Kur nė ėndėrr diēka ju qėndron ulur nė kraharor

Shko poshtė

Kur nė ėndėrr diēka ju qėndron ulur nė kraharor

Mesazh  Siroco prej 10.08.12 20:28

Kur nė ėndėrr diēka ju qėndron ulur nė kraharorA ju ka ndodhur qė tė zgjoheni ndonjėherė me frymėmarrje tė vėshtirėsuar dhe tė keni menduar se diēka u ka qėndruar ulur njė kraharorin tuaj? Tė jeni e sigurt, nuk jeni tė vetmit.

Pothuajse nė tė gjitha vendet e botės tregohen tregime pėr momente tė veēanta gjatė natės nė tė cilėn ndodhin dukuri misterioze, ndėrkaq njeriu bėhet i nėnshtrueshėm ndaj fuqive mbinatyrore.

“Paraliza e gjumit ndodh gjatė kohės sė REM-fazės, pėrkatėsisht fazės nė tė cilėn jemi duke ėndėrruar”, thonė ekspertėt. Paraliza zgjat vetėm disa sekonda apo minuta, mirėpo mund tė bėhet e tmerrshme pėr shkak tė halucinacioneve piktoreske. Shumica e personave nė atė fazė dėgjojnė apo shohin shpirtra, apo dukuri tė tjera shoqėruese. Disa madje ndiejnė qė diēka po i prek, po rri ulur mbi ta apo po del nga krevati. Edhe pse ky ėshtė krejtėsisht njė fenomen normal, mund tė shkaktojė mundime tė mėdha.

Ēdo gjė qė mund ta ērregullojė skemėn e gjumit mund tė shkaktojė paralizėn e gjumit: stresi, puna nė turne, ndryshimi i zonave kohore, disa barna, sėmundja, madje edhe alkooli i tepėrt dhe kafeina.

Pėr t’i penguar episodet e tilla, ėshtė me rėndėsi qė tė hamė ushqim cilėsor, tė ushtrojmė rregullisht dhe t’u shmangemi alkoolit dhe kafeinės para se tė shkojmė nė gjumė.

Mund t’ju ndihmojė edhe partneri, sepse disa e kanė provuar qė nėse partneri u ėshtė afėr gjatė gjumit, dhe ai ju prek, ankthi ndėrpritet. Mirėpo, nėse kjo gjė ju ndodhė shpesh, duhet tė shkoni te mjeku i cili do t’ju rekomandojė tė merrni barna tė cilat e eliminojnė paralizėn e gjumit.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi