Asnjė libėr i shenjtė nuk ka zbritur nga qielli

Shko poshtė

Asnjė libėr i shenjtė nuk ka zbritur nga qielli

Mesazh  Ekonomisti prej 27.08.12 21:11

Asnjė libėr i shenjtė nuk ka zbritur nga qielli

Shkencėtarėt nė Institutin e Kėrkimeve Historike nė Washington mė nė fund kanė publikuar rezultatet e studimit tė tyre pas pesė vjetėsh pėrkushtimi tė madh.

Tė prirė nga Julius Sanreso, shkencėtarėt kanė mirėpritur arritjet e studimit dhe kanė thėnė se do tė ishte nė interesin e atyre qė besojnė nė kėto libra tė pavlerė si religjione tė organizuara ta pranojnė faktin se tė gjithė librat fetarė janė shkruar nga dora e njeriut si njė sistem kontrolli.

Vetėm ndaluni dhe mendoni pėr njė moment, nėse ‘Zoti’ ose ‘njė i dėrguar i Zotit’ ka shkruar atė libėr/biblėn, si mund qė shkrimet tė kenė zbritur brenda njė periudhe tė shkurtėr tė historisė? Gjithashtu, kini parasysh se njė shkrim njeriu nė njė copė letėr, ose nė disa copa letre, nuk ėshtė fjalė e ‘Zotit’. Nėse ato njėmend do tė shkruheshin nga Zoti universal ose nga njė entitet, librat nuk do tė ishin kufizuar nė disa drama tė zakonshme paramesjetare, por do tė pėrfshinin tė gjithė historinė, universalitetin dhe shkencėn. Zoti presupozohet se do tė ishte universal dhe i pakufizuar nė kohė. Gjuha ėshtė diēka qė ėshtė krijuar nga njeriu. Zoti duhet tė jetė i gjithėdijshėm, sikurse ėshtė universi, prandaj kėto copėza tė shkruara nga dora e njeriut, janė thjesht tė kėtilla, tė shkruara nga njė gjuhė njerėzore qė ka krijuar gjepura pėr tė kontrolluar burrat dhe gratė para mijėra vjetėsh.

Po pse do tė shkruante ‘Zoti’ diēka? Duhej tė keni parasysh faktin se, edhe tani, ka njerėz besimtarė dhe njerėz tė zakonshėm qė janė mbyllur brenda njė sistemi tė kontrollit qė ėshtė aq larg realitetit qė pothuajse shkon deri nė ēmenduri. Nuk ka asnjė mėnyrė racionale dhe shkencore se besimet e organizuara mund tė kenė mjete tė pakta tė sė vėrtetės ose realitet faktik, pėr shkak tė mėnyrės sesi kėta libra janė kufizuar nė kohėn e shkrimit tė tyre. Prandaj, kėta libra mund tė shihen si alegori dhe fiksion historik, sikurse edhe si njė leksion sesi miliona njerėz mund tė kontrollohen me lehtėsi.

Studimi i shkencėtarėve gjithashtu ka nxjerrė pėrfundimin se religjionet shpėrblyese apo ndėshkuese, si sisteme kontrolli, kishin nisur tė humbnin terren nė shumicėn e popullatės sė botės dhe vetėm njė numėr i vogėl i njerėzve fanatikė dhe maniakė tė caktuar bartin flakėt e kėsaj gjuhe fetare.

“Loja ėshtė e zjarrtė nė tė gjitha religjionet, si mund qė kjo tė vazhdojė me ceremonitė e tyre qesharake? Priftėrinjtė janė mashtrues, dhe atyre u duhet tė dalin me disa zgjidhje alamet radikale pėr trikun e tyre magjik, mijėra vjet tė vjetėr. Njerėzit nuk janė tė shurdhėr dhe lehtėsisht tė manipulueshėm si para mijėra vjetėsh, ata tashmė kanė fuqi arsyetimi dhe nuk mund tė shohin botėn nėpėrmjet sistemeve tė pakuptimta tė kontrollit fetar”.

Problemi pėr liderėt botėrorė tė politikės ėshtė se ngadalė, njerėzit qė mbaheshin nėn kontroll pėr mijėra vjet nga disa shkrime fiktive, mund tė humbin papritur “besimin” e tyre tė kontrolluar. Kjo mund tė jetė bajagi e rrezikshme, sepse do tė thoshte se kėta njerėz papritur do tė zgjohen dhe do ta kuptojnė se ata janė mashtruar pėr njė kohė tė gjatė nėpėrmjet njė hipnotizimi tė organizuar.

“Duhet tė sigurohemi se njerėzit qė janė mashtruar pėr njė kohė kaq tė gjatė nga sisteme fiktive besimi qė pėrfituan nga mbajtja nėn kontroll e njerėzve, nuk zemėrohen kur ta kuptojnė se ajo ēka besojnė ėshtė njė shkrim i pakuptimtė nga qenie njerėzore utilitare qė pėrfituan prej kėsaj gjuhe (tė librave). Kjo mund tė jetė e rrezikshme pėr shoqėrinė, prandaj ne duhet ose t’i lėmė ata rehat nė besimin e tyre fiktiv ose t’i mbėshtesim ata kur ta kuptojnė tė vėrtetėn”, ka thėnė shkencėtari Sanreso.
avatar
Ekonomisti

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Asnjė libėr i shenjtė nuk ka zbritur nga qielli

Mesazh  Fjori prej 27.08.12 21:21

Fiks fare.
avatar
Fjori

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Asnjė libėr i shenjtė nuk ka zbritur nga qielli

Mesazh  gjinkallushe prej 27.08.12 21:32

o zot e qka me ba tash une masi spo egzistojka zoti,une masi kalova kit jet nvarferi mendoja qe do shperblehem me gjenet
avatar
gjinkallushe

Jam teper xheloze

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Asnjė libėr i shenjtė nuk ka zbritur nga qielli

Mesazh  Anon prej 28.08.12 2:37

I nderuar keni te drejte kur flisni per kufizimin kohore e thoni qe ZOTI nuk do e bente kur kte gje qe te fliste per nje SHKAK ose KOHE te caktuar.
Po me thoni ju mua e keni lexuar "kur'anin" , e keni studiuar?
Ajo eshte mahnitshem e lehte per ta kuptuar , ajo eshte mahnitshem e thelle per ta menduar.
Nese zoti do te thonte " Kam derguar ne nje vend te caktuar nje te derguarin tim e ai i qortoi ata duke u thene - Besonie Zotin tuaj e ate te gjithesis nuk keni tjeter perpos tij , ata ishin kryenec dhe nuk u besuan " ARGUMENTEVE TONA "duke i pare me sy te tyre e ne fund thane kjo eshte MAGJI e HAPUR !
Dakort me thoni kush krijoj njeriun? Nese njeriu ka nje fillim ajo ka nje shkaktar "KRIJUES" e ai Krijuesi nese nuk ka ndonje shkaktar ai nuk ka kohe ka ekzistuar pergjithmone!
Kur flisni per biblen dhe toran ato jane te korruptuara disa fjale u jane hequr po ka mbetur libri i paprekur me pare " kur'ani ".
Mos e kufizoni mendjen tuaj por hapuni dhe studioni per KOHEN ,HAPSIREN , SHKAKUN dhe ne fund do ta kuptoni se ZOTI ekziston e ai nuk ka asnje krijues KA EKZISTUAR VETVETIU ka qene pergjithmone.

Falemnderit!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Asnjė libėr i shenjtė nuk ka zbritur nga qielli

Mesazh  Kill me prej 28.08.12 11:06

Benxhamin. shkruajti:I nderuar keni te drejte kur flisni per kufizimin kohore e thoni qe ZOTI nuk do e bente kur kte gje qe te fliste per nje SHKAK ose KOHE te caktuar.
Po me thoni ju mua e keni lexuar "kur'anin" , e keni studiuar?
Ajo eshte mahnitshem e lehte per ta kuptuar , ajo eshte mahnitshem e thelle per ta menduar.
Nese zoti do te thonte " Kam derguar ne nje vend te caktuar nje te derguarin tim e ai i qortoi ata duke u thene - Besonie Zotin tuaj e ate te gjithesis nuk keni tjeter perpos tij , ata ishin kryenec dhe nuk u besuan " ARGUMENTEVE TONA "duke i pare me sy te tyre e ne fund thane kjo eshte MAGJI e HAPUR !
Dakort me thoni kush krijoj njeriun? Nese njeriu ka nje fillim ajo ka nje shkaktar "KRIJUES" e ai Krijuesi nese nuk ka ndonje shkaktar ai nuk ka kohe ka ekzistuar pergjithmone!
Kur flisni per biblen dhe toran ato jane te korruptuara disa fjale u jane hequr po ka mbetur libri i paprekur me pare " kur'ani ".
Mos e kufizoni mendjen tuaj por hapuni dhe studioni per KOHEN ,HAPSIREN , SHKAKUN dhe ne fund do ta kuptoni se ZOTI ekziston e ai nuk ka asnje krijues KA EKZISTUAR VETVETIU ka qene pergjithmone.

Falemnderit!
Nese universi spaska te drejte te vetekrijohet,perse zoti paska.Nese te duket absurde qe universi u krijua vetevetiu,perse s'te duket absurde per zotin?

Perderia flet per biblen dhe toren,qe une e di qe ke te drejte,te ftoj ta shikosh kete video edhe per kuranin,nese di sado pak anglisht.

http://www.explorerunivers.com/t4868-fakte-se-kurani-eshte-prodhim-njeriu
avatar
Kill me

30


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Asnjė libėr i shenjtė nuk ka zbritur nga qielli

Mesazh  djussi prej 28.08.12 12:54

po e vertet asht qe librat i ka shkru njeriu po me urdhen te zotit si bibla si kurani, ni pytjee cili njeri i ciles koh e diti qe ujrat e detnav nuk perzihen,hmmm e kan dit veq kur asht lexu ne kuran qe shkrun uji nuk perzihett.mos publikoni studime te njerzvee qe ja futin kot,shnett
avatar
djussi

Mos pyet se cfare beri atdheu per ty, por cfare bere ti per atdheun tend.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Asnjė libėr i shenjtė nuk ka zbritur nga qielli

Mesazh  Anon prej 28.08.12 15:39

edon shkruajti:
Benxhamin. shkruajti:I nderuar keni te drejte kur flisni per kufizimin kohore e thoni qe ZOTI nuk do e bente kur kte gje qe te fliste per nje SHKAK ose KOHE te caktuar.
Po me thoni ju mua e keni lexuar "kur'anin" , e keni studiuar?
Ajo eshte mahnitshem e lehte per ta kuptuar , ajo eshte mahnitshem e thelle per ta menduar.
Nese zoti do te thonte " Kam derguar ne nje vend te caktuar nje te derguarin tim e ai i qortoi ata duke u thene - Besonie Zotin tuaj e ate te gjithesis nuk keni tjeter perpos tij , ata ishin kryenec dhe nuk u besuan " ARGUMENTEVE TONA "duke i pare me sy te tyre e ne fund thane kjo eshte MAGJI e HAPUR !
Dakort me thoni kush krijoj njeriun? Nese njeriu ka nje fillim ajo ka nje shkaktar "KRIJUES" e ai Krijuesi nese nuk ka ndonje shkaktar ai nuk ka kohe ka ekzistuar pergjithmone!
Kur flisni per biblen dhe toran ato jane te korruptuara disa fjale u jane hequr po ka mbetur libri i paprekur me pare " kur'ani ".
Mos e kufizoni mendjen tuaj por hapuni dhe studioni per KOHEN ,HAPSIREN , SHKAKUN dhe ne fund do ta kuptoni se ZOTI ekziston e ai nuk ka asnje krijues KA EKZISTUAR VETVETIU ka qene pergjithmone.

Falemnderit!
Nese universi spaska te drejte te vetekrijohet,perse zoti paska.Nese te duket absurde qe universi u krijua vetevetiu,perse s'te duket absurde per zotin?

Perderia flet per biblen dhe toren,qe une e di qe ke te drejte,te ftoj ta shikosh kete video edhe per kuranin,nese di sado pak anglisht.

http://www.explorerunivers.com/t4868-fakte-se-kurani-eshte-prodhim-njeriu


Falemnderit per mirkuptim. Tani te jap un nje spjegim te shkurter!
Shkenctaret e ditese se sotme thone qe universit po i humb energjia ajo nuk eshte stabile " nese kesaj i humb energjia ajo patjeter qe ne nje afat kohore ka qene i mbushur" Dickaje te perjetshme nuk i humb energjia nkte rast universi qenka i varur NGA KUSH ? mefal NGA KUSH I NDERUAR ? normalisht nga energjia e pashterur , nga forca e vetme ai eshte ZOTI ! Mos e cileso perendine si individ te kufizuar po edhe thelbi i jetes eshte pjese e perendise falemnderit/

DICKAJE QE I HUMB ENERGJIA NUK QUHET E PERJETSHME DHE AI NUK KA QENE E PERJETSHME ASNJEHER NE KTE RAST " UNVIERSI " !
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Asnjė libėr i shenjtė nuk ka zbritur nga qielli

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi