Seks nuk do tė ketė nė tė ardhmen!

Shko poshtė

Seks nuk do tė ketė nė tė ardhmen!

Mesazh  Kill me prej 24.08.12 23:16

Seks nuk do tė ketė nė tė ardhmen!


Njerėzit nė tė ardhmen do tė riprodhohen pa seks, gjė qė njerėzimin do ta bėjė aseksual, pohon studiuesja britanike e gjenetikės, Aarathi Prasad, nga Kolegji Imperial i Londrės. Sipas teorisė tė cilėn e ka publikuar nė librin e saj tė ri “Si njė virgjėreshė", njerėzit do tė riprodhohen me ndihmėn e spermės artificiale, qelizave vezore dhe mitrės sintetike, tė cilat do t’ju instalohen edhe burrave. Meqė qėllimi kryesor i seksit ėshtė lindja dhe vazhdimėsia e specieve, e kjo mė nuk do tė nevojitet, atėherė njerėzit, sipas saj, nė tė ardhmen do ta harrojnė seksin.
Prasad pohon se shkenca moderne ka avancuar kaq shumė sa qė inseminimi artificial ėshtė bėrė njė gjė e pėrditshme. Ndėrsa, duke ditur se njė grup shkencėtarėsh nga Australia e ka bėrė modelin e parė sintetik tė mitrės, nė tė ardhmen ajo do tė jetė nė gjendje tė vendoset tek burra, kėshtu qė edhe ata do tė mund tė lindin pa ndihmėn e femrave. Mitra e parė artificiale ėshtė punuar si njė enė e vogėl plastike e dedikuar pėr tė mbajtur fluidet dhe bakteret qė gjenden zakonisht nė trupin e njė gruaje. Tash pėr tash, ajo ėshtė vendosur nė trupin e njė peshkaqeni, i cili me sukses ėshtė riprodhuar.

Shkencėtarja britanike po ashtu cekė se nė vitin 2004, nė Japoni, nė laborator ėshtė krijuar sperma e parė artificiale, e cila ėshtė testuar pėr fekondim tek vezorėt natyral tė miut. Pas 371 pėrpjekje tė pasuksesshme, u lind nė fund miu i shėndetshėm Kaguja. Kėrkuesit kanė thėnė se ky ishte njė sukses i madh, meqė ėshtė dėshmuar se me kalimin e kohės do tė ndodhė vdekja e kromozomit Y, si pjesė gjenetike e zinxhirit tė ADN-sė, qė nėnkupton krijimin e gjinisė mashkullore te tė gjitha llojet. Mbajtėsit e kromozomeve tė tilla janė anėtarėt e gjinisė sė fortė, qė do tė thotė se zhdukja e tij nė mėnyrė tė pashmangshme do tė ēojė edhe nė zhdukjen e meshkujve
avatar
Kill me

30


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi