Kėshtjella qė edhe sot e ruan sekretin

Shko poshtė

Kėshtjella qė edhe sot e ruan sekretin

Mesazh  Odin prej 12.08.12 14:12

Kėshtjella qė edhe sot e ruan sekretinKėshtjella “Glamis” gjendet nė Skoci. Nė shikim tė parė duket si kėshtjellė nė pėrrallt. Sot ėshtė atraksion turistik, mirėpo koha ka ruajtur njė tregim tė tmerrshėm, tregim nga i cili do tė rrėqetheni.Pėr dallim nga kėshtjellat e tjera tė cilat janė tė opsesionuara nga shpirtrat, tregimi pėr kėshtjellėn “Glamis” ėshtė edhe mė i frikshėm. Nėpėr shekuj ka arritur qė brenda mureve ta ruajė fshehtėsinė e madhe, qė edhe sot e kėsaj dite nuk ėshtė zbuluar. Fshehtėsia nuk ka kurrfarė lidhje me pikat e gjakut qė janė nė dysheme edhe sot, ose, me djegien e Lejdi Glamis si shtrigė. Sekretin qė “Glamis” e ruan qėndron nė zgjedhjen e mozaikėve tė dhomave pėrreth tė mbushura me ngjarje bizare.Numri i dritareve nga ana e jashtme dhe nga ana e brendshme ėshtė misteri i parė, nga ana e jashtme ka dy mė shumė, qė tregon se diku gjendet ndonjė dhomė e fshehtė. Pėr kėtė dhomė ka supozime me shekuj. Demek, shėrbėtorėt kanė dėgjuar qė mbreti Xhejmsi i Pesti ka mbyllur dikė aty. Kanė dėgjuar zėra qė kanė prekur deri te muret. Besohet se aty ka pasur njė fėmijė tė deformuar qė ka qenė rezultat i martesės midis familjarėve.Nė vitin 1486 familja Ogilvis kėrkonte mbrojtje nga familja Glamis. Ogilvisėt i kanė dėrguar nė njė dhomė dhe aty i kanė mbajtur pa bukė e pa ujė mė shumė se njė muaj. Kur e kanė hapur dhomėn vetėm njė anėtar i familjes ka qenė i gjallė. Pėr tė mbijetuar ai e ka ngrėnė tė gjithė familjen. Ndoshta kjo ėshtė dhoma e fshehtė?Nė shekullin e 17-tė kanė zhveshur njė rob tė zi dhe e kanė gjuajtur me qen tė gjuetisė. Qentė e kanė shqyer, derisa zonjat janė kėnaqur me kėtė lojė. Shpirti i tij ka vrapuar nė oborrin e kėshtjellės. Shumė shpejt edhe njė shėrbėtore rastėsisht e ka zbuluar dhomėn e fshehtė. Ajo ēfarė ka parė e ka shtyrė tė bėrtasė nėpėr kėshtjellė, duke dashur qė tė ikė, dy rojtarė e kanė kapur, dhe sė pari ia kanė prerė gjuhėn, e pastaj e kanė masakruar. Thonė se shpirti i saj endet nėpėr kėshtjellėn “Glamis”.Nė vitin 1904 lordi Stratmor i ka thėnė mikut tė tij; “ Kur do ta dija vetėm natyrėn e kėtij sekreti tė tmerrshėm, do tė gjunjėzohesha, duke e falėnderuar Zotit qė nuk kam asnjė lidhje me tė”. Kur vajza e tij e ka pyetur pėr sekretin, i ka thėnė se asnjė femėr nuk mund ta dijė atė sekret.

Pyetja edhe mė tej mbetet mister, pėr ēfarė sekreti bėhet fjalė? Ēfarė ėshtė ai sekret qė mund tė qėndrojė me shekuj, dhe prapė t’i rrezikojė tė gjithė ata qė e zbulojnė?
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi