Une ... po si e mendoni ju ?

Shko poshtė

Une ... po si e mendoni ju ?

Mesazh  Anon prej 21.08.12 3:22

Pershendetje!
Kjo teme ka te bej me dispozitat e mendjes se njeriut dhe religjionet!
Po ja filloj nga njeriu ateist , ai i cili nuk beson ne asnje lloj fe por problemin nuk e ka te kjo"problemi nuk qenka ketu" !?
Ai gjithmon eshte i prirur te kete sukses edhe pse nuk bazohet ne asnje energji terheqese " Universi, Zotin , Allahun , Elahun " Si te doni thuani por perfundimi eshte ky !
Gjithmon ia del e eshte i prirur te kete sukses!

Njerezit fetare poashtu kane suksese ne jeten e tyre , jetojne normal , punojne , askush nuk i pengon jane te lire!Por gjithmon e gjejne forcen te krijuesi , terheqin energji nga Zoti.
Gjithmon ia del e poashtu si ai me pare eshte i prirur per te patur sukses!

Sipas kesaj religjioni dhe joreligjioni si natyre e suksesit te njeriut nuk futen absolutisht ne pune,te dy pjeset jane natyre e shendoshe qe kane sukses.
E vetmja gje qe luan rol te madh eshte "mendja" e cdo individi ( e mendon apo jo qe ekziston nje ZOT ) qenka vetem personale , shtylle mbeshtetese ! Por fatin e tij gjithmon po e krijon vetvetiu pa ndihmen e askujt.
Prandaj pavarsisht cdo gjeje , truri jone do jete percaktues per punen tone! ( asnje hoxhe , asnje prifte , asnje rabin , asnje magjistar ) smund ta bej ate qe ti mund ta besh per vete "tani dhe menjeher".
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Une ... po si e mendoni ju ?

Mesazh  bardhi_tr prej 21.08.12 23:08

Ėshtė njė temė e gjėrė dhe nuk di nga tia fillosh pėr kėtė pjesė, por po jap mendimin tim.
Njerėzit qė janė tė sukseshėm pavarėsisht feja tipi apo ngjyra gjithmonė janė tė prirur te jenė optimist pėr gjithcka edhe pse ngnjėherė gjėrat shkojnė jo sic I parashikojnė ata, c’ėshtė mė e rėndėsishmja janė goxha guximtarė. Njerzit mjeranė gjithmonė janė tė prirur tė jenė vetmohues tė vetės sė tyre, gjithmonė thone s’kam s’di s’po mė ecėn skam asgjė. C’farė pret tė ndodhi nė kėtė mėnyrė mendimi, vetėm skamje. Religjionet ose fetė pėr mua gjithmonė kanė qėnė njė mėnyrė jetese ose udhėrrėfyes drejt sė drejtės por jo se fetė tė bėjnė Njeri.
Duke pasur njė mėndje tė shėndoshė mund tė jeshė I lumtur dhe I sukseshėm. Deri kėtu shum mir dhe shum e vėrtetė. Por…….

Sa janė munduar tė parėt tanė ta edukojnė kėtė mėndje qė ne kemi sot qė tė jetė e shėndoshė?

Sa mundohemi ne sot qė kėtė mėndje qė kemi ta mbajmė tė shendoshė?

Kemi shumė mangėsi nga edukimi qy nė fėmijėri, po flas pėr pjesėn mė tė madhe tė njerėzvė. Kėto mangėsi i shprehim sot me sjellje jo tė pėlqyeshme.

Duhet tė kėrkojmė mė shum nga vetja qė tė jemi mė tė suksesshėm.
avatar
bardhi_tr

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Une ... po si e mendoni ju ?

Mesazh  Ekonomisti prej 23.08.12 19:44

eshte vertet nje tem ku bukur eshte verte te diskutojme me aq njohuri , me aq pervoj sa kemi kaluar .

besoj se ke shum te drejt kur thua se ateistet kan sukses , dhe un kuptimin e fjalen atesist do deshiroja ta zgjeroja akoma me shume. un ateist do quaja cdo njeri qe eshte plotesishte i cliruar nga cdo besim dogmatik , crendesi ka cbesim eshte , cfar do lloj besimi qofte , ai ngeliet kompromis per objektiv te besimit , ai cenon lirin jote , nga do te shkosh ti , ti shkon nga do feja , nga do shoqeria , nga do prindi , ti nuk ke nje rrug joten , ti thjeshte te jan dhen ca modele rrugesh , ku vetem nje budalla i mencur vlen te gezoj , si mund te gezosh duke te kumanduar te tjeret , si mund te jesh i lumtur duke kryer ate qe te tjerve ju pelqen ..perfshire edhe mua ketu..

rrall njerez orgjinal mund te takosh , njerzit pothuaj se jane ber kopie karbonike te religjoneve , te lloj lloj modeleve , kjo tregon vetem nje gje , se njerzit jane shum te dobet , shum te paafte per ti hedhur poshte gjith keto mbeturina te akumuluara , besoj se nje gje eshte e sigurt , nese njerzit vazhdojne ti pasojne akoma gjithcka nga e kaluara ata nga dita ne dite veten e tyre bashk me veten e tyre dhe jeten ne tok e shkatrroin .

sot pothuaj se te gjitha fete , te gjitha struktura , modelet kan treguar nje gje , kane treguar nje fakt , kan treguar se vetem kan deshtuar , dhe ket pothuaj se e shohin shum me shume njerez se me pare dhe nga dita ne dite akom me shum do ju qartesohen syte njerzve pare ta pare . un kam kuptuar se sote nevoitet nje religjion i vertet , i paster ku ta cliroj njeriun nga roberia ...
avatar
Ekonomisti

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Une ... po si e mendoni ju ?

Mesazh  aleksander 45 prej 11.11.17 11:42

kur thua hoxh ,prift , magjistar ata nuk mund te percaktojn asgj thjesht veprojn ne diqka qe ata mendojn se sipas tyre eshte e sakt dhe duhet shkuar ne at drejtim
hoxha vepron sipas kuranit sipas rregullave te ALLAHUT i meson njerzit te bejn vepra te mira .
prifti vepron sipas bibles i meson njerzit te bejn vepra te mira .
magjistari i meson edhe te keqen edhe te miren nese ti beson ne zot ateher ai nuk mund te te bej ty asnje magji .
une mendoj se asgj nuk ndodh rastesisht por disa gjera jan te caktuara
nese diqka e mir eshte e caktuar te ndodh ajo ndodh nese diqka e keqe eshte caktuar te ndodh ajo behet por
edhe ne mund te bejm disa ndryshime te vogla edhe pse kjo tem eshte e nderlidhur me shum aspekte te tjera
nuk do ta zgjas shum gjdo kush ka trurin e vet dhe vepron e mendon ashtu si ai te doj ..
avatar
aleksander 45

Tė gjitha problemet zgjidhen vetė; jepu pak kohe...


4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Une ... po si e mendoni ju ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi