Qėllimi i vėrtetė i UNESCO-s

Shko poshtė

Qėllimi i vėrtetė i UNESCO-s

Mesazh  Zattoo prej 26.08.12 18:32

Qėllimi i vėrtetė i UNESCO-sUNESCO u themelua ne 1945,si organizata e OKB per Edukimin, Shkencen e Kulturen dhe qe atehere ka drejtuar nje fushate per krijimin e nje standarti kulture boterore, si pergatitje per Qeverine Boterore.

Siē e kemi pare edhe me pare,mjeti kryesor qe perdoret eshte sistemi i edukimit (indoktrinimit).

Nje tjeter nga themeluesit ishte Julian Huxley, vellai i shkrimtarit Aldous.Ne 1948 Huxley shkruante:
Ne programin e edukimit (UNESCO) mund te theksoje domosdoshmerine e nje bashkimi politik boteror,dhe ti tregoje te gjithe njerezve "avantazhet" e transferimit te sovranitetit te ēdo shteti ne nje organizate boterore".

Ai gjithashtu shprehu vizionin e tij ne librin "UNESCO: Its Purposes and Its Philosophy", kur shkroi:
Detyra qe UNESCO ka perballe.....eshte te ndihmoje lindjen e nje kulture boterore, me nje filozofi dhe ide te sajen, dhe me qellimet e shumta te saj".

Familja Huxley ishin pjesetare aristokrate te elites britanike dhe mbeshtetes te bindur te eugjenetikes Thomas, gjyshi i Julian dhe Aldous,njihej ndryshe si "Bulldogu i Darvinit" sepse mbronte Teorine e Davinit.
Vete Julian ishte President i British Eugenics Society.

Ne 1941 shkruante:
Shtresat e uleta riprodhohen shume shpejt.Prandaj .....nuk duhet te kene shume akses ne kurat spitalore dhe bamirese, perndryshe eliminimi i ketij kontrolli i seleksionimit natyral do ta beje shume te lehte rritjen e numrit te femijeve dhe mbijetesen e tyre.Papunesia afatgjate duhet te sherbeje edhe si nje arsye per "sterilizim" sepse do mendohen mire para te bejne femije per shkak te gjendjes ekonomike" .
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ku po shkon kjo bote?

Mesazh  Rrahim Zogu prej 09.10.12 20:48

shume gjera sarrij ti kuptoj por ky deklarimi i fundit me ka habitur fare? tani qe po e mendoj me ka c'orientuar fare.
si ka mundesi qe nje udheqes i tille te deklaroje kete.
zoti na ruajt
avatar
Rrahim Zogu

zemerimi eshte si nje bishe,nese e le te lire, te kafshon

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qėllimi i vėrtetė i UNESCO-s

Mesazh  Jon Sh prej 10.10.12 14:50

edhe un e kam menduar nje gje te tille por ajo pjesa per spitalin eshte e pameshirshme. ndersa ata vertet duhen te mendohen para se te bejne femije
avatar
Jon Sh

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qėllimi i vėrtetė i UNESCO-s

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi