Misteri i njeriut i cili jetoi 256 vjet

Shko poshtė

Misteri i njeriut i cili jetoi 256 vjet

Mesazh  xxxadixxx prej 13.08.12 17:43

Rriti 180 fėmijė, ndėrsa 23 bashkėshortet qė kishte vdiqėn shumė herėt se ai…

Li-Ching-Yun lindi nė njė fshat tė vogėl tė Kinės (Szchewan) dhe deri nė moshėn dhjetėvjeēare, shkoi nė shkollė. Pėr atė periudhė ishte shumė.

Mė pas udhėtoi nė krahina tė ndryshme tė Kinės, ku dhe mblodhi shumė bimė medicinale.

Sipas “New York Times”, pas kėsaj pėrvoje, Li-Ching-Yun shiti pėr 100-vjet rresht bimė medicinale. Njė ditė, kreu i perandorisė Pei Wu-Fu shkoi nė shtėpinė e Li, pėr ta pyetur atė se cili ishte sekreti i jetėgjatėsisė dhe ai iu pėrgjigj: “Mbaje tė qetė zemrėn, qėndro si breshkė, shėtit i lumtur si pėllumb dhe fli si qen”.

Atėherė njerėzit, ēuditeshin se si Li nuk ngjante aspak me njė tė moshuar, madje ai dukej shumė i fuqishėm pėr moshėn e tij. Tė shumtė ishin ata tė cilėt pretendonin se e njihnin qė nė fėmijėri, ndėrsa tė tjerė thoshin se Li ishte moshatar i gjyshėrve tė tyre tė cilėt nuk jetonin mė.

Nė 1930-n, Wu -Chung- Chien, lektor nė Minkuo University gjeti disa dokumente me anė tė tė cilave faktohej se Li kishte lindur nė mė 1677-n. Tė njėjtat arshiva, faktonin se qeveria kineze kishte uruar Li-Ching-Yun, pėr 150 vjetorin e lindjes , por edhe kur ai mbushi tė 200-at.

Si mendoni, mos vallė Li harroi ditėlindjen e tij?

Sipas librit tė rekordeve Guinness, njeriu i cili ka jetuar mė shumė nė kėtė botė ėshtė qytetar francez, qė jetoi 122 vjet dhe 164 ditė.
Po pse vallė kinezėt nuk kanė dėshmuar asgjė pėr tė famshimin Li?
Ėshtė e mundur qė njė njeri tė jetojė 256 vjet?

Duhet theksuar se historia e Li-Ching-Yun aktualisht ndodhet nėn studim nga studiues specialistė tė fushės, pasi historia e tij vėrtet ėshtė shumė me interes.
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteri i njeriut i cili jetoi 256 vjet

Mesazh  Gabriel prej 14.08.12 0:37

Interesante
avatar
Gabriel

Angelic Spirit

106


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vitamina e rinise X

Mesazh  Ruhan prej 14.08.12 18:06

Njė njoftim interesant u hodh mbi vetitė unike tė simbolit fo-ti-Tieng (Gotu Kola) nga nje indian i vjeter 107 vjeē, i quajtur Nanddo Narian, i cili pretendonte se barishtat ofrojne pėrbėrės qė mungojne nė dietėn e njeriut, pa tė cilin, ai kurrė nuk mund tė kontrollin e sėmundjeve dhe prishjen. Ai e gjeti atė tė jetė nė praktikė, ne me tė mirėn e tė gjitha bimet dhe ushqyesit.

Rezultatet e studimeve tė kryera mbi Gotu Kola nė Algjeri zbuloi atė qė duket tė jetė njė vitaminė e re, e cila nuk njihet nė asnjė ushqim tjetėr apo barishte. Ai u pėrshkrua si
vitamina e rinise X" qė ushtron njė ndikim nė rinovimin mbi gjėndra, funksionimi i shėndoshė i tė cilit ėshtė mjetet me tė cilat truri dhe trupi janė tė mirėmbajtura pėr veprimtari tė shėndetshme.
avatar
Ruhan

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteri i njeriut i cili jetoi 256 vjet

Mesazh  gjilanasi prej 11.12.14 19:23

Njeriu qė jetoi 256 vjetKjo ėshtė vėrtet njė histori e ēuditshme, e cila nis nga njė fshat i vogėl tė Kinės nė vitin 1677. Kjo ėshtė historia e Li Ching-Yun, e njeriut qė mendohet se ka jetuar 256 vite.

Li Ching Yuen ose Li Ching-Yun ka lindur nė vitin 1677 ose 1736 dhe ka vdekur mė 6 maj tė vitit 1933. Vetė ai ka pretenduar se ka lindur nė vitin 1736 ndėrsa disa tė dhėna tregojnė se ka lindur nė vitin 1677. Gjatė jetės sė tij, Li u martua me 23 gra, tė cilat i dhanė atij 180 fėmijė.

Nė vitin 1928, korrespondenti i gazetės amerikane, “Nju Jork Tajms” shkruante se shumė nga njerėzit e moshuar tė lagjes sė tij, e njihnin atė qėkur ishin fėmijė dhe qė prej atėherė ai kishte qenė njė burrė i rritur.

Pasi bėri 10 vite shkollė, ai nisi tė mblidhet bimė mjekėsore. Pasi mori eksperiencė nė kėtė drejtim, “Nju Jork Tajms” shkruan se shiti pėr 100 vite bimė mjekėsore. Kina ėshtė njė nga vendet ku rriten shumė bimė “ēudibėrėse”, tė cilat rriten kryesisht nė lartėsi shumė tė mėdha.

Rreth viteve 1930, profesori Wu Ching-Chien nga Universiteti i Chengdu duke kėrkuar pėr historinė e tij gjeti njė dokument tė vitit 1827, ku qeveria i uronte atij 150-vjetorin e lindjes ndėrsa njė tjetėr dokument i vitit 1877, i uronte atij 200-vjetorin.

Rekordin pėr jetėgjatėsinė zyrtarisht e mban francezi, Jeanne Calment, qė ka jetuar 122 vite e 164 ditė. Shteti kinez ka referuar pėr Li por kjo ėshtė nė investigim e sipėr.

Sekreti i jetėgjatėsisė

Nuk dihet nėse sekreti i jetėgjatėsisė sė tij, ka lidhje me bimėt “ēudibėrėse”. Pėr zbulimin e sekretit, njė ditė perandori i Kinės, Pei Wu-Fu udhėtojė pėr nė shtėpinė e tij, pėr ta pyetur. Pėr kėtė ai i ishte pėrgjigjur: “Mbaje zemrėn tė qetė, siē bėn breshka…, ec si njė pinguin i lumtur dhe fli si njė qen”.

Pasi iu bashkua ushtrisė kineze nė moshėn 71-vjeēare ai tregoi se sekreti i jetėgjatėsisė ishin ushtrimet e pėrditshme, qė i bėnte nė mėnyrė tė rregullt, korrekte dhe me sinqeritet – pėr 120 vite.

Jeta

Qė prej moshės 10-vjeēare ai nisi tė mbledhė bar mjekėsor nė vargmale dhe nisi tė mėsonte mbi metodat pėr tė jetuar sa mė gjatė duke u ushqyer me dietė barishtesh dhe verė orizi. Ai jetoi nė kėtė mėnyrė pėr 40 vjet.

Nė vitin 1927, Li Ching Yuen u ftua nga gjenerali Yang Sen pėr ta vizituar, kohė kur u fiksuar edhe portreti i tij i famshėm. Disa miq tė tij kanė thėnė se fjalėt e fundit ishin: “Kam bėrė ēdo gjė qė duhet tė bėja nė kėtė botė. Tani mė duhet tė shkoj nė shtėpi”. Pas vdekjes sė tij, gjenerali Yang Sen hetoi mbi tė vėrtetėn e tij dhe moshėn dhe pėr kėtė publikoi njė raport pėr gjetjet.

F.Stafa
avatar
gjilanasi

381


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteri i njeriut i cili jetoi 256 vjet

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi