Nė Egjipt gjenden piramida tė humbura

Shko poshtė

Nė Egjipt gjenden piramida tė humbura

Mesazh  xxxadixxx prej 13.08.12 17:34

Nė Egjipt gjenden piramida tė humburaNė bazė tė disa hulumtimeve tė cilat janė bėrė nėpėrmjet xhirimeve satelitore thuhet se nė pjesėn e Egjiptit tė Epėrm janė gjetur dy objekte tė cilat ngjasojnė me piramidat e humbura.

Me karakteristikat dhe orientimet e tyre ato ngjasojnė nė piramida, kanė lartėsi me maje dhe formė trekėndėshi , tė cilat me kalimin e kohės janė humbur , thekson arkeologia Angela Mikol.

Objektet janė tė larguara njėra prej tjetrės pothuajse 150 kilometra. Objekti i parė gjendet 19 kilometra larg nga Abu Sidum, kurse tjetri 150 kilometra nga ana veriore afėr oazės Fajom. Tani mė tė gjithė do tė merren me zbulimin e enigmės se a janė ato me tė vėrtet piramidat e humbura apo jo.
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nė Egjipt gjenden piramida tė humbura

Mesazh  xxxadixxx prej 20.08.12 17:38

Janė zbuluar dy vende tė mundshme tė piramidave nė Egjipt dhe tė dyja gjenden pėrgjatė Nilit, ndėrsa njėra prej tjetrės janė tė larguara 140 kilometra.Arkeologia amerikane nga Karolina Veriore, Angela Micol, ka kaluar dhjetė vitet e fundit duke kėrkuar vende tė piramidave tė pazbuluara.

Ka ardhur nė njė zbulim tė madh me ndihmėn e Google Earth.
Micol ka zbuluar dy vende tė mundshme tė piramidave nė Egjipt. E para gjendet 19 kilometra nga Abu Singhum, dhe nėse pllaja e pėrfaqėson mbetjen e piramidės, do tė jetė piramida mė e madhe e zbuluar ndonjėherė.

Micol tha: “Gjatė njė ekzaminimi mė tė afėrt pėr formacionin duket qė ka maje tė rrafshėt dhe njė formė interesante simetrike tė trekėndėshit qė ėshtė gėrryer me kalimin e kohės, ndėrsa e dyta ka njė qendėr tė veēantė katrore, dhe madje duket piramidale kur shihet prej lart,’ tha Micol

Nė ato vende ka gjetur pirgje dheu me formė tė pazakonshme dhe pllajė trekėndore tė lartė 190 metra, ēka ėshtė tri herė mė shumė se piramida e Keopsit nė Gizė.

Pirgjet e dheut nė vendin tjetėr janė krahasuar ngjashėm me piramidat nė Gizė ēka ka nxitur mendimin qė edhe ky vend ėshtė i piramidave, por nuk dėshiron tė thotė asgjė definitivisht derisa nuk e vėrteton kėtė gjė nė terren.
Duke folu pėr Sky News, ajo shtoi qė imazhet flasin pėr veten. Ėshtė e dukshme qė kėto pjesė mund tė mbajnė piramida, por ka nevojė pėr hulumtime tjera pėr ta verifikuar.”

Por tė dy zonat janė tė rėndėsishme, se gati tė gjithė piramidat e njohura janė ndėrtuar rreth Kajros. Zonat e Micol janė mė nė jug.

Nuk ėshtė zbulimi i parė i madh arkeologjik qė ėshtė bėrė duke i falėnderuar Google Earth – nė maj tė vitit tė kaluar egjiptologia amerikane dr. Sarah Parcak ka identifikuar 17 piramida tė humbura.

Dhe vetė Micol ka pėrdorur programin pėr tė zbuluar njė qytet tė mundshėm nėnujor nė gadishullin Yucatįn nė Meksiko.

avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi