A ekzistojnė vėrtet Vampirėt?!

Shko poshtė

A ekzistojnė vėrtet Vampirėt?!

17% 17% 
[ 6 ]
3% 3% 
[ 1 ]
23% 23% 
[ 8 ]
57% 57% 
[ 20 ]
 
Totali i votave : 35

A ekzistojnė vėrtet Vampirėt?!

Mesazh  Fikrro prej 18.08.12 12:30

Vampirėt ekzistojnė!?Ndoshta keni menduar se vampirėt ekzistojnė vetėm nė imagjinatėn dhe legjendat e paraardhėsve tanė. Megjithatė, nė botė ka njerėz tė cilėt me shembullin e tyre dėshmojnė pėr tė kundėrtėn.
A keni dėgjuar pėr sindromėn renfield? fjala ėshtė pėr gjendjen qė quhet ndryshe vampirizėm klinik, apo ērregullim qė i shtynė njerėzit tė pinė gjak.

Nga kjo sindromė vuajnė kryesisht meshkujt dhe ndėrlidhet me aspektin seksual. Nė fakt, disa njerėz me reinfield ndjejnė kėnaqėsi seksuale vetėm kur ata pinė gjak dhe besojnė se kjo u jep atyre fuqi mistike – se nė atė mėnyrė ata mund tė marrin forcėn e jetės sė viktimave.

Mediat kanė regjistruar shumė raste tė tilla. Njė australian qė kishte pėrdhunuar gruan dhe ia ka kafshuar gjuhėn ka thėnė nė gjyq se duhet tė pijė gjak pėr tė mbijetuar.

Gjithashtu, njė 19-vjeēar nga Teksasi, vitin e kaluar u arrestua sepse u fut nė njė shtėpi tė njė gruaje dhe ia kafshoi qafėn. Nė stacionin policor ka thėnė se ai ėshtė vampir 500 vjeēar tė cilin duhet ta mbyllin, sepse nuk do askėnd ta lėndojė, “por ja qė detyrohet”.


avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojnė vėrtet Vampirėt?!

Mesazh  Gabriel prej 19.08.12 0:02

Eshte e verte. Ka njerez te cilet kane nevoje te ushqehen me gjak, pasi gjaku i tyre nuk e prodhon hemoglobinen. Hemoglobina eshte nje substance me ngjyre te kuqerremte e cila permban sasi te hekurit, dhe gjendet tek rruazat e kuqe te gjakut dhe luan nje rol te rendesishem ne bartjen e oksigjenit ne organizem.
Pra esht jetsore per ta te ushqehen me gjak.
avatar
Gabriel

https://www.fiverr.com/bldesign

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojnė vėrtet Vampirėt?!

Mesazh  Jetmira prej 16.09.13 17:06

Zbulimi i skeleteve tė VampirėveArkeologėt bullgarė thonė se i kanė zbuluar dy skelete nga Mesjeta, tė shpuar nėpėr gjoks me shkopinj metali, pėr t`i parandaluar ata qė tė mos shndėrrohen nė lugetėr.

Shefi i Muzeut Kombėtar tė Historisė nė kryeqytetin Sofje, Bozhidar Dimitrov, tha sot se tė dy skeletet ishin zbuluar fundjavėn e kaluar afėr qytetit Sozopol nė Detin e Zi.

Sipas tij, besimet paragjykuese kishin ēuar deri aty sa qė njerėzit qė kishin bėrė keq gjatė jetės sė tyre ishin shpuar me shkopinj metalikė nėpėr eshtrat e gjoksit dhe zemėr pėr shkak tė frikės se pas vdekjes ata do tė ktheheshin pėr ta pirė gjakun e tė gjallėve.

Zoti Dimitrov tha se kjo praktikė kishte ekzistuar nė disa pjesė tė Bullgarisė bile edhe nė fillim tė shekullit tė kaluar.
DeuS nuk ndodhet nė linjė
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojnė vėrtet Vampirėt?!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi