Efektet e droges

Shko poshtė

Efektet e droges

Mesazh  gjinkallushe prej 22.08.12 19:57

Efektet e droges
avatar
gjinkallushe

Jam teper xheloze

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Efektet e droges

Mesazh  Jetmira prej 28.09.13 15:45

Drogat , Efektet , Kuriozitete dhe njė mesazh qė dihet nga tė gjithė…

Drogat , Efektet , Kuriozitete dhe njė mesazh qė dihet nga tė gjithė…

Euforia e momentit ėshte njė ndjenjė qė na bėn na bėn ta provojmė sėrisht, por kjo shume shpejte shnderrohet ne varesi. Dėmet qė shkaktohen, si nga drogat e lehta ashtu dhe nga ato tė rėndat, mund tė jenė tė mėdha .
Nga njė sondazh I kryer nė botė, rrezulton se ka fėmijė tė moshės 10 deri 12-vjecarė, qė lekėt tė cilat prindėrit ja japin nė formė “page javore”, I mbledhin dhe I pėrdorin pėr tė blerė cigare hashashi dhe adoleshentėt e moshėa 14 deri 18-vjecare, janė konsumatorėt mė tė shumtė dhe mė tė rrezikuar tė kėtyre tė fundit. Ky brez qė nė mė tė mirin e rasteve do t’I drejtohet njė qėndre rehabilitimi, pas disa vitesh pėrdorimi tė rregullt, do tė kenė dėme tė pariparueshme nė tru dhe do tė jenė nė qėndėr te nje te ardhmeje tė kompromentuar . Nė shoqėrinė e mėparshme, ishin prindėrit qė ndiheshin si jetimė nga prindėrit e tyre pė rropateshin nė punė dhe nuk kishin kohė tė merreshin me ta, ndėrsa tani, janė prindėrit qė ndihen “jetimė” nga fėmijėt e tyre.

Ta njohim qė ta parandalojmė!
Cfarė ėshtė droga?
Droga ėshtė helm! Efekti qė shkakton varet nga sasia e konsumuar: njė sasi e vogėl funksionon si stimulant, ndėrsa njė sasi e madhe shėrben si helm dhe mund tė shkaktojė edhe vdekjen e atij qė e pėrdor. Cdo lloj droge ka kėtė efekt, por nė varėsi tė dozave qė perdor. Disa droga tė tjera kanė efekt tė menjėhershėm nė tru p.sh marihuana, heroina, amfetamina, kokaina ekztazi, etj.
Hashashi dhe Mariuhana
Pėrdorimi I mariuhanės dhe drogave tė tjera qė quhen “te lehta”, dėmtojnė pėrqendrimin, e kujtesėn dhe risjellin nė kujtesė tė imazheve tė ndryshme tė regjistruara nė tė kohė mė parė. Kėto lloj drogash tė heqin ndjenjėn e trupit, I bėjnė tė dobėtit tė ndjehen tė fortė dhe nė mė tė shumtėn e rasteve, ata, kėto komplekse I shfaqin mė tepėr nė lidhje me seksin. Njė njeri qė pėrdor drogat pėson njė ndryshim rrėnjėsor dhe e humbet ambicjen pėr tė hecur pėrpara.
Adoleshenti e humbet ambicien (dhe ky ėshtė vetėm fillimi) dhe e pėrqėndron vėmendjen nė ndjenjėn e mirėqėnies qė I fal droga . Atij I shuhet cdo interes pėr sportin, leximin, shkollėn dhe pėr ato gjėra, qė deri pak kohė mė pare ishin parėsore ne jeten e tij. Njė nga efektet mė tė dukshme tė hashashit ėshtė edhe lodhja e menjėhershme. Tani mund tė themi pa dyshim, se pėrdorimi I kėtyre drogave mund tė sjellė bllokim tė kujtesės, lodhje dhe shpėrqėndrim tė vazhdueshėm. Mbi tė gjitha qėndron ndryshimi I personalitetit .

Amfetamina
Subjekti qė tėrhiqet nga anfetamina ėshtė I tėrhequr nga ndjesia e mirė qė tė sjell dhe siguria ne vetvete. Ata qė e pėrdorin, kanė shpesh djerėsitje tė lėkures, dridhje duarsh dhe pėrsėritin te njėjtat veprime apo fjalė. Rruga mė e pėlqyeshme pėr ta marrė ėshtė ajo intravenoze edhe pse mund tė pėrdoret edhe nga goja me tableta, me hundė ose me tė tymosur, ndryshe nga heroina qė duke u marrė me rrugė intavenoze sjell edhe varėsi tė menjėhershme dhe nga kokaina qė sjell varėsi nga shiringat dhe tymosja. Pėrdorimi I shpeshtė nė njė farė mėnyre, mė shumė shton efektet anėsore sesa ato qė tė bėjnė tė ndjehesh mirė.
Efektet
Personi qė pėrdor anfetaminėn humbet oreksin, duke shfaqur edhe shenja anoreksie. Ai nuk ka gjumė dhe mund tė qėndrojė I zgjuar pėr ditė tė tėra, duke kaluar nė gjėndje ankthesh tė forta.. Ky person arrin deri aty sa bėhet paranojak dhe dėgjon zera nė kokė dhe kur ėshtė qetėsi. Me anfetaminėn ndodh njė helmim I menjėhershėm sic quhet nė gjuhėn mjekėsore, karakterizohet nga nje insuficencė kardio-qarkulluese, qė shkakton vdekjen e menjėhershme.
Kokaina
Edhe kokaina ėshtė njė drogė ngacmuese, ashtu si anfetamina. Kėsaj droge I njihen edhe disa efekte afrodiziakem ndjenja tė bukurisė dhe forcės dhe e bėn njeriun qė e pėrdor tė ndjehet nė qėndėr tė vėmėndjes. Nė tė vėrtetė, ajo ka efekte anėsore shkatėrruese si: humbje tė arsyes, shkatėrrimi I qelizave tė trurit, tė sjell mani dhe fiksime, qė tė shpien ta humbasėsh ndjenjėn e realitetit dhe gjithashtu shkakton simptoma tė paranoizmit. Kokaina merret nė rrugė intravenoze, me thithje nga hunda ose duke u tymosur. Efekti I saj zgjat pak dhe njė pėrdorues I rregullt detyrohet ta marrė vazhdimisht .
Metadoni
Metadoni ėshtė njė pėrzjerje sintetike dhe njė drogė si moorfina apo heroina. Ai tė con menjėherė nė varėsi dhe nė probleme shumė serioze shėndetsore. Metadoni tė shpie nė tė shpie nė depresion dhe ka nje lloj frenimi psikik pėr ata qė studiojnė ose punojnė. Njė pėrdorim I zgjatur I tij, sjell dėme nė mėlci dhe nė veshka, por kjo nuk mbaron me kaq, pasi tė tjera dėmtime ndjekin nga pas. Njė mbidozė metadoni sjell si pasojė vdekjen.

Kanabis
Cfarė ėshtė?
Kanabis ose marihuana ėshtė njė bimė, e cila e ka prejardhjen nga Azia Qėndrore, por tashmė kultivohet nė gjithė planetin. Variatetet e saj janė tė shumta, ndersa devariatetet e saj jane vaji (qėvjen si pasojė e distilimit tė gjethes) dhe hashashi.
Efekti
Kanabis sjell te aktivitetit krijues. Gjithashtu, ai sjell edhe oreks dhe ngacmim te gjėndrave tė pėshtymės, duke rritur prodhimin. Efekti I ėshtė I menjėhershėm, sepse pas 30 min je nė kulmin e saj dhe pas nje ore fillon tė zbehet gjithcka.
Kuriozitet
Shumė shpejt, nė vende tė ndryshme tė botės, marihuana do tė penalizohet, si pėr ata qė e shesin ashtu edhe pėr ata qė e konsumojnė dhe kjo duke mos u marre parasysh nėse ėshtė drogė e lehtė apo e rėndė. Tabela e drogave qė pėrmendėm mė lart nė ilace dhe droga.
Bota e Halucinogjenėve
Qė nė kohėt e lashta, halucinogjenėt janė pėrdorur nga shamanėt, pėr tė hyrė nė kontakt me shpirtrat, ndėrsa nė perėndim janė prezantuar pas viteve ’60.
LSD: ėshtė njė element sintetik, qė prodhohet nė pilula me pėrmasa tė ndryshme. Kėto krijojnė njė tolerance tė madhe, duke bėrė qė mbas pėrdorimit tė njė pilule me madhėsi tė vogėl, pėr disa herė rresht, mos t’ia ndihesh mė efektin .
PEYOTL: ėshtė njė kaktus, I cili prodhohet nė Amerikėn Qėndrore. Ai pėrdoret nė formė gjethesh te njoma dhe tė thata.
NALOXON: ėshtė e vetmja qė mund t’I shpėtojė jetėn, kujt I ka shkuar deri nė fund me njė mbidozė.

Njė fjale e re pėr drogat
Speed-Ball: quhet koktejli vdekjeprurės I kokainės me heroinėn. Ai prodhon njė efekt me intensitet tė madh qė duron shumė pak.avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi