NASA zbulon miliona “Vrima tė Zeza”

Shko poshtė

NASA zbulon miliona “Vrima tė Zeza”

Mesazh  xxxadixxx prej 30.08.12 17:29

Pas pamjeve nga Marsi, NASA sjell nė Tokė tė tjera imazhe mbresėlėnėse nga hapėsira e thellė. Kėtė herė bėhet fjalė pėr pamjet e mbėrritura nga teleskopi Wise.

Wise kapi nė hapėsirė miliona “Vrima tė Zeza” dhe objekte tė tjera me ndriēim shumė tė fortė. Ėshtė e njohur se nė shumicėn e rasteve, galaksitė e mėdha pėrmbajnė njė Vrimė tė Zezė nė qendėr tė tyre qė “ushqehet” me gaz e pluhur tė lėshuar nga yjet dhe planetet pėrreth. E njohur ėshtė gjithashtu se forca e gravitetit tek kėto tė fundit ėshtė aq e madhe sa nuk i shpėton dot as drita. Shpesh, energjia e cliruar nga kėto vrima ėshtė aq e madhe sa nuk lejon formimin e yjeve tė reja.

Bashkėjetesa e njė vrime tė zezė nė mes tė njė galaksie mbetet ende njė mister pėr shkencėtarėt qė shpresojnė qė me tė dhėnat e fundit tė sjella nė Tokė nga Wise, tė mėsojnė dicka mė shumė.

Mes zbulimeve tė Wise ėshtė edhe “spiunimi” i asterodit “Trojan” nė vitin 2011 qė lėvizte drejt orbitės sė Tokės.
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi