Varėsia nga interneti dėmton trurin e njeriut

Shko poshtė

Varėsia nga interneti dėmton trurin e njeriut

Mesazh  Asgardian prej 25.08.12 11:08Me shumė se 3 miliard perdorues te internetit..Varėsia ndaj internetit shkakton ndryshime nė trurin e njeriut. Ky konstatim ėshtė vėrtetuar nga njė studim i realizuar nė Kinė nė vendin me mė shumė pėrdorues dhe vartės tė internetit.

Studimi pėrfshiu skanimin me anė tė rezonancės magnetike (MRI) tė trurit tė tė rinjve tė grupmoshės 14-21 vjeē. Mes tė rinjve kishte edhe nga qė e pėrdorin internetin nė mėnyrė tė pakontrolluar, ose qė njihen ndryshe edhe si persona tė varur nga interneti.
Studiuesit arritėn tė gjejnė se cipa ngjyrė gri e krijuar nga fijet nervore nė trurin e tė rinjve tė varur nga interneti pėsonte ndryshime dhe zbuluan gjithashtu edhe dėmtimin e interneuroneve tė fijeve nervore qė lidhin qendrat pėrkatėse nė tru qė kanė funksion tė kontrollojnė ndjenjat, vendimmarrjen, kujdesin dhe perceptimin. Dėme tė ngjashme vihen re edhe nė varėsitė ndaj alkoolit dhe kokainės.
Studiuesit pėrcaktuan se 1 nė ēdo 10 pėrdorues tė internetit bėhet i varur prej tij. Pėrfundimet e studimit shkencor u publikuan nė revistėn “Plus One”. Pritet qė kėto pėrfundime tė ndihmojnė nė gjetjen e metodave tė reja pėr kurimin e personave tė varur nga interneti.
Kurse shkencėtarėt e Universitetit Worcesters nė njė studim qė kishin bėrė mė herėt kishin gjetur se varėsi shkaktojnė edhe telefonat inteligjentė dhe njė numėr i madh i pėrdoruesve ndjejnė “dridhje imagjinare”.
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi