Teori te ndryshme pėr fundin e Botės

Shko poshtė

Teori te ndryshme pėr fundin e Botės

Mesazh  Luli prej 29.08.12 22:48

Shkaku i vėrtetė i ndryshimit tė klimės, i aktivitetit vullkanik, i intensifikimit tė aktivitetit sizmik etj. ėshtė afrimi i planetit Eris me sistemin tonė diellor, ndėrmjetėsi i quajtur 2003 - UB - 313 dhe i njohur nė antikitet me emra tė ndryshėm si: Nibiru, Marduk, Nemesis, Herkolubus, Planeti i Zotit, Planeti i Perandorisė, Planeti i Kryqit apo Planeti i Kuq.

Teoria e planetit misterioz X ka disa kohė qė ėshtė zbuluar. Supozohet qė planeti X tė jetė rreth 100 herė mė i madh se toka dhe me njė orbitė masive prej 3600 vjetėsh. Dhe kur tė afrohet nėpėrmjet sistemit tė brendshėm diellor mund tė shkaktojė katastrofė kataklizmike nė planetin tonė. Ai ėshtė aq masiv sa mund t'i kthejė polet e tokės nė anė tė kundėrta ose edhe tė ndalojė rrotullimin e saj.

Pėr herė tė parė, ky planet ėshtė vrojtuar mė 21 tetor tė vitit 2003, me anė tė teleskopit “1.22 Oschin”, nga pika e vėzhgimit nė malin Palomar nė Kaliforni. Ėshtė zbuluar nga Majkėll E. Braun, Ēad Truhilo dhe Devid L. Rabinovic mė 5 janar tė vitit 2005, bazuar nė foto tė bėra nė datėn e sipėrpėrmendur.

Vėzhgime tė tjera tė publikuara nė tetor tė vitit 2005 treguan njė satelit tė quajtur “Dysnomia” (Gabriel). Planeti Eris/Nibiru, i cili i afrohet tokės periodikisht njė herė nė 3600 vjet, sjell ndryshime tė klimės, si ngrohja globale me gjithė pasojat e saj natyrore - shkrirjen e akujve, zhdukjen e gjelbėrimit, tharjen e kores sė tokės, pakėsimin e oksigjenit etj.

Efekti serė


Ky ėshtė njė prej gjėrave, sė cilės i jemi drejtuar. Nė disa dekada klima jonė mund tė marrė fund. Temperaturat mund tė rriten me shpejtėsi, duke shkrirė akujt dhe duke e kthyer klimėn e planetit tonė tė krahasueshme me atė tė Venusit. Tė gjithė kemi njohuri pėr ngrohjen globale dhe nė dhjetė vjetėt e fundit nuk ka pasur gazetė qė s'ka shkruar diēka pėr tė thuajse ēdo ditė.

Matriks

Nė botėn ku jetojmė ne perceptojmė realen. Ashtu si filmi "The Matrix" ne jemi vetėm simulim. Teoria Matriks pretendon se fakti qė universi ėshtė i rregulluar nė mėnyrė aq precize pėr tė ndihmuar jetėn ėshtė njė koincidencė astronomike. Marrim pėr shembull forcėn brenda atomeve bėrthamore. Nėse forca brenda tyre bėhet vetėm pak mė e shpejtė, atėherė nuk ekzistojmė mė.

Problemi i shterpėsisė

Siē dihet, ka shumė meshkuj dhe femra qė nuk mund tė sjellin nė jetė fėmijė, por numri i kėtyre njerėzve po rritet akoma mė shumė dhe me shpejtėsi tė frikshme. Specialistėt kanė parashikuar se ky ėshtė njė problem serioz pėr tė ardhmen e specieve tona. Njė prej arsyeve tė shterpėsisė ėshtė ndotja. Njė tjetėr ėshtė se evolucioni ka vendosur se kush mund tė ketė fėmijė dhe kush jo. Dhe rezulton se kjo ėshtė njė zhdukje e ngadaltė e njerėzve.

Pėrplasja diellore

Xhuxhi i Kuq mund tė shihet me sy tė lirė. Me kalimin e kohės do tė bėhet mė i dukshėm dhe njė ditė do tė na godasė. Jo nė mėnyrė direkte, por aq sa pėr tė shkatėrruar sistemin tonė diellor. Ose duke e shkatėrruar krejtėsisht nga graviteti ose duke goditur renė Oort. Reja Oort ėshtė njė masė e madhe pluhuri solar, akulli dhe shkėmbinjsh me pėrmasa planetėsh. Mund tė imagjinohet ēfarė ndodh pas pėrplasjes.

Kolapsi i vakuumit tė kuantit

Kolapsi i vakuumit tė kuantit sugjeron se shkencėtarėt do tė shkatėrrojnė planetin. Vitin e kaluar ishte nė tė gjitha lajmet dhe mendohej se vakuumi i kuantit mund tė shkatėrronte planetin. Nė fakt, ky ėshtė gabim, sepse ai nuk mund tė shkatėrrojė vetėm planetin, por gjithė universin. E mira ėshtė se vakuumi i kuantit mund ta fshijė faqen nga vendi i saj nė njė sekondė e shkatėrrimi nuk do tė jetė i dhimbshėm.

Rritja e konstanteve

Nė vitin 2001 fizikanėt zbuluan diēka tė ēuditshme. Njė prej konstanteve, "konstantja e strukturės sė pėrsosur", duket se po zmadhohet gjithnjė e mė shumė. Kjo nxiti njė debat masiv nė fizikė, i cili vazhdon sot e kėsaj dite, ndėrkohė qė ka tė dhėna se konstante tė tjera po lėvizin. Kjo do tė thotė se universi mund tė marrė fund. Tė gjithė yjet tė shuhen nė sekonda dhe gjithēka tė errėsohet. Shumė gjėra tė ēuditshme mund tė ndodhin mė pas.

Zhdukja

Zhdukja ėshtė njė prej teorive qė vjen nga goja e zyrtarėve tė lartė tė Kombeve tė Bashkuara, agjencive qeveritare dhe shkencėtarėve dhe ėshtė nė disa raporte qė asnjė njeri i thjeshtė s'mund t'i lexojė. Kjo, thonė, se nė tri gjenerata bota do tė ketė njė tė tretėn e popullsisė qė ka tani dhe se do tė vijė duke u pakėsuar. Nuk bėhet fjalė pėr njė virus, as pėr ndonjė kometė. Puna ėshtė se njerėzit nuk do tė kenė mė fėmijė, sepse me pėrmirėsimin e kushteve tė jetesės dhe teknologjisė nevoja pėr fėmijė do tė zhduket.

Ēėshtja e drithit

Ēėshtja e drithit mund tė duket shumė idiote, por merret shumė seriozisht nga shkencėtarėt. Njė ditė, planeti ynė do tė mbulohet krejtėsisht nga gruri. Ushqimi i vetėm do tė jetė buka. Drithėrat do tė zėnė vendin e ēdo lloj tė mbjelle tjetėr dhe pyjet do tė kthehen nė fusha tė mėdha drithi e toka si pasojė do tė kthehet nė njė shkretėtirė tė madhe prej drithi. Kjo pėr arsye se biologėt besojnė se njė ditė raca njerėzore do tė krijojė GM, nėnėn e tė gjithė drithėrave, e cila do t'i japė fund njerėzimit.

Maja

Ndoshta ėshtė teoria mė e pėrfolur, por edhe mė e besueshmja pėr sa i pėrket fundit tė botės... Gjithsesi, edhe Maja nuk ėshtė bėrė mė e besueshme pėr shkak tė ndryshimit tė datave dhe spekulimeve me fundin e botės. Tashmė shumė pak njerėz i besojnė kėsaj profecie.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi