Misteri i 13 kullave nė Peru

Shko poshtė

Misteri i 13 kullave nė Peru

Mesazh  Odin prej 27.08.12 13:13

Misteri i 13 kullave nė PeruPranė njė oazi, njė vend para-bregdetar e shkretėtirė nė Tsankilo tė Perusė, ndodhet njėra prej ndėrtesave mė tė mistershme nė Amerikė –diēka ngjashme si kėshtjellė, e ndėrtuar nė kurrizin e njė mali. “Kėshtjella” pėrbėhet nga njė rrjedh prej 13 kullash, tė cilėt duket sikur ruhen me kėtė mėnyrė nga Jugu…

Pėr nga ana ushtarake, pėrforcimet nuk janė dhe aq tė mira dhe tė “menēura”, duke marrė parasysh se kanė shumė hyrje dhe nuk ka asnjė burim uji nė brendėsi tė tyre. Veē kėsaj, citon alb-observer.com, kullat janė ndėrtuar disa qindra metra nga maja e malit, nė vijė tė drejt.

Pėr kėtė arsye, arkeologėt propozuan nė interpretim tė ri. Ndoshta ishte njė vend faltoresh, apo njė vend i observimit tė diellit, siē dhe ai nė Stonehenge. I vetmi fakt i pa thyeshėm, ėshtė ai se kullat kombinojnė perfekt me lindjen e diellit, pra ato vihen nė njė vijė tė drejt, gjatė periudhės sė verės dhe solstikut dimėrorė, gjė e cila ka lozur njė rol kryesor nė shumė civilizime tė lashta.

Shkencėtar nga Politeknikumi i Torinos (Politecnico di Torino) nė Itali, arritėn nė tė njėjtin pėrfundim, duke pėrdoru njė program llogaritės, i cili ėshtė krijuar pėr tė llogaritur pozicionin e diellit nė qiell dhe sasinė e rrezatimit diellor qė bie mbi panelet diellore.

Vėrtet, pozicioni i kullės sė parė korrespondon me agimin e diellit mė 21 qershor dhe 21 dhjetor.

Gjithashtu, u vėrtetua se hijet e kullave nuk rrėzohen gjithmonė nė tė njėjtin drejtim, ngaqė kullat gjenden nė tropikė dhe gjashtėmujorin e parė tė vitit tregojnė pėr nė Veri, ndėrsa gjashtėmujorin tjetėr pėr nė Jug. Kur dielli ėshtė nė kulmin e tij, hijet zhduken.
Ndoshta, ngaqė bujqit e lashtė qė jetonin aty mblidhnin informacione tė dobishme gjatė periudhės sė mbjelljes sė drithėrave.

Por ajo ēka vijon tė mbetet mister ėshtė fakti se pse kullat janė 13-tė!?
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi