Mendimet negative, nxitese te semundjeve

Shko poshtė

Mendimet negative, nxitese te semundjeve

Mesazh  Zattoo prej 14.08.12 20:46

Mendimet negative, nxitese te semundjeveE dini qė kur mėrziteni apo kur mendoni negativisht jeni duke i rritur problemet shėndetit tuaj, kjo sepse merzitja apo pezimi janė nxitėse tė sėmundjeve.

Trupi dhe mendja mund tė shihen si pasqyra tė njėri-tjetrit. A mund tė qėndroni drejt, me gjoksin pėrpara kur jeni tė mėrzitur? Apo tė ngrysni vetullat, tė kėrruseni dhe tė mblidhni duart kur ndiheni tė lumtur? Sigurisht qė nuk mund ta bėni. Trupi juaj merr formė sipas ndjenjave dhe mendimeve tuaja pozitive dhe atyre negative.

Tė gjitha qelizat tona, muskujt hyjnė nė rrugėn e njė ndryshimi tė shpejtė fiziologjik nė varėsi tė gjendjes sonė mendore. P.sh.b kur nevrikoseni merrni frymėmarrje tė shpejta dhe tė shpeshta, rritet tensioni, rritet qarkullimi i gjakut nė duar dhe nofull.

Kur mendoni diēka tė keqe nga e kaluara apo thjesht njė ėndėrr tė sė ardhmes edhe trupi e shoqėron kėtė mendim sidoqoftė ai. Nė trup shfaqet gjallėrimi i asaj ndjenje negative.

Pėr kėtė arsye ndjenjat dhe mendimet e pėrsėritura dhe tė shpeshta negative dėmtojnė trupin dhe prodhojnė toksina. Dhe nė njė ditė tė bukur shfaqen para jush si njė sėmundje.

Ushqyerja e shėndetshme, konsumimi i bollshėm i ujit, marrja pjesė nė aktivitete sportive ėshtė shumė e dobishme pėr tė siguruar mbrotjen e trupit. Por mė e rėndėsishmja ėshtė tė mendojmė pozitivisht, tė jemi optimistė. Sepse nėse nuk arrijmė tė mendojmė pozitivisht atėherė sporti, ushqyerja e bėrė me frikė nuk krijojnė asnjė efekt pozitiv mbi ju.

Njė ndryshim pozitiv i bėrė nė trupin tonė ndikon pozitivisht nė mendjen dhe ndjenjat tona. Pa mendoni pak, ta zėmė se keni shkuar nė njė dasėm, a nuk dėshironi; tė kėrceni apo tė merrni njė propozim pėr kėrcim. Ose ngriheni pak me pėrtesė dhe mė pas filloni tė kėrceni me qejf. Pas pak e shihni se po zbaviteni dhe jeni nė formė. Pse? Sepse mendja juaj i ėshtė pėrshtatur lėvizjeve tė trupit.

Ndonjėherė shkoni nė sport dhe para se tė mbaroni sportin filloni tė ndiheni mė mirė. Sepse ndryshimi i trupit dhe ēlirimi i hormoneve ka ndikuar pozitivisht nė trurin tuaj.

Trupi juaj merr formėn e mendimeve dhe ndjenjave mė tė theksuara tė pėrjetuara gjatė ditės. Nėse nuk mendoni ndonjė gjė tė rėndėsishme atėherė trupi hyn shpejt nė formėn e pozicionit me tė cilin kaloni pjesėn mė tė madhe tė kohės. Sistemi automatik i kontrollit. Nėse jeni shumė tė nevrikosur, tė tillė mund tė dukeni edhe nė njė moment kur jeni tė qetė. Ose njerėzit mund t’ju pyesin ‘ Ē’tė shqetėson? Dukesh i zemėruar’.

Bazuar nė kėtė informacion e kuptojmė shumė mirė se trupin mund ta fusim nė njė pozicion tė shėndetshėm nėse nuk arrijmė tė kontrollojmė mendjen tonė dhe gjithashtu mendjen mund ta konbtrollojmė nė rast tė humbjes sė kontrollit mbi trupin.

Kontrolloni mendjen dhe trupin pėr njė jetė tė shėndetshme. Nuk ju vjen asgjė e keqe nga mendimi pozitiv. Nė tė njėjtėn kohė nuk ju ndodh asgjė nėse mbani trupin nė pozicione pozitive, thjesht do tė ndiheni mirė. Pėrkundrazi mendimet negative i sjellin mė shumė shqetėsime dhe sėmundje trupit.

Aisa Kokiēi
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendimet negative, nxitese te semundjeve

Mesazh  Luli prej 27.01.13 19:42

Mendimet negative tė sėmurinGjendja jonė shpirtėrore influencon ēlirimin e hormoneve dhe rrjedhimisht gjendjen tonė shėndetėsore: pėr tė jetuar tė lumtur, mė gjatė e tė shėndetshėm na duhen hormonet e lumturis, duke pėrfshirė beta-endorfinėn dhe encefalinėn…

Kohėt e fundit koncepti I “mendimit pozitiv” ėshtė pėrhapur kudo. Nė pėrgjithėsi ky koncept kuptohet kėshtu: << Nėse ēdo gjė qė mendoj se ėshtė njė e mirė pėr mua, nuk akumuloj stress>>. << Nėse do reagoj ndaj gjithēkaje nė mėnyrė tė konstruktuar, do arrijė rezultate tė mira>>.

Ky koncept ėshtė pohuar edhe nė ambientin mjekėsor. Ndėrmjet mendjes dhe trupit ėshtė njė dialog I qėndrueshėm, ndaj gjėrat qė mendojmė nuk janė thjesht koncepte abstrakte. Nė fakt e kam kuptuar se mendimet tona nė mėnyrė tė pashmangshme materializohen e veprojnė nė nivelin fizik.

Kur provojmė njė reagim refuzimi drejt diēkaje, nė organizmin tonė prodhohen substance qė pėrveē tė tjerave pėrshpejtojnė proēesin e plakjes dhe formimin e qelizave kanceroze. Nė tė kundėrt kur pranojmė me mirėnjohje gjerat, organizmi jonė prodhon substance qė na mbajnė tė rinjė e tė shėndetshėm.

Ndėrkohė, edhe mjekėsia ka treguar ekzistencėn e kėtij mekanizmi nė brendėsi tė trupit tonė. Si rrjedhojė, personat e mėsuar tė shohin gjithēka pozitivsht disponojnė njė rezistenc tė dukshme ndaj sėmundjeve. Nė tė kundėrt, kush mendon gjithmonė nė mėnyrė negative, tenton fatėkeqėsisht tė sėmuret.

Madje edhe me kushte tė barabarta e nė mėnyrėn e jetesės, disa do tė jenė tė shėndetshėm si peshq e tė tjerėt tė sėmurė. Ky pohim mund tė mos ketė vlerė tė pakufizuar, por sjellja mendore ėshtė shumė e rėndėsishme pėr shėndetin tonė.

Por cilat janė substancat qė formohen nė organizmin tonė sipas sjelljes tonė tė brendshme? Janė ato tė cilat nė pėrgjithėsi quhen hormone. Hormonėt parėsorė tė lidhur me mėnyrėn sesi I shohim gjerat janė adrenalina, noradrenalina, beta-endorfina dhe encefalina.

Kur nevrikosemi ose jemi tė stresuar, nė tru sekretohet noradrenalina, ndėrsa kur ndjejmė frikė ēlirojmė adrenalinėn. Hormonet veprojnė nėpėrmjet mesazherėve kimik nė planin qelizor, vlen tė pėrmendet se transmetojnė urdhrat e trurit drejt qelizave individuale.

Pėr shembull, kur transmetohet mesazhi “zemėrim”, trupi do reagoj me tension dhe aktivitet. Bėhet fjalė pėr substanca qė nga njėra anė janė tė nevojshme pėr mbijetesė e nga ana tjetėr janė shumė toksike.

Nėse nevrikosemi vazhdimisht e jemi shumė tė stresuar, mund tė ndodh qė tė toksikohemi pėr shkak tė toksikimit nga noradrenalina, mund tė plakesh e si pasojė tė vdesėsh shpejt.

Nėse buzėqeshė gjithmonė dhe e sheh ēdo gjė nė mėnyrė pozitive, prodhohen hormone tė favorshėm qė e bėjnė trupin tė shendetshėm. Kėta hormone na mbajnė tė rinjė, luftojnė qelizat kanceroze e na ngren lart moralin. Nėse doni tė jetoni tė shėndetshėm e tė lumtur e tė keni njė jetė tė gjatė, pa u sulmuar nga kanceri ose nga sėmundjet, duhet tė bėni tė mundur ēlirimin e kėtyre hormoneve.

Kam zgjedhur ti quajė “ morfinat e trurit” ato hormone qė na bėjnė tė lumtur e tė kėnaqur sepse kanė njė strukturė kimike analoge me atė tė morfinave me efekt anastezik.

Ndėrkohė qė pėrdorimi I morfinave anestezike sjell rreziqe varėsie dhe efekte anėsore, me hormonet e lumturis mund tė qėndrojmė tė qetė se nuk mund tė ndodhin tė njėjtat rreziqe.

Gjithsej njihen rreth 20 hormone tė lumturis qė, duke vepruar nė mėnyrė tė ndryshme, kanė njė efekt farmakologjik tė ngjashėm. Ndėrmjet hormoneve tė shumta tė lumturis beta-endorfina ėshtė mė efikase, me njė veprim 5 ose 6 herė mė tė madh se anestetikėt.

Cila ėshtė domethėnia e faktit qė nė trurin tonė sintetizohet njė substancė e lumturis kaq efikase?

Jam I sigurt se nė kėtė mėnyrė natyra do tė na nxis qė tė jetojmė tė lumtur. Nga ana tjetėr, qėniet humane krijojn edhe mendime negative qė mė vonė I vendosin nė veprim. Disa thonė: “ Dua tė tėrheq dikė e tė pėrfitojė prej tij”. Ndoshta e bėjnė qė tė fitojnė mė shumė ose pėr tė fituar famė e tė ngrihen nė detyrė.

Pasi tė kenė arritur qėllimet e tyre, kėta persona janė padyshim tė lumtur e duke qėnė nė kėto kushte prodhojnė edhe hormone tė lumturis. Pėr arsye tė pakuptueshme, akoma, duket se kjo lumturi nuk zgjat kurrė shumė gjatė, madje shuhet shumė shpejt. Fakti se kėta persona nuk veprojnė pėr tė mirė e planetit ose tė njerėzve tė tjerė mund tė nxis zilin e tė tjerėve e tju shkaktoj atyre dėme.

Por mund tė ndodh qė vetė truri I tyre mund ti ēojė drejt rrėnimit. Kjo mund tė varet nga fakti qė qielli favorizon individėt tė cilėt, stili I tyre I jetesės korrespodon me idealet e tij e ndėshkon ata qė nuk janė nė sinkron me kėto vlera.

Pėr mua shpjegimi ėshtė se bėhet fjalė pėr njė mekanizėm tė instaluar nė gjenet tona dhe, duke qėnė se nė tru ėshtė memorizuar gjithēka, pėrfshir edhe memorien e tė parėve tanė, kjo gjė nuk ėshtė dhe aq e habitshme.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendimet negative, nxitese te semundjeve

Mesazh  Luli prej 06.10.14 17:10

Efektet e mendimeve negative mbi shendetin tuaj!Njerezit peerjetojne shume emocione – nga lumturia deri tek pikellimi, gezimi ekstrem dhe depresioni. Secili emocion krijon ndjenje te ndryshme ne trup.

Trupi yne leshon kimikate te ndryshme kur perjetojme gjera te ndryshme te cilat na bejne te lumtur dhe secili kimikat punon qe te krijoje mjedis te ndryshem ne trupin tone.

Per shembull, nese trupi juaj leshon serotonin, dopamin ose oksiticin, do te ndiheni mire dhe te lumtur. Nese trupi juaj leshon kortizol derisa jeni nen stres, atehere do te keni nje ndjenje krejtsisht te ndryshme te cilen trupi e krijon.
Por, cfare ndodh kur vazhdimisht kemi mendime negative? Ose nese kemi vazhdimisht mendime pozitive? Cfare nese nuk kemi asnje nga keto?

Pozitive kundrejt negative

Truri eshte nje mjet i fuqishem dhe derisa mundohemi te definojme dicka qe eshte ose duhet te jete, fillojme te fitojme rezultate ne boten tone.

A keni vene re ndonjehere qe dikush qe vozit pernjehere mund te nervozohet dhe te ndihet negativisht derisa dikush tjeter ne situaten e njejte do te vazhdoje sikur te mos kete ndodhur asgje. Ne kete rast, nje pervoje dikush e perjeton si pozitive, dikush si negative. Pra, keto gjera a jane te lindura pozitive ose negative?

Nese mendoni me mire, do te kuptoni qe nuk ekzistojne pervoja negative dhe pozitive, por ne i definojme ashtu. Keshtu qe, perceptimi yne i nje pervoje e ka fuqine te na tregoje se si do te ndihemi ne.

Lidhshmeria e trupit me mendjen

Lidhshmeria e trupit me mendjen eshte shume e fuqishme edhepse zakonisht nuk mund te shihet, efektet qe mendja ka mbi trupin jane te fuqishme. Te gjithe mund te kemi nje qendrim pozitiv dhe te ballafaqohemi me sfidat tona te brendshme, te krijojme nje stil te shendetshem te jetes ose mund te jemi negativ, te kemi mendime te keqia dhe te mos ballafaqohemi me problemet tona.

Emocionet dhe ndjenjat tona jane energjia thelbesore dhe ato mund te mblidhen ne memorien e trupit tone.

Nese keni dhimbje ose lendim ne nje pjese te caktuar te trupit, ajo shpesh lidhet me dicka qe emocionalisht e ndjejme.

Mbani ne mend, e keni tere fuqine e botes per tu ballafaquar me cdo gje qe jeta do tju servoje. Ne vend qe te nderroni perceptimin ne negativ ose pozitiv, mundohuni ta shikoni pamjen me gjeresisht. Nese besoni qe do te semureni, dhe nese besoni qe ka dhimbje e cila eshte jashte nga kontrolli juaj, atehere do te vazhdoni te ndiheni keq, derisa nuk e kuptoni qe vetem ju keni kontroll mbi trupin tuaj.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendimet negative, nxitese te semundjeve

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi