Fenomenet mė tė ēuditshme nė Shqipėri

Shko poshtė

Fenomenet mė tė ēuditshme nė Shqipėri

Mesazh  Luli prej 25.08.12 12:12

Fenomenet mė tė ēuditshme nė ShqipėriCėrriku, 2 orė nėn vėzhgimin e njė disku nė 1993-shin


Banorė tė qytetit tė Cėrrikut panė pėr rreth dy orė njė objekt fluturues tė rrallė, tė cilin e identifikuan si UFO. Pėr 2 orė me radhė qyteti u pėrfshi nga paniku dhe kurioziteti. Njė gazetė e kohės lajmėron se policisė asaj nate iu desh tė qetėsonte qytetarėt, tė cilėt ishin habitur pas pamjes sė objektit, qė, sipas dėshmive ishte ndriēues dhe fluturonte. Gazeta raporton se objekti qėndroi nė qiell nga ora 20:00 e mbrėmjes deri nė orėn 22:00 dhe u largua vetėm pasi ishte parė nga dhjetėra dėshmitarė. Gazetat nė atė kohė pėrmend njė objekt tė ngjashėm tė parė nė afėrsi tė kėsaj zone nė vitin 1963, por qė atėherė debati ishte mbyllur me pohimin e pėrfaqėsuesve tė sistemit se bėhej fjalė pėr njė avion tė ri tė hedhur nė ajėr nga Shqipėria.


Disku fluturues nė Roskovec


Ka qenė viti 2006, kur banorėt betoheshin se UFO-t kishin vizituar qytetin e tyre. Fillimisht u pa si njė hipotezė, por pas shenjave qė kishte lėnė disku fluturues, tė gjithė filluan tė bėheshin kureshtarė. Jo mė larg se 10 km larg Fierit, drejt rrugės nacionale pėr nė Berat, diku nė mes tė dy qyteteve shtrihet qyteti i Roskovecit. Qyteza, qė nė etimologjinė shqipe, sipas kuptimit tė vjetėr tė emrit tė saj, ndahet nė rosė, kovė dhe ec. UFO-t kishin vizituar qytezėn e vogėl tė tyre. Vetėm njė ēast ka mbėrritur disku fluturues dhe, sipas banorėve, vendi pėrreth u zhyt nė errėsirė dhe ciklon. "Qielli u errėsua, pemėt janė lėkundur, doli njė tym i zi dhe pashė se drejt meje po vinte njė gjė e ēuditshme me dy sfera dhe konike nė majė. Ishte nė ngjyrė tė bardhe nė gri", - pėrmendnin dėshmitarėt nė atė kohė. Ka dėshmitarė, ka njerėz qė betohen se ėshtė e vėrtetė, ka kureshtarė qė shkojnė nė vendin e ngjarjes. Tashmė atje nuk shikohet asgjė. Qyteza ka tėrhequr mjaft vizitorė nga Tirana, Fieri, Berati, madje edhe tė huaj nga Holanda. Por, deri tani asnjė shkencėtar nuk ka shkuar qė tė vėrtetojė nėse ėshtė e vėrtetė apo jo ngjarja e rrallė.


Sfera qė ra nga qielli nė Rrėshen – KalimashNjė vit mė parė tė gjithė punėtorėt e Rrugės sė Kombit u habitėn kur papritur gjetėn njė sferė tė ēuditshme tė njė madhėsie mesatare. Sfera kishte njė ngjashmėri me tė gjitha sferat e gjetura qė nga Brazili dhe deri nė Bosnjė. Ajo peshon tre tonė, por ende nuk dihet pėrbėrja e saktė dhe mėnyra se si ka arritur nė njė formė tė tillė. Hipotezat janė tė shumta duke filluar se ajo ka pėrbėrje llavosfere e deri nė mitologjinė e lashtė. Punėtorėt, qė ndėrtonin Rrugėn e Kombit e kanė gjetur sferėn njė vit mė parė, por vetėm tani u bė i mundur transporti i saj nė Tiranė. Nė tė njėjtin vend u gjetėn edhe disa mbetje tė tjera sferike, por qė nuk e kishin ruajtur formėn e tyre.


Peshku 120 kg i kapur nė Ksamil


Ksamili me bukurinė e tij ka tėrhequr dhe njė ndėr peshqit mė tė mėdhenj nė botė. Duket si “tabu” pėr Ksamilin, qytezėn buzė detit Mesdhe, qė tė afrohen peshq me pėrmasat e njė balene. Por, ja qė ditėn e djeshme kjo tabu u thye nga dy peshkatarė tė thjeshtė, tė cilėve u ra nė rrjeta njė peshk 8 metra i gjatė e me peshė 120 kg. Peshku ėshtė i llojit “pastanak”, i cili nė raste tė tjera ka pasur peshėn maksimale deri nė 50 kg. Peshkatarėt qė e zunė peshkun gjigant, tregonin atėherė se kanė vuajtur shumė pėr ta hedhur atė nė varkė, ndėrsa rrjetat janė dėmtuar prej peshės sė madhe.


Fantazmat nė njė familje nė Kukės


Para 8 vitesh njė burrė telefoni policinė e rrethit se po shikonte disa gjėra tė ēuditshme jashtė shtėpisė sė tij. Sipas vetė personit, nė atė kohė jashtė kishte disa fantazma, tė cilat po vinin rreth e rrotull. Nė atė kohė policia e mori si njė tallje, por njė grup policėsh u nisėn pėr nė fshatin nga erdhi telefonata. Kur shkuan nė shtėpinė e tij jashtė oborrit u panė tė gjitha objektet tė rrėzuara, ndėrsa burri qė telefoni sė bashku me familjen u gjenden nė njė gjendje shoku dhe nuk flisnin fare. Po kėshtu ngjarja qė ata treguan mė mbrapa, ishte shumė e ēuditshme dhe ata edhe sot tregojnė se ato fantazma ishin tė vėrteta dhe nuk gėnjejnė.


Elbasani, vendi i ēudirave, qengji me 6 dhe zogu me 4 kėmbė


Njė qengj i pazakonshėm ka lindur nė qytetin e Elbasanit. Qengji me gjymtyrė dhe organe tė dubluara, ka lindur nė njė fshat tė Sulovės nė rrethin e Elbasanit. Delja qė ka lindur kėtė qengj, ka lindur edhe njė qengj tjetėr tė seksit femėr, e cila ėshtė me gjymtyrė tė rregullta. Ndėrsa binjaku mashkull ka lindur me gjashtė kėmbė, dy prej tė cilave tė ngjitura, ndėrsa organet e tjera tė dyzuara. Familjarėt qė kanė nė pronėsi qengjin janė shprehur se kjo nuk kishte ndodhur kurrė mė parė nė zonėn e tyre, por kjo gjė, sipas tyre, vinte nga rendimenti e pjellshmėrisė sė deles, e cila pjell binjakė, dhe sasisė sė qumėshtit qė prodhon. Ndėrkohė, po nė Elbasan ka lindur dhe shpendi i ēuditshėm, nė 2010 dhe sipas pronarit tė tij ka shkaktuar habinė e tė gjithėve. Nga katėr kėmbė, zogut i funksionojnė vetėm dy kėmbėt e parme, ndėrsa dy tė tjerat, tė cilat janė tė tepėrta nė trupin e tij, nuk janė funksionale. Ky rast ėshtė i pari i kėtij lloji nė Elbasan, ndėrsa vetė banorėt nuk e kanė shpjeguar kurrė kėtė fenomen.


Peshkaqenėt vizitorė qė s’kanė arritur tė hanė asnjėShqipėria 2 herė gjatė historisė ėshtė vizituar nga 2 vizitorė tė veēantė, qė ishin peshkaqenėt. Nė Himarė dhe nė Durrės kanė ardhur 2 herė peshkaqenė, tė cilėt ishin tė gatshėm tė sulmonin njerėzit nė ēdo kohė. Por nė tė dyja rastet nuk kanė arritur tė bėjnė ndonjė sulm ndaj njerėzve. Nė rastin e Durrėsit peshkaqeni u kap nga njė peshkarexhė shumė e madhe, ndėrsa nė rastin e Himarės thuhet se ėshtė vrarė nga peshkatarėt, por hipoteza qė besohet mė shumė, ėshtė qė tė jenė larguar vetė.

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi