Loch Ness

Shko poshtė

Loch Ness

Mesazh  Odin prej 21.08.12 0:33

Loch Ness

Nje foto shume e besueshme e Monstres Loch Ness behet publike
Nje fotografi e nje forme te erret gri qe del nga uji eshte konsideruar te jete fotografia me e qarte e Monstres Loch Ness.

George Edwards, nje gjuetar veteran i monstres Loch Ness me ne fund e publikoi fotografine e tij, qe terhoqi vemendjen e shume eksperteve dhe shkencetareve, te cilet e pershkruan ater si prova me e mire per te treguar qe Loch Ness ekziston vertet.

Megjithate, nje gjuetar rival i monstrave ngriti dyshime ne lidhje me ate cfare shfaqet ne fotografi, duke e akuzuar ate qe ka falsifikuar nje fotografi te meparshme te monstres te bere para 26 vjetesh.

Edwards, i cili organizon udhetime me anije tha qe e kishte bere fotografine e re nga anija e tij prana Urquhart Castle ne oren 9 te mengjesit te 2 Nentorit te kaluar.

Ai shpjegoi qe nuk ishte publikuar me pare si fotografi pasi ai e kishte derguar ate per ta analizuar nga specialiste.

Steve Feltham, i cili ka 21 vjet qe eshte ne kerkim te Nessie, tha: "Mendoj qe eshte fotografia me e mire qe kam pare ndonjehere."

"Mendoj qe imazhet jane fantastike; ajo eshte kafsha te cilen une kam qene duke e kerkuar per kaq shume kohe."

"Do te thoja qe ne fakt ajo nuk provon se cfare eshte Nessie, por te pakten ate cfare nuk eshte. Ai nuk eshte nje peshk qe e kane hedhur si hipoteze ne shpjegmin kryesore se cfare mund te ishte Nessie."

Megjithate, Adrian Shine, nje natyralist dhe lider i Projektit Loch Ness ka nje interpretim ndryshe.

Ai tha: "Duket sikur objekti eshte i palevizur mbi uje, dhe jo shume larg prej fotografit, i cili eshte ne nje lartesi me te madhe. Duke pare me kujdes duket sikur objekti eshte 2 ft i gjate, por mund te jete cdo gje."

Dick Raynor, i cili drejton faqen e internetit te Loch Ness Investigation dhe ka punuar me pare me Edwards ka deklaruar qe nje foto e monstres e bere nga Edwards ne vitit 1986 ishte e falsifikuar.

Edwards tha qe observimet e Shine ne lidhje me fotografine e tij ishin opinioni i tij, ndersa ato cfare kishte thene Raynor i konsideronte si genjeshtra.

Ai tha: "Nuk me behet vone. Njerezit mund ta besojne apo jo. Une e di se cfare pashe."

Edwards, 60 vjec, sfida e te cilit ka filluar qe ne vitit 1986, shtoi: "Ue e pashe objektin per pese apo 10 minuta deri sa ai me pas u zhyt nen uje."

Ai kishte deshtuar ne gjurmimin e tij ne sonarin e anijes, edhe pse e kishte kerkuar per te pakten gjysem ore.

Edwards tha: "Nuk doja te permendja gje ne lidhje me kete pa qene i sigurt per ate qe kisha fotografuar."

"Une kam miq ne Shtetet e Bashkuara te cilet kane miq ne ushtri. Ata e analizuan foton time dhe nuk ka asnje dyshim qe une kam fotografuar nje objekt me jete."

"Une jam i bindur qe po shihja dhe kam fotografuar Nessie."
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Loch Ness

Mesazh  Flavius prej 09.07.13 19:12

Monstra prehistorike e Liqenit Loch Noss: fenomen apo legjende?Legjenda e kesaj Monstre eshte ruajtur per me shume se 200 vjet. Por a mundet shkenca te shpjegoje tregimet mbi kete krijese prehistorike te detit, ne fund te ujrave skoceze?

Ky ka qene burimi i nje teorie te re, e cila spekulon se monstres e Loch Ness mund te jete nje defekt ose shkarje toke ne fund te liqenit skocez. Edhe pas 200 vjetesh perparime tenologjike, qekur u vu re per here te pare nje ‘monster e tille’ ne vitin 1806, zerat thone se Monstra e Loch Ness vazhdon te shfaqet. Keshtu teknologjia i eshte futur punes per te luajtur rolin e saj ne zbardhjen e kesaj ngjarjeje.

Ne vitin 2011, nje vendas me emrin Marcus Atkinson qe zoteronte nje varke, prodhoi disa imazhe per ate qe e quajti ‘nje objekt i madh qe po ndiqte varken e tij per disa minuta ne thellesine 23 meter’.

Ne vitin 2012, George Edwards ndau nje foto te nje imazhi te pashpjegueshem ne Loch Ness. Skeptiket kane thene se imazhi ishte i ngjashem me nje trung qe notonte vertikalisht mbi uje.

Raportet shkencore amerikane dhe gjeologu Italian Luigi Piccardi, besojne se ky liqen eshte pergjegjes edhe per flluska misterioze qe shfaqen ne siperfaqe te ujit, apo dridhje te tokes qe shoqerohen me te parit e supozuar te krijesave te tilla.

Ky ‘defekt’ eshte per shkencetaret vetem aktiviteti i pllakave tektonike mbi te cilat gjendet liqeni.

Per shembull, Luigi Piccardi kishte mbledhur disa prova interesante: te gjitha pritshmerite e tij per te pare fenomene te cuditshme erdhen kur notonte mbi 19 meter thellesi, dhe pllakat tektonike nenujore ishin ne periudhen e tyre aktive. Nese kujtoni aktivitetin e tyre, eshte me e thjeshte: perplasja e pllakave tektonike, levizja e tyre ne pergjithesi shkakton termetet.

“Ne e dime se vitet 1920-1930 ishin periudha te rritjes se aktivitetit te rreshqitjes se pllakave tektonike. Pra ne realitet, njerezit kane pare efekte te termetit ne uje.”

Ka edhe raportime me te cuditshme qe thone se shfaqje monstrash te tille ka patur ne Loch Ness qe ne shekullin e 7-te. Mendoni se gjithe ata njerez qe shpjegojne te njejten monster te pare, vertetojne ezistencen e saj? A eshte koicidence, legjende, apo profeci vetepermbushese? Ndoshta eshte vetem nje fenomen i natyrshem qe ndodh rreth e rrotull planetit?
avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Loch Ness

Mesazh  gjilanasi prej 14.09.14 23:05

A ėshtė ky pėrbindėshi i liqenit Loch Ness?Fotografja Elle Williams ka bėrė kėtė foto tė ēuditshme tė njė krijese nga thellėsia, pėrderisa ishte duke bėrė foto nė njė vend tė bukur nė Liqenin e Qarkut.

24-vjeēarja e kishte vendosur kamerėn e saj trekėmbėsh qė tė bėjė foto automatikisht gjatė gjithė ditės nė Windermere.

"Kur kam shkuar tė liqeni Windermere ishte thjesht pėr biznes si zakonisht pėr tė bėrė disa fotot tė kafshėve tė egra tė bukuroa rreth liqenit”, tha Ellie nga Londra.

"Kur kam shqyrtuar tė gjitha fotot kam menduar se mund tė ketė qenė njė mjellmė ose njė patė.Unė jam e hapur pėr sugjerime se ēfarė mund tė jetė kjo krijesė - jam thjesht e lumtur qė kam vėnė kamera nė vendin e duhur nė kohėn e duhur” , tha Ellie.

Kjo nuk ėshtė hera e parė qė njė kafshė nėnujore ėshtė parė nė Liqenin e Qarkut.

Njė pėrbindėsh, i quajtur Bownessie, ėshtė parė disa herė me herėt dhe raportuar nė windermere.

Hera e parė qė ishte parė ka qenė nė vitin 2006 dhe qė atėherė hardhuca e liqenit tė Qarkut, e pėrshkruar si gjarpėr pėrbindėsh me kurriz, ėshtė shfaqur edhe plot herė tjera.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Loch Ness

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi