Disa pyetje pa pergjigjeje?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Disa pyetje pa pergjigjeje?

Mesazh  Asgardian prej 24.08.12 23:11

1.Ku Qendron shpirti.?

2.Si duket fundi i gjithesisė.?

3.Si eshte e lidhur mendja me trupin.?

4.Qfare kishte para BIG-BANG.?

5.Pse nuk e dijm se kur do te vdesim.?

6.Kur filloi ADAMI te jetonte.?

7.Si filloi jeta ne tokė.?

8.Kur do te bėhet fundi i botes.?

9.Pse nuk mund te studiohet erresira.?


10.Qka ėshtė bota e ėndrrave.?


Edituar pėr herė tė fundit nga artisti nė 25.08.12 10:44, edituar 4 herė gjithsej
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

85


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa pyetje pa pergjigjeje?

Mesazh  Odin prej 25.08.12 0:32

Ju i paskeni shtruar pyetjet dhe ne te njejten kohe i paskeni paragjykuar pergjigjet !
avatar
Odin

577


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa pyetje pa pergjigjeje?

Mesazh  Asgardian prej 25.08.12 1:10

hokus-pokus shkruajti:Ju i paskeni shtruar pyetjet dhe ne te njejten kohe i paskeni paragjykuar pergjigjet !

nese din te pergjigjesh je i lir.por jo te hamndesosh..pyetjet jane te qarta ,!!!
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

85


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa pyetje pa pergjigjeje?

Mesazh  Kill me prej 25.08.12 12:38

Ku Qendron shpirti.?

Shpirti nuk qendron askund,sepse ai nuk egziston.Te pakten shkenca nuk e njeh.

2.Si duket fundi i gjithesisė.?

Gjithesia akoma nuk ka fund,sepse eshte ne zgjerim e siper.

3.Si eshte e lidhur mendja me trupin.?

Nepermjet trurit.

4.Qfare kishte para BIG-BANG.?

Asgje.

5.Pse nuk e dijm se kur do te vdesim.?

Sepse nuk e dijme,por ne disa raste mjeket e dijne.

6.Kur filloi ADAMI te jetonte.?

Adami nuk ka egzistuar kurre.

7.Si filloi jeta ne tokė.?

Nga rastesia.

8.Kur do te bėhet fundi i botes.?

Kur dielli me nuk do egzistoj,dhe kjodo zgjas se paku edhe 5 miliarde vite,ose nese ne toke bie ndonje meteor gjigant.

9.Pse nuk mund te studiohet erresira.?

Erresira nuk egziston,ajo eshte mungese e drites.

10.Qka ėshtė bota e ėndrrave.?

Perjetim i ngjarjeve ditore,asgje me shume.
avatar
Kill me

217


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa pyetje pa pergjigjeje?

Mesazh  Asgardian prej 25.08.12 16:44

edon shkruajti:Ku Qendron shpirti.?

Shpirti nuk qendron askund,sepse ai nuk egziston.Te pakten shkenca nuk e njeh.

2.Si duket fundi i gjithesisė.?

Gjithesia akoma nuk ka fund,sepse eshte ne zgjerim e siper.

3.Si eshte e lidhur mendja me trupin.?

Nepermjet trurit.

4.Qfare kishte para BIG-BANG.?

Asgje.

5.Pse nuk e dijm se kur do te vdesim.?

Sepse nuk e dijme,por ne disa raste mjeket e dijne.

6.Kur filloi ADAMI te jetonte.?

Adami nuk ka egzistuar kurre.

7.Si filloi jeta ne tokė.?

Nga rastesia.

8.Kur do te bėhet fundi i botes.?

Kur dielli me nuk do egzistoj,dhe kjodo zgjas se paku edhe 5 miliarde vite,ose nese ne toke bie ndonje meteor gjigant.

9.Pse nuk mund te studiohet erresira.?

Erresira nuk egziston,ajo eshte mungese e drites.

10.Qka ėshtė bota e ėndrrave.?

Perjetim i ngjarjeve ditore,asgje me shume.

si duket ne shikim te par qenke ATEIST ..por sido qe te jet nuk je pergjigjur me intelekt por me nxitim dhe kot fare
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

85


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa pyetje pa pergjigjeje?

Mesazh  Kill me prej 25.08.12 18:09

Per ty eshte e kote,por une po pergjigja ne ato pyetjet "pa pergjigje"
avatar
Kill me

217


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa pyetje pa pergjigjeje?

Mesazh  Jon Sh prej 25.08.12 18:32

@edon
ne po kerkojme per ndonje pergjigjje serioze jo vetem hamendesime te vakta
avatar
Jon Sh

55


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa pyetje pa pergjigjeje?

Mesazh  Fakiri prej 26.08.12 11:35

Kur filloi ADAMI te jetonte.?

Adami nuk ka egzistuar kurre.


Edon ateizmi yt po ta trubullon arsyjen,shkollimi dhe sidomos pikėpamja Darviniste e krijimit tė paska lėnė gjurme tė pashlyera nė kujtesėn tėnde......Logjikisht po tė mos ekzistontet Njeriu si do tė ishin ne pasardhėsit e tij?!!!Fetarėt e kanė keq kuptuar fjalėn ADAM dhe e kanė interpretuar ashtu si i ėshtė dukur mė lehet por jo edhe me e logjikshme mė e arsyeshme.... Nė librat e fejėve Abrahmike(monoteiste),shumė mirė ceket se nė fillim e krijova Njeriun dhe pastaj e pakėzova me emrin Adam(Adamin-gjininė mashkullore),pėr ti ju bėrė tė ditur engjujve dhe tė gjithė krijesave se ky ėshtė Njeri (Adam) dhe se ky ėshtė mėkėmbėsim im nė Tokė... Mos prit kot qė nga shtaza tė lind (tė evalvohet) njeriu dhe nga njeriu tė lind shtaza,merre pak me rezerva kėtė teori tė Darvinit,dhe nuk tė themė edhe tė pėrqafosh teorit fetare verbėrisht por tė kisha kėshillur qė ti lexoni vetė dhe ti analizoni pa ndėrhyrjen e klerit dhe doktrinės sė tyre,por vetėm me mendjen tėnd duke mos i lėnė vend aspak ndikimeve qė mund tė vijin nga cila do anė....

me respekt fakiri

avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa pyetje pa pergjigjeje?

Mesazh  Asgardian prej 26.08.12 14:27

i nderuar fakir .Edoni edhe pse shitet atesit dhe ateistat tjer e din bukur mire se teorinė e CHARLS DARVINIT e kan mohuar edhe vet shkencetaret evropian. duke then se fosilet e njerzve te gjendura ne shum vende te afrikes dhe azise jane shume me te vjetra se fosilet e majmuneve te atehershem .
pra na jep te kuptjm se njeriu ka ekzistuar para majmunit dhe para shum krijesave tjera. ja disa fakte per ateistet...!!!
Ateistet kur jane ne pozite te veshtir ose raste frike thojn ''O ZOT''
Ateistet kur ju vie pleqeria vrapojn pas xhamive dhe kishave
Ateistet jane popull qe njeriun e konsiderojn kafshe dhe vrasjen e konsiderojn legale shih se qka po ndodh ne KINE dhe shih se qafre ka bere ADOLF HITLER si nje ateist i madh ..
Ateistet jane pro vlerave morale a jane te paret qe i shkelin keto vlera
Ateistet kane aq shum probleme ne kete bote sa qe perfundojn me vetvrasje

ME respect Artisti....<3
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

85


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa pyetje pa pergjigjeje?

Mesazh  klavio prej 29.08.12 18:05

Kill me shkruajti:Ku Qendron shpirti.?

Shpirti nuk qendron askund,sepse ai nuk egziston.Te pakten shkenca nuk e njeh.

2.Si duket fundi i gjithesisė.?

Gjithesia akoma nuk ka fund,sepse eshte ne zgjerim e siper.

3.Si eshte e lidhur mendja me trupin.?

Nepermjet trurit.

4.Qfare kishte para BIG-BANG.?

Asgje.

5.Pse nuk e dijm se kur do te vdesim.?

Sepse nuk e dijme,por ne disa raste mjeket e dijne.

6.Kur filloi ADAMI te jetonte.?

Adami nuk ka egzistuar kurre.

7.Si filloi jeta ne tokė.?

Nga rastesia.

8.Kur do te bėhet fundi i botes.?

Kur dielli me nuk do egzistoj,dhe kjodo zgjas se paku edhe 5 miliarde vite,ose nese ne toke bie ndonje meteor gjigant.

9.Pse nuk mund te studiohet erresira.?

Erresira nuk egziston,ajo eshte mungese e drites.

10.Qka ėshtė bota e ėndrrave.?

Perjetim i ngjarjeve ditore,asgje me shume.


nqs bigbang quhet perplasje e madhe atehere ka dicaka qe e ka nisur ate jo thjesht ka ndodhur thejsht shkenca akoma nuk ka arritur ta shpjegoje dhe ta zbuloje se cfare mund te kete qenedhe per fundin e botes nuk dihet nqs goditemi nga nje rezatim i madh djellor apo gama vjen fundi nqs se goditemi nga nje asteroid po ashtu vete demtimi i shkaktuar ne toke nga njerezit vjen fundi pra nuk eshte vetem djelli nje mundesi ka mundesi te pafundme si nga natyra si nga njeriu apo edhe qenje nga hapersira apo dimesione te tjera sjellin fundin asgje smund te meret si apsolute por gjithcka eshte relative
avatar
klavio

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Disa pyetje pa pergjigjeje?

Mesazh  armatimi prej 29.08.12 18:24

gjitha pyetje kane pergjigje po problemi eshte sene si ne dim si me edit po une mendoje disa pyejte itregon kurani per afersisht pershebull adamin dhe per shpirtin po per qerat e shum zorte pa kan sigurishte edhe ata pergjigje...
avatar
armatimi

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa pyetje pa pergjigjeje?

Mesazh  vetem eshte me mire prej 29.08.12 21:05

artisti shkruajti:1.Ku Qendron shpirti.?
midis vullnetit dhe deshires , midis se mires dhe se keqes e pasqyrua'rnga universi ne jeten tende .
2.Si duket fundi i gjithesisė.?
ashtu si fillimi i gjithesise
3.Si eshte e lidhur mendja me trupin.?
mendja , jane bletet , trupi eshte kosherja .
4.Qfare kishte para BIG-BANG.?
ndoshta nje tjeter big -bang .
5.Pse nuk e dijm se kur do te vdesim.?
une di nje gje , qe sdi asgje .
6.Kur filloi ADAMI te jetonte.?
atehere kur u krijua .
7.Si filloi jeta ne tokė.?
nepermjet vullnetit te Zotit .
8.Kur do te bėhet fundi i botes.?
se shpejti , te bazuar ne zellin e njerezimit per tu perfundosur .
9.Pse nuk mund te studiohet erresira.?

sepse nuk mund te shihet .
10.Qka ėshtė bota e ėndrrave.?
pushteti i mendjes se njeriut dhe vullneti i tij [ deshirat ] e shpirtit [zemres] te perceptuar nga truri i cili nese zgjohet 100% mund te krijoje nga nje bote imagjinare ne nje bote reale .

ndoshta ja kam futur kot , por perpara deshires egoiste per tu dukur te mencur mund te themi edhe marezira , gjithsesi u perpoqa te tregohem modest dhe origjinal ne pergjigjet e mia .
avatar
vetem eshte me mire

Di nje gje , qe s'di asgje.

27


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa pyetje pa pergjigjeje?

Mesazh  sot neser prej 27.09.12 22:15

1.Ku Qendron shpirti.?
Aty ku ti e ndjen
2.Si duket fundi i gjithesisė.?
nuk mund te duket
3.Si eshte e lidhur mendja me trupin.?
Ngushte
4.Qfare kishte para BIG-BANGU
1 tj big bang
5.Pse nuk e dijm se kur do te vdesim.?
Pse ti do vertet ta dish ?!!!...
6.Kur filloi ADAMI te jetonte.?
Kur Zoti i tha
7.Si filloi jeta ne tokė.?
Jo rastesisht
8.Kur do te bėhet fundi i botes.?
Di vec se eshte duke ardhur.
9.Pse nuk mund te studiohet erresira.?
Ndiz driten edhe mund ta kuptosh.
.10.Qka ėshtė bota e ėndrrave? Gjithcka
avatar
sot neser

soy con tigo

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa pyetje pa pergjigjeje?

Mesazh  tafa prej 27.09.12 23:00

artisti shkruajti:

10.Qka ėshtė bota e ėndrrave.?

do te doja te pergjigjesha vetem ne pyetjen e fundit, endrrat jane diqka qe vetedija ne shumicen e rasteve as qe munde te perceptoj, jane kalkulime te gjerave qe ende skane ndodhur, por mungesa e informacioneve dhe dija e jone e kufizuar i injoron dhe pasi qe nje pjese te endrrave edhe harrohen ateher kalohet pa i ven re, kame bindjen disa here ne jeten time jame paralajmruar me kohe per gjerat qe do te me ndodhin ne te ardhmen e afert edhe ate ne kohen nga disa dit deri ne nje muaj por i kam injoruar ne munges te dijes dhe pasi qe me kan ndodhur i kam deshifruar dhe kame pa qe saktsisht kan qene paralajmrime per diqka qe do te ndodhe, kur e them kete jam shume i bindur se gjate jetes sime se paku kam pas disa raste tejet me ransi qe jame paraljamruar permes endrrave e si kete nuk munde ta di po qe kane qene teper te sakta paralajmrimet.
avatar
tafa

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa pyetje pa pergjigjeje?

Mesazh  Asgardian prej 27.09.12 23:26

tafa shkruajti:do te doja te pergjigjesha vetem ne pyetjen e fundit, endrrat jane diqka qe vetedija ne shumicen e rasteve as qe munde te perceptoj, jane kalkulime te gjerave qe ende skane ndodhur, por mungesa e informacioneve dhe dija e jone e kufizuar i injoron dhe pasi qe nje pjese te endrrave edhe harrohen ateher kalohet pa i ven re, kame bindjen disa here ne jeten time jame paralajmruar me kohe per gjerat qe do te me ndodhin ne te ardhmen e afert edhe ate ne kohen nga disa dit deri ne nje muaj por i kam injoruar ne munges te dijes dhe pasi qe me kan ndodhur i kam deshifruar dhe kame pa qe saktsisht kan qene paralajmrime per diqka qe do te ndodhe, kur e them kete jam shume i bindur se gjate jetes sime se paku kam pas disa raste tejet me ransi qe jame paraljamruar permes endrrave e si kete nuk munde ta di po qe kane qene teper te sakta paralajmrimet.

nuk tregove qka jon endrrat..ti tregove veprimtarine e tyre.!! pa i definu fare
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

85


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa pyetje pa pergjigjeje?

Mesazh  Crash prej 28.11.13 17:02

Kill me shkruajti:Ku Qendron shpirti.?

Shpirti nuk qendron askund,sepse ai nuk egziston.Te pakten shkenca nuk e njeh.

2.Si duket fundi i gjithesisė.?

Gjithesia akoma nuk ka fund,sepse eshte ne zgjerim e siper.

3.Si eshte e lidhur mendja me trupin.?

Nepermjet trurit.

4.Qfare kishte para BIG-BANG.?

Asgje.

5.Pse nuk e dijm se kur do te vdesim.?

Sepse nuk e dijme,por ne disa raste mjeket e dijne.

6.Kur filloi ADAMI te jetonte.?

Adami nuk ka egzistuar kurre.

7.Si filloi jeta ne tokė.?

Nga rastesia.

8.Kur do te bėhet fundi i botes.?

Kur dielli me nuk do egzistoj,dhe kjodo zgjas se paku edhe 5 miliarde vite,ose nese ne toke bie ndonje meteor gjigant.

9.Pse nuk mund te studiohet erresira.?

Erresira nuk egziston,ajo eshte mungese e drites.

10.Qka ėshtė bota e ėndrrave.?

Perjetim i ngjarjeve ditore,asgje me shume.
Desha te ti ti sqaroj vetem disa pyetje shpirti qe njeriu ka shpirt sipas shkences po flas dhe ajo peshon disa gram, tek big bangu para saj ekzistonte koha e cila filloi te levizte pas shperthimit te tij, jeta ne tok filloi sipas kushtit dhe pershtatjes nga rastesia ashtu themi, ne nuk do te kemi jet at'her kur diellit do i perfundoj hidrogjeni per djegje dhe sjellje te drites ose te jap dy teori tjera universi zgjerohet dhe ftohet nese ajo nuk tkurret shkeputet dhe nuk ka jet, por nese tkurret perplasen galaktikat ndermjet vete ne ate bejm pjes edhe ne ajnshtajni e zbuloi pasi e tha ligjin e relativitetit,
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit88


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Disa pyetje pa pergjigjeje?

Mesazh  syri i art prej 03.12.13 8:34

te gjitha ato pyetje e kan vetem nje pergjigjje,njohjen e vetvetes,gjithqka esht nje ,nje esht gjithqka...e verteta nuk mund te thuhet me fjal,mund vetem te perjetohet,ktu qendron e gjith bukuria e jetes...te gjitha pytjet,te gjitha pergjigjjet,jan vetem mendime...e verteta esht pertej mendjes...prandaj te perndriturit nuk e thon,sepse nuk ka qka te thuhet,e verteta gjendet ne ne,duhet ta gjejm vet...e si do ta gjejm,thjesht,vetem duhet te zgjohemi...Meditimi esht rruga...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

218


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi