Zoti na lejon t’i afrohemi

Shko poshtė

Zoti na lejon t’i afrohemi

Mesazh  Admin prej 27.04.08 18:08Paramahansa Yogananda

Letėr e Yoganandės drejtuar njė dishepulles sė tij, Motrės Ananda Mata

Washington, Qershor 1949

Nuk duhet ta lėshosh veten.

Nėna Hyjnore mė ka dėrguar pėr tė tė udhėhequr jashtė reve tė mendjes tėnde. Vėshtirėsitė e gjithėsecilit janė tė ndryshme e, qoftė njė ai apo njė ajo, tė gjithė duhet tė fitojnė provėn e karmės e tė Nėnės Hyjnore. Duhet ta kapėrcesh tėrė kėtė duke pėrmendur Zotin sė brendshmi nė mėnyrė tė pėrsėritur dhe tė pandėrprerė, me maksimumin e pėrkushtueshmėrisė nė fjalėt, mendimet, veprimet dhe bindjen ndaj Gurusė. Problemet dhe turbullimet tua nuk mė shqetėsojnė.

Unė nuk do ta ndėrpres kurrė veprėn time nė lidhje me ty qė kam filluar. Ėshtė mė mirė tė mposhtim tė keqen sesa tė bashkėjetojmė me tė pėrgjithmonė. Mos e identifiko kurrė vetveten, as dhe pėr njė ēast, me rastet e rrėzimit qė mund tė kesh. Mos ki frikė as nėse unė zhdukem nga jeta jote. Ti nuk do tė jesh kurrė vetėm. Atėherė unė nuk do mund tė tė qortoj, por do tė jem gjithnjė me ty e nėpėrmjet Nėnės Hyjnore kam pėr tė tė mbrojtur nga tė gjitha mashtrimet, do tė tė pėshpėris vazhdimisht pėr tė tė udhėhequr drejt Unit tėnd tė devotshėm.

Prandaj mos e lėsho veten, e mos u lodh, por ji gjithnjė plot dėshirė dhe interes pėr tė punuar me Nėnėn Hyjnore. Mos u shqetėso nėse luftėra dhe sėmundje vallėzojnė rreth teje. Ky ėshtė sekreti i vėrtetė pėr tė fituar mbi zhgėnjimet e mbi tė gjitha problemet. Bėhu si Liqeni Hyjnor, gjerb nė Burimin e Urtėsisė, edhe nėse ndjehesh e dėrrmuar; njė jetė e thjeshtė dhe pa pengesa, nuk ėshtė njė jetė fitimtarėsh, e unė do tė tė jap lumenj tė karmės sime tė mirė, ashtuqė tė tė ndihmojnė tė shkosh pėrpara nėpėrmjet gjithēkaje e pavarėsisht gjithēkaje. Nuk do tė harroj kurrė, e do tė tė rimėkėmb gjithmonė, nuk ka rėndėsi se sa herė do tė rrėzohesh.

Pėrpiqu pareshtur tė fitosh, e unė do tė tė ndihmoj jo vetėm nė mėnyrė tė padukshme, por shumė herė do jem pranė teje edhe nė mėnyrė tė dukshme. Unė nuk jam duke ndėrtuar pėr ty njė kala, e as do tė tė jap pasuri tė vdekshme, por po ndėrtoj pėr ty njė strehė tė pashkatėrrueshme, me tė gjitha pasuritė nė shtėpinė e Nėnės Hyjnore.


Zoti na lejon t’i afrohemi

“Zoti na lejon t’i afrohemi. Duke folur pėr Tė e duke dėgjuar fjalėt e Tij nėpėr shkrimet, duke menduar pėr Tė, duke ndjerė praninė e tij gjatė meditacionit, do vini re qė gradualisht irrealja bėhet reale, dhe kjo botė qė ju mendoni se ėshtė reale, do ta shihni si irreale”


“Nuk mė do?”

“Nė njė nga pamjet e Tij, njė pamje shumė e pėrunjur, mund tė thuhet se Zoti sillet si njė lypės. Ai e dėshiron me zjarr vėmendjen tonė. Mjeshtri i universit, nėn vėshtrimin e tė cilit tė gjithė yjet, diejtė, hėnat dhe planetet vezullojnė me drithėrimė, e ndjek njeriun duke i thėnė: “Nuk do tė ma japėsh dashurinė tėnde? Buk mė do? Mua, dhuruesit, qė shumicėn e gjėrave i kam bėrė pėr ty? Nuk do tė mė kėrkosh? Por njeriu thotė: “Unė jam tepėr i zėnė me punė tashti; jam tepėr i zėnė. Nuk kam kohė pėr tė tė kėrkuar.” Dhe Zoti thotė: “Do tė pres.”


Nė tė vėrtetė, ne jemi duke kėrkuar Zotin

“Nėse jeton nė njė mėnyrė tė tillė qė shmang Zotin, ti shmang prej vetes sate dashurinė. Cilado qoftė gjėja qė po kėrkojmė – parą e kėnaqėsi shqisash – nė tė vėrtetė nė to jemi duke kėrkuar Zotin. Jemi kėrkues diamantesh qė nė tė vėrtetė mbledhin copėza tė vogla xhami qė vezullojnė nėn dritėn e diellit. Tė verbuar pėr njė ēast nga hijeshia e tyre, ne harrojmė tė vihemi nė kėrkim tė diamanteve tė vėrtetė, qė janė shumė mė tė vėshtirė pėr t’u gjetur. Edhe pse janė mė tė vėshtirė pėr t’u gjetur, pėrkushtimi yt i mirė janė diamantet tė cilat do tė tė japin kėnaqėsi tė vėrteta dhe qė rrojnė gjatė. Kurse pėrkushtimi i keq janė copat e xhamit qė duket sikur tė japin kėnaqėsi pėrsa ėshtė e lehtė tė gjenden; e gjithsesi, duke qenė iluzore, nė fund do tė tė sjellin zhgėnjim. Do ngopesh nė njė mėnyrė tė tillė, sa asgjė mė nuk do tė tė japė kėnaqėsi. Unė nuk duhet tė kaloj nėpėr kėto pėrvoja; mund ta shoh fundin e kėnaqėsive njerėzore, dhe kam gjetur tek Zoti tė vetmin gėzim tė vėrtetė dhe jetėgjatė.”


Natyra universale e dashurisė

“Tė gjitha shprehjet e dashurisė rrjedhin nga e vetmja Dashuri kozmike qė, kur manifestohet nė pamje tė ndryshme tė dashurisė njerėzore, pėrmban gjithnjė njėfarė papėrsosmėrie. Nėna nuk e di se pse e do tė birin dhe biri nuk e di se pse e do tė ėmėn. Nuk dijnė se prej nga rrjedh dashunia qė ndjejnė njeri pėr tjetrin. Ėshtė dashuria e Zotit qė manifestohet nė ta, dhe kur dashuria ėshtė e pastėr dhe e painteres pasqyron cilėsi hyjnore. Kėshtu, duke studiuar me kujdes dashurinė njerėzore, mund tė kuptojmė diēka pėr dashurinė hyjnore, sepse nė dashurinė njerėzore shquajmė njė vezullimė tė dashurisė hyjnore.


Nga: Paramahansa Yogananda, “Hulumtimi i pėrjetshėm i njeriut”

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi