Kush e bėri Zotin?

Shko poshtė

Kush e bėri Zotin?

Mesazh  Asgardian prej 27.08.12 11:43Ketu po paraqes nje shkrim dhe thjesht mendim nuk eshte imponim as fyerje as propagandė qellimi im nuk eshte me shtu konflikte ne mes njerzve , kush don le te besoj e kush don mos te besoj i teri ky shkrim eshte ne interes te te gjitheve...ju faleminderit dhe lexm te kendshem

Pra po paraqes njė pjesė tė shkurtėr nga libri i autorit Ravi Zacharias. Libri e ka titullin:Kush e bėri Zotin dhe 100 pyetje tė vėshtira pėr besimin. Shpresoj t’iu pėlqejė.

Askush nuk e bėri Zotin. Ai nuk u krijua nga askush. Zoti ka ekzistuar gjithmonė. Vetėm gjėrat qė kanė njė fillim kanė njė krijues. Zoti nuk kishte fillim pėr kėtė arėsye Zoti nuk ėshtė krijuar. Tradicionalisht ateistėt qė mohojnė ekzistencėn e Zotit besojnė se universi nuk ėshtė krijuar, por thjesht “ėshtė aty” nė pėrjetėsi. Ata i apelohen Ligjit tė parė tė thermodinamikės (LPT): Energjia nuk mund tė krijohet dhe nuk mund tė shkatėrrohet. Disa gjėra duhen vėzhgyer nė pėrgjigjie.

Fillimisht, kjo mėnyrė e pohimit tė ligjit tė parė tė thermodinamikės nuk ėshtė njė mėnyrė shkencore; nė fakt ėshtė njė pohim filozofik. Shkenca ėshtė e bazuar nė vėzhgime, kėshtu qė nuk ka prova tė vėzhguara nga shkenca qė mund tė thonė me absolutizėm nėse “mund” apo “nuk mund” tė shkatėrrohet energjia. Pėr tė qėnė shkencor pohimi duhet tė thotė: Me aq sa kemi vėzhguar ne, sasia e energjisė nė univers nuk ndryshon. Asnjė nuk ka vėzhguar energji tė re tė hyjė nė ekzistencė ose tė dalė nga ekzistenca. Kur ligji i parė i thermodinamikės kuptohet drejt, duket se nuk bėn asnjė pohim pėr tė mbrojtur idenė se universi nuk pati fillim, apo se universi ėshtė i pėrjetshėm. LPT nuk e di nėse energjia ėshtė krijuar apo jo, LPT nuk do t’ia dijė pėr kėtė ēėshtje, e vetmja gjė qė LPT i intereson ėshtė fakti qė sasia e energjisė nuk ka ndryshuar.

Pėr hir tė argumentit le tė supozojmė qė energjia –i gjithė universi i energjisė qė e quajmė kozmos–nuk ėshtė krijuar, si besojnė shumė ateistė. Nėse ky pohim ėshtė i vėrtetė (qė energjia nuk ėshtė krijuar), nuk ka kuptim sikur tė pyesim kush e ka krijuar energjinė. Nėse energjia ėshtė e pakrijuar dhe e pėrjetshme, padyshim qė asnjė apo asgjė nuk e ka krijuar. Ka ekzistuar gjithmonė. Pra nuk ka kuptim tė pyesim “kush e krijoi universin” nėse ka ekzistuar gjithmonė, poashtu nuk ka kuptim tė pyesim “Kush krijoi Zotin” meqė ai ka ekzistuar gjithmonė. Nėse universi nuk ėshtė i pėrjetshėm, ka nevojė pėr njė shkak. Por, nėse universi nuk ka fillim, at’her nuk ka nevojė pėr njė shkak. Poashtu nėse Zoti qė nuk ka fillim, ekziston, ėshtė absurde tė pyesėsh “Kush e bėri Zotin.” Ėshtė gabim kategorik tė pyesėsh “Kush krijoi Tė-Pakrijuarin” ose “Kush bėri tė Pa-Bėrin”, ėshtė njė soj si tė pyesėsh “Kush ėshtė gruaja e beqarit.”

Pse nuk mund tė ketė ekzistuar bota pėrgjithmonė?
Tė krishterėt natryralisht besojnė se duhet tė ketė njė Zot sepse bota pati njė fillim. Dhe, ēdo gjė qė ka fillim duhet tė ketė njė fillim-prurės. Por pyetja ėshtė: nga e dimė ne qė bota pati njė fillim? Ndoshta bota ka ekzistuar gjithmonė! Agnosti i famshėm Bertran Russell prezantoi kėtė dilemė:

Bota ose kishte njė fillim ose nuk kishte njė fillim. Nėse nuk kishte fillim, nuk kishte nevojė pėr Zot. Nėse kishte fillim at’her pyesim “Kush e shkaktoi Zotin?” Nėse Zoti ka njė shkaktar, ai nuk ėshtė Zot. Nė ēdo rast, ne nuk harrijmė tek njė shkak i parė i pakrijuar (Zoti).

Pėrgjigjia e kėsaj dileme ėshtė se kjo dilemė propozon njė pyetje qė nuk ka kuptim: kush bėri Zotin. Pra, ėshtė gabim tė supozosh automatikisht se “gjithēka ka njė shkak” kur thuhet se “gjithēka qė ka njė fillim duhet tė ketė njė shkak.” Kėto janė dy pohime tė ndryshme. Sigurisht, gjithēka qė pati njė fillim, ka njė shkaktar. Asgjėja nuk mund tė krijojė gjėnė. Zoti nuk ka nevojė pėr njė shkaktar, ose shkak, sepse Zoti nuk ka fillim.

Ne duhet tė tregojmė vetėm se universi kishte njė fillim, pėr tė treguar qė kishte njė shkaktar, si psh Zoti. Dy argumenta do tė ofrohen mė poshtė qė do tė tregojnė se universi kishte fillim. Njė nga argumentat vjen nga shkenca, nga Ligji i Dytė i Thermodinamikės (LDT). Argumenti tjetėr ėshtė nga filozofia.

Sipas LDT universit po i mbaron energjia qė mund tė pėrdoret. Por nėse universit po i mbarohet diēka do tė thotė qė nuk ėshtė i pafund dhe i pėrjetshėm. Ndėrsa njė sasi e pafund energjie nuk mbaron kurrė, nuk duhet njė pafundėsi pėr tu mbaruar sasia e energjisė qė ka fund. Pėr kėtė arėsye universi meqė nuk ėshtė i pafund, duhet tė ketė pasur njė fillim. Pėr shembull, ēdo makinė ka njė sasi tė caktuar nafte nė tė, pėr kėtė arėsye herė pas here blejmė naftė pėr tė. Nėse do tė kishim njė mbajtėse nafte tė pafund nė makinė dhe nė sasi nafte tė pafund, at’her nuk do tė ndalonim kurrė dhe nuk do ta ri-mbushnim makinėn kurrė me naftė. Fakti qė ne e ri-mbushim makinėn me naftė do tė thotė se ishte e mbushur dikur por tani nafta ka mbaruar. Nė tė njėjtėn mėnyrė, universi pati njė fillim, pėr kėtė arėsye ka njė shkaktar, dhe ky shkaktar ėshtė Zoti.

Hipotezat.
Disa hipotezojnė se universi bėn njė vet-prapakėrcim, por ky pozicion ėshtė thjesht njė hamendje dhe bie nė kundėrshtim me Ligjin e Dytė tė Thermodinamikės. Sepse edhe nėse universi do te vet-prapakėrcente, do tė mbaronte vetė. Astronomisti agnost Robert Jastrow tha:
Kur hidrogjeni digjet kur shpėrthejnė yjet, kthehet nė elemente mė tė rėnda, dhe kurrė nuk mund tė kthehet nė gjendjen qė ishte mė parė. Nga minuta nė minutė, nga viti nė vit, hidrogjeni digjet nė yje, dhe sasia e hidrogjenit nė univers zvogėloget.”

A ndryshon Energjia.??
Nėse sasia e pėrgjithshme e energjisė nuk ndryshon, por sasia e energjisė sė dobishme po mbaron, do tė thotė se universi nuk ėshtė i pafund. Kjo do tė thotė se universi nuk ka ezkistuar pėrgjithmonė; padyshim ka pasur njė fillim. Ose sipas Ligjit tė Dytė tė thermodinamikės, meqė universi po shkon drejt parregullsisė, nuk mund tė jetė i pėrjetshėm. Sepse po tė ishte i pėrjetshėm, do tė ishte i parregult tani, por universi nuk ėshtė i parregullt, kėshtuqė duhet tė ketė pasur njė fillim qė ishte i rregullt.

Argumenti Filozofik.
Nuk ėshtė e mundur qė tė ketė pasur njė pafundėsi momentesh nga tani, e deri nė tė kaluarėn e pafundme, sepse e sotmja nuk do tė kishte ardhur kurrė (por ka ardhur). Sipas pėrkufizimit tė fjalės “pafund”, meqė pafundsia nuk ka as fillim e as fund, nuk ėshtė e kalueshme. Nėse ti je nė Prishtinė dhe unė jam nė Sarandė, dhe midis nesh ekziston njė distancė e pafundme, at’her ne nuk do tė takoheshim kurrė, sepse pafundia nuk ėshtė e kalueshme. Por meqė e sotmja ka ardhur, kjo do tė thotė se vetė koha dhe universi nuk janė tė pafundme, dhe se kanė patur njė fillim. Si edhe thamė, nėse diēka ka njė fillim, at’her ka njė krijues. Krijuesi ėshtė Zoti.

Dyshimet
Filozofi dyshues David Hume (shq. Dejvid Hjum) nuk hodhi nė dyshim faktin qė gjėrat qė kanė njė fillim kanė njė shkaktar pėr ekzistencėn e tyre. Ai tha, “bota kohore (temporale) ka pasur njė fillim. Njė numėr i pafund i pjesėve tė vėrteta tė kohės, duke kaluar nė rradhė dhe duke u shuar njėra pas tjetrės, ėshtė njė kundėrthėnie (kontradiktė) kaq e dukshme sa asnjė njeri qė nuk ka llogjikė tė korruptuar, duhet ta pranojė si tė vėrtetė.” Pra nėse kėto dy kushte paraprake janė tė vėrteta, duket qė dueht tė ketė pasur njė Krijues i universit hapėsirė-kohė, qė ne e quajmė kosmos, ai krijues ėshtė Zoti dhe Zoti nuk u bė nga askush.
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e bėri Zotin?

Mesazh  A.Angel prej 27.08.12 22:57

.


Edituar pėr herė tė fundit nga A.angel nė 30.08.12 12:28, edituar 1 herė gjithsej
avatar
A.Angel

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e bėri Zotin?

Mesazh  sonila shala prej 29.08.12 15:54

Shume e vertet
avatar
sonila shala

Ka sy qe marrin drite,ka sy qe e japin ate

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  vetem eshte me mire prej 29.08.12 21:16

ravi zahacharia- an e kam lexuar ne disa libra te tij dhe eshte nje mik modest me lexuesin dhe i thjeshte per tu kuptuar ; librat e tij me ka ndihmuar shume per te njohur , ose me gjysem zeri [kuptuar ] Zotin .

urimet e mia hapesit te temes , eshte nje shkrim vertet mbreselenes dhe ndertues per nje mendje te kthjellet .
avatar
vetem eshte me mire

Di nje gje , qe s'di asgje.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e bėri Zotin?

Mesazh  ijj prej 30.08.12 11:09

njeriun me krahasu me Zotin osht shum i padijshum po thuajse (lop),andaj te mendoj njeriu se si osht krijuar Zoti osht njesoj si te mendonj nje lop se si esht kriju njeri shum e pakuptim .kshtu qe ndaloni me ket tema se zdo e gjeni kurr pergjije!..RESPEKT!
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

64


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e bėri Zotin?

Mesazh  sheli prej 31.08.12 1:56

nuk ka pasur nje zot dhe as nuk do te kete...vetem nje pyetje do bej per besimtaret!! Kush ishte ajo superfuqi qe krijoj zotin??? ndoshta e keni kuptuar gabim gjithcka!! pra per te vertetuar dicka duhet tia nisni nga themelet dhe jo te filloni te beni catin..sduhet ta merrni faktin e egzistences se zoti per te mirqen...por te jeni pak kurioz ne vetvete per te miren tuaj.....
avatar
sheli

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e bėri Zotin?

Mesazh  Asgardian prej 31.08.12 11:31

sheli shkruajti:nuk ka pasur nje zot dhe as nuk do te kete...vetem nje pyetje do bej per besimtaret!! Kush ishte ajo superfuqi qe krijoj zotin??? ndoshta e keni kuptuar gabim gjithcka!! pra per te vertetuar dicka duhet tia nisni nga themelet dhe jo te filloni te beni catin..sduhet ta merrni faktin e egzistences se zoti per te mirqen...por te jeni pak kurioz ne vetvete per te miren tuaj.....

superfuqia qe krijoi ZOTIn ishte vet ZOTI qe ka ekzistuar gjithmone me qenien e tij.
se pari ai nuk eshte krijes po krijues sepse eshte jasht nocionit te kohes dhe hapsires....nese je jasht kohes dhe hapsires nuk te dueht krijimi dhe zhvillimi
vetem ZOTI ska fillim dhe fund se eshte i pari dhe i fundit....

vet fakti qe gjithesia ka shperthyer d.m.th BIG BANG na qon ne perfundim te shkaku fillesatar ne ekzitencen e ZOTIT ose nxitesi i gjithqkaje......

''Ata qe mohojnė Ekzistencen e ZOTIT nuk mund ta shpjegojnė krijimin e universit madje as krijimin e vetes se tyre''
'' NIL AMSTRONG ''
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Krijimi Zotit

Mesazh  Frymarrja prej 31.08.12 23:28

Universi ' nuk ka mundur te krijohet vetvetiu.. dhe asgje nuk krijohet vetvetiu,
avatar
Frymarrja

Zoti yn ėsht Allahu, Dhe se Muhameti ėsht i derguari i tij..

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e bėri Zotin?

Mesazh  sheli prej 01.09.12 0:11

artisti shkruajti:
sheli shkruajti:nuk ka pasur nje zot dhe as nuk do te kete...vetem nje pyetje do bej per besimtaret!! Kush ishte ajo superfuqi qe krijoj zotin??? ndoshta e keni kuptuar gabim gjithcka!! pra per te vertetuar dicka duhet tia nisni nga themelet dhe jo te filloni te beni catin..sduhet ta merrni faktin e egzistences se zoti per te mirqen...por te jeni pak kurioz ne vetvete per te miren tuaj.....

superfuqia qe krijoi ZOTIn ishte vet ZOTI qe ka ekzistuar gjithmone me qenien e tij.
se pari ai nuk eshte krijes po krijues sepse eshte jasht nocionit te kohes dhe hapsires....nese je jasht kohes dhe hapsires nuk te dueht krijimi dhe zhvillimi
vetem ZOTI ska fillim dhe fund se eshte i pari dhe i fundit....

vet fakti qe gjithesia ka shperthyer d.m.th BIG BANG na qon ne perfundim te shkaku fillesatar ne ekzitencen e ZOTIT ose nxitesi i gjithqkaje......

''Ata qe mohojnė Ekzistencen e ZOTIT nuk mund ta shpjegojnė krijimin e universit madje as krijimin e vetes se tyre''
'' NIL AMSTRONG ''
Po zoti ateher ma thuaj si u krijua vetvetiu... Ndoshta kur jemi te paqarte per nje gje duhet te heshtim dhe te degjojm me vemendje tjetrin..ju besimtaret nuk keni fakte se si e krijoi zoti universin,po shkencetaret kane fakte ne lidhje me origjinen e gjithckaje (pa ndikiin e zotit ) me thuaj nje prove materiale qe zoti egziston dhe flasim... vetem jeni bere rober te fese dhe perpiqeni te ecni ne hapat e te tjereve
avatar
sheli

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e bėri Zotin?

Mesazh  Asgardian prej 01.09.12 0:23

sheli shkruajti:
artisti shkruajti:
sheli shkruajti:nuk ka pasur nje zot dhe as nuk do te kete...vetem nje pyetje do bej per besimtaret!! Kush ishte ajo superfuqi qe krijoj zotin??? ndoshta e keni kuptuar gabim gjithcka!! pra per te vertetuar dicka duhet tia nisni nga themelet dhe jo te filloni te beni catin..sduhet ta merrni faktin e egzistences se zoti per te mirqen...por te jeni pak kurioz ne vetvete per te miren tuaj.....

superfuqia qe krijoi ZOTIn ishte vet ZOTI qe ka ekzistuar gjithmone me qenien e tij.
se pari ai nuk eshte krijes po krijues sepse eshte jasht nocionit te kohes dhe hapsires....nese je jasht kohes dhe hapsires nuk te dueht krijimi dhe zhvillimi
vetem ZOTI ska fillim dhe fund se eshte i pari dhe i fundit....

vet fakti qe gjithesia ka shperthyer d.m.th BIG BANG na qon ne perfundim te shkaku fillesatar ne ekzitencen e ZOTIT ose nxitesi i gjithqkaje......

''Ata qe mohojnė Ekzistencen e ZOTIT nuk mund ta shpjegojnė krijimin e universit madje as krijimin e vetes se tyre''
'' NIL AMSTRONG ''
Po zoti ateher ma thuaj si u krijua vetvetiu... Ndoshta kur jemi te paqarte per nje gje duhet te heshtim dhe te degjojm me vemendje tjetrin..ju besimtaret nuk keni fakte se si e krijoi zoti universin,po shkencetaret kane fakte ne lidhje me origjinen e gjithckaje (pa ndikiin e zotit ) me thuaj nje prove materiale qe zoti egziston dhe flasim... vetem jeni bere rober te fese dhe perpiqeni te ecni ne hapat e te tjereve

Supozojm se ka mar zoti formen e diqkaje te supozuar
kush ma garanton mu qe atesitat sdo te qeshin me neve .??
duke then se :: a ne qet zot po besoni a hauauahuaua keshtu do te qeshin
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e bėri Zotin?

Mesazh  sheli prej 01.09.12 2:40

kthjelloi mendimet se nuk po te kuptoj...
avatar
sheli

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e bėri Zotin?

Mesazh  Asgardian prej 02.09.12 2:45

sheli shkruajti:kthjelloi mendimet se nuk po te kuptoj...

shiko ketu
1.shkencetaret nuk kan fakte aspak sa i perket krijimit pa ndermjetesimin e zotit
madje madje ata po mundohen ta zbulojn zotin se po e vrejn qe ekziston nje superfuqi qe ka nis gjithqka....

2.besimatert kan fakte per ekzistencen e zotit jo materialisht por fakte te perditshme themelore qe ndodhin st ne toke
besimtaret kan fakte te plota nga pejgamberet dhe 4 libra hyjnor

3,nuk pretendoj qe te jem rober i fes as nuk pretendoj qe te te mundohem dike ta bindi me citatet e mija por pasi qe e lype mendimin tim une ta dhash

4.perse deshrion ta shohesh zotin..??
nuk ke mundesi ta shohesh zotin sepse duhet te arrish te ai permes besimit dhe bindjes e jo permes njohjes apo shqisave..

5.perse deshiron te jetosh ateist dhe neser te vdesesh si ateist.??
kur ke mudnesi te vdesesh si besimtar dhe si dihet neser zoti te fal dhe te shperblen.!!!
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e bėri Zotin?

Mesazh  sheli prej 02.09.12 16:32

artisti shkruajti:
sheli shkruajti:kthjelloi mendimet se nuk po te kuptoj...

shiko ketu
1.shkencetaret nuk kan fakte aspak sa i perket krijimit pa ndermjetesimin e zotit
madje madje ata po mundohen ta zbulojn zotin se po e vrejn qe ekziston nje superfuqi qe ka nis gjithqka....

2.besimatert kan fakte per ekzistencen e zotit jo materialisht por fakte te perditshme themelore qe ndodhin st ne toke
besimtaret kan fakte te plota nga pejgamberet dhe 4 libra hyjnor

3,nuk pretendoj qe te jem rober i fes as nuk pretendoj qe te te mundohem dike ta bindi me citatet e mija por pasi qe e lype mendimin tim une ta dhash

4.perse deshrion ta shohesh zotin..??
nuk ke mundesi ta shohesh zotin sepse duhet te arrish te ai permes besimit dhe bindjes e jo permes njohjes apo shqisave..

5.perse deshiron te jetosh ateist dhe neser te vdesesh si ateist.??
kur ke mudnesi te vdesesh si besimtar dhe si dihet neser zoti te fal dhe te shperblen.!!!

Feja eshte psheretima e nje shpirti te shtypur, opium per popullin dhe zemra e e nje sistemi pa zemer! citat i Marksit kjo.!!.

Librat: ne keto libra sidomos ne bibel e kuran gjen mjaft kundershtime! AQ shum sa nuk ta pret mendja! GJdo njeri mund te dale dhe te thoje un pash kte dhe ate! dhe ti as qe ke mundesi ti vertetosh se qfar pa ai njeri !

Zoti. dhe te ishte me ver8 ai.. as nuk do ishte kjo bote me e denje... shiko ti jeton aty ku gjdo dit njerz te mir vuajn per buke e uje.. dhe pse nuk zbret zoti tua lehtesoj dhimbjet.. vlla jeto me relaitetin se perrallat e zotit dhe te borebardhes i kemi par qe ne kohen e qepes.....
avatar
sheli

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e bėri Zotin?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi