Ri Botėror dhe Shoqėrinė e Kafkave dhe Kockave tė Jalit.

Nga “Wired”

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi