Nė Egjipt Zbulohet njė gisht gjigand

Shko poshtė

Nė Egjipt Zbulohet njė gisht gjigand

Mesazh  Odin prej 17.08.12 23:22

Zbulohet nė Egjipt njė gisht gjigand, befasohen arkeologėt!Edhe pse pas shumė dekadash u bė e ditur, studiues Zviceran, ndėr tyre arkeolog, antropolog, paleontolog kishin zbuluar nė vitet 88-tė njė gisht gjigandė tė njė qenie gjigande qė jetonte nė Egjipt.

Fotografia qė shikoni, ėshtė reale dhe u dha nga studiuesit pėr publikim nė gazetėn gjermane “Bild” sė bashku me disa dhjetėra tė tjera tė nxjerra gjatė ekspeditės sė tyre shkencore nė Egjipt para 24-vjetėsh.

Gishti ėshtė i gjatė 38 cm, gjė qė tregon se trupi i qenies-njeriut etj, arrinte nė 5-sė metra!

Ndėrkohė, reagimet nė qarqet shkencore kanė qenė tė menjėhershme, pasi u zunė “mat” dhe se kėto fakte nuk dinė si t’i interpretojnė pasi ėshtė shumė e vėshtirė qė ato tė pėrgėnjeshtrohen!
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi