Astronomėt “kapin” njė sinjal misterioz

Shko poshtė

Astronomėt “kapin” njė sinjal misterioz

Mesazh  Zattoo prej 30.08.12 14:11

Astronomėt “kapin” njė sinjal radiovalėsh misterioz qė vijnė nga Jupiteri!Astronomėt kanė diktuar njė sinjal enigmatik radiovalėsh qė vijnė nga Jupiteri!
Lėvrimet e mėdha nė volumin e radiovalėve janė mbresėlėnėse dhe tė papritura.

Vet Toka, ėshtė njė fushė magnetike e cila ndikon nė grimca tė ngarkuara (elektrone, protone joneve) me njė mėnyrė qė shkakton transmetim radiovalėsh. Vėrtet, nė planetė tė tjerė, siē ėshtė Jupiteri dhe Saturni, mund tė shkaktohen kėto transmetime. Matje a tyre na lejon qė tė nxjerrim konkluzione rreth fushave magnetike tė planetėve.

Zbulimi i njė transmetimi tė ri radiovalėsh, nga Jupiteri ishte njėri nga rezultate e njė hulumtimi 3-vjeēar tė kryer nga njė ekip astronomėsh Austriak. Nė kėtė projekt 3-vjeēar u hulumtuan transmetimet e radiovale tė planetėve tė Tokės dhe tė Saturnit, ku dhe u zbulua dhe njė tjerėt transmetim radiovalėsh ne Jupiteri.

Kur profesori dhe astrofizikani Hlmut O. Rucker, Zėvendės Drejtor dhe Drejtor i Kėrkimeve nė IWF dhe bashkėpunėtorėt e tij ndėrkombėtar donin tė analizonin transmetime specifike radiovalėsh tė Tokės dhe tė Saturnit, zbuluan se papritur njė transmetim radiovalėsh tė panjohur, qė vinte nga Jupiteri. Gjėja mė e habitshme pėr tė transmetuar nė dekametėr (gjatėsi vale prej rreth 10 metrash) ishte specifika pėr frekuencėn, pra, ndryshimi nė intensitet.

Deri mė sot, ka pasur dy periudha tė njohura tė emisionit Jupiterit dekametėr: e gjeneruar nga rotacionin e Jupiterit qė shkon nė 9 orė, 55 minuta, 29,7 sekonda (Sistemit III), si dhe njė shtesė qė mund tė ndiqet nė ndikimi i fushės magnetike Io e Jupiterit (42,46 orė).
Shkencėtarėt besojnė se hėna Io ėshtė disi pėrgjegjėse pėr “ngatėrrimin” e radiovalėve. “Analizime mė nė detaj, na tregojnė se burimi kėsaj tė dhėne tė re, tė radio-frekuencės bashkė-rrotullohet me Jupiterin. Dyshojmė se burimi i radiovalėve gjendet nė rajonin e unazės tė plazmės qė furnizohet nga hėna e Jupiterit”.

Bėhet fjalė pėr njė rajon nė formė donut pėrreth Jupiterit, e cila ėshtė nė kulmin orbital tė Io dhe ėshtė formuar nga materiali vullkanik nga po kjo hėnė dhe bashkėveprojnė me fushėn magnetike tė Jupiterit. Pėrsa i pėrket supozit rreth burimit dhe pyetje qė lindin se si janė krijuar impulset e sinjaleve tė radiovalėve duhet tė qartėsohet nė projektet e ardhshme.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi