"Trekėndshi i Bermudeve”, i cili gėlltit zogjtė

Shko poshtė

"Trekėndshi i Bermudeve”, i cili gėlltit zogjtė

Mesazh  Odin prej 27.08.12 13:19

"Trekėndshi i Bermudeve”, i cili gėlltit zogjtėKultivuesit e pėllumbave postierė nė Angli kanė arsye tė besojnė nė dukurinė qė dashamirėt e pėllumbave e quajnė “Trekėndėshi i Bermudeve pėr zogj”.

Gjatė vikendit tė kaluar, nga 232 pėllumba tė lėshuar, kanė arritur tė kthehen te destinacioni i tyre.

Ndonjėri nga pėllumbat e humbur kushton madje edhe 300 mijė dollarė, ndėrsa besohet se janė zhdukur ndėrmjet qyteteve Thirsk, Wetherby dhe Konsett, nė veri tė Anglisė.

Meqė kjo nuk ėshtė hera e parė qė ka ndodhur kėshtu, ekzistojnė teori pse po zhduken zogjtė.

Disa pėllumbaxhi mendojnė se bėhej fjalė pėr dukuri mbinatyrore, ndėrsa tė tjerėt besojnė se ka dorė aktiviteti i jashtėzakonshėm diellor i cili ndikon nė fushėn magnetike tė tokės dhe nė kėtė mėnyrė pengon orientimin e zogjve.

Dyshohet edhe bazėn e afėrme tė sapunimit Menwith Hill, pėr tė cilėn mendohet se emeton sinjale tė jashtėzakonshme elektronike qė cilat ndikojnė nė humbjen e orientimit tė pėllumbave.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi